Προς το περιεχόμενο

Στήσιμο δικτύου σε εταιρία


Hamurabi
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από stef157,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

30 λεπτά πριν, soteras είπε

Αγαπητέ συμφορίτη πχ εγώ μπορώ να σου πω πάρε το cisco ταδε μοντέλο που κοστίζει χ€ στην καλύτερη και πάρε και την κάρτα για να παίζει με vdsl που έχει και αυτή άλλα χ€ και πάρε για firewall τις watchguard μια φέτα που κοστίζει χ€ ποσό πάρε τα cisco voip phone ου υποστιριζουν και voip και αναλογική τηλεφωνία ταυτόχρονα.Μιλάμε για ποσά πάνω από χιλιάρικο εξοπλισμούς μόνο αυτά. Αυτά μετά δεν έχει ενα μενού που πατάς θύρα 1 θα κάνεις αυτό θυρά 2 αυτό θύρα 3 αυτό θύρα 4 τπτ για μπαίναι αποδικοποιητής πάνω αλλά μιλάμε για προγραμματιστικό περιβάλλον που μπαίνεις με putty και είσαι σε περιβάλλον εντολών φουλ.Αν τώρα έχετε τόσα χρήματα και δεν σας νοιάζει 

Επαναλαμβάνω πως ναι τα χρήματα δεν είναι πρόβλημα.

Γράφω κώδικα σε python οπότε δεν μου είναι άγνωστο ένα προγραμματιστικό περιβάλλον γενικά μιλοντας.

Τελοσπαντων προχωράω και αν χρειαστώ κάτι άλλο θα επανέλθω. Και όποιος θέλει βοηθάει .

Ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 54
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, Hamurabi είπε

Γράφω κώδικα σε python οπότε δεν μου είναι άγνωστο ένα προγραμματιστικό περιβάλλον γενικά μιλοντας.

Python ε; Πολύ χρήσιμο για να μανατζάρεις ενα switch ή ενα Τ/Φ κέντρο, θα σου φανεί πολύ εύκολο. Σε υποτίμησα! Ξεκάθαρα το κάνεις και μονος σου ανετα!! Προχώρα άφοβα....

Επεξ/σία από stelios.s
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου λέμε κάποια πράγματα για το καλό σου "κάποιοι είμαστε του χώρου" και πως είναι το σωστό για να μάθεις. Εσύ θες να ακούσεις πχ πάρε Turbo-X Server, πάρε Synology, πάρε SQL και ας μην την χρειάζεσαι, πάρε antivirus endpoint,πάρε και έξι σοκολάτες και έξι κουτιά γάλακτος……. Και μετά θα ρωτάς το φόρουμ για το πως να τα σετάρεις.

Θα στήσεις firewall μόνος σου αλλά δεν έχεις ιδέα ποιον firewall πρέπει να πάρεις «παίζει να μην έχεις δει ποτέ» και φυσικά όταν θα έρθει η ώρα του setup θα ρωτήσεις το φόρουμ όπου λίγοι έχουν στήσει.

Ότι είχα να σου πω σα συμβουλή στην είπα.

Καλή συνέχεια.

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, stelios.s είπε

Python ε; Πολύ χρήσιμο για να μανατζάρεις ενα switch ή ενα Τ/Φ κέντρο, θα σου φανεί πολύ εύκολο. Σε υποτίμησα! Ξεκάθαρα το κάνεις και μονος σου ανετα!! Προχώρα άφοβα....

Μίλησα για προγραμματιστικό περιβάλλον ΓΕΝΙΚΑ ΜΙΛΏΝΤΑΣ. Αν σε δυσκολεύει να καταλάβεις τι εννοώ δε χρειάζεται να σχολιάζεις. Και δεν σε ρώτησα και τη γνώμη σου στην τελικη.ρωταω για συγκεκριμένα πράγματα της διαδικασίας δεν με ενδιαφέρει η γνώμη σου για το αν μου δίνεις το οκ η οχι.

1 ώρα πριν, rscosworth είπε

Θα στήσεις firewall μόνος σου αλλά δεν έχεις ιδέα ποιον firewall πρέπει να πάρεις «παίζει να μην έχεις δει ποτέ» και φυσικά όταν θα έρθει η ώρα του setup θα ρωτήσεις το φόρουμ όπου λίγοι έχουν στήσει.

Ένα watchguard firewall που έχω δει να σεταρεται μας κάνει;

Επεξ/σία από Hamurabi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Hamurabi είπε

Μίλησα για προγραμματιστικό περιβάλλον ΓΕΝΙΚΑ ΜΙΛΏΝΤΑΣ. Αν σε δυσκολεύει να καταλάβεις τι εννοώ δε χρειάζεται να σχολιάζεις. Και δεν σε ρώτησα και τη γνώμη σου στην τελικη.ρωταω για συγκεκριμένα πράγματα της διαδικασίας δεν με ενδιαφέρει η γνώμη σου για το αν μου δίνεις το οκ η οχι.

Είσαι ελαφρόμυαλος και υπερόπτης. Καλή συνέχεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, stelios.s είπε

Είσαι ελαφρόμυαλος και υπερόπτης. Καλή συνέχεια.

Τώρα συγκινήθηκα. Και εσύ είσαι προφανώς πιτσιρικάς από τον τρόπο που γράφεις και θα πρέπει να σου μάθουν οι δικοί σου  να μην ειρωνεύεσαι ανθρώπους που έχουν την ηλικία του πατέρα σου.

Καλή συνέχεια 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Hamurabi είπε

Μίλησα για προγραμματιστικό περιβάλλον ΓΕΝΙΚΑ ΜΙΛΏΝΤΑΣ. Αν σε δυσκολεύει να καταλάβεις τι εννοώ δε χρειάζεται να σχολιάζεις. Και δεν σε ρώτησα και τη γνώμη σου στην τελικη.ρωταω για συγκεκριμένα πράγματα της διαδικασίας δεν με ενδιαφέρει η γνώμη σου για το αν μου δίνεις το οκ η οχι.

Ένα watchguard firewall που έχω δει να σεταρεται μας κάνει;

Αν πάντως σου είπα και τι μάρκα και είδες 5 βίντεο να ξέρεις δεν είναι τόσο εύκολο καθώς πάνω στον προγραμματισμό πάντα υπάρχουν οι Χ παράγοντες άσε που μετά θα πρέπει να καταφέρεις να σετάρεις και τον server σου και να προγραμματίσεις ποιο θα βγαίνει μπροστά τόσο στο δύκτιο όσο και στο ιντερνετ και άλλους πολλου΄ς πολλούς παράγοντες επίσης βάζω στοίχημα ότι αν ξερεις το firewall της watchguard δεν θα ρωταγες εδω αν χρειαζετε server ή όχι καθως κάποια πράγματα παίζουν μαζί κάποια όχι.Το να καταφέρεις να μανατζάρεις ένα Τ/Φ δεν είναι κούμπωσα το καλώδια στην θύρα τάδε το ονόμασα Παπατρέχας και βγάζει το όνομα στο τηλέφωνο του πάνω μιλάμε για γνώσης που δεν έχεις.Άσε που δεν είναι πάω αγοράζω 10 voip 10 switch πρέπει αυτά μεταξύ τους να μπορούνε να παντρευτούνε και όχι να δημιουργεί θέμα το ένα στο άλλο.(και ναι δεν είχες την παραμικρή ιδέα της wathcguard πριν στην πω γιατι δεν θα ρώταγες αρχάριες ερωτήσεις)

Εγώ με όλη μου την καρδία και διάθεση θα στο πω ευγενικά απαιτεί γνώσης που δεν έχεις ας έρθει μια εταιρεία να στήσει όλο το δύκτιο και εσύ να επιβλέπεις οτιδήποτε κάνουνε για να μπορείς να παρέχεις μια τεχνική υποστίριξη μετά πριν ζητήσετε βοήθεια.Τώρα αν όπως λες δεν σας νοιάζουν τα χρήματα δεν σας νοιάζει να είναι αληθινή η εταιρεία αν αν αν απλά θέλετε να φάνει απλά αγορά εξοπλισμού που να σκουριάζει σε μια ντουλάπα υπάρχουν άπειρες λύσης για να το κάνεις αυτό

Επίσης αν εχεις την παραμικρη ιδεα πως σεταρετε μια φετα που λες εχεις δει μην ανοιγεις θεματα και ρωτας τι ειναι ο dns/domain και αν αυτα θελουν intenet ή ότι άλλο γιατί πρώτα μαθαίνεις τι είναι κάτι και μετά πας στο βημα να το δω να το πιασω να το ανοιξω κλπ κλπ. Καλή τύχη στην αγορά των κομματιών αλλά και στο σετάρισμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, soteras είπε

Αν πάντως σου είπα και τι μάρκα και είδες 5 βίντεο να ξέρεις δεν είναι τόσο εύκολο καθώς πάνω στον προγραμματισμό πάντα υπάρχουν οι Χ παράγοντες άσε που μετά θα πρέπει να καταφέρεις να σετάρεις και τον server σου και να προγραμματίσεις ποιο θα βγαίνει μπροστά τόσο στο δύκτιο όσο και στο ιντερνετ και άλλους πολλου΄ς πολλούς παράγοντες επίσης βάζω στοίχημα ότι αν ξερεις το firewall της watchguard δεν θα ρωταγες εδω αν χρειαζετε server ή όχι καθως κάποια πράγματα παίζουν μαζί κάποια όχι.Το να καταφέρεις να μανατζάρεις ένα Τ/Φ δεν είναι κούμπωσα το καλώδια στην θύρα τάδε το ονόμασα Παπατρέχας και βγάζει το όνομα στο τηλέφωνο του πάνω μιλάμε για γνώσης που δεν έχεις.Άσε που δεν είναι πάω αγοράζω 10 voip 10 switch πρέπει αυτά μεταξύ τους να μπορούνε να παντρευτούνε και όχι να δημιουργεί θέμα το ένα στο άλλο.(και ναι δεν είχες την παραμικρή ιδέα της wathcguard πριν στην πω γιατι δεν θα ρώταγες αρχάριες ερωτήσεις)

Εγώ με όλη μου την καρδία και διάθεση θα στο πω ευγενικά απαιτεί γνώσης που δεν έχεις ας έρθει μια εταιρεία να στήσει όλο το δύκτιο και εσύ να επιβλέπεις οτιδήποτε κάνουνε για να μπορείς να παρέχεις μια τεχνική υποστίριξη μετά πριν ζητήσετε βοήθεια.Τώρα αν όπως λες δεν σας νοιάζουν τα χρήματα δεν σας νοιάζει να είναι αληθινή η εταιρεία αν αν αν απλά θέλετε να φάνει απλά αγορά εξοπλισμού που να σκουριάζει σε μια ντουλάπα υπάρχουν άπειρες λύσης για να το κάνεις αυτό

Φίλε μου μη μιλάς με πονηριά ότι με έπιασες ότι δεν ξέρω για το σεταρισμα του watchguard.προφσνως και δεν ξέρω για να ρωτάω ,δεν ανακάλυψες τον τροχό.

Είπα ότι έτυχε να είμαι παρόν σε ένα σεταρισμα και δεν ένοιωσα κάπου ότι είναι κάτι τόσο εξωπραγματικά δύσκολο. Αυτό μόνο.

Ναι εάν δεν βγάλω άκρη με τίποτα εννοείται θα καλέσω εταιρία και θα είμαι από πάνω αυτό είναι το πιο λογικό αυτό το καταλαβαινω. Εφόσον όμως μου δίνεται η ευκαιρία να πειραματιστω και υπάρχει χρόνος και χρήμα δεν βλέπω το λόγο να μη το κάνω.οτιδηποτε καινούργιο μαθαίνεις καλό είναι.σε όπoιο σημείο κ αν φτάσεις.

Επεξ/σία από Hamurabi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Μαστορα, επειδη σιγουρα θα κανεις κουτσουκελα, γραψε το πλανο που θελεις να κανεις στην εταιρια, τα core functions δηλαδη, και ειτε googlαρε πως κανεις τι, ειτε ρωτα το chatgpt.

Με το να ρωτας τι κανει το καθενα, και πως να το κανεις, το μονο που θα καταφερεις ειναι αργα η γρηγορα η εταιρια να παει offline για ενα Χ διαστημα χωρις να μπορεις να κανεις follow up το προβλημα. Και trust me οταν θα αρχισει να χανει λεφτα η μπιζνα η να μην μπορει να κανει βασικες δουλειες, η παραχωρηση να πειραματιστεις θα καταληξει σε παρεξηγηση.

Ξερω οτι εχεις το ελευθερο να κανεις οτι θες, και εφοσον λες τα λεφτα δεν ειναι το προβλημα, παρε μια consulting εταιρια και κατσε μαζι τους να το οργανωσετε και να το στησετε.

Μην τα παιρνεις προσωπικα, οσα σου λενε εδω ειναι σωστα, με ερωτησεις στα φορα δεν θα στησεις δικτυα κ υποδομες. Αλλιως ολοι εδω θα μασταν κ θα καναμε σαπορτ με QnA.

Κλεινοντας λοιπον, η συμβουλη απο εναν του χωρου, ειναι να κατσεις με το αφεντικο και να καταληξετε στο τι θελει να γινει τοσο βραχυπροθεσμα αλλα κυριως μακροπροθεσμα. Αφου καταληξετε, ψαξε πως θα υλοποιησεις το καθε τι, και αν δεν βρισκεις ρωτα chatgpt. Με καθε καλη διαθεση, θα επιμεινω να παρεις μια consulting. Και αν δεν προχωρησεις με αυτους, μονο κ μονο απο τις συζητησεις μαζι τους θα πιασεις αρκετες τεχνικες, τροπους κ τεχνολογιες και λυσεις για να ψαχτεις μονος σου.

Για οποιαδηποτε αλλη πληροφορια, διευκρινηση, κατευθυνση, στειλε μου PM. 
 

Υ.Γ. Το ωρομισθιο μου ειναι ψηλα 🤑

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, donblunts είπε

Μαστορα, επειδη σιγουρα θα κανεις κουτσουκελα, γραψε το πλανο που θελεις να κανεις στην εταιρια, τα core functions δηλαδη, και ειτε googlαρε πως κανεις τι, ειτε ρωτα το chatgpt.

Με το να ρωτας τι κανει το καθενα, και πως να το κανεις, το μονο που θα καταφερεις ειναι αργα η γρηγορα η εταιρια να παει offline για ενα Χ διαστημα χωρις να μπορεις να κανεις follow up το προβλημα. Και trust me οταν θα αρχισει να χανει λεφτα η μπιζνα η να μην μπορει να κανει βασικες δουλειες, η παραχωρηση να πειραματιστεις θα καταληξει σε παρεξηγηση.

Ξερω οτι εχεις το ελευθερο να κανεις οτι θες, και εφοσον λες τα λεφτα δεν ειναι το προβλημα, παρε μια consulting εταιρια και κατσε μαζι τους να το οργανωσετε και να το στησετε.

Μην τα παιρνεις προσωπικα, οσα σου λενε εδω ειναι σωστα, με ερωτησεις στα φορα δεν θα στησεις δικτυα κ υποδομες. Αλλιως ολοι εδω θα μασταν κ θα καναμε σαπορτ με QnA.

Κλεινοντας λοιπον, η συμβουλη απο εναν του χωρου, ειναι να κατσεις με το αφεντικο και να καταληξετε στο τι θελει να γινει τοσο βραχυπροθεσμα αλλα κυριως μακροπροθεσμα. Αφου καταληξετε, ψαξε πως θα υλοποιησεις το καθε τι, και αν δεν βρισκεις ρωτα chatgpt. Με καθε καλη διαθεση, θα επιμεινω να παρεις μια consulting. Και αν δεν προχωρησεις με αυτους, μονο κ μονο απο τις συζητησεις μαζι τους θα πιασεις αρκετες τεχνικες, τροπους κ τεχνολογιες και λυσεις για να ψαχτεις μονος σου.

Για οποιαδηποτε αλλη πληροφορια, διευκρινηση, κατευθυνση, στειλε μου PM. 
 

Υ.Γ. Το ωρομισθιο μου ειναι ψηλα 🤑

Σε ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου.

Στείλε μου το iban 😉

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...