Προς το περιεχόμενο

Apple iPhone 15 Pro Review


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 ώρες πριν, Tlykog είπε

Έχω το απλό.

Το κινητό είναι εκπληκτικό. Πρόβλημα (για εμένα) η μπαταρία του 15 pro είναι μικρή για 120Hz οθόνη.

Μπορεί το 15 pro να έχει χειρότερη μπαταρία από το απλό αλλά μάλλον δεν οφείλεται στα 120hz . Τα 120 hertz είναι adaptive και στις περισσότερες χρήσεις (πλην gaming φυσικά) είναι αποδοτικότερα από τα σταθερά 60hertz. Το pro πάσχει από τον Α17pro που φαίνεται να μην είναι ρυθμισμένος σωστά και προκαλεί υπερθερμάνσεις κτλ . Περίμενε το iOS 17.1 και δες νέες μετρήσεις . 

Επεξ/σία από vagosd
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 58
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, vagosd είπε

Μπορεί το 15 pro να έχει χειρότερη μπαταρία από το απλό αλλά μάλλον δεν οφείλεται στα 120hz . Τα 120 hertz είναι adaptive και στις περισσότερες χρήσεις (πλην gaming φυσικά) είναι αποδοτικότερα από τα σταθερά 60hertz. Το pro πάσχει από τον Α17pro που φαίνεται να μην είναι ρυθμισμένος σωστά και προκαλεί υπερθερμάνσεις κτλ . Περίμενε το iOS 17.1 και δες νέες μετρήσεις . 

Έχει και μικρότερη μπαταρία από το απλό. Έστω και με μικρή διαφορά.

Επείδή τυγχάνει να έχω και ipad pro 2021 (M1), που έχει οθόνη 120Hz και υποστηρίζει μεταβλητή ανανέωση οθόνης (ProMotion technology, από 10-120Hz), να σου πω ότι έχει διαφορά. Αν πάω ρυθμίσεις και βάλω την οθόνη στα 60Hz η διαφορά μπαταρίας είναι αισθητή. Περίπου 15-20%.

O A17 και οι υπερθερμάνσεις είναι θέμα υπό συζήτηση. Δε νομίζω ότι φταίει ο Α17. Είναι θέμα διαχείρισης κάποιων εφαρμογών από το λειτουργικό που προκαλούν υπερθέρμανση. Σε πολλά κανάλια που έχω δει μετρήσεις δεν βλέπω κάποιο σοβαρό θέμα όταν το κινητό είναι άδειο, καθαρό και κάνουν banchmarks. Κρατάω επιφυλάξεις, βέβαια, για το θέμα...

 

Επεξ/σία από Tlykog
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Tlykog είπε

Έχει και μικρότερη μπαταρία από το απλό. Έστω και με μικρή διαφορά.

Επείδή τυγχάνει να έχω και ipad pro 2021 (M1), που έχει οθόνη 120Hz και υποστηρίζει μεταβλητή ανανέωση οθόνης (ProMotion technology, από 10-120Hz), να σου πω ότι έχει διαφορά. Αν πάω ρυθμίσεις και βάλω την οθόνη στα 60Hz η διαφορά μπαταρίας είναι αισθητή. Περίπου 15-20%.

O A17 και οι υπερθερμάνσεις είναι θέμα υπό συζήτηση. Δε νομίζω ότι φταίει ο Α17. Είναι θέμα διαχείρισης κάποιων εφαρμογών από το λειτουργικό που προκαλούν υπερθέρμανση. Σε πολλά κανάλια που έχω δει μετρήσεις δεν βλέπω κάποιο σοβαρό θέμα όταν το κινητό είναι άδειο, καθαρό και κάνουν banchmarks. Κρατάω επιφυλάξεις, βέβαια, για το θέμα...

 

Ο λόγος που με κάνει να καταλήγω σε αυτό το συμπέρασμα είναι οι αντίστοιχες μετρήσεις στη σειρά 14 όπου το pro κρατάει παραπάνω .

https://youtu.be/yP3WyefjzaM?feature=shared

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, vagosd είπε

Ο λόγος που με κάνει να καταλήγω σε αυτό το συμπέρασμα είναι οι αντίστοιχες μετρήσεις στη σειρά 14 όπου το pro κρατάει παραπάνω .

https://youtu.be/yP3WyefjzaM?feature=shared

 

Όπως το δει ο καθένας.

image.png.9d31acb1692fddde57195be6a91ffb28.png
https://www.gsmarena.com/apple_iphone_15-review-2619p3.php#bat=12557,11861

Εκτός αυτού σου ξαναγράφω: το έχω δοκιμάσει ο ίδιος στο iPad Pro. Υπάρχει διαφορά και μιλάμε για την ίδια συσκευή όπου το μόνο που αλλάζω είναι η λειτουργία ανανέωσης της οθόνης.

Αν πχ κανείς browsing και διαβάζεις, τότε μια μεταβλητού ρυθμού οθόνη θα τα πάει καλύτερα. Με mixed χρήση χάνει.

Το 14 και το 14 pro έχουν και διαφορετικό SOC. Ο Α16 δείχνει να τα πάει πολύ καλά στην κατανάλωση. Ο Α17 από την άλλη… δεν ξέρω. Μετά από αναβαθμίσεις θα το δούμε πάλι.

Πάντως το 15 pro με το 14 pro δείχνουν ότι ο Α16 πιθανόν τα πάει καλύτερα στη κατανάλωση. Το 15 pro έχει ελαφρώς μεγαλύτερη μπαταρία και χάνει σε όλες τις κατηγορίες εκτός του βίντεο playback, το οποίο με βάζει σε σκέψεις.

Επεξ/σία από Tlykog
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Tlykog είπε

Έχει και μικρότερη μπαταρία από το απλό. Έστω και με μικρή διαφορά.

Επείδή τυγχάνει να έχω και ipad pro 2021 (M1), που έχει οθόνη 120Hz και υποστηρίζει μεταβλητή ανανέωση οθόνης (ProMotion technology, από 10-120Hz), να σου πω ότι έχει διαφορά. Αν πάω ρυθμίσεις και βάλω την οθόνη στα 60Hz η διαφορά μπαταρίας είναι αισθητή. Περίπου 15-20%.

 

Μέσα από ρυθμίσεις-προσβασιμότητα -κίνηση-περιορ καρε αλλάζεις το setting? Κ δίνει 20% παραπάνω αυτονομια; σε iPad Pro ; Είναι αρκετά μεγάλη διαφορά ισως παρατηρείς στο scroll να αργεί περισσότερο ως αποτέλεσμα. Αλλά κάτι χανεισ Κ κερδίζεις κάθε φορά. Βέβαια σε iPad θα φαίνεται περισσότερο η διαφορά στο μενού με 60hz λόγω μεγάλη οθονησ Το iPad αν δουλεύεις εντός έχεις πρόσβαση σε φορτιστή ενώ το smartphone αναγκαστικα το παίρνεις παντού κ εκτός.


back on topic για a16 k a17p ta tests δείχνουν παρόμοια απόδοση σε αυτονομία. Αν μειώσει κανείς το καρε στα 60hz θα πάρει περισσότερο χρόνο να πέσει η μπαταρία απλά δεν θα είναι το ίδιο smooth η πλοήγηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, aces είπε

Μέσα από ρυθμίσεις-προσβασιμότητα -κίνηση-περιορ καρε αλλάζεις το setting? Κ δίνει 20% παραπάνω αυτονομια; σε iPad Pro ; Είναι αρκετά μεγάλη διαφορά ισως παρατηρείς στο scroll να αργεί περισσότερο ως αποτέλεσμα. Αλλά κάτι χανεισ Κ κερδίζεις κάθε φορά. Βέβαια σε iPad θα φαίνεται περισσότερο η διαφορά στο μενού με 60hz λόγω μεγάλη οθονησ Το iPad αν δουλεύεις εντός έχεις πρόσβαση σε φορτιστή ενώ το smartphone αναγκαστικα το παίρνεις παντού κ εκτός.


back on topic για a16 k a17p ta tests δείχνουν παρόμοια απόδοση σε αυτονομία. Αν μειώσει κανείς το καρε στα 60hz θα πάρει περισσότερο χρόνο να πέσει η μπαταρία απλά δεν θα είναι το ίδιο smooth η πλοήγηση.

Ρυθμίσεις -> προσβασιμότητα -> κίνηση -> περιορισμός αριθμού καρέ

Ναι, έχει διάφορα 15-20%. Είναι αισθητή διαφορά.

Δεν αργεί τίποτα. Όλα πάνε σφαίρα, δεν καθυστερεί καθόλου. Τα 120Hz δεν κάνουν τη συσκευή να πάει πιο γρήγορα. Την κάνουν να δείχνει πιο γρήγορη. Επειδή και το κινητό είναι στα 60Hz δε μου λείπουν τα 120.

Υπέθεσα ότι ο Α16 είναι λίγο πιο αποδοτικός, χωρίς να είμαι σίγουρος, γιατί να νούμερα αυτό δείχνουν:

image.png.2848c2135301e5a396e48a8196137bd9.png

https://www.gsmarena.com/apple_iphone_15_pro-review-2620p3.php

Το 15 pro έχει μεγαλύτερη μπαταρία (έστω και ελάχιστα), ίδια οθόνη και διαφορετικό επεξεργαστή. Παρόλα αυτά κερδίζει μόνο σε βίντεο.

Η πλοήγηση δεν είναι το ίδιο smooth, σε αυτό έχεις δίκιο. Σε iphone όμως είναι πολύ smooth έτσι κι αλλιώς. Εάν το μάτι σου δεν έχει συνηθίσει σε υψηλά Hz δε σου λείπει. Προσωπικά είμαι fan της αυτονομίας και δε με νοιάζουν τα 120Hz. άλλοι μπορεί να έχουν διαφορετική άποψη. Γούστα είναι αυτά. Δεν υπάρχει "σωστό" ή "λάθος".

 

Επεξ/σία από Tlykog
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Tlykog είπε

Ρυθμίσεις -> προσβασιμότητα -> κίνηση -> περιορισμός αριθμού καρέ

Ναι, έχει διάφορα 15-20%. Είναι αισθητή διαφορά.

Δεν αργεί τίποτα. Όλα πάνε σφαίρα, δεν καθυστερεί καθόλου. Τα 120Hz δεν κάνουν τη συσκευή να πάει πιο γρήγορα. Την κάνουν να δείχνει πιο γρήγορη. Επειδή και το κινητό είναι στα 60Hz.

Υπέθεσα ότι ο Α16 είναι λίγο πιο αποδοτικός, χωρίς να είμαι σίγουρος, γιατί να νούμερα αυτό δείχνουν:

image.png.2848c2135301e5a396e48a8196137bd9.png

https://www.gsmarena.com/apple_iphone_15_pro-review-2620p3.php

Το 15 pro έχει μεγαλύτερη μπαταρία (έστω και ελάχιστα), ίδια οθόνη και διαφορετικό επεξεργαστή. Παρόλα αυτά κερδίζει μόνο σε βίντεο.

Η πλοήγηση δεν είναι το ίδιο smooth, σε αυτό έχεις δίκιο. Σε iphone όμως είναι πολύ smooth έτσι κι αλλιώς. Εάν το μάτι σου δεν έχει συνηθίσει σε υψηλά Hz δε σου λείπει. Προσωπικά είμαι fan της αυτονομίας και δε με νοιάζουν τα 120Hz. άλλοι μπορεί να έχουν διαφορετική άποψη. Γούστα είναι αυτά. Δεν υπάρχει "σωστό" ή "λάθος".

 

Στο iPad η αληθεια ειναι οτι κουραζει το 60hz ομως η διαφορα στη αυτονομια ειναι μεγαλη 20% οπως ενημερωσες :). Η πλοηγηση επειδη ειναι 11" η οθονη θα φαινεται περισσοτερο παρα στο 6.1. Will try the tip and see  ;)

Αλλο 1 bonus tip για αυτονομία σε  iPhone/iPad ειναι η μειωση λευκου σημειου (ρυθμισεις>γενικα>προσβασιμοτητα>οθονη/βοηθ.οθονης>Μειωση λευκου σημειου (αν κανεις χρηση σε λευκο background) για καποια εξοικονομηση οπως και το σκουροχρωμο backgrouund που καταναλωνει λιγοτερη .ενεργεια συνολικά. 

https://www.ired.gr/blog/item/4663-what-is-reduce-white-point-in-ios-10-and-how-to-use-it.html

14pro/Α16 κ 15pro/Α17 το πολυ 20-40 λεπτα να εχουν διαφορα και αν.

Αυτο που περιμενουμε και καποια στιγμη θα μπει σαν τεχνολογια ειναι το stacked battery technology. Εκει πιθανον να δουμε και 2 ωρες παραπανω αυτονομία.....Ίσως απο τα 16 ισως παει και πιο μετα στη 18 σειρα. Η Apple "αργει" (εσκεμμενα ή μη) να κανει μεγαλες αλλαγες σειρα/σειρα για αυτο και οι συσκευες προηγ.σειρων κρατανε μεταπωλητικη αξια.

Επεξ/σία από aces
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Ρε παιδιά με 100% υγεία μπαταρίας το βγάζω 8 το πρωί απ το ρεύμα και με ούτε μισή ώρα ιντερνετ και στις 2 είμαι 15% .

Τραγικο δε μπορώ να καταλάβω τι γίνετε !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, tsakolis είπε

Ρε παιδιά με 100% υγεία μπαταρίας το βγάζω 8 το πρωί απ το ρεύμα και με ούτε μισή ώρα ιντερνετ και στις 2 είμαι 15% .

Τραγικο δε μπορώ να καταλάβω τι γίνετε !

Δοκιμασε Αυτοματο ή LTE κ αναλογα συγκρινε αποτελεσματα στην αυτονομία. Επιπλεον αλλαξε ρυθμισεις για το WiFi με επιλογη Χαμηλή κατανάλωση δεδομένων μεσα απο τις ρυθμισεις. Ειναι μεγαλη η καταναλωση αλλιως κανε επαναφορα ισως καποια εφαρμογη ""τρωει"" αυτονομία.

Ρυθμίσεις > Κινητό > Επιλογές ή Ρυθμίσεις δεδομένων > Δεδομένα κινητού > Επιλογές δεδομένων κινητού

https://support.apple.com/el-gr/HT211828

image.png.0ddd95225b56ad6f7b0beed14bd193db.png

 

Για να ορίσετε επιλογές όταν είναι ενεργοποιημένα τα Δεδομένα κινητού δικτύου, μεταβείτε στις «Ρυθμίσεις» > «Δεδομένα» > «Επιλογές» και μετά κάντε ένα από τα εξής:

  • Μείωση χρήσης κινητού δικτύου: Ενεργοποιήστε τη Χαμηλή κατανάλωση δεδομένων ή αγγίξτε «Λειτουργία δεδομένων» και μετά επιλέξτε «Χαμηλή κατανάλωση δεδομένων». Αυτή η λειτουργία διακόπτει τις αυτόματες ενημερώσεις και τις εργασίες παρασκηνίου όταν το iPhone δεν είναι συνδεδεμένο σε Wi-Fi.

Επεξ/σία από aces
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κανε μια επαναφορα αφου κανεις backup με clean install χωρις να περάσεις πολλές εφαρμογές ή το ,κανονικό  backup κ άφησε το για 24/48 ώρες να δεις αν βελτιώνεται με κάποιες εφαρμογές που θα ξαναπεράσεις/install

Μετά restore το original backup το κανονικό. Δες αν κραταει παραπανω χωρις το κανονικο backup.

Κάποια εφαρμογή ισως εχει παραπάνω καταναλωση. Βγάλε off και το always on display :)

https://m.gsmarena.com/apple_iphone_15_pro-review-2620p3.php#bt

Επεξ/σία από aces
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες μετά...
Στις 17/10/2023 στις 9:55 ΜΜ, dawnvibe είπε

Δυστυχώς η σημερινή κοινωνία...το έχει πολύ το... Φαίνεσθαι και όχι το Είσθε

Βλέπω Ανθρώπους με BMW να βάζουν 5€ καύσιμο

Αλλά Εγώ ο κακομοίρης με το Yaris πάντα φουλάρω

Βλέπω Ανθρώπους με iPhone να ζητάνε να κάνουν αναπάντητη ή Hotspot από το δικό μου Motorola Edge 30 Ultra

Και έχω πάντα και λεπτά προς όλους και GB στο κινητό

Άλλοι φοράνε Calvin Klein και πάνε με δανεικά για καφέ ή ο καφές είναι κερασμένος

 

Αλλά το χειρότερο είδος είναι όλα τα παραπάνω...και να σε κοιτάνε και να σε κρίνουν 

Αναλόγως με το τι δουλειά κάνεις... μπορεί και να σε παρακολουθούν

Αυτό δεν αναιρεί το ότι σε παρακολουθούν και στο iPhone... απλά στο IOS είναι embedded και δεν το βλέπεις

Εκτός αυτού υπάρχουν ad-blockers και σε περιβάλλον Android

Από την άλλη το κινητό τηλέφωνο... πρώτα είναι τηλέφωνο... μετά κοιτάμε αν είναι smart & με τι λειτουργικό...αν θέλεις τελείως Google -Off μπορείς να βάλεις Graphene OS ή Pure OS

Και από ότι κατάλαβα ασχολείσαι με το άθλημα... μόνο η όρεξη σου λείπει

❤️

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...