Προς το περιεχόμενο

Apple iPhone 15 Pro Review


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το φετινό iPhone 15 Pro αποτελεί σημείο αναφοράς, ίσως για τον πιο παράξενο λόγο. Δεν θα συζητηθεί τόσο λόγω της κάμερας, της οθόνης ή του design αλλά λόγω της… θύρας USB-C.

Είναι το πρώτο iPhone που λέει «αντίο» στη θύρα Lightning κι εκσυγχρονίζεται, προσφέροντας ευελιξία στους χρήστες. Πέραν αυτού, όμως, υπάρχουν κι άλλες βελτιώσεις σε κάμερα, σχεδιασμό και «εντόσθια». 
Έχοντας χρησιμοποιήσει για αρκετό διάστημα το iPhone 15 Pro, παραθέτουμε την γνώμη μας για τη φετινή ναυαρχίδα της Apple.

Η πρώτη μεγάλη αλλαγή φαίνεται από την στιγμή που πιάνουμε τη συσκευή στα χέρια μας. Είναι ελαφρύτερη κατά ~20 γραμμάρια (πλέον στα 221 γραμμάρια), χάρη στο υλικό κατασκευής που προτιμήθηκε φέτος: τιτάνιο αντικαθιστά το ανοξείδωτο ατσάλι του περυσινού μοντέλου. Οι διαστάσεις παραμένουν παρόμοιες όμως ελάχιστα μικρότερες (159.9x76.7x8.3cm), οπότε η χρήση με ένα χέρι είναι λίγο ευκολότερη υπόθεση. Οι τέσσερις καμπύλες και οι επίπεδες πλευρές παραμένουν ανέγγιχτα, διατηρώντας την σχεδιαστική φιλοσοφία των τελευταίων λίγων μοντέλων της εταιρείας.

image.jpeg.bfeb92b8f842386e6d3002317faf3f94.jpeg

Στην πλάτη δεν αλλάζουν πολλά, πέραν του υλικού. Είναι σίγουρα ωραίο στο άγγιγμα και δεν γλιστράει όσο περιμέναμε, αλλά είναι εξίσου σίγουρο πως το κινητό θα φοράει συνεχώς θήκη – η πιστοποίηση IP68, για προστασία από νερό και σκόνη, παραμένει. Στην επάνω αριστερή γωνία βρίσκεται το κλασικό πλέον κομμάτι της κάμερας, με στρογγυλεμένες γωνίες και ημιδιάφανο υλικό, φιλοξενώντας τρεις φακούς.
Στη δεξιά πλευρά υπάρχει το πλήκτρο ενεργοποίησης, όμως στην αριστερή υπάρχει μια έκπληξη. Αντί του mute button, πλέον υπάρχει το action button, ένα απλό κουμπί όπως τα δύο πλήκτρα ρύθμισης έντασης που βρίσκονται από κάτω του. Το action button προσφέρει κάτι πιο χρήσιμο από το mute ή τουλάχιστον, για εκείνους που έχουν το iPhone αθόρυβο σχεδόν πάντοτε. Στην ίδια πλευρά, βρίσκεται η υποδοχή κάρτας SIM.

Το action button είναι χρήσιμο, όπως θα δούμε πιο αναλυτικά αργότερα, αλλά από άποψης σχεδιασμού θα μπορούσε να είναι λίγο πιο εύχρηστο. Όπως έχει, δεν ξεχωρίζει στο άγγιγμα από το κουμπί της έντασης, οπότε μέχρι να συνηθίσουμε την ύπαρξή του σκεφτόμασταν δύο φορές ποιο κουμπί πάμε να πατήσουμε.

Διαβάστε ολόκληρο το review

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 58
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω το απλό.

Το κινητό είναι εκπληκτικό. Πρόβλημα (για εμένα) η μπαταρία του 15 pro είναι μικρή για 120Hz οθόνη.

Εκεί στις επιδόσεις τα ανακατέψατε λίγο.

Αρχικά, συγκρίνετε Α17 pro με 8 gen 2. Λίγο άδικο. Ο SD έχει βγει εδώ και αρκετό καιρό. Σε λίγες εβδομάδες θα δούμε 8 gen 3. Αυτό δε σημαίνει ότι ο Α17 δεν είναι κορυφαίος, αλλά ας είμαστε δίκαιοι...

Ο 8 gen 2 έχει περίπου 2000 πόντους στο single core του Geekbench 6, άρα η διαφορά δεν είναι +100% που αναφέρετε στο κείμενο. Είναι περίπου +50%.

Στη συνέχεια αναφέρετε ότι η σύγκριση δεν είναι 1:1, λόγω διαφορετικού λειτουργικού, το οποίο θεωρώ ότι δεν είναι σωστό, αφού στο Geekbench αναφέρεται ότι ΕΙΝΑΙ 1:1. Επίσημα. 

image.png.314d20d630155aecc2baddab4257f975.png

 

https://www.geekbench.com/

Στη συνέχεια αναφέρετε ότι έχει διαφορά 1000 και 1500 μονάδες σε σχέση με το περσυνό iphone 14 pro, το οποίο είναι λάθος. Επειδή έχω το iphone 15 (Α16 Bionic ίδιος με του iphone 14 pro) σας γράφω ότι βγάζει 2603 και 6673 σε single και multicore. Άρα περίπου 12% και 9% διαφορά σε single και multicore αντίστοιχα...

Κάτι μου λέει ότι κάποιος μπέδεψε τα scores Geekbench 5 με Geekbench 6...

image.png.e23c582787a970437f4ce4dab8bec38f.png

Εκτός αυτών να τονίσω ότι η επίσημη τιμή του στα 8/128GB είναι στα 1239€. Στα 256GB είναι στα 1500€, δηλαδή όσο έχει το 15 pro max, που είναι συνολικά καλύτερο.

To Dynamic Island είναι καθαρά υποκειμενικό. Εμένα μου αρέσει.

Η φόρτιση των 20W είναι οκ, γιατί οι μπαταρίες είναι μικρές. Δε φτάνει τις επιδόσεις σύχρονων Android ναυαρχίδων, αλλά είναι αρκετά γρήγορη.

 

edit: Από τα παραπάνω που αναφέρω μερικά διορθώθηκαν από το αρχικό κείμενο.

Επεξ/σία από Tlykog
  • Like 8
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Tlykog είπε

Έχω το απλό.

Το κινητό είναι εκπληκτικό. πρόβλημα (για εμένα) η μπαταρία του 15 pro είναι μικρή για 120Hz οθόνη.

στο μικρο βγαζεις μερα πχ 8 το πρωι με 10 το βραδυ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
39 λεπτά πριν, Titos301 είπε

στο μικρο βγαζεις μερα πχ 8 το πρωι με 10 το βραδυ;

Δεν το ξέρω. Είμαι στο γραφείο από το πρωί μέχρι το βράδυ με διάλλειμα το μεσημέρι (14.30-17.30) . Ο φορτιστής μόνιμα στην πρίζα και μόλις πάει 40-45% το φορτίζω μέχρι το 80%. Με μία φορά τη μέρα σπάνια πέφτει κάτω από 40%. Δε με ενοχλεί και δε φθείρει τη μπαταρία. Πχ το 13, που είχα αγορασμένο 14/01/2023, μέχρι και σήμερα έχει 100% υγεία μπαταρίας.

Κάνω 3+ ώρες κλίσεις, email και 1 ώρα σερφάρισμα με Wifi, Viber περίπου μισή ώρα, 10-15 φωτογραφίες και περίπου 30 λεπτά μουσική κάθε μέρα. 

Πάντως τα Σαββατοκύριακα, το χρησιμοποιώ ελάχιστα, αλλά δεν το φορτίζω. Μία φορά Σάββατο μεσημέρι και μία τη Δευτέρα το πρωί (προς μεσημέρι) στο γραφείο.

Ίσως αυτό σε βοηθήσει καλύτερα:

https://www.gsmarena.com/apple_iphone_15-review-2619p3.php

image.png.b987c3e96a455853857dc80d5f919cb9.png

Προσωπικά θεωρώ ότι τη βγάζει άνετα τη μέρα.

Επεξ/σία από Tlykog
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω σκεφτει πολλες φορες να παρω αλλα μετα αντιο youtube revanced και λοιπες ευκολιες καλημερα "πληρωνε για το καθε τι". Εν τελει καθε φορα δεν μπορω να δικαιολογησω την αγορα και οτι θα μου προσφερει κατι που τωρα μου λειπει, πιο πολυ για downgrade το βλεπω. Στην ελληνικη πραγματικοτητα το παιρνουν οι λεφταδες γιατι το γουσταρουν σαν συστημα, αυτοι που πεινανε αλλα θελουνε να φαινονται λεφταδες και οι κοπελες για κοσμημα. Αν ανηκεις στις τελευταιες δυο κατηγοριες, πρεπει να κανεις τσεκ την ματαιοδοξια σου

  • Like 3
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

στο μεγάλο βγάζεις τη μέρα με φουλ χρήση 5G+ομιλία κτλ. μέχρι τις 10.00 το βράδυ 20%

αρα στο μικρό προ δεν νομίζω να τη βγάζει η πολύ μικρότερη μπαταρία του τη μέρα. 

Το μέγεθος και το βάρος είναι φανταστικά και τα μεγάλα μειονεκτήματα είναι η μικρή μπαταρία και

ότι δεν έχει το ζουμ και το σύστημα καμερών του 15 μαξ.

Αν δε σε νοιάζουν αυτά πασ για το μικρό εννοείται. το κακο ειναι η σύγκριση στην τιμή του μικρού 256αρι 15 προ με  το μεγάλο 15 προ μαξ οτι ειναι μικρή και οτι το μειωμένο βάρος και το πιο εύκολο κράτημα του μαξ τελειώνει και τισ δικαιολογίες τύπου τούβλου, το βάζεις στην τσέπη και πέφτουν τα ρούχα..

Τέλος σημειώστε οτι του χρόνου το 16 προ θα ναι 6.3 ίντσες. 

Επεξ/σία από avacan23
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ την βγάζω άνετα την μέρα με το pro. Βέβαια είμαι συνδεδεμένος σε wifi κατά κύριο λόγο.
 

Σήμερα ξεκίνησα με 80% στις 8:00 και τώρα είμαι 47%. 
Νορμάλ χρήση.
Μερικά τηλέφωνα, browsing, email.
 

Παράπονο δεν έχω 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, Titos301 είπε

στο μικρο βγαζεις μερα πχ 8 το πρωι με 10 το βραδυ;

Οριακά ναι ανάλογα τη χρήση σε 5G φεύγει γρηγορότερα WiFi καλύτερα.

στο pro 6.1 κερδίζεις σε εργονομία κ μέγεθος/ φορητότητα portability χάνεις σίγουρα σε αυτονομία έναντι του μαξ. Η ζήτηση πλέον γέρνει προς το μαξ περισσότερο τόσο Ελλάδα όσο και παγκόσμια  αν κ έχει το κοινό του το pro 6.1 :)

Επεξ/σία από aces
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, xampa είπε

εχω σκεφτει πολλες φορες να παρω αλλα μετα αντιο youtube revanced και λοιπες ευκολιες καλημερα "πληρωνε για το καθε τι". Εν τελει καθε φορα δεν μπορω να δικαιολογησω την αγορα και οτι θα μου προσφερει κατι που τωρα μου λειπει, πιο πολυ για downgrade το βλεπω. Στην ελληνικη πραγματικοτητα το παιρνουν οι λεφταδες γιατι το γουσταρουν σαν συστημα, αυτοι που πεινανε αλλα θελουνε να φαινονται λεφταδες και οι κοπελες για κοσμημα. Αν ανηκεις στις τελευταιες δυο κατηγοριες, πρεπει να κανεις τσεκ την ματαιοδοξια σου

Υπάρχουν πρόσθετα στο Safari που κόβουν τις διαφημίσεις του youtube. Δωρεάν.

Δεν είναι "πλήρωνε το κάθε τι". Eίναι περισσότερο "ξέχνα τις διαφημίσεις και το ατέλειωτο πρήξιμο του Android και σε κάποιες περιπτώσεις μπορεί να πληρώσεις πχ 2-3€ για να πάρεις κάτι που πραγματικά αξίζει".

Σαν επαγγελματίας το βρίσκω σωστό να πληρώνω ότι αξίζει. Αν κάποιος δουλεύει να σου δώσει ένα app, δεν έχει διαφημίσεις, δεν έχει trackers και το app δουλεύει όπως θέλεις, τότε ΠΡΕΠΕΙ να τον πληρώσεις. Δεν είναι σκλάβος, ούτε μ@λ@κ@ς κανενός. Είναι σωστό και τίμιο.

Δεν είναι downgrade. Για εμένα είναι ξεγνοιασιά. Το αγοράζω, βάζω τη SIM, μεταφέρω τα δεδομένα του παλιού αυτόματα και πανεύκολα και όλα δουλεύουν ρολόι. Αναβαθμίσεις στην ώρα τους, εμπειρία χρήσης κορυφαία, όχι κακόβουλο λογισμικό. Τίποτα.

Οι επόμενες εκφράσεις είναι καθαρά δικά σου συμπεράσματα. Σεβαστά, αλλά λάθος κατά τη γνώμη μου. Ένα iphone κοστίζει πλέον σχεδόν όσο αρκετές ναυαρχίδες Android. Κάποτε ήταν ακριβά τα iphone. Τώρα είναι ΟΛΑ ακριβά.

Δεν προσπαθώ να στηρίξω καμία εταιρεία. Από τα 50 κινητά που έχουν περάσει από τα χέρια μου μέχρι σήμερα, μόλις τα 6 ήταν iphones.

Επεξ/σία από Tlykog
  • Like 11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, labr είπε

ερωτηση μια απο τα ιδια. θα δουλευει αυτην την φορα το hotspot ή θα πρεπει να περιμενουμε μεχρι το Iphone30;

Σε εμένα δουλεύει από την εποχή του iphone XS, που το δοκίμασα πρώτη φορά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μπαταρία στο pro max μου αντέχει ως και δυο μέρες με νορμάλ χρήση αλλά αυτή η φόρτιση που παίρνει μιάμιση ώρα είναι όντως εκνευριστική… Πολύ άργησαν να ασχοληθούν με αυτό, όπως και με την αντίστροφη ασύρματη φόρτιση. Τουλάχιστον δεν έχει κανένα θέμα υπερθέρμανσης. Εξαιρετική συσκευή πάντως, χαίρεσαι να την χρησιμοποιείς. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Tlykog είπε

Έχω το απλό.

Το κινητό είναι εκπληκτικό. Πρόβλημα (για εμένα) η μπαταρία του 15 pro είναι μικρή για 120Hz οθόνη.

Εκεί στις επιδόσεις τα ανακατέψατε λίγο.

Αρχικά, συγκρίνετε Α17 pro με 8 gen 2. Λίγο άδικο. Ο SD έχει βγει εδώ και αρκετό καιρό. Σε λίγες εβδομάδες θα δούμε 8 gen 3. Αυτό δε σημαίνει ότι ο Α17 δεν είναι κορυφαίος, αλλά ας είμαστε δίκαιοι... Ο 8 gen 2 έχει περίπου 2000 πόντους στο single core του Geekbench 6, άρα η διαφορά δεν είναι +100% που αναφέρετε στο κείμενο. Είναι περίπου +50%.

Στη συνέχεια αναφέρετε ότι η σύγκριση δεν είναι 1:1, λόγω διαφορετικού λειτουργικού, το οποίο θεωρώ ότι δεν είναι σωστό, αφού στο Geekbench αναφέρεται ότι ΕΙΝΑΙ 1:1 επίσημα. 

image.png.314d20d630155aecc2baddab4257f975.png

https://www.geekbench.com/

Στη συνέχεια αναφέρετε ότι έχει διαφορά 1000 και 1500 μονάδες σε σχέση με το περσυνό iphone 16 pro, το οποίο είναι λάθος. Επειδή έχω το iphone 15 (Α16 Bionic) σας γράφω ότι βγάζει 2603 και 6673 σε single και multicore. Άρα περίπου 12% και 9% διαφορά σε single και multicore αντίστοιχα...

Κάτι μου λέει ότι κάποιος μπέδεψε τα scores Geekbench 5 με Geekbench 6...

image.png.e23c582787a970437f4ce4dab8bec38f.png

Εκτός αυτών να τονίσω ότι η επίσημη τιμή του στα 8/128GB είναι στα 1239€. Στα 256GB είναι στα 1500€, δηλαδή όσο έχει το 15 pro max, που είναι συνολικά καλύτερο.

To Dynamic Island είναι καθαρά υποκειμενικό. Εμένα μου αρέσει.

Η φόρτιση των 20W είναι οκ, γιατί οι μπαταρίες είναι μικρές. Δε φτάνει τις επιδόσεις σύχρονων Android ναυαρχίδων, αλλά είναι αρκετά γρήγορη.

Η επίσημη τιμη των 256gb στα απλά pro μοντέλα είναι 1369 όποτε μέχρι τα 1499 των 256 gb των pro max είναι μια αξιοσημείωτη διαφορά……

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, giorgosaero είπε

Η επίσημη τιμη των 256gb στα απλά pro μοντέλα είναι 1369 όποτε μέχρι τα 1499 των 256 gb των pro max είναι μια αξιοσημείωτη διαφορά……

Έχεις δίκιο. Μπερδεύτηκα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

αυτο που πρεπει να φτιαξουν στα iphone ειναι η φορτιση πρεπει να γινει πιο γρηγορη δεν μπορει να χρειαζεται 1,5 ωρα με τετοια μπαταρια.(αποψη μου παντα)

Επεξ/σία από tolisfiesta
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...