Προς το περιεχόμενο

Ελεύθερη επιλογή τερματικού εξοπλισμού από σήμερα για όλους τους καταναλωτές σταθερών συνδέσεων


alion

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μπραβο στην Νοβα! Ειναι ο λογος που θα ανανεωσω ακομα 2 χρονια με την Cosmote. Κριμα που δε θελουν τα λεφτα μου για ενα τοσο χαζο λογο.

 

Απο εκει και πέρα, πολυ σημαντικο να επιλεγει κανεις το ρουτερ του. Εχω βαλει fritzbox 4060 πανω στο ΟΝΤ της οπτικης ινας. Απο τα καλυτερα λεφτα που χω δωσει ποτε μου σε δικτυακο εξοπλισμο. Τα πάντα απλά δουλευουν οπως θες. Τα σετάρεις ολα μια φορα και δεν ξανασχολεισαι για κανένα λογο. Μεγιστες ταχύτητες, κανενα ρισταρτ επειδη εκλασε μπουκωσε το ρουτερ, διαχειριση απομακρυσμένη, το τηλέφωνο του σταθερου παντα μαζι μου μεσω εφαρμογης στο κινητο, κλπ κλπ. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 183
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

15 ώρες πριν, Thresh είπε

Η Cosmote δίνει SIP credentials εδώ και χρόνια, η Vodafone άρχισε απο χθες. Οι Inalan/HCN έτσι κι αλλιώς τρέχουν "ξεχωριστούς" VoIP παρόχους (Modulus κτλπ) οπότε τα έδιναν εξαρχής.

Μόνο η Nova έμεινε, που προς το παρόν δεν ξέρουμε τι θα γίνει.

Ελπιζω να κλεισει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Από router που διαβάζω για πρόταση, αν πιάνει το χέρι σας και θέλετε να κάνετε κάτι καλό που θα μείνει, υπάρχουν mini pc με 2 θύρες 1gbps για αν έχετε internet ως 1gbps ή με θύρες 2.5gbps. Μετά υπάρχει το δωρεάν pfsense ή το opnsense που μπορούν να μπουν πάνω σε αυτά τα mini pc, σίγουρα θέλει να δείτε 2-3 guides και έχει περίοδο εκμάθησης σε σχέση με τα δωρεάν του παρόχου αλλά γενικά θα κάνετε παπάδες!
Και μιας που αυτά τα mini pc είναι πολύ δυνατότερα από ότι χρειάζεται ένα τέτοιο router os, εγώ θα έλεγα να δείτε -όσοι μπορείτε και θέλετε και το έχετε το άθλημα- να μπει πρώτα proxmox και αυτά τα router os ως vm. Από απόδοση δεν θα χάσουν κάτι, εσείς όμως θα κερδίσετε πχ pi-hole ή plex ή ανάλογα το storage κάποιο nas κτλ. ααα και για την τηλεφωνία αν έχετε τα credentials μπορείτε να βάλετε και ένα freepbx vm ή 3cx vm για πλήρη τηλεφωνικό κέντρο

Επεξ/σία από comfuzio
  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, comfuzio είπε

Από router που διαβάζω για πρόταση, αν πιάνει το χέρι σας και θέλετε να κάνετε κάτι καλό που θα μείνει, υπάρχουν mini pc με 2 θύρες 1gbps για αν έχετε internet ως 1gbps ή με θύρες 2.5gbps. Μετά υπάρχει το δωρεάν pfsense ή το opnsense που μπορούν να μπουν πάνω σε αυτά τα mini pc, σίγουρα θέλει να δείτε 2-3 guides και έχει περίοδο εκμάθησης σε σχέση με τα δωρεάν του παρόχου αλλά γενικά θα κάνετε παπάδες!
Και μιας που αυτά τα mini pc είναι πολύ δυνατότερα από ότι χρειάζεται ένα τέτοιο router os, εγώ θα έλεγα να δείτε -όσοι μπορείτε και θέλετε και το έχετε το άθλημα- να μπει πρώτα proxmox και αυτά τα router os ως vm. Από απόδοση δεν θα χάσουν κάτι, εσείς όμως θα κερδίσετε πχ pi-hole ή plex ή ανάλογα το storage κάποιο nas κτλ. ααα και για την τηλεφωνία αν έχετε τα credentials μπορείτε να βάλετε και ένα freepbx vm ή 3cx vm για πλήρη τηλεφωνικό κέντρο

Μπορεί κάποιος να χρησιμοποιήσει και παλιότερους υπολογιστές, thin clients, γενικά μηχανήματα με μικρές δυνατότητες που όμως για firewalls και routers είναι ό,τι πρέπει. Π.χ. έχω ένα futro s920 με τετραπύρηνο επεξεργαστή ( κάνει τη δουλειά και το s720 με τον διπύρηνο, αλλά προτίμησα να έχω λίγα περισσότερα γκάζια ). 8gb ραμ, υπεραρκετή, μια pci κάρτα δικτύου 1Gbps ( υπάρχουν και κάρτες με τέσσερις ethernet, με μεγαλύτερο bandwidth, όρεξη και χρήματα να διαθέτει κάποιος ). Τώρα μαθαίνω κι εγώ το pfSense, το οποίο δείχνει να κάνει παπάδες, ενώ αποτελεί και την επιλογή των επαγγελματιών του τομέα ( με έτοιμα στημένα μηχανήματα και υψηλότερο κόστος, βέβαια ).

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, pdamigos είπε

Έκανα αίτημα στη NOVA για να μου απαντήσουν σχετικά με την εφαρμογή της νομοθεσίας για την ελεύθερη επιλογή τερματικού εξοπλισμού από τον χρήστη. Να δούμε τι θα απαντήσουν. Αν και δεν θα στείλουν email, θα πάρουν τηλέφωνο για να μην υπάρχει γραμμένη η απάντηση.

Να τους πεις "για την ασφάλειά σας, σας ενημερώνω ότι η κλήση καταγράφεται"

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πιστεύω ότι το μεγαλύτερο θέμα θα είναι ότι μόλις έχεις θέμα με την γραμμή ο παροχής θα το ρίχνει στο μόντεμ που δεν είναι το δικό τους. Και θα την τρώμε από εκεί.... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 minutes ago, mechpanos said:

Να τους πεις "για την ασφάλειά σας, σας ενημερώνω ότι η κλήση καταγράφεται"

Δεν μπορείς να το κάνεις αυτό, εγώ που δούλευα σε τεχνικό τμήμα θα στο έλεγα 1 φορά, άντε 2 αν είσαι συνεννοήσιμος και μόνο σε αυτό είχαμε διαφωνία αλλά θα τερμάτιζα την κλήση με την αντίστοιχη καταγραφή αν πέσει στην αντίληψη μου ότι γίνεται καταγραφή της κλήσης. 
Οι κλήσεις έτσι και αλλιώς ηχογραφούνται με την συγκατάθεση σου από την στιγμή που καλείς στο λέει το IVR, αν θες τις κλήσεις, καλείς σε τοπικό κατάστημα, ζητάς το τι χαρτιά θέλουν (πχ ταυτότητα αφμ ή δεν ξέρω τι άλλο) και πας από εκεί για να στο δώσουν. Δεν ξέρω αν σου δίνουν ηχητικό ή απομαγνητοφώνηση αυτού, αλλά στο δίνουν.
 

29 minutes ago, uniquegr said:

Μπορεί κάποιος να χρησιμοποιήσει και παλιότερους υπολογιστές, thin clients, γενικά μηχανήματα με μικρές δυνατότητες που όμως για firewalls και routers είναι ό,τι πρέπει. Π.χ. έχω ένα futro s920 με τετραπύρηνο επεξεργαστή ( κάνει τη δουλειά και το s720 με τον διπύρηνο, αλλά προτίμησα να έχω λίγα περισσότερα γκάζια ). 8gb ραμ, υπεραρκετή, μια pci κάρτα δικτύου 1Gbps ( υπάρχουν και κάρτες με τέσσερις ethernet, με μεγαλύτερο bandwidth, όρεξη και χρήματα να διαθέτει κάποιος ). Τώρα μαθαίνω κι εγώ το pfSense, το οποίο δείχνει να κάνει παπάδες, ενώ αποτελεί και την επιλογή των επαγγελματιών του τομέα ( με έτοιμα στημένα μηχανήματα και υψηλότερο κόστος, βέβαια ).

 

Εγώ λέω πιο πολύ τα mini pc λόγω χαμηλών watts και σε idle και σε full load σε σχέση με ένα pc που μπορεί να έχει 60w cpu όταν τα mini έχουν 15w αλλά ναι, αν υπάρχει κάποιο τέτοιο pc για να μην πάει χαμένο, μια dual nic επάνω και passthrough στο vm.

 

42 minutes ago, Marcos_Aurilius said:

Φοβερό, κάνει παπάδες, αλλά μεγάλη καμπύλη εκμάθησης ακόμα κι αν ξέρεις 5 πράγματα...

το έχω 1 χρόνο τώρα και κάθε τρεις και λίγο κάτι νέο μαθαίνω πχ snort και suricata.
δεν έχει ανταγωνισμό και μπορείς να το γυρίσεις δωρεάν στο plus από το community αλλά για μη εμπορική χρήση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, comfuzio είπε

Εγώ λέω πιο πολύ τα mini pc λόγω χαμηλών watts και σε idle και σε full load σε σχέση με ένα pc που μπορεί να έχει 60w cpu όταν τα mini έχουν 15w αλλά ναι, αν υπάρχει κάποιο τέτοιο pc για να μην πάει χαμένο, μια dual nic επάνω και passthrough στο vm.

Ξέρω ποια εννοείς, αλλά το Futro που λέω κι εγω έχει αρκετά χαμηλή κατανάλωση ( γύρω στα 25 βατ με τον τετραπύρηνο 2.4GHz, αν θυμάμαι καλά ). Όπως και να'χει, είναι μια επιλογή με τεράστιες δυνατότητες.

17 λεπτά πριν, comfuzio είπε

Δεν μπορείς να το κάνεις αυτό, εγώ που δούλευα σε τεχνικό τμήμα θα στο έλεγα 1 φορά, άντε 2 αν είσαι συνεννοήσιμος και μόνο σε αυτό είχαμε διαφωνία αλλά θα τερμάτιζα την κλήση με την αντίστοιχη καταγραφή αν πέσει στην αντίληψη μου ότι γίνεται καταγραφή της κλήσης. 
Οι κλήσεις έτσι και αλλιώς ηχογραφούνται με την συγκατάθεση σου από την στιγμή που καλείς στο λέει το IVR, αν θες τις κλήσεις, καλείς σε τοπικό κατάστημα, ζητάς το τι χαρτιά θέλουν (πχ ταυτότητα αφμ ή δεν ξέρω τι άλλο) και πας από εκεί για να στο δώσουν. Δεν ξέρω αν σου δίνουν ηχητικό ή απομαγνητοφώνηση αυτού, αλλά στο δίνουν.

Εγώ που δούλευα παλιά σε τηλεφωνικό κέντρο, όταν είχα τέτοια πελατάκια που μου έλεγαν ότι κατέγραφαν τη συνομιλία και νόμιζαν ότι έλεγαν και εξυπνάδα ή κάτι που θα με τρόμαζε και θα τους έκανα τα χατήρια, τους απαντούσα "δεν συναινώ στην απο πλευράς σας καταγραφή της συνομιλίας, η οποία ήδη καταγράφεται κατόπιν δικής σας συναίνεσης απο πλευράς της εταιρείας". Τους έκανα τούρμπο.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εχω ρουτερακι zte mc888 5g και vodafone red ultimate all και καθαρισα εκοψα νοβα και σταθερο και εχω minimum ταχυτητα 400mbps

ετσι και αλλιως τα σαπακια που δινουν οι εταιρειες ειναι για τα μπαζα ποιος ψαγμενος ειχε defaut router κανενας ολοι εχουν δικα τους αγορασμενα.

1 ώρα πριν, tyf είπε

Εγώ πιστεύω ότι το μεγαλύτερο θέμα θα είναι ότι μόλις έχεις θέμα με την γραμμή ο παροχής θα το ρίχνει στο μόντεμ που δεν είναι το δικό τους. Και θα την τρώμε από εκεί.... 

ειχα tpilink modem router κανενα προβλημα κατα 99.9% τα προβληματα ηταν απο την δικη τους την πλευρα και ξερετε εχω ειχα νοβα οταν εδινα βλαβη στην νοβα ερχοταν τεχνικος του οτε στην καμπινα καμπινα κατω απο το σπιτι μου.αλλα ειχα παρει και ενα ωραιο σετακι απο εξωτερικο που εχουν η τεχνικη εκανα το τσεκαρισμα μου και επερνα τηλεφωνο και δηλωνα βλαβη ας ελεγαν το αντιθετο.

Επεξ/σία από panos31412
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tyf είπε

Εγώ πιστεύω ότι το μεγαλύτερο θέμα θα είναι ότι μόλις έχεις θέμα με την γραμμή ο παροχής θα το ρίχνει στο μόντεμ που δεν είναι το δικό τους. Και θα την τρώμε από εκεί.... 

Θα σου λέει βάλε το ρούτερ που σου δώσαμε να γίνει τεχνικός ελεγχος

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, polaki είπε

Καλό ως προς τί; 

Τί ακριβώς ΔΕΝ κάνει το δικό σου και θέλεις να το αλλάξεις; Προσωπικά ούτε ξέρω ούτε με νοιάζει ούτε κοιτάω καν το router μου. 

Του άλλαξα μόνο το όνομα στο wifi την πρώτη φορά και το παράτησα. FTTH 1gbps από Cosmote, αν κάποιος ξέρει ποιο δίνουν και αν είναι «καλό» ή όχι ας ενημερώσει έτσι για το γαμωτο.

Αν έχεις πολλές συσκευές πάνω. Το WiFi στο router της Nova καίει φλάντζα κάθε 2 μέρες και θέλει restart. Παίζει να είναι συσκευή του 10ευρου 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 minutes ago, uniquegr said:

Ξέρω ποια εννοείς, αλλά το Futro που λέω κι εγω έχει αρκετά χαμηλή κατανάλωση ( γύρω στα 25 βατ με τον τετραπύρηνο 2.4GHz, αν θυμάμαι καλά ). Όπως και να'χει, είναι μια επιλογή με τεράστιες δυνατότητες.

Εγώ που δούλευα παλιά σε τηλεφωνικό κέντρο, όταν είχα τέτοια πελατάκια που μου έλεγαν ότι κατέγραφαν τη συνομιλία και νόμιζαν ότι έλεγαν και εξυπνάδα ή κάτι που θα με τρόμαζε και θα τους έκανα τα χατήρια, τους απαντούσα "δεν συναινώ στην απο πλευράς σας καταγραφή της συνομιλίας, η οποία ήδη καταγράφεται κατόπιν δικής σας συναίνεσης απο πλευράς της εταιρείας". Τους έκανα τούρμπο.

Σωστός! 
Ευτυχώς εγώ στα 2 χρόνια σε Τ/Κ είχα νομίζω 5 στο σύνολο κλήσεις που μου λέγαν για καταγραφή κτλ αλλά όταν έλεγα ότι δεν δίνω συγκατάθεση και ότι μπορούν να βρουν την κλήση στο κατάστημα με αίτημα, το σταμάταγανε (ή έτσι λέγανε). 1 κλήση αν θυμάμαι καλά τερμάτισα σε άτομο μη συνεργαζόμενο και φαντάσου ότι το προσπαθούσα όσο δεν πήγαινε να μην την τερματίσω γιατί δουλειά μας είναι η εξυπηρέτηση του πελάτη και όχι να του βάζουμε εμπόδια και δυσκολίες και δεν θα ήθελα και γω ως πελάτης να καλώ κάπου και να μου μιλάνε υποτιμητικά κτλ οπότε δεν είχα ποτέ κόντρα με όσους καλούσαν.
Με τα πολλά για να την το τραβάω, γενικά μην λέτε για καταγραφή κλήσης, δεν σας βοηθάει κάπου, ίσα ίσα που μπορεί να σας τερματίσουν την κλήση και αν κάποιος υπάλληλος ήθελε να βοηθήσει, τότε θα τον φέρετε απέναντι σας και μπαίνει καταγραφή έτσι ώστε να ξέρει και ο επόμενος που θα απαντήσει τι να περιμένει.

7 minutes ago, panos31412 said:

εχω ρουτερακι zte mc888 5g και vodafone red ultimate all και καθαρισα εκοψα νοβα και σταθερο και εχω minimum ταχυτητα 400mbps

ετσι και αλλιως τα σαπακια που δινουν οι εταιρειες ειναι για τα μπαζα ποιος ψαγμενος ειχε defaut router κανενας ολοι εχουν δικα τους αγορασμενα.

αυτό όπως το λες! Απλά όσοι θέλαν το voip δυστυχώς νομίζω είχαν το default είτε ως sync router για bridge είτε ως main γιατί καλή η modulus κτλ αλλά ο πάροχος σου δίνει απεριόριστα προς σταθερά και κινητά που από όσο ξέρω και διορθώστε με αν είμαι λάθος, οι πάροχοι voip δεν δίνουν. 
Τώρα με την αλλαγή αν έχουμε τα PPPoE και VOIP credentials κάνουμε ότι θέλουμε με δικό μας εξοπλισμό αλλά και ο πάροχος από την άλλη θα δίνει τα creds και θα σου λέει καλή τύχη. Δεν γίνεται να κάτσουν να μάθουν στα τεχνικά τμήματα ότι συσκευή υπάρχει εκεί έξω.

2 minutes ago, Aias said:

Θα σου λέει βάλε το ρούτερ που σου δώσαμε να γίνει τεχνικός ελεγχος

Ναι αυτό υποθέτω και εγώ, πραγματικά θα γίνει μπάχαλο με τις διαχειρίσεις βλαβών, υπάρχει ήδη πίεση να κρατάνε κάτω από 6 λεπτά την κάθε κλήση και παίρνει ώρα να βρουν τις πληροφορίες γραμμής( αν δείτε το siebel πως είναι θα καταλάβετε τι εννοώ), αν πρέπει να μπει τώρα διαδικασία για να περνάνε credentials σε ότι έχει ο χρήστης θα κρατάει κάθε κλήση 20 λεπτά +! 
Και μιας που δεν θα έχουν axiros για να δουν τα router δεν θα υπάρχει και η εύκολη κλήση για αλλαγή wifi SSID ή password (με τέτοιες κλήσεις φτιάχναμε λίγο τους χρόνους μας).
Αν πρέπει να περάσουν και τα voip info το οποίο δεν είναι ένα σκέτο user/pass αλλά θέλει codecs και inbound/outbound rules και dial patterns θα θέλει 1 ώρα η κλήση

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, magictoboggan είπε

Πόσο πληρώνεις το μήνα και για τι ταχύτητες μιλάμε;

εχω το ιδιο προγραμμα το ειχα προλαβει σε προσφορα και εχω καποιες εκπτωσεις κ βγαινει 33 το μηνα.

 με 5g router πιανει 700Mbps με τελειο σημα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Volga said:

Αν έχεις πολλές συσκευές πάνω. Το WiFi στο router της Nova καίει φλάντζα κάθε 2 μέρες και θέλει restart. Παίζει να είναι συσκευή του 10ευρου 

Οκ, το ακούω αυτό, το έχω συναντήσει και εγώ. Είχα κουμπώσει όμως πάνω ένα wifi access point Turbo X του 15ευρου, και έλυσα το πρόβλημα τελείως, πολύ πιο οικονομικά. Προφανώς υπάρχουν και καλύτερες συσκευές, αλλά εκείνη την εποχή και το turbo x έκανε τη δουλειά του. 

Δεν ξέρω αν είναι λόγος για να πας σε αλλαγή ολόκληρου του router. 

Ακόμα και σε εταιρείες, συνήθως απλά βάζουν ένα "σοβαρό" router μπροστά απ'το router του παρόχου, και κάνουν εκεί ότι rules θέλουν για firewall και VPN κλπ. 

Πολύ παλιότερα θυμάμαι να έχουμε disconnects και ιστορίες για αγρίους με αρχαία adsl routers της vivodi κλπ. Αλλά τότε έβαζες ένα zyxel και τελείωνες, είχες όλα τα credentials και τις ρυθμίσεις απ'τον πάροχο. Η φάση χάλασε με το που άρχισαν τα VOIP, εκεί κλείδωσαν τα πάντα πιστεύω, ώστε να μάθουν οι τεχνικοί ρυθμίσεις για συγκεκριμένα routers και τέλος. 

Σκέψου τώρα τον πατέρα μου με ΜΗΔΕΝ γνώσεις, να παίρνει τηλέφωνο τον Χ πάροχο και να του λέει ότι το Ψ router/modem που το πήρε 20-100-1000€ από ebay επειδή ένας φίλος του το σύστησε που "ξέρει από αυτά" δεν του συνδέεται. Δεν είναι δυνατόν να γίνει troubleshooting, ούτε να πληρώνει ο πάροχος τις άπειρες εργατοώρες στον κάθε τεχνικό για δωρεάν support σε μηχανήματα που δεν υποστηρίζουν. 

Δηλαδή κάπου να έχουμε και λίγο κατανόηση και της άλλης πλευράς.....

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...