Προς το περιεχόμενο

Μετά από 4 χρόνια, το Raspberry Pi 5 είναι γεγονός


alion

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 ώρες πριν, dewn735 είπε

...είπε ο χρήστης που χρησιμοποίησε τη λέξη "κριντζάρω"

Δεν νομίζω ότι έχει την ίδια βαρύτητα η λέξη που χρησιμοποιεί ένας τυχαίος χρήστης με ένα μέλος του site που βάζει ειδήσεις για λογαριασμό του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 47
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, aypnia είπε

Καλά δεν σέρνεται;

Έχω φίλο που έχει κάτι αντίστοιχο και βλαστημούσε. Πήρε το Zimaboard που δεν είναι και ARM, υποστηρίζει και hw trascoding και έχει και intel επεξεργαστή και είναι πολύ ευχαριστημένος.

Και του βγήκε και φτηνότερο από ένα Pi, γιατί είναι "έτοιμο" στο κουτί του, το πήρε στα 150 εύρω σε προσφορά που βγαίνει συνέχεια.

Καλά εγώ ούτε είμαι άλλη φάση, μόνο synology.

Δεν τρέχω απευθείας από εκεί τις ταινίες(4Κ όλες).έχω εξωτερικό σκληρό δίσκο στο raspy και απτό σαλόνι το nvidia player τις βλέπει απτό raspy  κ αναλαμβάνει αυτό να τις παίξει. Έτσι δεν έχω κανένα κολημα.

Ο βασικός περιορισμός μου είναι η χαμηλής ταχύτητας usb3 θύρες του το δυστηχως χαμηλό upload που έχω στο σπίτι μου (αν θέλω να κάνω δουλειά από εκτός σπιτιού).

Το zimaboard μπορεί να πάρει linux?

Επίσης έχει γρήγορες usb3?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, Hamurabi είπε

Το zimaboard μπορεί να πάρει linux?

Επίσης έχει γρήγορες usb3?

ZimaBoard - Single Board Server for Creators | ZimaBoard Official Store

Έχει γρήγορες usb3 και τρέχει το CasaOS που είναι debian.

Άσε που μπορείς να μη του βάλεις καν usb δίσκους και να του βάλεις ένα nas sata hdd.

Βασικά μπορείς να του βάλεις ότι θες ότι linux distro θες, έχω δει πολλούς στο YouTube να του βάζουν μέχρι και Windows και να μη μασάει να τα τρέξει.

Δες ένα demo του CasaOS. Μπορείς να το τρέξεις κανονικά μέσω browser για να το δεις.

CasaOS - A simple, easy-to-use, elegant open-source personal cloud system

Προσωπικά το θεωρώ πιο εντυπωσιακό αυτό το μηχανηματάκι από τα Pi και είναι x86 σε αντίθεση με τα Pi που είναι ARM οπότε μπορείς να του βάλεις να κάνει πιο πολλά πράγματα, έχεις περισσότερες επιλογές.

Προτιμώ βέβαια προσωπικά τα synology λόγω του οικοσυστήματος τους... synology drive, synogoly photos κλπ, αλλά αν πήγαινα για κάτι φτηνότερο αυτό το Zimaboard το θεωρώ καλή φάση.

Επεξ/σία από aypnia
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...