Προς το περιεχόμενο

Αξίζει τελικά η μετανάστευση?


mix@lis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, mary είπε

Ο καθένας τα βάζει κάτω και ζυγίζει τι θέλει από την ζωή του.

Θες να βγάζεις ίσα ίσα τα προς το ζην και να περνάς καλά με ήλιο, μπουζούκια, ταβέρνα, και θάλασσα; αλλά ταυτόχρονα να ανέχεσαι τον Νεάντερταλ γείτονα, τους άθλιους δρόμους, τα ανύπαρκτα πεζοδρόμια, την αδικία σε όλους του τομείς; ΚΆΤΣΕ ΕΛΛΆΔΑ. ΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΌ ΔΕΝ ΕΊΝΑΙ ΓΙΑ ΣΈΝΑ. Για τον κάθε "εσένα".

Αλλά μην περιμένεις ότι όλοι είναι το ίδιο με σένα και μην νομίζεις ότι όλοι ζουν στο Λονδίνο μαζί με άλλους 6 σε μια τρύπα και πληρώνουν 1000£.

Εμείς ήμασταν αρκετά τυχεροί. Αν και εγώ άργησα κανένα χρόνο να βρω δουλειά και ζούσαμε μόνο με τον μισθό του ενός. Πριν πάμε όμως είχαμε ψάξει για το κόστος ζωής και ήταν έτοιμος να δεχτεί προσφορά για δουλειά μόνο αν ήταν πάνω από ένα ποσό, προκειμένου να είμαστε σίγουροι ότι θα τα βγάλουμε πέρα. Μετά που βρήκα δουλειά, ήταν όλα πολύ πιο εύκολα. Είμαστε σχεδόν 7 χρόνια στην Βόρεια Ιρλανδία, ο Αλέξανδρος έχει αλλάξει 3 φορές δουλειά με πολύ καλή αύξηση μισθού από θέση σε θέση και εγώ τώρα είμαι στη 2η δουλειά μου (3ος χρόνος) και μόλις πήρα τη 2η αύξηση.

Από διασκέδαση κλπ, δεν μπορώ να πω ότι ήμασταν για μπουζούκια έτσι και αλλιώς. Τα πρώτα 3 χρόνια λίγα πράγματα (ούτε αυτοκίνητο δεν είχαμε, μέναμε καρακεντρο πόλης), κάνα σινεμά και κανα ντελιβερι απέξω αλλά όλα αυτά τα χρόνια, 3 φορές το χρόνο πάμε διακοπές. Τα τελευταία 3 χρόνια βγαίνουμε σε καλά ακριβά εστιατόρια και απολαμβάνουμε λίγο παραπάνω τη φύση.

Οι οικονομικές απολαβές πάντοτε με στόχο την αποταμίευση και φέτος καταφέραμε και πήραμε σπίτι. Η δόση του δανείου αρκετά πιο χαμηλή από το ενοίκιο που θα δίναμε αν ανανεωναμε ξανά στο διαμέρισμα. Αν και τα έξοδα έχουν εκτοξευθεί (νέο πάτωμα σε σαλονι/κουζίνα επειδή δεν μας άρεσε το παλιο, κρεβατοκάμαρα γιατί το διαμέρισμα ήταν επιπλωμένο, πλυντήριο /στεγνωτηριο γιατί το διαμέρισμα τα παρείχε, custom built ντουλάπες) , πάλι μας έχουν μείνει στην άκρη.

Για μένα : η μετανάστευση άξιζε με τα 1000!

 

 

Απλά να αναφέρω ότι η διασκέδαση που δεν είναι μόνο μπουζούκια κλπ είναι το βάλσαμο στην ζωή μας συν ότι η οικογένεια μας γονεις συγγενείς και φίλοι είναι μεγάλο πράγμα στην ζωή μας.. εγώ δεν θα πήγαινα εξωτερικό μόνο και μόνο για καλύτερες απολαβές εκτός και αν εδώ πραγματικά δεν είχα στον ήλιο μοίρα.... βέβαια ο καθένας έχει τις προτεραιότητες του.... πραγματικά δεν θα μπορούσα να ζήσω με μόνη διασκέδαση ένα "καλό" εστιατόριο ίσως φταίει που μεγάλωσα Ρόδο βέβαια και ζω τους 7μηνες μια πιο όχι τόσο συντηρητική ζωή.... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 260
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

20 λεπτά πριν, Ducatista είπε

Απλά να αναφέρω ότι η διασκέδαση που δεν είναι μόνο μπουζούκια κλπ είναι το βάλσαμο στην ζωή μας συν ότι η οικογένεια μας γονεις συγγενείς και φίλοι είναι μεγάλο πράγμα στην ζωή μας.. εγώ δεν θα πήγαινα εξωτερικό μόνο και μόνο για καλύτερες απολαβές εκτός και αν εδώ πραγματικά δεν είχα στον ήλιο μοίρα.... βέβαια ο καθένας έχει τις προτεραιότητες του.... πραγματικά δεν θα μπορούσα να ζήσω με μόνη διασκέδαση ένα "καλό" εστιατόριο ίσως φταίει που μεγάλωσα Ρόδο βέβαια και ζω τους 7μηνες μια πιο όχι τόσο συντηρητική ζωή.... 

Δεν είπα ότι η μόνη διασκέδαση μας είναι ένα εστιατόριο. Αλλά ότι το προσθέσαμε τελευταία3 χρόνια. Πάμε βόλτες σε πάρκα (έχει μπόλικα εδώ), για καμιά μπύρα και εννοείται σινεμά.

Απλά δεν μας άρεσαν ποτέ τα μπουζούκια. Ναι μου λείπει όμως το να πάω σε ταβέρνα να φάω ελληνικά και πιο φθηνά από ότι εδώ. Επίσης, ανέφερα ότι πάμε διακοπές 3 φορές το χρόνο, η 1 το καλοκαίρι Ελλάδα για 2 βδομάδες.

Η αλήθεια είναι ότι μόνη μου δεν θα έφευγα έξω. Είναι πολύ δύσκολο να το κάνει κάποιος μόνος του (οποιοσδήποτε μόνος του, ασχέτως το ποσό καλή δουλειά τον περιμένει) ,ειδικά αν δεν υπάρχει ήδη κάποιος γνωστός ή φίλος σε αυτό το μέρος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με απόλυτη ειλικρίνεια και χωρίς δόση ειρωνείας, να ρωτήσω το εξής :

Που στα ανάθεμα βρίσκετε τον χρόνο για ταβέρνες και μπίρες με το έντερον ήμισυ;;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Ducatista είπε

Απλά να αναφέρω ότι η διασκέδαση που δεν είναι μόνο μπουζούκια κλπ είναι το βάλσαμο στην ζωή μας συν ότι η οικογένεια μας γονεις συγγενείς και φίλοι είναι μεγάλο πράγμα στην ζωή μας.. εγώ δεν θα πήγαινα εξωτερικό μόνο και μόνο για καλύτερες απολαβές εκτός και αν εδώ πραγματικά δεν είχα στον ήλιο μοίρα.... βέβαια ο καθένας έχει τις προτεραιότητες του.... πραγματικά δεν θα μπορούσα να ζήσω με μόνη διασκέδαση ένα "καλό" εστιατόριο ίσως φταίει που μεγάλωσα Ρόδο βέβαια και ζω τους 7μηνες μια πιο όχι τόσο συντηρητική ζωή.... 

Πόσοι φιλοι και συγγενείς που έχετε καλές σχέσεις μπορεί να σου μείνουν από μια ηλικία και μετά; 

Δε νομίζω ότι το εξωτερικό σε περιορίζει σε αυτό εκτός αν είσαι πολύ κοινωνικό άτομο, είσαι συχνά έξω και θα σου λείψουν τα πάντα. 

Στενός φιλος έφυγε Αγγλία πριν 10 χρόνια. Παίρνει δύο άδειες τον χρόνο, έρχεται εδώ, βλέπει εμάς και όσους θέλει, πάμε σε ψητοπωλεία και εστιατόρια τρώμε τα κοψίδια μας, τσακωνομαστε για τα ποιος θα πληρώσει καθώς ο φίλος θέλει να μας κερνάει πάντα αυτός αλλά εμείς δεν το θέλουμε, επιστρέφει πίσω στην Αγγλία και όλα κομπλέ. 

Από μια ηλικία και μετά μειώνονται σημαντικά ο χρόνος για ενασχόληση με φίλους, όλοι απασχολημένοι με δουλειές και υποχρεώσεις, μόνο το ΣΚ μένει που εκεί κάνουν τα ψώνια τους και τις δουλειές του σπιτιού. Δεν είναι κάτι τόσο τρομερό το να φύγεις έξω, εκτός αν ισχύουν αυτά που είπα πριν. 

Επεξ/σία από Basilhs23___
  • Like 4
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, filip123go είπε

H/M παίρνει 100 ευρώ την ώρα Γερμανία. 
Senior IOS Dev παίρνει 120 ευρώ την ώρα, πάλι Γερμανία. 
Αν δουλεύει και η γυναίκα, μια χαρά μαζεύονται. 
10k το χρόνο μαζεύεις και ελλάδα, αν παίρνετε και οι 2 από 1500 ευρώ το μήνα. 

2*1500=3000 € το μηνα.

Αν δεν εχεις παιδια, και βαζεις 1000 ευρω στην ακρη. ισως και να βγαινει στην ελλαδα (αναλογως το ενοικιο σου).

Με παιδι(α) τα πραγματα ειναι λιγο στριμοκωλα.

Το κοστος ζωης στην Γερμανια, Γαλλια, Σουηδια κτλ δεν ειναι το ιδιο με την Ελλαδα. Ναι μεν οι μισθοι ειναι πιο μεγαλοι, αλλα τα ενοικια ειναι πολυ πιο μεγαλα, τα σπιτια κοστιζουν πολυ παραπανω απ οτι στην Ελλαδα και το σουπερ μαρκετ ειναι επισης ακριβοτερο.

Οταν ακουω την κουνιαδα μου στην Αθηνα να λεει οτι 20€ το ατομο στην ταβερνα ειναι ακριβα, κλαιω απο τα γελια. Με 20 ευρω στη κεντρικη Ευρωπη οριακα τρως fast food. Για να βαζεις 30000 ευρω στην ακρη τον χρονο στην Γερμανια/Γαλλια κτλ. πρεπει να εχεις ενα εισοδημα της ταξης των 6000€ το μηνα. Αυτο το ποσο δεν ειναι η νορμα για εναν μισθο. Με 2 μισθους ισως και να βγαινει αλλα θα κανεις σχετικα σπαρτιατικη ζωη. Πληροφοριακα, με 200,000 ευρω δεν αγοραζεις σπιτι. Αντε να βγαινει κανενα μικρο διαμερισμα σε κακη περιοχη.

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, mary είπε

Δεν είπα ότι η μόνη διασκέδαση μας είναι ένα εστιατόριο. Αλλά ότι το προσθέσαμε τελευταία3 χρόνια. Πάμε βόλτες σε πάρκα (έχει μπόλικα εδώ), για καμιά μπύρα και εννοείται σινεμά.

Απλά δεν μας άρεσαν ποτέ τα μπουζούκια. Ναι μου λείπει όμως το να πάω σε ταβέρνα να φάω ελληνικά και πιο φθηνά από ότι εδώ. Επίσης, ανέφερα ότι πάμε διακοπές 3 φορές το χρόνο, η 1 το καλοκαίρι Ελλάδα για 2 βδομάδες.

Η αλήθεια είναι ότι μόνη μου δεν θα έφευγα έξω. Είναι πολύ δύσκολο να το κάνει κάποιος μόνος του (οποιοσδήποτε μόνος του, ασχέτως το ποσό καλή δουλειά τον περιμένει) ,ειδικά αν δεν υπάρχει ήδη κάποιος γνωστός ή φίλος σε αυτό το μέρος.

Ναι δεν αντιλέγω είπα την άποψη μου με βάση τα δικά μου δεδομένα δεν θα με έφταναν οι 2 βδομάδες ούτε ο ένας μήνας.. και σίγουρα θα μου έλειπε ο τρόπος διασκεδάζει και ζει ο Έλληνας βέβαια λέω πάλι ότι εδώ στο νησί την διασκέδαση και τον τρόπο ζωής τα έχω στο κεφάλι μου αλλιώς δεν έχω κανένα από τα προβλήματα της πόλης και ακόμη η ποιότητα ζωής είναι αρκετά καλή ίσως γι'αυτό δεν θα μπορούσα να τα αφήσω

41 λεπτά πριν, Basilhs23___ είπε

Πόσοι φιλοι και συγγενείς που έχετε καλές σχέσεις μπορεί να σου μείνουν από μια ηλικία και μετά; 

Δε νομίζω ότι το εξωτερικό σε περιορίζει σε αυτό εκτός αν είσαι πολύ κοινωνικό άτομο, είσαι συχνά έξω και θα σου λείψουν τα πάντα. 

Στενός φιλος έφυγε Αγγλία πριν 10 χρόνια. Παίρνει δύο άδειες τον χρόνο, έρχεται εδώ, βλέπει εμάς και όσους θέλει, πάμε σε ψητοπωλεία και εστιατόρια τρώμε τα κοψίδια μας, τσακωνομαστε για τα ποιος θα πληρώσει καθώς ο φίλος θέλει να μας κερνάει πάντα αυτός αλλά εμείς δεν το θέλουμε, επιστρέφει πίσω στην Αγγλία και όλα κομπλέ. 

Από μια ηλικία και μετά μειώνονται σημαντικά ο χρόνος για ενασχόληση με φίλους, όλοι απασχολημένοι με δουλειές και υποχρεώσεις, μόνο το ΣΚ μένει που εκεί κάνουν τα ψώνια τους και τις δουλειές του σπιτιού. Δεν είναι κάτι τόσο τρομερό το να φύγεις έξω, εκτός αν ισχύουν αυτά που είπα πριν. 

Έχεις δίκιο είναι ο κύκλος και η εργασία του καθένα  που  καθορίζει τις σχέσεις του... μιλάω με τα δικά μου δεδομένα εγώ βλέπω πολλές φορές τους φίλους μου την οικογένεια μου γενικά δεν υπάρχει μέρα που να είμαι μόνο σπίτι η στην εργασία και να μην δω κανένα εκτός από την  γυναίκα και τα παιδιά μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, evabb είπε

2*1500=3000 € το μηνα.

Αν δεν εχεις παιδια, και βαζεις 1000 ευρω στην ακρη. ισως και να βγαινει στην ελλαδα (αναλογως το ενοικιο σου).

Με παιδι(α) τα πραγματα ειναι λιγο στριμοκωλα.

Το κοστος ζωης στην Γερμανια, Γαλλια, Σουηδια κτλ δεν ειναι το ιδιο με την Ελλαδα. Ναι μεν οι μισθοι ειναι πιο μεγαλοι, αλλα τα ενοικια ειναι πολυ πιο μεγαλα, τα σπιτια κοστιζουν πολυ παραπανω απ οτι στην Ελλαδα και το σουπερ μαρκετ ειναι επισης ακριβοτερο.

Οταν ακουω την κουνιαδα μου στην Αθηνα να λεει οτι 20€ το ατομο στην ταβερνα ειναι ακριβα, κλαιω απο τα γελια. Με 20 ευρω στη κεντρικη Ευρωπη οριακα τρως fast food. Για να βαζεις 30000 ευρω στην ακρη τον χρονο στην Γερμανια/Γαλλια κτλ. πρεπει να εχεις ενα εισοδημα της ταξης των 6000€ το μηνα. Αυτο το ποσο δεν ειναι η νορμα για εναν μισθο. Με 2 μισθους ισως και να βγαινει αλλα θα κανεις σχετικα σπαρτιατικη ζωη. Πληροφοριακα, με 200,000 ευρω δεν αγοραζεις σπιτι. Αντε να βγαινει κανενα μικρο διαμερισμα σε κακη περιοχη

Αγαπητη φιλη επειδη μας διαβαζει κοσμος, θεωρω οτι το παραδειγμα του φιλου ειναι η εξαιρεση της εξαιρεσης. Για να βαλεις 30000 το χρονο στην ακρη θελεις εναν μικτο ετησιο μισθο 100.000-140.000. Αγγλια ξερω μονο στο finance να παιζουν τετοια ποσα και αυτα σε ειδικες θεσεις μετα απο πανω απο 8 χρονια προυπηρεσιας.

Οι πιο πολλοι που ξερω με καλες σπουδες και καριερα, σε διαφορετικους κλαδους, κινουνται 40-80Κ αναλογα το αντικειμενο.

Επισης τα κοστη ειναι τρελα πλεον. Για να φας αξιοπρεπως εκτος Λονδινου θες 30-40 λιρες το ατομο, στο Λονδινο 70-100.

 

Επεξ/σία από OxiGiannisGiannakis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, evabb said:

2*1500=3000 € το μηνα.

Αν δεν εχεις παιδια, και βαζεις 1000 ευρω στην ακρη. ισως και να βγαινει στην ελλαδα (αναλογως το ενοικιο σου).

Με παιδι(α) τα πραγματα ειναι λιγο στριμοκωλα.

Το κοστος ζωης στην Γερμανια, Γαλλια, Σουηδια κτλ δεν ειναι το ιδιο με την Ελλαδα. Ναι μεν οι μισθοι ειναι πιο μεγαλοι, αλλα τα ενοικια ειναι πολυ πιο μεγαλα, τα σπιτια κοστιζουν πολυ παραπανω απ οτι στην Ελλαδα και το σουπερ μαρκετ ειναι επισης ακριβοτερο.

Οταν ακουω την κουνιαδα μου στην Αθηνα να λεει οτι 20€ το ατομο στην ταβερνα ειναι ακριβα, κλαιω απο τα γελια. Με 20 ευρω στη κεντρικη Ευρωπη οριακα τρως fast food. Για να βαζεις 30000 ευρω στην ακρη τον χρονο στην Γερμανια/Γαλλια κτλ. πρεπει να εχεις ενα εισοδημα της ταξης των 6000€ το μηνα. Αυτο το ποσο δεν ειναι η νορμα για εναν μισθο. Με 2 μισθους ισως και να βγαινει αλλα θα κανεις σχετικα σπαρτιατικη ζωη. Πληροφοριακα, με 200,000 ευρω δεν αγοραζεις σπιτι. Αντε να βγαινει κανενα μικρο διαμερισμα σε κακη περιοχη.

 

 

Γερμανία πάντως και Αυστρία μια χαρά τρως το σνιτσελακι σου με 20 ευρώ (εάν φυσικά δεν πας σε τίποτα τέρμα τουριστικά μαγαζιά). Για να το πω κι αλλιώς, αναλογικά με τον μισθό, η ζωή έξω (και ειδικά κεντρική ευρώπη) είναι ΠΟΛΎ πιο φθηνή. Αμα είστε και 2 άτομα χωρίς παιδιά, ζεις πολύ μα πολύ άνετα.

Με 2 normal μισθούς, βάλαμε σε 2 χρονια 30k στην άκρη, πες μου τι μισθούς θα έπρεπε να παίρνουμε ελλάδα για να κάνουμε το ίδιο. Ουσιαστικά από το 0 μέσα σε 3 χρονια πήραμε διαμέρισμα... μην μου λέτε για ελλάδα, πήγα φέτος το καλοκαίρι και φρίκαρα με τις τιμές παντού (καλά παραλιες το έχουν χάσει το τόπι).

Επίσης κάτι που είναι τελείως άγνωστο στην Ελλάδα (και ο λόγος που έφυγα το 2011) είναι η λέξη αξιοκρατία.

Εδώ δουλεύεις, ανεβαίνει ο μισθός, ανεβαίνεις πόστα, ακόμα και σε σάπιες δουλειές τύπου εργοστάσιο.

(ξεκίνησα με εργοστάσιο και έφτασα να δουλεύω corporate Project Manager, αει πάνε κάντο στην Ελλάδα με πτυχίο TEE.)

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

αν εξαιρέσουμε τα ενοίκια που ειναι ΕΞΩΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ (το ακούω απο αρκετά άτομα) και πραγματικα πρέπει να δουλευεις σε μια πολύ καλή δουλειά για να πληρώνεις για ένα σπιτι της προκοπής όλα τα άλλα αρνητικά που ανέφερες δεν με αγγίζουν που στην πραξη μενουν μονο θετικα

 

το άλλο κουλό που ακούω (και δεν το καταλαβαίνω) ειναι η απόλαυση του φαγητού που το κυνηγάνε τόσο εδω στην ελλαδα ... για καποιο λόγο εγω (και αρκετοί αλοι) δεν το πιάνουμε, για μένα φαΐ ειναι αναγκαστική αγγαρεία για να μπορει να λειτουργούμε αλλά μεχρι εκεί

Επεξ/σία από Black Demis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Black Demis είπε

και δεν το καταλαβαίνω

Καλά και γω δεν είμαι του φαγητού, θεωρώ ακραία προβληματικό για μένα να δώσω λεφτά για καλο φαγητό τη στιγμη που η καταληξη του ειναι προδιαγεγραμμενη, αλλα οχι πως δεν το καταλαβαινεις, Ελλαδα εισαι, μην κοροιδευομαστε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην ερώτηση του TS κανείς δεν μπορεί να απαντήσει με ένα απλό ναι ή όχι. Άλλοι φύγαμε για μια καλύτερη δουλειά, άλλοι για καλύτερες προοπτικές, άλλοι ερωτικοί μετανάστες και πάει λέγοντας. Το κατά πόσο αξίζει είναι καθαρά θέμα προτεραιοτήτων. Προσωπικά μετά από σχεδόν μια δεκαετία δεν το μετανιώνω και περνάω όμορφα στο εξωτερικό. Έχοντας ειδικά μαζί σου σε αυτή την διαδρομή την οικογένεια σου, το κάνει ακόμα πιο εύκολο. Αυτό που δεν έχω σταματήσει ποτέ να σκέφτομαι είναι πως θα ήταν η ζωή μου αν δεν είχα φύγει. Επίσης θεωρώ σίγουρο ότι σε κάποια φάση της ζωής μου θα γυρίσω σίγουρα, ίσως σαν συνταξιούχος.

Τέλος, προς τους μελλοντικούς επίδοξους μετανάστες, στην εξίσωση χρήμα-ποιότητα ζωής-αξιοπρέπεια έναντι ήλιο-μπουζούκια-φαγητό-καφέ, μην ξεχάσουν να προσθέσουν το κοινωνικό κόστος που θα έχει η απόφαση τους, καθώς το να διατηρείς σχέσεις με τα αγαπημένα σου πρόσωπα (φίλους, γονείς ή συγγενείς) γίνεται αρκετά πιο δύσκολο, όσο συχνά και να κατεβαίνεις Ελλάδα.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
49 λεπτά πριν, Black Demis είπε

το άλλο κουλό που ακούω (και δεν το καταλαβαίνω) ειναι η απόλαυση του φαγητού που το κυνηγάνε τόσο εδω στην ελλαδα ... για καποιο λόγο εγω (και αρκετοί αλοι) δεν το πιάνουμε, για μένα φαΐ ειναι αναγκαστική αγγαρεία για να μπορει να λειτουργούμε αλλά μεχρι εκεί

Κοίτα, η ελληνική κουζίνα είναι απ' τις καλύτερες παγκοσμίως, μη κρυβόμαστε. Όλοι απολαμβάνουμε το ψαράκι μας, το πιτόγυρο, τα ντολμαδάκια, τα γεμίστα κλπ. Αν αποτελεί λόγο να μείνεις Ελλάδα; Για μένα όχι, αλλά η κουζίνα μας είναι εντυπωσιακή.

Αυτά που αναφέρει πιο πάνω ο φίλος Arkin ας πούμε, με τα λουκάνικα, τις κροκέτες, το κεφαλοτύρι, νομίζω τα ζηλεύουμε όλοι.

4 λεπτά πριν, @sterios είπε

καθώς το να διατηρείς σχέσεις με τα αγαπημένα σου πρόσωπα (φίλους, γονείς ή συγγενείς) γίνεται αρκετά πιο δύσκολο, όσο συχνά και να κατεβαίνεις Ελλάδα.

Μα αυτό είναι αντικειμενικά το μεγαλύτερο πρόβλημα, ότι αφήνεις πίσω ανθρώπους που αγαπάς. Το πιτόγυρο θα σου λείψει πρόσκαιρα, θα φας κάτι άλλο και θα συνεχίσεις την καθημερινότητά σου.

Επεξ/σία από yanis13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Ducatista είπε

 

Έχεις δίκιο είναι ο κύκλος και η εργασία του καθένα  που  καθορίζει τις σχέσεις του... μιλάω με τα δικά μου δεδομένα εγώ βλέπω πολλές φορές τους φίλους μου την οικογένεια μου γενικά δεν υπάρχει μέρα που να είμαι μόνο σπίτι η στην εργασία και να μην δω κανένα εκτός από την  γυναίκα και τα παιδιά μου

Κατάλαβα. Σε τέτοια περίπτωση η φυγή όχι μόνο εκτός αλλά και εντός σε άλλο μέρος, θα σου κακοφανεί αρκετά. Λίγοι άνθρωποι κατ' εμέ έχουν τέτοια ζωή σήμερα, εκτός αν μένεις σε κανένα χωριό ή και καμιά οικογενειακή πολυκατοικία και είστε όλοι μαζεμένοι συγγενείς κτλ και βλεπόσαστε κάθε μέρα.

 

Edit: Το θέμα με τα φαγητά και την κουζίνα έχω βαρεθεί να το συζητάμε κάθε φορά που ανοίγει thread για την μεταναστευση από το 2009. Ωραία όλα αυτά, αλλά αν δεν βγαίνεις οικονομικά, είσαι μέσα στην ανασφάλεια, συν όλα τα γνωστά προβλήματα και στρεβλώσεις της χώρας της νοοτροπίας και του κράτους, δεν μπορείς να χαρείς την ζωη σου εδώ, καλύτερα έξω. Αν δεν γουστάρεις την κουζίνα της εκάστοτε χώρας, μαθαίνεις να μαγειρεύεις μόνος σου, ψάχνεις να βρεις υλικά στα σούπερ μάρκετ που να ταιριάζουν με τα δικά μας και ξεκινάς ψάξιμο με αναζήτηση. Τις προάλλες είχα ανοίξει κουβέντα με τον φίλο που ήρθε από Αγγλία, εκεί ελάχιστοι μαγειρεύουν και προτιμούν κάτι έτοιμα γεύματα που τα ζεσταίνεις στα μικροκύματα, ωραία λέει πως είναι. 

Επεξ/σία από Basilhs23___
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, Sugizo είπε

Γερμανία πάντως και Αυστρία μια χαρά τρως το σνιτσελακι σου με 20 ευρώ (εάν φυσικά δεν πας σε τίποτα τέρμα τουριστικά μαγαζιά). Για να το πω κι αλλιώς, αναλογικά με τον μισθό, η ζωή έξω (και ειδικά κεντρική ευρώπη) είναι ΠΟΛΎ πιο φθηνή. Αμα είστε και 2 άτομα χωρίς παιδιά, ζεις πολύ μα πολύ άνετα.

αυτο. Ενα σνιτσελακι. Σαν τον σκύλο. Παιρνεις ενα πιατο φαι μπροστα σου και τρως.
Αλλιώς 3 burger μικρα σχετικα, μια σιζαρς μικρη και δυο μπυρες βαρελι, 86.40€ σε εμπορικο κέντρο στο Ινστμπουργκ.

Σαλατα 6,9€. Τι σαλατα? στο μπωλ που βαζεις το γιαουρτι με μελι στο σπιτι. Ενα φύλλο μαρουλιου εχει μεσα και μια τσιμπιά λάχανο.
ψωμι 3€ σε προσφορά η μπαγκετα στο interspar (αυτη που εχει 0.70 εδω στο lidl)

Να μην σχολιασω οτι, οτιδηποτε εφαγα στην Αυστρια ηταν τρισάθλιο απο θέμα ποιότητας.

24€/κιλο το μοσχάρι στον χασάπη και ειναι χειρότερο απο το Ολλανδιας του Σκλαβενίτη.

20€/κιλο το κοτοπουλο το μαριναρισμενο.

23€/κιλο ζαμπον για τοστ (2.30 τα 100γραμ)

Αν εξαιρεσεις ενα μοσχαρι με τηγανισμενα κρεμμυδια και πατατες που εφαγα στην Βιέννη, το αμεσως καλυτερο ηταν πιτσα του Lidl μαργαριτα ενισχυμένη με τυρια πιτσας και σαλαμια.

3,7€ ο καφες στο χαρτινο απο το Mpreis

25,000€ ντουλαπια κουζινας που τα φτιαχνει ο Δημητρης ο μαραγκος μου στην Ελλαδα με 4-4500€.

3000€ η μπαταρία κουζίνας που σου δινει ζεστο, κρυο νερο και νερο με gas.

σπιτια απο το παραμυθι με 3 γουρουνακια. Τουβλετα επανω σε μια τσιμεντενια βαση, χωρις κολωνες, χωρις σεναζια, με καποια συγκολητικη ουσια στην μεση (οχι λασπη) και 16 ποντους θερμοπροσωψη απεξω.
Ευτυχώς που δεν εχουν σεισμούς.

1.76€/λιτρο η αμολυβδη και 2€/λιτρο το diesel

βαλε και αλλα 1000/μηνα για ψυχοφάρμακα για να την βγάλεις , αφου στις 19.00 πρεπει να πας σπιτι να πεθανεις για να αναστηθεις το πρωι να πας στην δουλειά, οπότε....

Για να ζησεις και οχι να επιβιωσεις στην επαρχιακή Αυστρια, οικογενεια με 2 παιδια, θες 7-8000€ τον μηνα εισοδημα.

Στην βιεννη δεν το συζητώ.... ασε που ειναι και κακιασμενοι, αγενης, ξεφτιλισμένοι γερμανοι. Αθλια ρατσα η Βιεννέζοι. Οι Τιρολεζοι ειναι ετη φωτος μπροστα. Ιταλοι βλέπεις στο γονίδιο...

EDIT : Βλέπω "Τοποθεσία Salzburg", οποτε μην τα λεω εγω. Τα ξέρεις πολύ καλύτερα απο εμένα.

 

6 ώρες πριν, Basilhs23___ είπε

ψάχνεις να βρεις υλικά στα σούπερ μάρκετ που να ταιριάζουν με τα δικά μας και ξεκινάς ψάξιμο με αναζήτηση

Δεν θα τα βρεις ποτε. Δεν υπαρχουν υλικα ποιοτικα για να φτιαξεις αυτα που τρως εδω. Μου ελεγε ο φιλος μου ο Αρης με τα χοιροστασια. 
"Το χειροτερο χοιρινο της Ελλαδος ειναι καλυτερο απο το καλυτερο εισαγωμενο"
Ο λόγος? 
Δεν υπαρχουν τοσο χαλια τροφες στην Ελλαδα για να ταισουν τα γουρουνια. 

Επεξ/σία από andreaspA
  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...