Προς το περιεχόμενο

Στήσιμο δικτύου σε εταιρία


Hamurabi
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από stef157,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά καλημέρα

Θέλω να βοηθήσω φιλικό μου πρόσωπο όπου ξεκινάει μια εταιρία και θα έχει 4 υπολογιστές και θέλει να του στήσω το δίκτυο.

Αν ΔΕΝ χρησιμοποιήσει σέρβερ,πια είναι τα βήματα που πρέπει να γίνουν; έχω γνώσεις για να κάνω οτιδήποτε χρειαστεί αλλά θέλω μια κατεύθυνση με τα βήματα.

Ευχαριστώ προκαταβολικά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 54
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Router - Switch - WiFi.

Τι περισσότερο μπορεί να χρειαστεί για 4 πισιά και κανέναν εκτυπωτή;

Και σέρβερ να βάλει, το πολύ πολύ να χρειαστεί να κάνει aggregate πολλαπλές συνδέσεις σε 1, που με ένα μέτριο switch (όχι των 50€) θα το κάνει.

Εκτός αν εννοείς από θέμα ασφάλειας, οπότε πάει αλλού, αλλά πιο πιθανό είναι να δημιουργήσουν πρόβλημα οι χρήστες, παρά το απλό firewall που έχει το τυπικό smb router (δηλαδή οτιδήποτε στο εύρος 200-500€ -και πολύ σου βάζω).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε για να συνοψίσουμε.

1)αγοράζω ρούτερ του εμπορίου και απορρίπτω του παρόχου;

2) έχω το ρούτερ,ένα switch και όλα τα pc πανε με καλώδιο στο switch. O εκτυπωτής με wifi.

3) μπαίνω στις ρυθμισεισ του ρούτερ και βλέποντας τη mac κάθε pc poy είναι συνδεδεμένο του βάζω μια συγκεκριμένη ΙΡ. Ή να το κάνω στις ρυθμίσεις δικτύου του εκάστοτε pc καλύτερα;

4)αν θέλω έξτρα ασφάλεια στο όλο δίκτυο τι μπορώ να κάνω;

 

Ευχαριστώ και παλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, Hamurabi είπε

Οπότε για να συνοψίσουμε.

1)αγοράζω ρούτερ του εμπορίου και απορρίπτω του παρόχου;
Όχι έτσι απλά. Ειδικά αν και η τηλεφωνία περνάει μέσα από αυτό τότε μπορείς να τα κάνεις να λειτουργούν μαζί .

2) έχω το ρούτερ,ένα switch και όλα τα pc πανε με καλώδιο στο switch. O εκτυπωτής με wifi.
Καλύτερα και ο εκτυπωτής με καλώδιο για να μην μπλέκεις μετά με το αν δουλεύει ή όχι.

3) μπαίνω στις ρυθμισεισ του ρούτερ και βλέποντας τη mac κάθε pc poy είναι συνδεδεμένο του βάζω μια συγκεκριμένη ΙΡ. Ή να το κάνω στις ρυθμίσεις δικτύου του εκάστοτε pc καλύτερα;
Δεν είναι απαραίτητο αυτό εκτός και αν το χρειάζεσαι για πολύ συγκεκριμένους λόγους.

4)αν θέλω έξτρα ασφάλεια στο όλο δίκτυο τι μπορώ να κάνω;
Αγορά εξωτερικού firewall (μπορεί να τρέξει και μέσα ένα καλύτερο ρούτερ του εμπορίου) και ένα καλό antivirus σε όλα τα πισί.

Ευχαριστώ και παλι

Δεν έχεις λάβει υπόψιν καθόλου το θέμα του backup των δεδομένων της επιχείρησης.
Το να στήσεις/ρυθμίσεις ένα ποιό δυνατό ρούτερ του εμπορίου μπορεί να είναι δύσκολο αν δεν έχεις γνώσεις.
Υπολόγισε τουλάχιστον τις διπλάσιες διαθέσιμες θέσεις από τα 4πισί+1 εκτυπωτής όταν πάρεις ένα switch.

 

 

Επεξ/σία από dpolal
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1)Έχω κάποιο σοβαρό πλεονέκτημα αν αντί να αφήσω το ρούτερ του παρόχου πάρω ένα άλλο ρούτερ; να το κάνω η όχι;

2)γιατί λες ότι δεν είναι απαραίτητο να έχουν συγκεκριμένες ΙΡ το κάθε pc?  To θεωρούσα βασικό στο στήσιμο.μαλλπμ έκανα λάθος;

3)όσον αφορά το backup η πιο εύκολη λύση πια είναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Hamurabi είπε

1)Έχω κάποιο σοβαρό πλεονέκτημα αν αντί να αφήσω το ρούτερ του παρόχου πάρω ένα άλλο ρούτερ; να το κάνω η όχι;
Αναλόγως του είδους της επιχείρησης και τον βαθμό ελέγχου και ασφάλειας που θέλετε να έχετε στο δίκτυο σας.
Φυσικά το παραπάνω απαιτεί γνώσεις και να ασχολείται κάποιος.

2)γιατί λες ότι δεν είναι απαραίτητο να έχουν συγκεκριμένες ΙΡ το κάθε pc?  To θεωρούσα βασικό στο στήσιμο.μαλλπμ έκανα λάθος;
Γιατί δεν χρειάζεται, απλά, δεν κερδίζεις κάτι με αυτό.

3)όσον αφορά το backup η πιο εύκολη λύση πια είναι;
Πάλι αναλόγως του είδους της επιχείρησης και της σημασίας των δεδομένων που θέλετε να προστατέψετε.
Από ένα απλό usb εξωτερικό δίσκο, μέχρι λύσεις τύπου NAS ή backup στο cloud.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα λογιστικά πρόγραμματα πρέπει να εγκατασταθούν σε κάποιο shared δίσκο;πως θα γίνει η εγκατάσταση τους ώστε ναναι διαθέσιμο σε περισσότερα από ένα υπολογιστή .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πες τον φίλο σου να πάρει επαγγελματία για υποστήριξη, αφού δεν ξέρεις μην το παιδεύεις

εταιρεία στήνει, να πάει επαγγελματίας να του τα φτιάξει

ναι θα τον πληρώσει, αλλά θα μπορεί να έχει κ απαιτήσεις που θα προ-συμφωνήσουν κ υποστήριξη μετά την εγκατάσταση / παραμετροποίηση

29 λεπτά πριν, Hamurabi είπε

Τα λογιστικά πρόγραμματα πρέπει να εγκατασταθούν σε κάποιο shared δίσκο;πως θα γίνει η εγκατάσταση τους ώστε ναναι διαθέσιμο σε περισσότερα από ένα υπολογιστή .

k πόσοι χρήστες θα έχουν άδεια να δουλεύουν το πρόγραμμα? ταυτόχρονα? έχει παραμέτρους από πίσω που ξέρει αυτός που υποστηρίζει το πρόγραμμα. μπορεί να είναι κ σε cloud κ τζάμπα να ρωτάς

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Kthulhou είπε

πες τον φίλο σου να πάρει επαγγελματία για υποστήριξη, αφού δεν ξέρεις μην το παιδεύεις

εταιρεία στήνει, να πάει επαγγελματίας να του τα φτιάξει

ναι θα τον πληρώσει, αλλά θα μπορεί να έχει κ απαιτήσεις που θα προ-συμφωνήσουν κ υποστήριξη μετά την εγκατάσταση / παραμετροποίηση

k πόσοι χρήστες θα έχουν άδεια να δουλεύουν το πρόγραμμα? ταυτόχρονα? έχει παραμέτρους από πίσω που ξέρει αυτός που υποστηρίζει το πρόγραμμα. μπορεί να είναι κ σε cloud κ τζάμπα να ρωτάς

Αδερφέ για να σου λέω ότι θα του το στήσω εγώ το αποφάσισε ο ίδιος ο επιχειρηματίας, δεν σου λέω τι όνειρο είδα χθες. Δεν έχει νόημα να συζηταμε θεωρίες ας μείνουμε στο θέμα μας.

Καθώς έχω ήδη cloud σε δικό μου server σε raspbbery θεωρώ μια καλή λύση αυτή για τα backup του σε cloud. Να έχει και τοπικό backup σε κάποιον δίσκο αλλά και σε cloud.

Νομίζω οι περισσότερες απορίες μου έχουν καλυφθεί.αν μπορεί να μου πει κάποιο τρόπο ώστε να έδινα μια επιπλέον ασφάλεια στο δίκτυο θα του ήμουν ευγνώμων.

ευχαριστώ και πάλι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 18/10/2023 at 00:32, Hamurabi said:

Αδερφέ για να σου λέω ότι θα του το στήσω εγώ το αποφάσισε ο ίδιος ο επιχειρηματίας, δεν σου λέω τι όνειρο είδα χθες. Δεν έχει νόημα να συζηταμε θεωρίες ας μείνουμε στο θέμα μας.

Καθώς έχω ήδη cloud σε δικό μου server σε raspbbery θεωρώ μια καλή λύση αυτή για τα backup του σε cloud. Να έχει και τοπικό backup σε κάποιον δίσκο αλλά και σε cloud.

Νομίζω οι περισσότερες απορίες μου έχουν καλυφθεί.αν μπορεί να μου πει κάποιο τρόπο ώστε να έδινα μια επιπλέον ασφάλεια στο δίκτυο θα του ήμουν ευγνώμων.

ευχαριστώ και πάλι 

Καλή δύναμη σε σένα.

Θα σου πω τι έκανα στην προσωπική μου ζωή με χαμηλό κόστος για τα αρχεία και δεν υπάρχει πρόβλημα με τιμολόγια και εταιρικά προϊόντα. Για εταιρεία είναι λίγο φθηνιάρικη λύση, αλλά δεν φαίνεται να θέλει να χώσει το χέρι, οπότε θα του κάνει. Συνολικά κόστισε ~700€ (NAS+δίσκοι) και κάθε χρόνο 100€(microsoft 365).

Microsoft 365 family, το οποίο είναι μέχρι 6 χρήστες (1TB onedrive και σε 5 υπολογιστές Office 365 έκαστος). Συνέδεσα όσους φακέλους ήθελα να συγχρονίζει. Ένα QNAP 2 δίσκων, το οποίο συγχρονίζει τον κάθε λογαριασμό onedrive 1 φορά την ημέρα. Έτσι, έχω τα αρχεία στο πισί, στο onedrive και στο NAS (επειδή είχα ένα μονάρι synology, έβαλα το QNAP να κάνει backup τα δεδομένα του εκεί πάνω, αλλά είναι υπερβολή).

On 17/10/2023 at 18:47, Hamurabi said:

Οπότε για να συνοψίσουμε.

1)αγοράζω ρούτερ του εμπορίου και απορρίπτω του παρόχου;

2) έχω το ρούτερ,ένα switch και όλα τα pc πανε με καλώδιο στο switch. O εκτυπωτής με wifi.

3) μπαίνω στις ρυθμισεισ του ρούτερ και βλέποντας τη mac κάθε pc poy είναι συνδεδεμένο του βάζω μια συγκεκριμένη ΙΡ. Ή να το κάνω στις ρυθμίσεις δικτύου του εκάστοτε pc καλύτερα;

4)αν θέλω έξτρα ασφάλεια στο όλο δίκτυο τι μπορώ να κάνω;

 

Ευχαριστώ και παλι

Για ευκολία εγκατάστασης, πήγαινε σε Ubiquiti (Unifi συγκεκριμένα, προσωπική πρόταση). Όχι, δεν βγάζεις του παρόχου από πάνω, το θέλεις για την τηλεφωνία. Ανάλογα τον πάροχο, ενδέχεται να δουλέψει με DMZ, με bridge ή με απευθείας PPPoE.

Router : Unifi Dream Router

Switch : Unifi Lite 16 PoE

Wi-Fi : U6 Long-Range (1 ή 2)

Για να μην το πολυπαλεύεις με vlans, firewalls κλπ μπλιμπλίκια (μέχρι να μάθεις ή να πληρωθεί επαγγελματίας), βάλε τον DHCP να δίνει από πχ .50/24 μέχρι .200/24 και βάλε στο router σταθερές IP για κάθε συσκευή που θέλεις, έξω από αυτό το εύρος (δηλαδή 1-49 & 201-254). Μην κάνεις port forward, εκτός αν έχεις συγκεκριμένο λόγο πχ κάμερες, αλλά και σε εκείνη την περίπτωση, μην κάνεις ίδια πόρτα και μέσα και έξω, δηλαδή έξω δώσε μία τυχαία (πχ. 32567) και μέσα αυτήν που θέλεις.

Αν θέλεις έξτρα ασφάλεια σε όλο το δίκτυο, εκπαίδευσε τους χρήστες/υπαλλήλους. Στις πλείστες περιπτώσεις είναι το τρωτό σημείο.

Όπως λέει και το ρητό : Το φθηνό κοστίζει ακριβά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, csontheline είπε

Αν θέλεις έξτρα ασφάλεια σε όλο το δίκτυο, εκπαίδευσε τους χρήστες/υπαλλήλους. Στις πλείστες περιπτώσεις είναι το τρωτό σημείο.

Όπως λέει και το ρητό : Το φθηνό κοστίζει ακριβά.

Και να αγοράσει κάνα σοβαρό antivirus με κεντρική διαχείρηση π.χ. eset.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 hours ago, dpolal said:

Και να αγοράσει κάνα σοβαρό antivirus με κεντρική διαχείρηση π.χ. eset.

Δεν ξέρω τις διαφορές σε σχέση με τις μεμονωμένες άδειες για 4 πισιά, αλλά φώναξε φίλο να του στήσει το δίκτυο, λες να πληρώσει για AV;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, csontheline είπε

Δεν ξέρω τις διαφορές σε σχέση με τις μεμονωμένες άδειες για 4 πισιά, αλλά φώναξε φίλο να του στήσει το δίκτυο, λες να πληρώσει για AV;

Δε νομίζω ότι θα το κάνει τσάμπα ο φίλος που λες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή έχω το support φίλου λογιστή εδώ και χρόνια, αυτά που θα σου πω είναι βάσει της εμπειρίας και των προβλημάτων που έχουν προκύψει ανα τα χρόνια:

1) Το ιδανικότερο είναι backup σε cloud. Σίγουρα δεν είναι οικονομικότερο από την επιλογή του NAS αλλά σίγουρα είναι ασφαλέστερο και σίγουρα δεν έχεις την έγνοια για το μην πάθουν κάτι οι δίσκοι.

2) Ότι έχει να κάνει με το Microsoft 365, το family που προτείνει ένας φίλος εννοείτε ότι σε περίπτωση ελέγχου δεν κάνει για επιχείρηση, εξου και το family. Θα πρέπει να έχει license για business και εννοείτε η δυνατότητα που προσφέρει να μπεί σε 5 υπολογιστές, αφορά τον ίδιο χρήστη και όχι διαφορετικούς. Σε περίπτωση ελέγχου εννοείτε ότι δεν καλύπτεσαι και πίστεψε με, όσο απίθανο και να σου φαίνεται, κάνουν ελέγχους ακόμα και σε μικρές επιχειρήσεις.

Εάν θέλει να πάει στην περίπτωση του Microsoft 365 καλό είνα να επιλέξει το Microsoft 365 Standard για Επιχειρήσεις, όπου θα έχει νόμιμα και updated office, εταιρικό email με 50GB χωρητικότητα και άλλα πολλά.

3) Εννοείται ότι θα βάλεις στατικές IP στους υπολογιστές και τυχόν εκτυπωτή, για να μην έχεις θέματα conflict.

4) Στην περίπτωση της ασφάλειας, θα πρότεινα το Malwarebytes Premium το οποίο βγαίνει 70€ / χρόνο για 4 συσκευές. Θεωρώ ότι δεν χρειάζεται να πας στην λύση του Endpoint μιας και αυτό θα πρέπει να το παρακολουθεί κάποιος και εντάξει για 4 μηχανήματα δεν υπάρχει λόγος χρήσης Endpoint.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σωστα ολα τα παραπάνω. Σχετικά με το (2)  από οτι φαίνεται θελετε να κρατήσετε το κόστος πολύ χαμηλά οπότε ισως βόλευε και το Microsoft 365 Basic που ειναι πιο φτηνό αρκεί να μην υπάρχει απαιτηση για standalone outlook & office apps (Στο Business basic οι σχετικές εφαρμογές τρέχουν online).

https://www.microsoft.com/en-us/microsoft-365/business#heading-ocb6f5

Πάντως προσωπικά σε όλες τις περιπτώσεις όπου  φιλοι μου έχουν ζητήσει να αναλάβω παρόμοια έργα δεν το εχω κάνει.  Η συμβουλή μου ειναι να βρούν έναν άλλο επαγγελματία και να υπογράψουν μια απλή σύμβαση με ξεκάθαρο το  scope τις  απαιτήσεις τα παραδοτέα και τα κόστη .  Πολλές φιλίες έχουν χαλάσει από την καλή διάθεση και την γνωστή Ελληνική νοοτροπία  "τα κάνω όλα και συμφέρω..."

 

 

 

Επεξ/σία από prometheas
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...