Προς το περιεχόμενο

Ελεύθερη επιλογή τερματικού εξοπλισμού από σήμερα για όλους τους καταναλωτές σταθερών συνδέσεων


alion

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators
2 minutes ago, tyf said:

αξιζει να ξηλωσω το sercom και να βαλω ενα zxn h267a?

τι λετε?

 

Γιατί όχι το ZTE H268Q που είναι καλύτερο κι από τα 2 αυτά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 183
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επισήμως όχι, δεν μπορείς. Μέχρι το ONT θεωρείται δίκτυο του παρόχου. Ανεπίσημα, με SN spoofing δουλεύει κάποιες φορές και υπό συνθήκες, αλλά δεν υπάρχει καμία εγγύηση ότι θα παίξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σήμερα είχα ενημέρωση από την NOVA. Είναι γνώστες του ΦΕΚ και το εφαρμόζουν. Για λόγους όμως ασφαλείας που αφορούν την εταιρεία και την τηλεφωνία, όπως προβλέπεται και στο ΦΕΚ (μου είπε) μπορούν να κάνουν το εξής: 

Να μου αντικαταστήσουν το router που έχω με δικό τους ίδιο μοντέλο. Θα μου το στείλουν και θα έρθει τεχνικός να το εγκαταστήσει. Γιατί χρειάζεται να κάνει εγκατάσταση δεν ξέρω. Εκτός αν περάσει εκείνη την ώρα τους κωδικούς VOIP.  Το θέμα είναι αν το κάνω αυτό θα μπορώ να χρησιμοποιώ πλήρως το router ή θα είναι κλειδωμένο; ή θα λείπουν επιλογές από τις ρυθμίσεις; ΠΧ θα μπορώ να δουλεύω το vpn με το wireguard που υποστηρίζει; θα μπορώ να χρησιμοποιώ κανονικά το NAT;

Αν δω ότι είναι πειραγμένο και δεν μπορώ κάνω αυτά που θέλω θα μπορώ να ξαναβάλω το παλιό πάνω και και να δουλέψει όπως τα έχω φτιάξει τώρα;

ΥΓ. Το router μουτο έχω τώρα πίσω από το δικό τους ZYXEL.

 

Επεξ/σία από pdamigos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δηλαδη πρεπει να περιμενεις να ερθει ενας "τεχνικος" για να σου περάσει -  με ασφαλεια- μην κανουν μπουμ  τους κωδικούς VOIP ;  Και αμα κανει ρεσετ δηλαδη επαναλαμβανεις ; Τρολαρουν κανονικα ...

Επεξ/σία από Mhlogiatros
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 12/10/2023 at 15:24, pdamigos said:

Σήμερα είχα ενημέρωση από την NOVA. Είναι γνώστες του ΦΕΚ και το εφαρμόζουν. Για λόγους όμως ασφαλείας που αφορούν την εταιρεία και την τηλεφωνία, όπως προβλέπεται και στο ΦΕΚ (μου είπε) μπορούν να κάνουν το εξής: 

Να μου αντικαταστήσουν το router που έχω με δικό τους ίδιο μοντέλο. Θα μου το στείλουν και θα έρθει τεχνικός να το εγκαταστήσει. Γιατί χρειάζεται να κάνει εγκατάσταση δεν ξέρω. Εκτός αν περάσει εκείνη την ώρα τους κωδικούς VOIP.  Το θέμα είναι αν το κάνω αυτό θα μπορώ να χρησιμοποιώ πλήρως το router ή θα είναι κλειδωμένο; ή θα λείπουν επιλογές από τις ρυθμίσεις; ΠΧ θα μπορώ να δουλεύω το vpn με το wireguard που υποστηρίζει; θα μπορώ να χρησιμοποιώ κανονικά το NAT;

Αν δω ότι είναι πειραγμένο και δεν μπορώ κάνω αυτά που θέλω θα μπορώ να ξαναβάλω το παλιό πάνω και και να δουλέψει όπως τα έχω φτιάξει τώρα;

ΥΓ. Το router μουτο έχω τώρα πίσω από το δικό τους ZYXEL.

 

Π@π@ριες, κάνουν διαχείριση θυμού!

Εμένα μετά από μια βδομάδα που με δουλεύουν με το γάντι (κάντε το με την φόρμα, πάρτε το 13700 κτλ κτλ) μου απάντησαν ότι κωδικούς δεν δίνουν και να κάνω ότι νομίζω (είχα πει για καταγγελία και αποχώρηση).

Οπότε φτάσαμε στο διαταυτα....

Πως κάνω την καταγγελία; που βασικα, είναι το θέμα;

Μετά την κάνω για Vodafone έχει παραπλήσιο τιμολόγιο ή cosmote που με βολεύει λόγω cosmote one.....

 

On 03/10/2023 at 15:01, MitsosMitsaras said:

H Nova όπως ακριβώς το φανταζόμουν, δεν δίνει κωδικούς Voip με τίποτα παραβιαζοντας την σχετική νομοθεσία. Φυσικά τους το είπα και στο τηλέφωνο ότι ειναι παρανόμοι και αν δεν μου δώσουν τους κωδικούς δεν του πληρώνω. Έχω κάνει ήδη σχετική καταγγελία στην ΕΕΤΤ και μόλις λάβω (την κατά 99,99% πάλι αρνητική απάντηση) έφυγα την άλλη μέρα για άλλον πάροχο.

Επισυνάπτω και την συνομιλία μέσω messenger. 

Όσοι έχετε το ίδιο πρόβλημα, καταγγελία, ΧΤΕΣ

2.jpg

image.jpeg

Μητσάρα, πάω για καταγγελία. Μια βοήθεια παρακαλώ!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 minutes ago, navigatoras said:

 

Μετά την κάνω για Vodafone έχει παραπλήσιο τιμολόγιο ή cosmote που με βολεύει λόγω cosmote one.....

xaxa , αμα πας vodafone μην φυγεις απο το νημα , παλι εδω θα εισαι και θα ζητας βοηθεια ,

ναι εχω vodafone και κλαιω .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 hours ago, stefanos_th said:

xaxa , αμα πας vodafone μην φυγεις απο το νημα , παλι εδω θα εισαι και θα ζητας βοηθεια ,

ναι εχω vodafone και κλαιω .

Κοίτα, με αυτές τις γραμμές που έβαλαν πριν δυο χρόνια (VDSL) δεν έχω απολύτως κανένα πρόβλημα. Δύο χρόνια, σχεδόν, έχω ιντερνετ όσο πληρώνω και δεν νομίζω ότι είναι ο πάροχος αλλά η γραμμή.

Δεν τους ενοχλώ, δεν με ενοχλούν.Τώρα που καίγομαι για κωδικούς VOIP θα κοιτάξω που δίνουν αυτό που θέλω, πιο φθηνά από τους άλλους και θα πάω να το πάρω.

Edit1. μόλις τελείωσα με την καταγγελία στην ΕΕΤΤ, για να δούμε.......

Επεξ/σία από navigatoras
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 13/10/2023 στις 4:45 ΜΜ, navigatoras είπε

Μητσάρα, πάω για καταγγελία. Μια βοήθεια παρακαλώ!

Τι βοήθεια θέλεις; 

Πιστεύω ότι το λινκ αυτό θα σε βοηθήσει.

https://www.eett.gr/katanalotes/tilefonia-amp-diadiktyo/diacheirisi-kataggelion/

Αν και μην περιμένεις λύση. Μόνο αν γίνουν πολλές καταγγελίες υπάρχει ελπίδα να γίνει κάτι. 

Επίσης θα συμφωνήσω με τα παιδιά. ΜΑΚΡΙΑ από Vodafone. 

Πληροφοριακά, σε συζήτηση που είχαμε με τον τεχνικό του ΟΤΕ που είχε έρθει να κάνει έλεγχο πριν απο την ενεργοποίηση, μου επιβεβαίωσε αυτά που λέγονται, ότι η πιο προβληματική είναι η Vodafone ειδικά με τις καμπίνες της

Επεξ/σία από MitsosMitsaras
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 14/10/2023 at 20:51, MitsosMitsaras said:

Τι βοήθεια θέλεις; 

Πιστεύω ότι το λινκ αυτό θα σε βοηθήσει.

https://www.eett.gr/katanalotes/tilefonia-amp-diadiktyo/diacheirisi-kataggelion/

Αν και μην περιμένεις λύση. Μόνο αν γίνουν πολλές καταγγελίες υπάρχει ελπίδα να γίνει κάτι. 

Επίσης θα συμφωνήσω με τα παιδιά. ΜΑΚΡΙΑ από Vodafone. 

Πληροφοριακά, σε συζήτηση που είχαμε με τον τεχνικό του ΟΤΕ που είχε έρθει να κάνει έλεγχο πριν απο την ενεργοποίηση, μου επιβεβαίωσε αυτά που λέγονται, ότι η πιο προβληματική είναι η Vodafone ειδικά με τις καμπίνες της

Ευχαριστώ για το link, τους έριξα κι εγώ μια καταγγελία.

Συμφωνώ ότι πρέπει να πέσει βροχή απο καταγγελίες πριν αλλάξουν νοοτροπία.

Όσον αφορά στις καμπίνες, η περιοχή μας έχει γεμίσει από VDSL της Wind (πλέον Nova), όποιον πάροχο και να προτιμήσεις από αυτές θα πάρεις, οπότε ποια η διαφορά στην ποιότητα της γραμμής; 

Στην εξυπηρέτηση πιθανότατα να είναι χάλια αλλά όταν οι γραμμές είναι "κανόνι" πόσες φορές να τους χρειαστείς; Δύο χρόνια Wind τους ενόχλησα μια φορά που άλλαξα καλωδίωση στο σπίτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, navigatoras said:

οπότε ποια η διαφορά στην ποιότητα της γραμμής

Από την καμπίνα και μετά, και κυρίως μέχρι το εξωτερικό που σε ενδιαφέρει (εκεί είναι σχεδόν όλοι οι servers) το δίκτυο είναι του παρόχου που θα επιλέξεις, με ό,τι αυτό συνεπάγεται σε latency και διαθέσιμο bandwidth. Και ναι, εν έτει 2023 υπάρχουν ακόμα πάροχοι με μπουκωμένες περιοχές που δεν μπορείς να δεις ούτε HD Netflix σε ώρες αιχμής :)

Επεξ/σία από infin1tyGR
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Νομίζω ότι η NOVA δεν αναφέρει πλέον στην ιστοσελίδα της ότι για VOIP πρέπει απαραίτητα να συνδεθούμε με δικό της εξοπλισμό. Λέτε να έχουμε ευχάριστα; Για τσεκάρετε και εσείς. Εγώ πάντως πλέον δεν το βρίσκω, ελπίζω να μην κάνω λάθος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τελικά όντως έχει αφαιρεθεί η πρόταση για χρήση μόνο δικού της εξοπλισμού για VOIP. Άρα θα έχουμε εξελίξεις σύντομα. Επισυνάπτω εικόνες από το web.archive.com πως ήταν και πως είναι τώρα η ιστοσελίδα της NOVA. Στις πρώτες εικόνες βλέπουμε ότι έλεγε "Μπορώ να συνδέσω το δικό μου router" και έγινε "Πως να συνδέσω το router". Παρακάτω βλέπουμε ότι έχει απαλειφθεί η υποχρεωτικότητα για το VOIP.

1 New.png

1 Old.png

2 New.png

2 Old.png

Επεξ/σία από nlgv2000
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά την καταγγελία μου στην ΕΕTΤ, έχουν ζητήσει δύο φορές παράταση, μόλις σήμερα η δεύτερη για δεκαπέντε ημέρες ακόμη.

Εν τω μεταξύ, συχνά τηλεφωνήματα να ανανεώσω το συμβόλαιο ...που λήγει σχεδόν καλοκαίρι '24!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Τελικά, απάντησαν στην ΕΕΤ πως μέσα σε ένα μήνα θα επικοινωνήσουν μαζί μου για τις λεπτομέρειες....

ΝΑΙ, ΘΑ ΔΙΝΟΥΝ ΚΩΔΙΚΟΥΣ VOIP ΑΠΟ ΕΔΩ ΚΑΙ ΠΕΡΑ!

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...