Προς το περιεχόμενο

Apple iPhone 15 Pro Review


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 58
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Έχω και γω το pro 128gb από την πρώτη μέρα, βγάζει 2 μέρες αν είσαι με wifi όπως εγώ, αν είναι με το 5G όχι δεν το νομίζω.
Γενικά σαν συσκευή είναι πολύ καλή, έκανα υπομονή για να πάρω το 15 για το usb c. Πιο πριν είχα το 11 το απλό.
Για το youtube, ναι είναι μη βολικό αν έρχεσαι από το revanced με τα sponsorblock κτλ αλλά οκ δεν είναι το τέλος του κόσμου, εγώ πήρα youtube premium με vpn από Ουκρανία το οικογενειακό με 3.8€/μήνα για αρκετές συσκευές δεν είναι και τόσο άσχημο, ειδικά αν το μοιραστείς με φίλους/γνωστούς κτλ.
Μερικά apps όντως χρειάστηκε να τα αγοράσω ενώ στο android τα είχα δωρεάν αλλά αντίστοιχα τρέχουν καλύτερα χωρίς in-app ads και trackers κτλ.
Πριν από χρόνια ασχολούμουν στο android με custom roms και rooting κτλ ωραία ήταν αλλά το τηλέφωνο είναι τηλέφωνο, αν θέλω να κάνω κόλπα τα κάνω σε κανονικά linux machines, το τηλέφωνο μου το θέλω να δουλεύει σταθερά και αυτό είναι κάτι που το βρήκα με το iOS και όχι με το android.

Υ.Γ. μην ξεχάσω να αναφέρω ότι είχα για 3 χρόνια το 11 και αλλάζω σε android μέχρι να βγει το 15 και την πρώτη βδομάδα που έχω android ανοίγω το instagram και όλες οι διαφημίσεις που έβλεπα είχαν να κάνουν με πράγματα που μιλάγαμε στην δουλεια πχ veeam για backup των esxi servers... πράγμα που δεν το είχα ψάξει ποτέ από το κινητό μου αλλά ούτε και από λογαριασμό δικό μου ποτέ. Ποτέ πριν δεν είχα διαφήμιση που να σχετίζεται με κάτι που μιλούσαμε προφορικά και μόνο στην δουλειά.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, xampa είπε

εχω σκεφτει πολλες φορες να παρω αλλα μετα αντιο youtube revanced και λοιπες ευκολιες καλημερα "πληρωνε για το καθε τι". Εν τελει καθε φορα δεν μπορω να δικαιολογησω την αγορα και οτι θα μου προσφερει κατι που τωρα μου λειπει, πιο πολυ για downgrade το βλεπω. Στην ελληνικη πραγματικοτητα το παιρνουν οι λεφταδες γιατι το γουσταρουν σαν συστημα, αυτοι που πεινανε αλλα θελουνε να φαινονται λεφταδες και οι κοπελες για κοσμημα. Αν ανηκεις στις τελευταιες δυο κατηγοριες, πρεπει να κανεις τσεκ την ματαιοδοξια σου

Δυστυχώς η σημερινή κοινωνία...το έχει πολύ το... Φαίνεσθαι και όχι το Είσθε

Βλέπω Ανθρώπους με BMW να βάζουν 5€ καύσιμο

Αλλά Εγώ ο κακομοίρης με το Yaris πάντα φουλάρω

Βλέπω Ανθρώπους με iPhone να ζητάνε να κάνουν αναπάντητη ή Hotspot από το δικό μου Motorola Edge 30 Ultra

Και έχω πάντα και λεπτά προς όλους και GB στο κινητό

Άλλοι φοράνε Calvin Klein και πάνε με δανεικά για καφέ ή ο καφές είναι κερασμένος

 

Αλλά το χειρότερο είδος είναι όλα τα παραπάνω...και να σε κοιτάνε και να σε κρίνουν 

12 λεπτά πριν, comfuzio είπε

Έχω και γω το pro 128gb από την πρώτη μέρα, βγάζει 2 μέρες αν είσαι με wifi όπως εγώ, αν είναι με το 5G όχι δεν το νομίζω.
Γενικά σαν συσκευή είναι πολύ καλή, έκανα υπομονή για να πάρω το 15 για το usb c. Πιο πριν είχα το 11 το απλό.
Για το youtube, ναι είναι μη βολικό αν έρχεσαι από το revanced με τα sponsorblock κτλ αλλά οκ δεν είναι το τέλος του κόσμου, εγώ πήρα youtube premium με vpn από Ουκρανία το οικογενειακό με 3.8€/μήνα για αρκετές συσκευές δεν είναι και τόσο άσχημο, ειδικά αν το μοιραστείς με φίλους/γνωστούς κτλ.
Μερικά apps όντως χρειάστηκε να τα αγοράσω ενώ στο android τα είχα δωρεάν αλλά αντίστοιχα τρέχουν καλύτερα χωρίς in-app ads και trackers κτλ.
Πριν από χρόνια ασχολούμουν στο android με custom roms και rooting κτλ ωραία ήταν αλλά το τηλέφωνο είναι τηλέφωνο, αν θέλω να κάνω κόλπα τα κάνω σε κανονικά linux machines, το τηλέφωνο μου το θέλω να δουλεύει σταθερά και αυτό είναι κάτι που το βρήκα με το iOS και όχι με το android.

Υ.Γ. μην ξεχάσω να αναφέρω ότι είχα για 3 χρόνια το 11 και αλλάζω σε android μέχρι να βγει το 15 και την πρώτη βδομάδα που έχω android ανοίγω το instagram και όλες οι διαφημίσεις που έβλεπα είχαν να κάνουν με πράγματα που μιλάγαμε στην δουλεια πχ veeam για backup των esxi servers... πράγμα που δεν το είχα ψάξει ποτέ από το κινητό μου αλλά ούτε και από λογαριασμό δικό μου ποτέ. Ποτέ πριν δεν είχα διαφήμιση που να σχετίζεται με κάτι που μιλούσαμε προφορικά και μόνο στην δουλειά.

Αναλόγως με το τι δουλειά κάνεις... μπορεί και να σε παρακολουθούν

Αυτό δεν αναιρεί το ότι σε παρακολουθούν και στο iPhone... απλά στο IOS είναι embedded και δεν το βλέπεις

Εκτός αυτού υπάρχουν ad-blockers και σε περιβάλλον Android

Από την άλλη το κινητό τηλέφωνο... πρώτα είναι τηλέφωνο... μετά κοιτάμε αν είναι smart & με τι λειτουργικό...αν θέλεις τελείως Google -Off μπορείς να βάλεις Graphene OS ή Pure OS

Και από ότι κατάλαβα ασχολείσαι με το άθλημα... μόνο η όρεξη σου λείπει

❤️

  • Like 6
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, comfuzio είπε

Έχω και γω το pro 128gb από την πρώτη μέρα, βγάζει 2 μέρες αν είσαι με wifi όπως εγώ, αν είναι με το 5G όχι δεν το νομίζω.
Γενικά σαν συσκευή είναι πολύ καλή, έκανα υπομονή για να πάρω το 15 για το usb c. Πιο πριν είχα το 11 το απλό.

Αυτή ήτανε ωραία αλλαγή έπιασαν κ τόπο τόσο τα χρήματα όσο βέβαια ότι οι αλλαγές είναι πολλές έως πάρα πολλές από το 11 το απλό μόνο η lcd  4 σειρες μετα ;) .  Οριακή οντως με 5g η αυτονομία ειναι αλλά έχει αλλα καλά οπως φορητοτητα, ειδικά αν κινείσαι πολλές ώρες εκτός ή αν πχ γίνεται και παράλληλη χρηση tablet εντος.

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, aces είπε

Αυτή ήτανε ωραία αλλαγή έπιασαν κ τόπο τόσο τα χρήματα όσο βέβαια ότι οι αλλαγές είναι πολλές έως πάρα πολλές από το 11 το απλό μόνο η lcd  4 σειρες μετα ;) .  Οριακή οντως με 5g η αυτονομία ειναι αλλά έχει αλλα καλά οπως φορητοτητα, ειδικά αν κινείσαι πολλές ώρες εκτός ή αν πχ γίνεται και παράλληλη χρηση tablet εντος.

Παράλληλη χρήση Tablet ????

(Τι δεν κατάλαβα ???)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, dawnvibe είπε

Παράλληλη χρήση Tablet ????

(Τι δεν κατάλαβα ???)

Εντός ταμπλετ περισσότερο τηλέφωνο για ειδοποιήσεις αρα κρατάει κ η αυτονομία. Αν κινείσαι εκτός προφανώς δεν βολεύει ταμπλετ εκεί βολεύει η φορητοτητα του 6.1 περισσότερο. Για την αυτονομία της συσκευής  γίνεται αναφορά......:)

Επεξ/σία από aces
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 minutes ago, dawnvibe said:

Δυστυχώς η σημερινή κοινωνία...το έχει πολύ το... Φαίνεσθαι και όχι το Είσθε

Βλέπω Ανθρώπους με BMW να βάζουν 5€ καύσιμο

Αλλά Εγώ ο κακομοίρης με το Yaris πάντα φουλάρω

Βλέπω Ανθρώπους με iPhone να ζητάνε να κάνουν αναπάντητη ή Hotspot από το δικό μου Motorola Edge 30 Ultra

Και έχω πάντα και λεπτά προς όλους και GB στο κινητό

Άλλοι φοράνε Calvin Klein και πάνε με δανεικά για καφέ ή ο καφές είναι κερασμένος

 

Αλλά το χειρότερο είδος είναι όλα τα παραπάνω...και να σε κοιτάνε και να σε κρίνουν 

Πλάκα πλάκα δούλευα για λίγο καιρό στην avin και θυμάμαι έναν τυπά που ερχόταν κάθε μέρα με μια porsche και έβαζε 5€ απλή βενζίνη.
 

2 minutes ago, aces said:

Αυτή ήτανε ωραία αλλαγή έπιασαν κ τόπο τόσο τα χρήματα όσο βέβαια ότι οι αλλαγές είναι πολλές έως πάρα πολλές από το 11 το απλό μόνο η lcd  4 σειρες μετα ;) .  Οριακή οντως με 5g η αυτονομία ειναι αλλά έχει αλλα καλά οπως φορητοτητα, ειδικά αν κινείσαι πολλές ώρες εκτός ή αν πχ γίνεται και παράλληλη χρηση tablet εντος.

Ναι από το 11 μετά στο 15pro ήταν όντως μεγάλη αλλαγή!
1 πράγμα από το android δεν έχω βρει ακόμα πως να αντικαταστήσω σωστά, το Juice SSH. Το Termius είναι πολύ δυνατό αλλά κοντά 10€/μήνα δεν τα δίνω.
Τα πιο πολλά που είχα στο android τα έχω και στο iOS

51 minutes ago, dawnvibe said:

Αναλόγως με το τι δουλειά κάνεις... μπορεί και να σε παρακολουθούν

Αυτό δεν αναιρεί το ότι σε παρακολουθούν και στο iPhone... απλά στο IOS είναι embedded και δεν το βλέπεις

Εκτός αυτού υπάρχουν ad-blockers και σε περιβάλλον Android

Από την άλλη το κινητό τηλέφωνο... πρώτα είναι τηλέφωνο... μετά κοιτάμε αν είναι smart & με τι λειτουργικό...αν θέλεις τελείως Google -Off μπορείς να βάλεις Graphene OS ή Pure OS

Και από ότι κατάλαβα ασχολείσαι με το άθλημα... μόνο η όρεξη σου λείπει

❤️

Δεν είχε βγει αυτό το κομμάτι της απάντησης σου όταν έγραφα πιο πάνω xD
Μπα δεν νομίζω ότι με παρακολουθούν συγκεκριμένα, δεν ήταν και καμιά δουλειά top-secret απλά θυμάμαι ότι έψαχνα για το veeam και το λέγαμε προφορικά αρκετές φορές την μέρα και μετά το βλέπω σε διαφήμιση. Μέχρι εκείνη την στιγμή δεν είχα ποτέ σχετικές διαφημίσεις με πράγματα που έκανα/μίλαγα ακόμα και από google search δεν θυμάμαι ποτέ να είχα μετά σαν διαφήμιση κάτι που έψαχνα στο νετ.
Έγινε και αργότερα με κάποια άλλα πράγματα απλά το veeam ήταν το πολύ δυνατό μπαμ ότι πλέον με ακούει η συσκευή μου, το έλυσα πιο μετά με vpn και pihole αλλά ως τότε έβλεπα σε ads ότι ήταν ας πούμε το θέμα της βδομάδας και παρέμενε στα ads για 3 βδομάδες τουλάχιστον!

Του ΙΤ είμαι, ναι ασχολούμαι αλλά δεν βλέπω καμία πρόκληση να ασχοληθώ με custom roms και rooting, been there done that. Τώρα πιο πολύ με docker και kubernetes ασχολούμαι -μαθαίνω-.
Αλλά και στα του θέματος, διάβαζα για υπερθέρμανση της συσκευής, το έχω πάρει από 22/9 στα χέρια μου, πέραν από την φόρτιση που ήταν ζεστό αλλά όχι κάτι τρελό και κάτι που το κάνουν όλες οι συσκευές μου, δεν θυμάμαι καθόλου να είχα θέματα με την υπερθέρμανση αλλά και η apple φαίνεται να το έλυσε σχετικά γρήγορα για όσους είχαν πρόβλημα.
26 του μήνα παίζουν οι Epica στο Floyd, εκεί θα δοκιμάσω κάμερα / μικρόφωνο και αντοχές :devil:

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το παρέλαβα και εγώ σήμερα (iPhone 15 Pro 256GB Natural Titanium). Καταπληκτικό κινητό, αλλά θα μου πάρει καιρό να το συνηθίσω καθώς αναβάθμισα από 12 mini. Η πολύ καλύτερη μπαταρία μετριάζει την αίσθηση της γκουμούτσας βέβαια. :P 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, xampa είπε

Στην ελληνικη πραγματικοτητα το παιρνουν οι λεφταδες γιατι το γουσταρουν σαν συστημα, αυτοι που πεινανε αλλα θελουνε να φαινονται λεφταδες και οι κοπελες για κοσμημα. Αν ανηκεις στις τελευταιες δυο κατηγοριες, πρεπει να κανεις τσεκ την ματαιοδοξια σου

Ενημερωτικά, παίζει και ενδιάμεση φάση, που ούτε πεινάς, ούτε είσαι λεφτάς (εκτός αν λεφτάδες εννοείς εσύ όσους δεν παίρνουν βασικό) και παίρνεις iPhone γιατί είναι έχει απλό, εύκολο και καλαίσθητο λειτουργικό και το hardware κρατάει χρόνια.

Για το YouTube παίζει στο AppStore το Yattee με το οποίο συνδέεσαι σε invidious ή piped instances για πιο private & ad free youtube.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, aces είπε

Οριακά ναι ανάλογα τη χρήση σε 5G φεύγει γρηγορότερα WiFi καλύτερα.

στο pro 6.1 κερδίζεις σε εργονομία κ μέγεθος/ φορητότητα portability χάνεις σίγουρα σε αυτονομία έναντι του μαξ. Η ζήτηση πλέον γέρνει προς το μαξ περισσότερο τόσο Ελλάδα όσο και παγκόσμια  αν κ έχει το κοινό του το pro 6.1 :)

Αν απενεργοποιήσεις το 5g και το έχεις σε 4g δεν θα αυξηθεί και η διάρκεια τής μπαταρίας? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
10 ώρες πριν, dawnvibe είπε

Δυστυχώς η σημερινή κοινωνία...το έχει πολύ το... Φαίνεσθαι και όχι το Είσθε

Βλέπω Ανθρώπους με BMW να βάζουν 5€ καύσιμο

Αλλά Εγώ ο κακομοίρης με το Yaris πάντα φουλάρω

Βλέπω Ανθρώπους με iPhone να ζητάνε να κάνουν αναπάντητη ή Hotspot από το δικό μου Motorola Edge 30 Ultra

Και έχω πάντα και λεπτά προς όλους και GB στο κινητό

Άλλοι φοράνε Calvin Klein και πάνε με δανεικά για καφέ ή ο καφές είναι κερασμένος

 

Αλλά το χειρότερο είδος είναι όλα τα παραπάνω...και να σε κοιτάνε και να σε κρίνουν 

Αναλόγως με το τι δουλειά κάνεις... μπορεί και να σε παρακολουθούν

Αυτό δεν αναιρεί το ότι σε παρακολουθούν και στο iPhone... απλά στο IOS είναι embedded και δεν το βλέπεις

Εκτός αυτού υπάρχουν ad-blockers και σε περιβάλλον Android

Από την άλλη το κινητό τηλέφωνο... πρώτα είναι τηλέφωνο... μετά κοιτάμε αν είναι smart & με τι λειτουργικό...αν θέλεις τελείως Google -Off μπορείς να βάλεις Graphene OS ή Pure OS

Και από ότι κατάλαβα ασχολείσαι με το άθλημα... μόνο η όρεξη σου λείπει

❤️

Αφού νιώθεις κακομοίρης με το Yaris, δεν είσαι καλά και πρέπει να το διορθώσεις αυτό με την πρώτη ευκαιρία! 😛 Ή απλά αναγνωρίζεις την ανωτερότητα των άλλων αυτοκινήτων, άσχετα βέβαια με την τιμή τους! :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, giorgakis96 είπε

Αν απενεργοποιήσεις το 5g και το έχεις σε 4g δεν θα αυξηθεί και η διάρκεια τής μπαταρίας? 

Σωστά :) αλλά χάνεις την φουλ ταχύτητα 

καλυτερα WiFi όποτε υπάρχει διαθέσιμο 

Επεξ/σία από aces
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, comfuzio είπε

Πλάκα πλάκα δούλευα για λίγο καιρό στην avin και θυμάμαι έναν τυπά που ερχόταν κάθε μέρα με μια porsche και έβαζε 5€ απλή βενζίνη.
 

Ναι από το 11 μετά στο 15pro ήταν όντως μεγάλη αλλαγή!
1 πράγμα από το android δεν έχω βρει ακόμα πως να αντικαταστήσω σωστά, το Juice SSH. Το Termius είναι πολύ δυνατό αλλά κοντά 10€/μήνα δεν τα δίνω.
Τα πιο πολλά που είχα στο android τα έχω και στο iOS

Δεν είχε βγει αυτό το κομμάτι της απάντησης σου όταν έγραφα πιο πάνω xD
Μπα δεν νομίζω ότι με παρακολουθούν συγκεκριμένα, δεν ήταν και καμιά δουλειά top-secret απλά θυμάμαι ότι έψαχνα για το veeam και το λέγαμε προφορικά αρκετές φορές την μέρα και μετά το βλέπω σε διαφήμιση. Μέχρι εκείνη την στιγμή δεν είχα ποτέ σχετικές διαφημίσεις με πράγματα που έκανα/μίλαγα ακόμα και από google search δεν θυμάμαι ποτέ να είχα μετά σαν διαφήμιση κάτι που έψαχνα στο νετ.
Έγινε και αργότερα με κάποια άλλα πράγματα απλά το veeam ήταν το πολύ δυνατό μπαμ ότι πλέον με ακούει η συσκευή μου, το έλυσα πιο μετά με vpn και pihole αλλά ως τότε έβλεπα σε ads ότι ήταν ας πούμε το θέμα της βδομάδας και παρέμενε στα ads για 3 βδομάδες τουλάχιστον!

Του ΙΤ είμαι, ναι ασχολούμαι αλλά δεν βλέπω καμία πρόκληση να ασχοληθώ με custom roms και rooting, been there done that. Τώρα πιο πολύ με docker και kubernetes ασχολούμαι -μαθαίνω-.
Αλλά και στα του θέματος, διάβαζα για υπερθέρμανση της συσκευής, το έχω πάρει από 22/9 στα χέρια μου, πέραν από την φόρτιση που ήταν ζεστό αλλά όχι κάτι τρελό και κάτι που το κάνουν όλες οι συσκευές μου, δεν θυμάμαι καθόλου να είχα θέματα με την υπερθέρμανση αλλά και η apple φαίνεται να το έλυσε σχετικά γρήγορα για όσους είχαν πρόβλημα.
26 του μήνα παίζουν οι Epica στο Floyd, εκεί θα δοκιμάσω κάμερα / μικρόφωνο και αντοχές :devil:

Σε φίλους devs πάντως έχει ξεκινήσει να τους πετάει διαφημίσεις για ψυχολόγους, ζάναξ, meditation coaches κλπ. 

DEVOPS καλά είστε ακόμα.. 

Πέρα από την πλάκα, ξέρω ότι και στα 2 OS κάνουν eavesdrop οι voice assistants περιμένοντας να τους ενεργοποιήσεις, πχ αν πεις hello google. Ε μιας και κάινε ρεύμα για να δουλέψουν τα γαμιδια, τσιμπάνε τα keywords οι assistance providers και τα μοιράζονται με τους trusted partners τους που σου σερβίρουν διαφημίσεις. 

Αλλά όλα αυτά είναι καλά και νόμιμα γιατί πάτησες στα σεντόνια των I agree with the terms of use > next. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, billdanos είπε

Αφού νιώθεις κακομοίρης με το Yaris, δεν είσαι καλά και πρέπει να το διορθώσεις αυτό με την πρώτη ευκαιρία! 😛 Ή απλά αναγνωρίζεις την ανωτερότητα των άλλων αυτοκινήτων, άσχετα βέβαια με την τιμή τους! :) 

Καλημέρα

Πραγματικά μου έφτιαξες την διάθεση

😂😂😂😂😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...