Προς το περιεχόμενο

ISTORM: MacBook Pro 16’’ M1 Max 32GB/1TB 1899€ [ΤΕΛΟΣ]


enlightened

Προτεινόμενες αναρτήσεις

25 minutes ago, klainmaingr said:

Άμα πάρει κανείς είδηση για σχετικό event Θεσ/νικη ας πεί. Είμαι με M1 Pro 16" αλλα για 1500ε το παίρνω χθές και κάνω την τράμπα...

τι εννοείς θα κάνεις; αναβάθμιση απο m1 pro σε m1 max;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 161
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

6 ώρες πριν, Damianus είπε

Για Μοντέλο του 21 με τόσα χρήματα, με τίποτα.

Δεν είναι προσφορά.

👎

Μην το λες αυτό εδώ μέσα γιατί θα πέσουν να σε φάνε....

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, Damianus είπε

Για Μοντέλο του 21 με τόσα χρήματα, με τίποτα.

Δεν είναι προσφορά.

👎

Σενάριο λοιπόν.. έστω ότι θέλω κάτι οτιδήποτε Apple με 16'' οθόνη, 32GB και 1TB δίσκο. Το χρειάζομαι ρε παιδί μου, για τη δουλειά μου ας πούμε, είναι αναγκαίο να έχω 32GB και μεγάλη οθόνη.  Έχεις να προτείνεις κάτι στα χρήματα αυτά ή έστω με +200€ το οποίο να έχει καλύτερα specs με macos αποκλειστικά?

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να δω ποσά κομμάτια έχει να διαθέσει.......

χτες Apple store  Μελβουρνη δεν υπαρχει  Μ1.......,ειπα μην εχουν κανενα για πεταμα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

To μόνο αρνητικό στο μηχάνημα είναι ότι είναι μηχάνημα 2 ετών που σημαίνει ότι θα γίνει unsupported πιο σύντομα από τα φετινά. Όποιος χρειάζεται το performance και γενικά τα χαρακτηριστικά του είναι καλή επένδυση.

Επεξ/σία από medidia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 hours ago, Fabbyyy said:

τι εννοείς θα κάνεις; αναβάθμιση απο m1 pro σε m1 max;

Με 1900 ευρώ (ίσως 1500 τιμολόγιο) και πουλώντας το τωρινό νομίζω θα μου βγεί σχεδόν τζάμπα. Μόνο σε αυτό το σενάριο το σκέφτομαι σαν καταναλωτικό όν. Αλλα άς έρθει η προσφορά πρώτα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 hours ago, manosmanos13 said:

Είπαν από το κατάστημα ότι Black Friday θα παίξουν και m2 απλά δεν λένε τιμές.

έρχονται τα γνωστά 10 και 15% που ξέρουμε εδώ και 5 χρόνια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για όσους αναρωτιούνται αν ειναι καλή η προσφορά και αν αξίζει να αγοράσετε μοντέλο 2ετίας: Είχα το ίδιο μηχάνημα, με το ίδιο configuration πριν από λίγους μήνες. Χωρίς πολλά λόγια το καλύτερο 2 σε 1 μηχάνημα που μπορεί να έχει κάποιος μέχρι τα 3000+ ευρω. Και λέω 2 σε 1 γιατί είναι ένα τρομερό λαπτοπ (δεν βλέπω κάτι καλύτερο προσωπικά),που με μια 27αρα 4Κ μετατρέπεται σε ένα πανίσχυρο/αθόρυβο DESKTOP (clamshell mode).

Υπόψη επίσης ότι η συγκεκριμένη έκδοση της προσφοράας είναι η maxed σε GPU cores (32 cores). Υπάρχει αντίστοιχο configuration Μ1 ΜΑΧ με 24core GPU.

Οποίος είχε δυνατότητα να το πάρει σε αυτή την τιμή και δεν το έπραξε, θα πω ότι έκανε τεράστιο λάθος. Πρόκειται για μηχάνημα που θα θερίζει για τουλάχιστον μια 5ετια και σηκώνει τα πάντα. Όσοι πιστεύουν ότι οι επιδόσεις του είναι ξεπερασμένες θα πω ότι είναι βαθιά νυχτωμένοι. Από m3 pro και πάνω κοιτάξτε για αντίπαλο και σε επίπεδα τιμών τουλάχιστον διπλάσια.

Οι διαφορές τωρα σε σχέση με το Μ2 ΜΑΧ που επίσης είχα είναι ελάχιστες πραγματικά. Στην ουσία το ίδιο μηχάνημα πάνω κάτω. Το Μ3 ΜΑΧ ανοίγει το φάσμα των επιδόσεων, αλλά και πάλι οι διαφορές θα είναι παρατηρήσιμες σε extreme projects και benchmark apps.

 

Επεξ/σία από panos2000gr
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, Damianus είπε

Για Μοντέλο του 21 με τόσα χρήματα, με τίποτα.

Δεν είναι προσφορά.

👎

Για όσους γνωρίζουν τις πραγματικές δυνατότητες του συγκεκριμένου μηχανήματος και είχαν δυνατότητα να κόψουν τιμολόγιο, ληστεία σε εκκλησία ήταν, όχι απλά προσφορά.

Για να καταλάβουμε λίγο τί λέμε, αγόρασα τον Νοέμβριο του 2022 το 14άρι M1 Pro με 16 gb RAM στα 1594€ από Amazon με γερμανικό layout. Δηλαδή προσαρμόστηκα σε γερμανικό πληκτρολόγιο για τις ανάγκες της εξαιρετικής, εκείνη την εποχή, τιμής, αντικαθιστώντας ένα 13άρι με intel CPU.

Αν ήξερα ότι ένα χρόνο μετά θα μπορούσα να έχω το 16άρι με τον M1 Max και 32 gb Ram στην ίδια τιμή, θα περίμενα ασυζητητί. 

Το μόνο πρόβλημα είναι η μεταφορά του για εμένα, γιατί τον κουβαλάω κάθε ημέρα στο γραφείο με μηχανή και ίσως το 16άρι να ήταν ένα θέμα, αλλά αν σκεφτεί κανείς ότι περνάω 8-9 ώρες την ημέρα μπροστά σε μία 14άρα οθόνη, ίσως να άξιζε να θυσίασω το compact μέγεθος για την μεγαλύτερη και πιο ξεκούραστη οθόνη + όλα τα specs. 

Επεξ/σία από Zus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήγα με ένα φίλο το πρωί που το ήθελε και αυτός. Ακόμα ισχύει. Με λίγο γκρίνια το δώσανε (grey-space), ενώ στην αρχή λέγανε πως ήταν η προσφορά μόνο για το Σάββατο. Σίγουρα υπάρχει απόθεμα. Όλα καλά.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, fockos είπε

Πήγα με ένα φίλο το πρωί που το ήθελε και αυτός. Ακόμα ισχύει. Με λίγο γκρίνια το δώσανε (grey-space), ενώ στην αρχή λέγανε πως ήταν η προσφορά μόνο για το Σάββατο. Σίγουρα υπάρχει απόθεμα. Όλα καλά.

Πάντως αν κάποιος δεν μπορεί να προσέλθει στο κατάστημα, μπορεί εύκολα να εντοπίσει σχετικές αγγελίες που το μεταπωλούν στα 3100€ ή και τα 3500€. Υπάρχουν και περιπτώσεις που το προωθούν πόρτα-πόρτα (PM) στα πιο ρεαλιστικά 2300€. Νομίζω στα 1.700-1.800€ θα μπορέσουν να βρουν αγοραστές - ας ξεκινήσουν με μια αρχική 2.000€.

Και εδώ έχουμε το αρνητικό, για όσους κάνουν συχνά μεταβάσεις στις επόμενες γενιές, ήξεραν ότι θα έχουν μια Α μεταπωλητική αξία και τώρα βλέπουν μια γρήγορη απαξίωση. Όσοι αγόρασαν το μηχάνημα > 4.000€ πριν 1 εως 2 έτη , χάνουν αρκετές εκατοντάδες ευρώ. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, fockos είπε

Πήγα με ένα φίλο το πρωί που το ήθελε και αυτός. Ακόμα ισχύει. Με λίγο γκρίνια το δώσανε (grey-space), ενώ στην αρχή λέγανε πως ήταν η προσφορά μόνο για το Σάββατο. Σίγουρα υπάρχει απόθεμα. Όλα καλά.

Ο καλυτερος, ουτε περιμενες σε ουρα ουτε τπτ😅

Φαινεται οτι ισχυει ακομα η προσφορα...

Σκεφτομαι κ εγω μηπως το παρω αλλα φοβαμαι οτι δεν υπαρχουν πολλα προγραμματα σε arm..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...