Προς το περιεχόμενο

Στήσιμο δικτύου σε εταιρία


Hamurabi
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από stef157,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, prometheas είπε

Σωστα ολα τα παραπάνω. Σχετικά με το (2)  από οτι φαίνεται θελετε να κρατήσετε το κόστος πολύ χαμηλά οπότε ισως βόλευε και το Microsoft 365 Basic που ειναι πιο φτηνό αρκεί να μην υπάρχει απαιτηση για standalone outlook & office apps (Στο Business basic οι σχετικές εφαρμογές τρέχουν online).

https://www.microsoft.com/en-us/microsoft-365/business#heading-ocb6f5

Επειδή δεν ξέρουμε τι επιχείρηση θα είναι, δεν γνωρίζουμε και πόσο χρήσιμα θα είναι τα Office ή όχι. Πάντως για online υπάρχουν και της Google δωρεάν όπως μετά υπάρχει και η λύση του Libre Office, Open Office κτλ που είναι πλήρως συμβατά.

Αλλά όσο και να θες να κρατήσεις χαμηλό το κόστος, κάποια στιγμή για να γίνει σωστά η δουλειά θα πρέπει να διαθέσεις κάποιο ποσό για εργαλεία που είναι σημαντικά. Δυστυχώς στην Ελλάδα οι μικρές επιχειρήσεις δεν δίνουν σημασία σε αυτά (cyber security, backup κτλ.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 54
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

On 17/10/2023 at 20:57, Hamurabi said:

Τα λογιστικά πρόγραμματα πρέπει να εγκατασταθούν σε κάποιο shared δίσκο;πως θα γίνει η εγκατάσταση τους ώστε ναναι διαθέσιμο σε περισσότερα από ένα υπολογιστή .

Βασικά απο αυτό θα ξεκινήσεις. Ολες οι άλλες πληροφορίες, καλές είναι αλλά το σημαντικό είναι αυτό. αναγκαστικά την απάντηση θα στην δώσει η εταιρεία που έχει φτιάξει το πρόγραμμα. Και θα πληρωθεί και αντίστοιχα.

Το να συνδέσουμε υπολογιστές σε ένα switch και όλα τα παρελκόμενα, ωραία είανι και εύκολα, αλλά το θέμα για την εταιρεία είναι να κάνει την δουλειά της με τα εργαλεία που έχει. Πριν λοιπόν αρχίσεις και σχεδιάζεις, βλέπεις τι υποστηρίζουν τα εργαλεία αυτά. Τα άλλα βοηθητικά, καλά είναι, αλλά το σημαντικό είναι τα εργαλεία...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να έχεις τα αρχεία σε NAS ή και με backup σε cloud ή συνδυασμό και τα δύο. εξαρτάται βέβαια πόσο μεγάλα αρχεία θα έχουν.

Μια οικονομική λύση είναι το idrive cloud (5tb με 150 ευρώ για 2 έτη περίπου).

Antivirus πάλι εξαρτάται τι ακριβώς θέλεις. Ιδανικό να έχεις κάτι με κεντρική διαχείριση που να μπορεί να κάνει και ρυθμίσεις ασφάλειας, να μπλοκάρει usb κλπ).

Για μένα βέβαια λίγο υπερβολή να εφαρμοστούν όλα αυτά σε ένα μικρό λογιστικό γραφείο, αλλά μπορείς να επιλέξεις κάποιες ιδέες.

Ακόμη και σκέτο το cloud backup και ένα ένα οικονομικό antivirus αρκούν για μικρό γραφείο.

Το λογιστικό πρόγραμμα επίσης πολύ βασικό, πρέπει να μιλήσεις για τις απαιτήσεις του. Αν είναι cloud γλιτώνεις περιττή ταλαιπωρία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Διαβάζοντας την συζήτηση, ολα που προτείνονται ειναι σωστά, αλλά το στήσιμο με συμβουλές απο forum , δεν σημαίνει πως το αποτέλεσμα θα είναι σωστό.

Γενικά σε μια εγκατάσταση πρέπει να ακολουθείται το παρακάτω σχετικά με το κόστος
1/3 υλικά- συσκευές
1/3 εγκατάσταση
1/3 εκπαίδευση

και ετήσιο συμβόλαιο συντήρησης  5%-10% του κόστους εγκατάστασης.

Επειδή μου ρωτάνε γνωστοί και φίλοι για 'συμβουλές' για δίκτυα, PC & laptop  τους λέω, αν ήμουν χειρούργος/οδοντίατρος θα με ρωτούσες να σου δώσω οδηγίες να κάνεις την επέμβαση μονος σου!!! 😀

Επεξ/σία από vpapadopoulos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα πληρώσει εξοπλισμό στη τύχη η από συμβουλές στα φόρουμ,θα τα στήσει ο φίλος του "επιχειρηματία" και τελικά θα πληρώσει τα διπλάσια για να δουλέψει σωστά όταν αποτύχει το έργο του φίλου .

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 hours ago, vpapadopoulos said:

Επειδή μου ρωτάνε γνωστοί και φίλοι για 'συμβουλές' για δίκτυα, PC & laptop  τους λέω, αν ήμουν χειρούργος/οδοντίατρος θα με ρωτούσες να σου δώσω οδηγίες να κάνεις την επέμβαση μονος σου!!! 😀

ο καθένας έχει ένα smartphone αρα παίζει στα δάκτυλα την τεχνολογία, με ενα video το κατέχει το θέμα σιγά τι κάνεις 2 -3 κουμπιά πατάς η αν εισαι προγραμματιστης 2 γραμμές γράφεις 🤣
 

9 hours ago, nyne said:

Θα πληρώσει εξοπλισμό στη τύχη η από συμβουλές στα φόρουμ,θα τα στήσει ο φίλος του "επιχειρηματία" και τελικά θα πληρώσει τα διπλάσια για να δουλέψει σωστά όταν αποτύχει το έργο του φίλου .

και μετα βρίζουν τους τεχνικούς για άχρηστους 🤣 η τους πληρώνουν και τους λένε κλέφτες 🤣

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, nyne είπε

Θα πληρώσει εξοπλισμό στη τύχη η από συμβουλές στα φόρουμ,θα τα στήσει ο φίλος του "επιχειρηματία" και τελικά θα πληρώσει τα διπλάσια για να δουλέψει σωστά όταν αποτύχει το έργο του φίλου .

Δε ξέρετε ρε παιδιά τι είναι ο καθένας

Άλλος δεν υπολογίζει τα λεφτά ,άλλος είναι χαζός αλλοςβανοίγει επιχείρηση βιτρίνα για άλλους λόγους και πάει λέγοντας. 

Αφήστε τις θεωριες όταν δε ξερετε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά επειδή είναι φόρουμ τεχνολογίας και όχι φιλοσοφίας όταν ρωτάει κάποιος κάτι καλό είναι να συζητάμε πρακτικά και όχι να φιλοσόφουμε.εντσξει είναι απόλυτα λογικό να πεις σε κάποιον τη γνώμη σου,τι θεωρείς σωστό .αλλά από κει κ πέρα αφού ο άλλος θέλει να προχωρήσει στο εγχείρημα νομίζω ότι όποιος ξέρει μπορεί να δώσει μια κατεύθυνση η καποιεςνλεπτομεριες.αυτη είναι η ουσία του φόρουμ να βοηθάμε .

Τελοσπαντων έχω καλυφτεί από τις απαντήσεις αν χρειαστώ κάτι περισσότερο θα επανέλθω,σας ευχαριστώ 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Στις 17/10/2023 στις 7:13 ΜΜ, dpolal είπε

 

Καλησπέρα παιδιά.επσνερχομαι για κάποιες γρήγορες ερωτήσεις... Τελικώς θα κάνω κάποια βασικά πράγματα και αργότερα θα μπει επαγγελματίας όπου θα ασχοληθεί με τις λεπτομέρειες και το support.

1)Τηλεφωνικό κέντρο με vo ip τηλεφωνία είναι εύκολο να στήσω ;

2)windows server με domains είναι εύκολο να στήσω με λίγη βοήθεια απτό ίντερνετ; 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Hamurabi είπε

1)Τηλεφωνικό κέντρο με vo ip τηλεφωνία είναι εύκολο να στήσω ;

αν ξέρεις , ναι, και avaya, κ cisco συσκευές και σε ΗΥ μπορείς να στήσεις ASTERISK κ τις Παναγιάς τα μάτια, αν ξέρεις να τα παραμετροποιείς κ μετά να τα υποστηρίζεις

10 λεπτά πριν, Hamurabi είπε

windows server με domains είναι εύκολο να στήσω με λίγη βοήθεια απτό ίντερνετ; 

αν ξέρεις , ναι, αλλά μετά πάλι με βοήθεια από το ιντερνετ θα υποστηρίζεις?

 

ένα μήνα πριν σου είπα καλοπροαίρετα, πες το φίλο σου να πάρει επαγγελματίες κ να δουλέυει σωστά η επιχείρηση

με πήρες από τα μούτρα κ είπες είναι επιλογή του κ έχεις κ raspberry cloud Κλπ

είδα κ το άλλο thread , όμως που δεν είχες upload κ το cloud δε λειτουργεί όπως θες κλπ κλπ, δεν είπα τίποτα.

αν είναι φίλος σου λοιπόν, πες του, " ρε φίλε, δεν το χω, πάρε επαγγελματία"

αν είναι αγελάδα για άρμεγμα.... κάνε ό,τι νομίζεις, εσύ ξερεις τι κ πως είναι καλύτερο για εσένα......

 

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε αδερφέ μη το φιλοσόφουμε πάλι

Είπαμε θα προσπαθήσω εγω να το ξεκινήσω και αργότερα με τη καινούργια χρονιά θα βάλει συγκεκριμένο άτομο μέσα για υποστήριξη και για τα πάντα. Αυτό αποφάσισε αυτό θα κάνουμε.

Πάμε τώρα στο θέμα μας;

1 ώρα πριν, Kthulhou είπε

.... κάνε ό,τι νομίζεις, εσύ ξερεις τι κ πως είναι καλύτερο για εσένα......

 

Μα ακριβώς αυτό επειδή εγώ αποφασίζω και επειδή έχω ήδη αποφασίσει γι'αυτό ρωτάω εδώ για βοήθεια. 

Δεν ρώτησα τη γνώμη σας για το αααν θα το κσνω.αυτο το έχω αποφασίσει εγώ.

 

Το cloud μου με βοήθεια κάποιων εδώ απτό φόρουμ το έχω κάνει και δουλεύει σφαίρα. Όπως βοήθησε κάποιος εκεί έτσι ζητάω και βοήθεια σε αυτό. Δε θέλω φιλοσοφίες,πρακτικά θέλω. Βοήθεια.

Πχ γισντο τηλέφωνικο κέντρο θέλει ένα απλό κέντρο με vo ip τηλέφωνα και να μπορεί στην εταιρία μέσα να έχει κ τα εσωτερικά του να καλεί στο διπλανό γραφείο.

Κάτι αντίστοιχο γνωστός μου το είχε σεταρει μόνος του ο οποίος δεν ήξερε ούτε πως ανοίγει υπολογιστής που λέει ο λόγος.

Εγώ έχω σπουδάσει computer science (δεν ασκώ το επάγγελμα ομως κάνω κάτι άσχετο ) είναι δυνατόν να μη μπορώ;

Γι'αυτό λεω πάμε στο πρακτικο λίγο ΟΠΟΙΟΣ θέλει να βοηθήσει.

Ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 20/10/2023 στις 2:52 ΜΜ, stef157 είπε

Επειδή δεν ξέρουμε τι επιχείρηση θα είναι, δεν γνωρίζουμε και πόσο χρήσιμα θα είναι τα Office ή όχι. Πάντως για online υπάρχουν και της Google δωρεάν όπως μετά υπάρχει και η λύση του Libre Office, Open Office κτλ που είναι πλήρως συμβατά.

Αλλά όσο και να θες να κρατήσεις χαμηλό το κόστος, κάποια στιγμή για να γίνει σωστά η δουλειά θα πρέπει να διαθέσεις κάποιο ποσό για εργαλεία που είναι σημαντικά. Δυστυχώς στην Ελλάδα οι μικρές επιχειρήσεις δεν δίνουν σημασία σε αυτά (cyber security, backup κτλ.)

Να σε ρωτήσω φίλε μου.to office σίγουρα χρειάζεται. Επειδη η επιχείρηση λειτουργούσε ήδη με πιο μικρό δίκτυο και άκουγα παράπονα ότι τα mail sto outlook πχ γεμίζουν. Δεν θέλαν όμως να διαγραφούν τα πολύ παλιά μέιλ.

Τι γίνεται σε αυτή τη περίπτωση τι μπορώ να κάνω; ο αριθμός των mail που κρατάει στο οutlook είναι θέμα του ίδιου του outlook ?

 

Επίσης κάποιες προτάσεις για σοβαρό αντιvirus για το δίκτυο; να αναφέρω ότι τελικά θα έχουμε 1 σέρβερ και 7 clients

Επίσης επειδή αναφέρθηκε νωρίτερα, τα λεφτά δεν είναι θέμα για οτιδήποτε.με ενδιαφέρουν τώρα οι πιο εύκολες λύσεις σε όλα (antivirus,office. Ktl) χωρίς οικονομικό περιορισμό. 

Το ότι δεν το αναλαμβάνει τώρα επαγγελματίας αλλά εγώ έχει να κάνει με άλλους λόγους και όχι οικονομικούς. 

Πάμε στο ψητό τώρα..

Επεξ/σία από Hamurabi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ολοι οι cloud παροχοι έχουν όριο 10-20gb συνήθως στα μειλ.

Αν δουλεύεις τοπικά με pop3 στο outlook και όχι σε cloud πάλι υπάρχει όριο αλλά αυτό λύνεται κάνοντας archive τα παλιά μειλ όταν περνά το όριο.

Θα είναι πάλι διαθέσιμα τα παλιά μειλ σε έναν φάκελο του outlool αντί για τα εισερχόμενα .

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/17/2023 στις 6:32 PM, Hamurabi είπε

Καλησπέρα παιδιά.επσνερχομαι για κάποιες γρήγορες ερωτήσεις... Τελικώς θα κάνω κάποια βασικά πράγματα και αργότερα θα μπει επαγγελματίας όπου θα ασχοληθεί με τις λεπτομέρειες και το support.

1)Τηλεφωνικό κέντρο με vo ip τηλεφωνία είναι εύκολο να στήσω ;

2)windows server με domains είναι εύκολο να στήσω με λίγη βοήθεια απτό ίντερνετ; 

 

Τηλεφωνικό κέντρο στήνεις και με την συσκευή του 20€ το θέμα είναι η κάρδια του τηλεφωνικού κέντρου θες πχ ένα ψηφιακό πάνω στο οποιίο πόσες γραμμές θα πέσουν.Πχ η εταιρεία θα έχει 2 τηλεφωνικούς αριθμούς που θα κουμπώσουν πάνω στο κέντρο και μετά το κέντρο θα προωθεί τη γραμμή μόνο σε ένα γραφείο πχ του γραμματέα και αυτός θα μπορεί να περάσει εσωτερικά τη γραμμή όπου θέλει αυτός θες να μπορούν να μιλάνε και οιυ τέσσερις ταυτόχρονα με εξωτερική γραμμή θες να σε καλώ εγώ να ακού καλέσατε τάδε γραφείο παρακλώ περιμένετε θες κάτι που απλά να κουμπώσεις 4 τηλέφωνα και αυτό. Επίσης θα βάλεις τηλεφωνικό κέντρο θα κουμπώσεις πάνω στο κέντρο και φαξ καθώς κάποιες εταιρείες το δουλεύουν ακόμα.Για να στηθεί το κέντρο πρέπει να σου πει αναλυτικά τι θέλει αυτός αναλυτικά.

Windows Server αναλογα της γνώσεις σου καθώς δεν μιλάμε έφτιαξα 4 χρήστες έκοψα 2 δικαιώματα και όλα καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...