Προς το περιεχόμενο

Στήσιμο δικτύου σε εταιρία


Hamurabi
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από stef157,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Λύση
Στις 17/11/2023 στις 9:49 ΜΜ, Hamurabi είπε

Να σε ρωτήσω φίλε μου.to office σίγουρα χρειάζεται. Επειδη η επιχείρηση λειτουργούσε ήδη με πιο μικρό δίκτυο και άκουγα παράπονα ότι τα mail sto outlook πχ γεμίζουν. Δεν θέλαν όμως να διαγραφούν τα πολύ παλιά μέιλ.

Τι γίνεται σε αυτή τη περίπτωση τι μπορώ να κάνω; ο αριθμός των mail που κρατάει στο οutlook είναι θέμα του ίδιου του outlook ?

 

Επίσης κάποιες προτάσεις για σοβαρό αντιvirus για το δίκτυο; να αναφέρω ότι τελικά θα έχουμε 1 σέρβερ και 7 clients

Επίσης επειδή αναφέρθηκε νωρίτερα, τα λεφτά δεν είναι θέμα για οτιδήποτε.με ενδιαφέρουν τώρα οι πιο εύκολες λύσεις σε όλα (antivirus,office. Ktl) χωρίς οικονομικό περιορισμό. 

Το ότι δεν το αναλαμβάνει τώρα επαγγελματίας αλλά εγώ έχει να κάνει με άλλους λόγους και όχι οικονομικούς. 

Πάμε στο ψητό τώρα..

Οπότε καλό είναι να πας στην επιλογή του Microsoft 365 και συγκεκριμένα με το Microsoft 365 Standard for Business για το οποίο θα έχεις νόμιμη άδεια για Office, 1 TB στο One Drive και 50GB mailbox. Αλλά προσοχή, αυτό αφορά έναν user (π.χ. [email protected]) και μπορεί να εγκατασταθεί το Office σε μέχρι 5 συσκευές (θεωρητικά όμως δεν είναι νόμιμο να το βάλεις σε 5 διαφορετικούς χρήστες σε ένα γραφείο)

Τώρα για antivirus καλό είναι να πας σε Endpoint αλλά αυτό προϋποθέτει να το παρακολουθεί κάποιος. Αλλιώς σε personal λύσεις που είναι πιο οικονομικές. Καλές λύσεις είναι το Malwarebytes και το Bitdefender.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 54
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

 στο προγραμμα αυτο αναφερεται maximum number of users 300. τι εννοει με αυτο?

 

επισης κατι ακομα. αν στο ολο δικτυο με τα 7 γραφεια, το βασικοτερο προγραμμα που χρησιμοποιειται  ειναι το λογιστικο τους το οποιο εινια σε cloud, μπορει να μη χρειαστει να μπει server?και αρκει ενας fileserver απλως?

η δεδομενου οτι θα υπαρχει τηλεδφωνικο κεντρο , firewall Κτλ ειναι πιο ορθο να υπαρχει ενας server?

αλληγ μια ερωτηση. ψαχνω καποιο cloud για backup (για εξτρα προστασια απο ενα synology to οπιο ευκολα μπορουν να κλεψουν). επισης θα ηθελα να ρωτησω σε αυτες τις εταιριες cloud , πως αυτοματοποιειται το backup που θελω στο cloud τους?με καποιο universal app ή καθε τετοια εταιρια δινει καποιο δικο τους software? συγνωμη για τις εντελως newbie ερωτησεις αλλα ειναι η πρωτη μου επαφη με αυτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Hamurabi είπε

 στο προγραμμα αυτο αναφερεται maximum number of users 300. τι εννοει με αυτο?

 

επισης κατι ακομα. αν στο ολο δικτυο με τα 7 γραφεια, το βασικοτερο προγραμμα που χρησιμοποιειται  ειναι το λογιστικο τους το οποιο εινια σε cloud, μπορει να μη χρειαστει να μπει server?και αρκει ενας fileserver απλως?

η δεδομενου οτι θα υπαρχει τηλεδφωνικο κεντρο , firewall Κτλ ειναι πιο ορθο να υπαρχει ενας server?

αλληγ μια ερωτηση. ψαχνω καποιο cloud για backup (για εξτρα προστασια απο ενα synology to οπιο ευκολα μπορουν να κλεψουν). επισης θα ηθελα να ρωτησω σε αυτες τις εταιριες cloud , πως αυτοματοποιειται το backup που θελω στο cloud τους?με καποιο universal app ή καθε τετοια εταιρια δινει καποιο δικο τους software? συγνωμη για τις εντελως newbie ερωτησεις αλλα ειναι η πρωτη μου επαφη με αυτα.

Νομίζω το γράφει ξεκάθαρα τι εννοεί:

"Διοργανώστε συσκέψεις με έως και 300 συμμετέχοντες"

Θα πρέπει να μας εξηγήσεις τι αντιλαμβάνεσαι εσύ ως server. Τι δουλειά θα κάνει δηλαδή εφόσον το πρόγραμμα είναι σε cloud?

Τι εννοείς πως αυτοματοποιείται το backup στο cloud τους? Το Google Drive σου δίνει έναν φάκελο και σου λέει ότι βάλεις μέσα το κάνει sync. Επίσης έχει την επιλογή να κάνεις sync φακέλους τύπου Επιφάνεια Εργασίας, Τα έγγραφα κτλ. Τώρα αν θες να κάνεις backup κάποιον άλλον φάκελο στο google drive τότε θα πρέπει να αγοράσεις κάποια εφαρμογή που της ορίζεις πότε θα κάνει το back up, από ποιά και σε ποιά διαδρομή, αν θες να τα κάνει overwrite ή να δημιουργεί νέο φάκελο κτλ.

Νομίζω έχεις λίγο μπερδευτεί γενικά με όλα. Θα πρέπει να τα ξεκαθαρίσεις λίγο στο μυαλό σου και να μην τα κάνεις πολύπλοκα γιατί στο τέλος δεν θα γίνει η δουλειά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Aυτά που ζητάει ο συμφορουμίτης (και στα 2 threads που έχουν ανοιχτεί)  δεν μαθαίνονται από ένα φόρουμ όσο καλή διαθεση και να υπάρχει.. Θέλει  σοβαρή ενασχόληση,  γνώσεις σε διαφορα/πολλαπλά  επίπεδα και γνωστικά αντικείμενα , διάβασμα, πειραματισμό και εμπειρία

Λεει μόνος του οτι ειναι newbie και ειναι η πρώτη επαφή με το αντικείμενο, παρόλα αυτά θέλει να αναλάβει την ευθύνη να στήσει υποδομή και υπηρεσίες σε μια "επιχείρηση"  

Καλή τύχη θα πω

 

Επεξ/σία από prometheas
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, prometheas είπε

Aυτά που ζητάει ο συμφορουμίτης (και στα 2 threads που έχουν ανοιχτεί)  δεν μαθαίνονται από ένα φόρουμ όσο καλή διαθεση και να υπάρχει.. Θέλει  σοβαρή ενασχόληση,  γνώσεις σε διαφορα/πολλαπλά  επίπεδα και γνωστικά αντικείμενα , διάβασμα, πειραματισμό και εμπειρία

Λεει μόνος του οτι ειναι newbie και ειναι η πρώτη επαφή με το αντικείμενο, παρόλα αυτά θέλει να αναλάβει την ευθύνη να στήσει υποδομή και υπηρεσίες σε μια "επιχείρηση"  

Καλή τύχη θα πω

 

Ρε καμάρι μου εφόσον αυτός που έχει την επιχείρηση θέλει για δικούς του λόγους να μου την παραχωρήσει να πειραματιστω κ να μάθω,εσένα τι ακριβώς σε κοφτει;

Δηλαδή το είπαμε χίλιες φορές φτάνει .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, Hamurabi είπε

 στο προγραμμα αυτο αναφερεται maximum number of users 300. τι εννοει με αυτο?

 

επισης κατι ακομα. αν στο ολο δικτυο με τα 7 γραφεια, το βασικοτερο προγραμμα που χρησιμοποιειται  ειναι το λογιστικο τους το οποιο εινια σε cloud, μπορει να μη χρειαστει να μπει server?και αρκει ενας fileserver απλως?

η δεδομενου οτι θα υπαρχει τηλεδφωνικο κεντρο , firewall Κτλ ειναι πιο ορθο να υπαρχει ενας server?

αλληγ μια ερωτηση. ψαχνω καποιο cloud για backup (για εξτρα προστασια απο ενα synology to οπιο ευκολα μπορουν να κλεψουν). επισης θα ηθελα να ρωτησω σε αυτες τις εταιριες cloud , πως αυτοματοποιειται το backup που θελω στο cloud τους?με καποιο universal app ή καθε τετοια εταιρια δινει καποιο δικο τους software? συγνωμη για τις εντελως newbie ερωτησεις αλλα ειναι η πρωτη μου επαφη με αυτα.

Κάτσε λίγο για με το server και filerserver κατι χάνετε.Σαν fileserver μπορουμε να θεωρήσουμε και έναν απλό δίσκο που είναι πάνω σε nas στο οποίο αποθηκεύουμε δεδομένα χωρίς να μας αφορά τίποτα περισσότερο απλά να είναι τα αρχεία κάπου που θα έχουν πρόσβαση όλοι.Σαν server ενωούμε έναν υπολογιστή που έχει φτιαχτεί να εκτελεί πολύ συκγεκριμένα πράγματα που εκτελεί συγκεκριμένο λειτουργικό σύστημα το οποίο είναι και η καρδιά της επιχείρισης καθώς ο server μπορεί να τρέχει παράλληλα με έναν fileserver που να επιτρέπουν πολύ πολύ συγκεκριμένα πράγματα να κάνει ο κάθε χρήστης.

1 λεπτό πριν, Hamurabi είπε

Ρε καμάρι μου εφόσον αυτός που έχει την επιχείρηση θέλει για δικούς του λόγους να μου την παραχωρήσει να πειραματιστω κ να μάθω,εσένα τι ακριβώς σε κοφτει;

Δηλαδή το είπαμε χίλιες φορές φτάνει .

Φίλε με όλη την καλή διάθεση καθώς μιλάμε για επιχείριση καλό είναι τα πειράματα να γίνονται μόνο σε περιβάλλον οικίας και όχι επαγγελματικό.Ας αναλάβει ένας επαγγελματίας το στήσιμο και εσύ μπορεί να κάνεις την επίβλεψη ώστε αν χρειαστεί μετά κάτι τεχνικό να δεις αν μπορείς να το φτιαξείς εσύ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, soteras είπε

Κάτσε λίγο για με το server και filerserver κατι χάνετε.Σαν fileserver μπορουμε να θεωρήσουμε και έναν απλό δίσκο που είναι πάνω σε nas στο οποίο αποθηκεύουμε δεδομένα χωρίς να μας αφορά τίποτα περισσότερο απλά να είναι τα αρχεία κάπου που θα έχουν πρόσβαση όλοι.Σαν server ενωούμε έναν υπολογιστή που έχει φτιαχτεί να εκτελεί πολύ συκγεκριμένα πράγματα που εκτελεί συγκεκριμένο λειτουργικό σύστημα το οποίο είναι και η καρδιά της επιχείρισης καθώς ο server μπορεί να τρέχει παράλληλα με έναν fileserver που να επιτρέπουν πολύ πολύ συγκεκριμένα πράγματα να κάνει ο κάθε χρήστης.

Το εχω καταλάβει αυτό 100%. Και ρωτάω πάνω σε αυτό,αν το βασικό πρόγραμμα το οποίο είναι λογιστικό είναι cloud based,  θα πρέπει οπωσδήποτε παρόλα αυτά η επιχείρηση να.εχει έναν server ?  Δεδομένου ότι θα μπουν voip τηλεφωνία, firewall και θα θέλουμε οι χρήστες να έχουν κάποια συγκεκριμένα δικαιώματα. Αυτά δικαιολογούν την ύπαρξη server ή μπορεί να μπορεί να αποφευχθεί;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, Hamurabi είπε

Ρε καμάρι μου εφόσον αυτός που έχει την επιχείρηση θέλει για δικούς του λόγους να μου την παραχωρήσει να πειραματιστω κ να μάθω,εσένα τι ακριβώς σε κοφτει;

Δηλαδή το είπαμε χίλιες φορές φτάνει .

 

Eντάξει αν πρόκειται να τα χρησιμοποιήσεις σαν lab για να μάθεις τοτε go for it..   

 

 

Επεξ/σία από prometheas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης ξαναλέω για χιλιοστή φορά ,ο άνθρωπος που έχει την επιχείρηση μου παραχωρεί όλα αυτά ώστε να πειραματιστω κ να μάθω.κ αν κάπου δεν τα καταφέρω η το χάσω θα αναλάβει εταιρία αργότερα. ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΕΠΙΧΕΊΡΗΣΗ ΜΟΥ ΕΠΙΤΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΕΙΡΑΜΣΤΙΣΤΩ ,οπότε ας μη το ξανασυζητήσουμε αυτό παρακαλώ.

1 λεπτό πριν, prometheas είπε

 

Eντάξει αν πρόκειται να τα χρησιμοποιήσεις σαν lab για να μάθεις τοτε go for it.. 

 

Αυτό ακριβώς κανω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μια απορία. Τι χρησιμότητα έχει ο dns server σε ένα domain δίκτυο; καταλαβαίνω ότι με το dns έχουμε σαν μια βάση όπου αντιστοιχούν domain names me Ip διευθύνσεις . Δεν είναι  μόνο αυτό προφανώς όμως.με απλά λόγια παράκληση τι χρήσεις έχει;

Επεξ/σία από Hamurabi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Hamurabi είπε

Μια απορία. Τι χρησιμότητα έχει ο dns server σε ένα domain δίκτυο; καταλαβαίνω ότι με το dns έχουμε σαν μια βάση όπου αντιστοιχούν domain names me Ip διευθύνσεις . Δεν είναι  μόνο αυτό προφανώς όμως.με απλά λόγια παράκληση τι χρήσεις έχει;

https://learn.microsoft.com/en-us/windows-server/networking/dns/dns-top

 

Όλη η ιστορία μου θυμίζει κάτι τέτοιο :) Καλή σου μέρα!

image.png.dc4ed094c92d624bf3399d2a024db0e9.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου καλά κάνεις και θες να πειραματιστείς αλλά είναι λάθος να το κάνεις σε λειτουργικό περιβάλλον.

Δεν έχεις ένα πλάνο για το τι θες να κάνεις και φυσικά δεν ξέρεις πόσο χρόνο θα σου πάρει όλο αυτό. Η εταιρεία θα μπορεί να μείνει OFF για Χ μέρες αν εσύ κολλήσεις κάπου?

Δεν ξέρεις τα βασικά και θες να γίνεις συστεμας μέσα από Forum.

Δεν ξέρεις αν θες Server ενώ αναφέρεις ότι θες οι users να έχουν διαφορετικά δικαιώματα και δεν ξέρεις αν η υπηρεσία cloud σου παρέχει αυτή τη δυνατότητα. 

Επίσης αναφέρεις firewall. Εννοείς τον firewall του router η θα πάρεις hardware firewall? αυτό ποιος θα το στήσει? Εσύ?

Όλα αυτά είναι λεφτά. Λεφτά για voip, server, storage, backup, firewall, antivirus...... 

Και πες ότι τα παίρνεις και τα φτιάχνεις αλλά δεν δουλεύουν σωστά. Ο ιδιοκτήτης πάει στην Χ εταιρεία και του λένε είναι όλα ακατάλληλα και πάμε από την αρχή. Άλλα λεφτά μετά.

Θα συμφωνήσω στο να έρθει εταιρεία από την αρχή και εσύ μαζί τους να μαθαίνεις και να κάνεις.

Φιλικά.

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, rscosworth είπε

Δεν ξέρεις τα βασικά και θες να γίνεις συστεμας μέσα από Forum.

Αυτό!!! Κάντε το pin! Δεν έβρισκα τον τρόπο να το πω ευγενικά.

Άλλο να έχεις κολλήσει κάπου και να ψαχνεις μια δεύτερη γνώμη γιατί έχεις θολώσει και έχεις πελαγώσει..

Και άλλο να πας να βγάλεις Windows Server Administration μέσα από ένα forum έχοντας κενά σε βασικές έννοιες.

6 ώρες πριν, rscosworth είπε

Θα συμφωνήσω στο να έρθει εταιρεία από την αρχή και εσύ μαζί τους να μαθαίνεις και να κάνεις.

Το καλύτερο που θα μπορούσες να κάνεις είναι αυτό! Να δεις πως γινεται η μελέτη, πως βγαίνουν οι ανάγκες και το budget, να ακούσεις να του προτείνουν εναλλακτικές, να ξεπεραστεί ζωντανά κάποιο τεχνικό εμπόδιο, να δεις πως πάει η ολη φάση, πως στήνεται, τι πρωτο τι δευτερο κλπ.... Αν παρόλα αυτά συνεχίζεις και πιστεύεις οτι μπορείς να βγάλεις τέτοιο project μόνος σου, με μηδενική εμπειρία (βάσει τις ερωτήσεις που κάνεις), ετοιμάσου για πολύ απότομη προσγείωση.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αγαπητοί μου φίλοι δεν θέλω να γίνω systemας. Δεν με ενδιαφέρει. Απλά γεμίζω τον ελεύθερο χρόνο μου. άντε πάλι τα ίδια.

ΡΕ ΆΝΘΡΩΠΟΙ ΤΟΥ ΘΕΟΥ ,ο επιχειρηματίας μπορεί να έχει μια επιχείρηση βιτρίνα που δε δουλεύει καν τι σας κοφτει κάποιους εφόσον αυτόν δεν τον ενδιαφέρει;;;  είπα και νωρίτερα μου δίνει όσο χρήμα θέλω και όσο χρόνο θέλω να πειραματιστω. Εσάς τι σας πειράζει ακριβώς εφόσον τον ίδιο ΔΕΝ ΤΟΝ ΕΝΔΙΑΦΈΡΕΙ;;;

Δηλαδή χωνεψτε το και πσμε λίγο παρακάτω 

2 ώρες πριν, stelios.s είπε

Αυτό!!! Κάντε το pin! Δεν έβρισκα τον τρόπο να το πω ευγενικά.

Άλλο να έχεις κολλήσει κάπου και να ψαχνεις μια δεύτερη γνώμη γιατί έχεις θολώσει και έχεις πελαγώσει..

Και άλλο να πας να βγάλεις Windows Server Administration μέσα από ένα forum έχοντας κενά σε βασικές έννοιες.

Το καλύτερο που θα μπορούσες να κάνεις είναι αυτό! Να δεις πως γινεται η μελέτη, πως βγαίνουν οι ανάγκες και το budget, να ακούσεις να του προτείνουν εναλλακτικές, να ξεπεραστεί ζωντανά κάποιο τεχνικό εμπόδιο, να δεις πως πάει η ολη φάση, πως στήνεται, τι πρωτο τι δευτερο κλπ.... Αν παρόλα αυτά συνεχίζεις και πιστεύεις οτι μπορείς να βγάλεις τέτοιο project μόνος σου, με μηδενική εμπειρία (βάσει τις ερωτήσεις που κάνεις), ετοιμάσου για πολύ απότομη προσγείωση.

Δεν με φοβίζει ούτε η απογείωση ούτε η προσγείωση . Θέλω να πειραματιστω και όπουε βγάλει. Υπάρχει και χρόνος και χρήμα διαθέσιμο. 

 

8 ώρες πριν, rscosworth είπε

Φίλε μου καλά κάνεις και θες να πειραματιστείς αλλά είναι λάθος να το κάνεις σε λειτουργικό περιβάλλον.

Δεν έχεις ένα πλάνο για το τι θες να κάνεις και φυσικά δεν ξέρεις πόσο χρόνο θα σου πάρει όλο αυτό. Η εταιρεία θα μπορεί να μείνει OFF για Χ μέρες αν εσύ κολλήσεις κάπουυ;

 

Εφόσον έχω πει διακόσιες φορές εμμέσως πλην σαφώς ότι η εταιρία μπορεί κ να μην είναι λειτουργική "απλά να υπάρχει" οπότε δε πειράζει ΚΑΝΈΝΑΝ να πειραματιστω οσο θέλω εγώ ... Μου επιτρέπετε σας παρακαλώ κ εσείς να ασχοληθω;

Ο ιδιοκτήτης της επιχείρησης μου επιτρέπει,πρέπει να περιμένω κ από εδώ άδεια;

8 ώρες πριν, rscosworth είπε

Φίλε μου καλά κάνεις και θες να πειραματιστείς αλλά είναι λάθος να το κάνεις σε λειτουργικό περιβάλλον.

Δεν έχεις ένα πλάνο για το τι θες να κάνεις και φυσικά δεν ξέρεις πόσο χρόνο θα σου πάρει όλο αυτό. Η εταιρεία θα μπορεί να μείνει OFF για Χ μέρες αν εσύ κολλήσεις κάπου?

Δεν ξέρεις τα βασικά και θες να γίνεις συστεμας μέσα από Forum.

Δεν ξέρεις αν θες Server ενώ αναφέρεις ότι θες οι users να έχουν διαφορετικά δικαιώματα και δεν ξέρεις αν η υπηρεσία cloud σου παρέχει αυτή τη δυνατότητα. 

Επίσης αναφέρεις firewall. Εννοείς τον firewall του router η θα πάρεις hardware firewall? αυτό ποιος θα το στήσει? Εσύ?

Όλα αυτά είναι λεφτά. Λεφτά για voip, server, storage, backup, firewall, antivirus...... 

Και πες ότι τα παίρνεις και τα φτιάχνεις αλλά δεν δουλεύουν σωστά. Ο ιδιοκτήτης πάει στην Χ εταιρεία και του λένε είναι όλα ακατάλληλα και πάμε από την αρχή. Άλλα λεφτά μετά.

Θα συμφωνήσω στο να έρθει εταιρεία από την αρχή και εσύ μαζί τους να μαθαίνεις και να κάνεις.

Φιλικά.

 

Firewall εννοώ hardware ναι.

Αν μπορώ να το στήσω εγώ καλώς αν όχι θα το στησει εταιρία. Απλά κ ωραία.

Όσον αφορά το περί χρημάτων που αναφέρεις ξαναλέω για 10η φορά ότι τα χρήματα δεν είναι πρόβλημα.

Επεξ/σία από Hamurabi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Hamurabi είπε

Αγαπητοί μου φίλοι δεν θέλω να γίνω systemας. Δεν με ενδιαφέρει. Απλά γεμίζω τον ελεύθερο χρόνο μου. άντε πάλι τα ίδια.

ΡΕ ΆΝΘΡΩΠΟΙ ΤΟΥ ΘΕΟΥ ,ο επιχειρηματίας μπορεί να έχει μια επιχείρηση βιτρίνα που δε δουλεύει καν τι σας κοφτει κάποιους εφόσον αυτόν δεν τον ενδιαφέρει;;;  είπα και νωρίτερα μου δίνει όσο χρήμα θέλω και όσο χρόνο θέλω να πειραματιστω. Εσάς τι σας πειράζει ακριβώς εφόσον τον ίδιο ΔΕΝ ΤΟΝ ΕΝΔΙΑΦΈΡΕΙ;;;

Δηλαδή χωνεψτε το και πσμε λίγο παρακάτω 

Δεν με φοβίζει ούτε η απογείωση ούτε η προσγείωση . Θέλω να πειραματιστω και όπουε βγάλει. Υπάρχει και χρόνος και χρήμα διαθέσιμο. 

 

Εφόσον έχω πει διακόσιες φορές εμμέσως πλην σαφώς ότι η εταιρία μπορεί κ να μην είναι λειτουργική "απλά να υπάρχει" οπότε δε πειράζει ΚΑΝΈΝΑΝ να πειραματιστω οσο θέλω εγώ ... Μου επιτρέπετε σας παρακαλώ κ εσείς να ασχοληθω;

Ο ιδιοκτήτης της επιχείρησης μου επιτρέπει,πρέπει να περιμένω κ από εδώ άδεια;

Firewall εννοώ hardware ναι.

Αν μπορώ να το στήσω εγώ καλώς αν όχι θα το στησει εταιρία. Απλά κ ωραία.

Όσον αφορά το περί χρημάτων που αναφέρεις ξαναλέω για 10η φορά ότι τα χρήματα δεν είναι πρόβλημα.

Αγαπητέ συμφορίτη πχ εγώ μπορώ να σου πω πάρε το cisco ταδε μοντέλο που κοστίζει χ€ στην καλύτερη και πάρε και την κάρτα για να παίζει με vdsl που έχει και αυτή άλλα χ€ και πάρε για firewall τις watchguard μια φέτα που κοστίζει χ€ ποσό πάρε τα cisco voip phone ου υποστιριζουν και voip και αναλογική τηλεφωνία ταυτόχρονα.Μιλάμε για ποσά πάνω από χιλιάρικο εξοπλισμούς μόνο αυτά. Αυτά μετά δεν έχει ενα μενού που πατάς θύρα 1 θα κάνεις αυτό θυρά 2 αυτό θύρα 3 αυτό θύρα 4 τπτ για μπαίναι αποδικοποιητής πάνω αλλά μιλάμε για προγραμματιστικό περιβάλλον που μπαίνεις με putty και είσαι σε περιβάλλον εντολών φουλ.Αν τώρα έχετε τόσα χρήματα και δεν σας νοιάζει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...