Προς το περιεχόμενο

Η Apple επιμένει ότι τα 8GB unified μνήμης στα Mac ισοδυναμούν με 16GB κανονικής RAM


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν θα τους πληρώνουμε σε Unified Euros κι εμείς.

Για κάθε 2000 που ζητάει ένα basic spec MBP 14άρι, θα πληρώνουμε 1000 Unified Euros.

 

Αλλιώς, αλοιφούλα και... (δικό σααααας)

Πρόμπλεμε σόλβεντε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 123
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, Arkin είπε

Ναι και καποτε επεμεναν οτι τα iphone με 512mb ram ηταν αψογα και δεν θα χρειαστουν ποτε παραπανω και τωρα εχουμε φτασει στα 8gb ram. Χαζομαρες μια ζωη.

Κάποτε λέγαμε ότι το είχε πεί και ο gates αυτό (ο ίδιος το αρνείται) ότι 640kb είναι αρκετά για έναν υπολογιστή.

Πρέπει να βλέπουμε και το context που το λέει ο άλλος, το εσαεί δεν ισχύει, για την δεδομένη στιγμή που το είπε (αν το είπε) ίσχυε, το ίδιο και για τα 512mb της apple.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, asmilon είπε

Οποτε το MacOS ειναι πολυ αποδοτικο με τα 8GB και εχει μεινει τοσο καιρο εκει, αλλα το iOS στα iPhone, που διαρκως ανεβαζουν την μνημη και στο 15 εχει παει στα 8GB, παει να πει οτι δεν ειναι τοσο; :rolleyes:

Και τα δύο πιστευω ειναι σχεδόν το ιδιο λειτουργικό αν λάβουμε υπόψη ότι βάση αρχιτεκτονικής μιλαμε για σχεδόν ίδια cpu

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Bob Borchers, στέλεχος marketing της Apple, υπερασπίστηκε... και κάπου εκεί σταματάς να διαβάζεις.

υ.γ θα έχεις apple σύστημα με 8gb και θα είναι σαν να μην έχεις. :d

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Arkin είπε

Ναι και καποτε επεμεναν οτι τα iphone με 512mb ram ηταν αψογα και δεν θα χρειαστουν ποτε παραπανω και τωρα εχουμε φτασει στα 8gb ram. Χαζομαρες μια ζωη.

Οσο προστίθενται λειτουργίες παραπάνω και τα προγράμματα ολο και βαραίνουν θα χρειαζεται πιο δυνατό cpu και μεγαλυτερη ram, το θέμα είναι ότι όντως η apple φαινεται να κανει καλυτερη διαχειριση απο τους αλλους πχ. Android όπου η apple τους επαιζε μέχρι πέρσι στα ίσια με μόνο 6gb ram και φέτος πρώτη φορά στα 8gb  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, H38 είπε

200-300 layers? υπερβολικός νομίζω... και ναι μπορείς να δουλέψεις άνετα σε πληροφορώ με πολλά layers στα 300dpi.
Εγώ με το Air M2, όταν είμαι τηλεργασια δουλεύω άνετα και έχω και το Premiere ανοιχτό. Κανένα πρόβλημα.

Εγώ απλώς αναφέρω ένα πολύ συγκεκριμένο παράδειγμα όπου οταν λέμε 8GB εννοούμε 8GB. Ουτε φανταζόμαστε οτι είναι 16 ούτε τίποτα.

Καλά τα λόγια αλλά τα μαθηματικά δεν αλλάζουν. Αν έχω 30 τετραγωνικά γκαρσονιέρα δεν μπορώ να βάλω μέσα 2 τριθέσιους καναπέδες και 4 πολυθρόνες ΟΠΩΣ και να προσπαθήσω.

Ετσι είναι και τα πράγματα που φορτώνουν στη μνήμη. Οσο γρηγορη και να μου την κανεις τη μνήμη αν μπαστακώσω πανω της μεγάλες εικόνες και πολλά tabs στο browser, τα 8GB θα φωνάξουν ΕΛΕΟΣ.

Για κάποιες μεμονομένες εργασίες, λόγω της ταχύτητας της και του όλου δεσίματος με το υπόλοιπο σύστημα μπορεί να λειτουργεί άψογα. (Compile code, rendering κλπ). Απο κει και πέρα όμως οχι. Οτι και να κανει καποιος τα 8 δεν ειναι 16

Επεξ/σία από Volga
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
9 λεπτά πριν, Volga είπε

 

Καλά τα λόγια αλλά τα μαθηματικά δεν αλλάζουν. Αν έχω 30 τετραγωνικά γκαρσονιέρα δεν μπορώ να βάλω μέσα 2 τριθέσιους καναπέδες και 4 πολυθρόνες ΟΠΩΣ και να προσπαθήσω.

Ετσι είναι και τα πράγματα που φορτώνουν στη μνήμη. Οσο γρηγορη και να μου την κανεις τη μνήμη αν μπαστακώσω πανω της μεγάλες εικόνες και πολλά tabs στο browser, τα 8GB θα φωνάξουν ΕΛΕΟΣ.

Για κάποιες μεμονομένες εργασίες, λόγω της ταχύτητας της και του όλου δεσίματος με το υπόλοιπο σύστημα μπορεί να λειτουργεί άψογα. (Compile code, rendering κλπ). Απο κει και πέρα όμως οχι. Οτι και να κανει καποιος τα 8 δεν ειναι 16

Χμ όχι ακριβώς! Βλέπεις έναν χώρο 30τμ με χάλια διαρρύθμιση που χωράει μετά βίας ένα κρεβάτι και βλέπεις και τον ίδιο χώρο μετά την επέμβαση ενός ειδικού, που κυριολεκτικά στον μεταμορφώνει, αποκτάς περισσότερους χώρους, μπορεί να σου βάλει και ένα επίπεδο ακόμη για το κρεβάτι αποδεσμεύοντας επιπλέον χώρο, κλπ κλπ. :) 

  • Like 3
  • Thanks 1
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, chrsiou είπε

- Δεν εχει ανεμιστηρακι. Μπορεις να τ ακουμπησεις στα ποδια σου οταν καθεσαι στον καναπε ή πανω σε μαξιλαρι. Επισης ειναι εντελως αθορυβο και δε χρειαζεται ξεβιδωμα για να καθαρισεις τις σκονες. 

- Παρολο που δεν εχει ανεμιστηρακι, αποδιδει οπως πολλα desktop. Και σε cpu και σε gpu. Και αποδιδει στο max ειτε φορτιζει ειτε οχι, σε αντιθεση με τα win laptops που σερνονται οταν δε φορτιζουν.

Έχει ανεμιστηράκι τουλάχιστον τα M3 Pro που έχω  δει σε Videos. Απλά δεν κάνει τόσο πολύ χρήση και ακόμα και σε Full Load δεν σε ενοχλεί (από αυτά που βλέπω σε Video/άρθρα  πάντα). Προσωπική εμπειρία δεν έχω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήθελα να ήξερα τόσο πολύ πονάνε οι M και όλη η μετάβαση της Apple σε δικό της hardware που βγαίνει ο κάθε ένας και κράζει για την μνήμη?

Θα ήθελα να δω σε λίγους μήνες που θα βγει επιτέλους σωστή απάντηση και από το άλλο στρατόπεδο βασισμένη σε ARM, τι μνήμες θα έχει και αν θα βγείτε όλοι εσείς που κράζετε να πείτε τα ίδια…

  • Like 6
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 minutes ago, billdanos said:

Χμ όχι ακριβώς! Βλέπεις έναν χώρο 30τμ με χάλια διαρρύθμιση που χωράει μετά βίας ένα κρεβάτι και βλέπεις και τον ίδιο χώρο μετά την επέμβαση ενός ειδικού, που κυριολεκτικά στον μεταμορφώνει, αποκτάς περισσότερους χώρους, μπορεί να σου βάλει και ένα επίπεδο ακόμη για το κρεβάτι αποδεσμεύοντας επιπλέον χώρο, κλπ κλπ. :) 

Η μνήμη δεν έχει να κάνει με θέματα χωροταξίας και διακόσμησης εσωτερικών χώρων.

Τα 8GB που σου δίνει η Apple, είναι απλά 8GB. H μόνη διαφορά με την DDR5 που θα πάρεις στο PC είναι ότι η apple δίνει LPDDR, η οποία τρέχει στα 1.05V αντί για τα 1.45 της τυπικής DDR5. Και ο προμηθευτής μνημών της Apple είναι αποκλειστικά η Micron, εταιρεία που βγάζει κατά γενική ομολογία τα φθηνότερα/χειρότερα ολοκληρωμένα μνήμης (γι'αυτό όλοι προτιμούν dies της Samsung και της Hynix). Φυσικά LPDDR μπορείς να αγοράσεις/εγκαταστήσεις και στο PC desktop/laptop, δεν υπάρχει θέμα υποστήριξης. Με άλλα λόγια, σου δίνει τη φθηνότερη μνήμη που μπορεί να προμηθευτεί, στην υψηλότερη τιμή που μπορεί να την μεταπωλήσει.

Επιπλέον, τα 8GB μοιράζονται μεταξύ GPU και CPU, κάτι το οποίο είναι δίκοπο μαχαίρι. Σε μια κονσόλα είναι OK, βασικά είναι το απολύτως βέλτιστο, μιας και οι διεργασίες Ι/Ο και το γενικό general purposing στις κονσόλες είναι ελάχιστο. Αλλά σε ένα desktop ή laptop μηχάνημα όπου το λειτουργικό σύστημα είναι το πιο ουσιώδες κομμάτι της καθημερινής εργασίας; Τράτζικ, δεν μου έρχεται άλλη λέξη να το χαρακτηρίσω.

Ακριβώς το ίδιο γίνεται και με τους SSD. Εν έτει 2023, η Apple θεωρεί ότι 256/512GB είναι υπεραρκετά, την στιγμή που ο μέσος αγοραστής PC θεωρεί το 1TB ως το μίνιμουμ. Κάποτε (το 2014) η Apple ήταν ορθά πρωτοπόρος στην αποθήκευση δεδομένων, προσφέροντας NVMe δίσκους (SLC μάλιστα) όταν στα PC υπήρχε συντριπτική επικράτηση φθηνών SATA TLC δίσκων. Πλέον δε δικαιολογείται να προσφέρει PCIe 3.0 δίσκο 512GB στα +200e όταν οι τιμές σε πολύ ανώτερους αντίστοιχους PCIe 4.0  δίσκους στην αγορά πλησιάζουν το 50ρικο. 200ε δίνεις για 4ΤΒ, όχι για 512GB.

Πρόκειται καθαρά για το φαινόμενο του price discrimination - σου προσφέρει ένα εντελώς base προϊόν σε εξαιρετικά ακριβή τιμή και περιορίζοντας τεχνητά τις διόδους αναβάθμισης, σε 'αναγκάζει' να πληρώσεις υπέρογκα ποσά για καλύτερη μνήμη και δίσκο (και ο μόνος τρόπος να μην έχεις θέματα με την εγγύηση είναι να αναβαθμίσεις μέσω εξουσιοδοτημένου παρόχου με εξωφρενικές τιμές ανταλλακτικών).

Είναι αυτό που έχει επικρατήσει ως 'Apple tax', μια τάση που δέχονται δίχως πρόβλημα οι κάτοχοι αυτών των συσκευών. Εγώ δεν το καταλαβαίνω, πιθανολογώ ότι οι αγοραστές Apple συσκευών έχουν συγκεκριμένους λόγους.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 minutes ago, billdanos said:

Χμ όχι ακριβώς! Βλέπεις έναν χώρο 30τμ με χάλια διαρρύθμιση που χωράει μετά βίας ένα κρεβάτι και βλέπεις και τον ίδιο χώρο μετά την επέμβαση ενός ειδικού, που κυριολεκτικά στον μεταμορφώνει, αποκτάς περισσότερους χώρους, μπορεί να σου βάλει και ένα επίπεδο ακόμη για το κρεβάτι αποδεσμεύοντας επιπλέον χώρο, κλπ κλπ. :) 

Θα σου απαντησω με εκφραση απο το χωρο των αυτοκινητων, "There is no replacement for displacement". Ναι μπορεις να στριμωξεις καποια πραγματα παραπανω αλλα δε μπορεις να κανεις θαυματα.
Οσο για τους φιλους που λενε οτι για το μεσο χρηστη στον οποιο απευθυνεται φτανουν τα 8gb μαλλον εχουν μεινει στον μεσο χρηστη του 2010.Εχετε δει μεσο χρηστη κοπελα φοιτητρια του 2023? 70 tab ανοικτα με ψωνια που θελει να κανει στις γιορτες, συνταγες που θελει να κανει αλλα δε θα κανει ποτε, και γενικα tabs ανοικτα εδω και ενα χρονο. Ανοικτα excel, word, messengers. Το λαπτοπ δε κλεινει ποτε μη τυχον και χαθουν τα tabs.

Δουλευει και με 8? Δουλευει.Ψιλοσερνεται?Ενιοτε.Ταλαιπωρει τον ssd με συνεχομενα writes?Σιγουρα ναι.Ειναι καλο να εχεις 8gb το 2023/4+?Σιγουρα οχι.Εκτος και αν η χρηση σου ειναι πολυ lite, κατι το οποιο αντιπροσωπευει ενα πολυ μικρο ποσοστο κυριως μεγαλης ηλικιας χρηστες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για απλη εργασία MS Office, web & mail μια χαρα ειναι.
Το 90% των απλών χρηστών δεν χρειάζονται παραπάνω. 
ΟΙ power users πρέπει να πληρώσουν...ΑΚΡΙΒΑ!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...