Προς το περιεχόμενο

Πρόστιμα στο μετρό


asik1508

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα δεν ξέρω αν το θέμα είναι πολύ σχετικό με τη σελίδα του insomnia αλλά θέλω να το μοιραστώ. Πριν κάτι μέρες μου έκοψαν πρόστιμο στο Μοναστηράκι επειδή έτυχε και δε χτύπησα την κάρτα μου γιατί δεν ήθελα να χαλάσω διαδρομή. Είπα Κυριακή βράδυ είναι τι μπορεί να συμβεί; να σου το 15ευρω επειδή είμαι φοιτήτρια αλλά κανονικά είναι 30 ευρώ. Και πήρε το μάτι μου για κάτι αιτήσεις ακύρωσης προστίμου και την κάνω τέλος πάντων κι ακόμα περιμένω ενημέρωση αλλά τίποτα και ανησυχώ μήπως δεν ακυρώνει. Αν ξέρει κάποιος κάτι ή αν έχει κάνει κάτι ανάλογο να μου το πει παρακαλώ γιατί έχω αρχίσει να αγχώνομαι.

  • Confused 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 56
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αίτηση ακύρωσης προστίμου με ποια δικαιολογία;
Το "δεν ήθελα να χαλάσω διαδρομή" δεν το καταλαβαίνω.
Μπήκες χωρίς να πληρώσεις αντίτιμο ή όχι;

Επεξ/σία από Mene
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αίτηση ακύρωσης είναι για όποτε υπάρχει λόγος γι' ακύρωση, όχι επειδή δε γούσταρες να πληρώσεις. Με άλλα λόγια, όταν απαντηθεί η αίτηση, απλά θα στην απορρίψουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, asik1508 είπε

Καλησπέρα δεν ξέρω αν το θέμα είναι πολύ σχετικό με τη σελίδα του insomnia αλλά θέλω να το μοιραστώ. Πριν κάτι μέρες μου έκοψαν πρόστιμο στο Μοναστηράκι επειδή έτυχε και δε χτύπησα την κάρτα μου γιατί δεν ήθελα να χαλάσω διαδρομή. Είπα Κυριακή βράδυ είναι τι μπορεί να συμβεί; να σου το 15ευρω επειδή είμαι φοιτήτρια αλλά κανονικά είναι 30 ευρώ. Και πήρε το μάτι μου για κάτι αιτήσεις ακύρωσης προστίμου και την κάνω τέλος πάντων κι ακόμα περιμένω ενημέρωση αλλά τίποτα και ανησυχώ μήπως δεν ακυρώνει. Αν ξέρει κάποιος κάτι ή αν έχει κάνει κάτι ανάλογο να μου το πει παρακαλώ γιατί έχω αρχίσει να αγχώνομαι.

Α χου το μωρέ το κακόμοιρο .Το έπιασαν και του έβαλαν πρόστιμο αντί να σκεφτούν ότι αν χτύπαγε την κάρτα θα χάλαγε διαδρομή!!!!

 

Αφού έκανες συνειδητά την μαλ@κία να αναλάβεις την ευθύνη της πράξης σου.15€ μάθημα.

  • Like 16
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, asik1508 είπε

Καλησπέρα δεν ξέρω αν το θέμα είναι πολύ σχετικό με τη σελίδα του insomnia αλλά θέλω να το μοιραστώ. Πριν κάτι μέρες μου έκοψαν πρόστιμο στο Μοναστηράκι επειδή έτυχε και δε χτύπησα την κάρτα μου γιατί δεν ήθελα να χαλάσω διαδρομή. Είπα Κυριακή βράδυ είναι τι μπορεί να συμβεί; να σου το 15ευρω επειδή είμαι φοιτήτρια αλλά κανονικά είναι 30 ευρώ. Και πήρε το μάτι μου για κάτι αιτήσεις ακύρωσης προστίμου και την κάνω τέλος πάντων κι ακόμα περιμένω ενημέρωση αλλά τίποτα και ανησυχώ μήπως δεν ακυρώνει. Αν ξέρει κάποιος κάτι ή αν έχει κάνει κάτι ανάλογο να μου το πει παρακαλώ γιατί έχω αρχίσει να αγχώνομαι.

Αρχικά να ξεκαθαρίσουμε ότι τα "επειδή έτυχε και δε χτύπησα την κάρτα μου γιατί δεν ήθελα να χαλάσω διαδρομή" αν και ακούγονται όμορφα, στην πράξη "μεταφράζονται" στο ότι δεν ήθελες απλά να πληρώσεις. Προσωπικά θα το σεβόμουν (δεν θα συμφωνούσα βέβαια) αν το έγραφες έτσι και άφηνες τις περικοκλάδες.

Στο ερώτημά σου πάντως, απ' ότι έχω ακούσει (δεν έχω προσωπική πείρα καθώς έχω άλλη άποψη για το όποιο πρόστιμο, ακόμα και αν αφορά εμένα) η απάντηση, θετική ή αρνητική, μπορεί να έρθει σε 2-3 βδομάδες (το γρήγορο σενάριο) έως και 2μηνο.

Επεξ/σία από haris_216
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, asik1508 είπε

Καλησπέρα δεν ξέρω αν το θέμα είναι πολύ σχετικό με τη σελίδα του insomnia αλλά θέλω να το μοιραστώ. Πριν κάτι μέρες μου έκοψαν πρόστιμο στο Μοναστηράκι επειδή έτυχε και δε χτύπησα την κάρτα μου γιατί δεν ήθελα να χαλάσω διαδρομή. Είπα Κυριακή βράδυ είναι τι μπορεί να συμβεί; να σου το 15ευρω επειδή είμαι φοιτήτρια αλλά κανονικά είναι 30 ευρώ. Και πήρε το μάτι μου για κάτι αιτήσεις ακύρωσης προστίμου και την κάνω τέλος πάντων κι ακόμα περιμένω ενημέρωση αλλά τίποτα και ανησυχώ μήπως δεν ακυρώνει. Αν ξέρει κάποιος κάτι ή αν έχει κάνει κάτι ανάλογο να μου το πει παρακαλώ γιατί έχω αρχίσει να αγχώνομαι.

Χρειάζονται περίπου 2 εβδομάδες για να απαντήσουν, αν και δύσκολα θα στο ακυρώσουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άσχετο αλλά επειδή, λόγω ηλικίας, απέχω αρκετά από τη σημερινή φοιτητογενιά, το "να χαλάσω διαδρομή" είναι έκφραση που παίζει γενικά στον χώρο των νέων ή αφορά ορολογία του ts?

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

το χτύπημα της διαδρομής είναι όπως το φαινόμενο της πεταλούδας... δεν ξέρεις που θα οδηγήσει  😂

κάπως έτσι ξεκίνησε και το big bang... κάποιος χτύπησε μια διαδρομή 

Επεξ/σία από The_Judas
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, asik1508 said:

Καλησπέρα δεν ξέρω αν το θέμα είναι πολύ σχετικό με τη σελίδα του insomnia αλλά θέλω να το μοιραστώ. Πριν κάτι μέρες μου έκοψαν πρόστιμο στο Μοναστηράκι επειδή έτυχε και δε χτύπησα την κάρτα μου γιατί δεν ήθελα να χαλάσω διαδρομή. Είπα Κυριακή βράδυ είναι τι μπορεί να συμβεί; να σου το 15ευρω επειδή είμαι φοιτήτρια αλλά κανονικά είναι 30 ευρώ. Και πήρε το μάτι μου για κάτι αιτήσεις ακύρωσης προστίμου και την κάνω τέλος πάντων κι ακόμα περιμένω ενημέρωση αλλά τίποτα και ανησυχώ μήπως δεν ακυρώνει. Αν ξέρει κάποιος κάτι ή αν έχει κάνει κάτι ανάλογο να μου το πει παρακαλώ γιατί έχω αρχίσει να αγχώνομαι.

Μην αγχώνεσαι. Η αίτηση σου θα ακυρωθεί, το πρόστιμο σου ισχύει. 👍

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κλασική φρασεολογία Ελληνόπουλου/ Ελληνίδας κάτω των 25. Μεγάλωσαν μέσα σε μόνιμες συνθήκες κρίσης, με προβλήματα στο σπίτι κλπ κλπ. Τα αγόρια ξερνάνε τη βία που είδαν/ έλαβαν, τα κορίτσια θα κάνουν το μέγιστο αριθμό ματσακονιών που τους επιτρέπεται και θα το βαφτίσουν με ωραία μετα-γλώσσα. Πχ το "σκότωσα μία ηλικιωμένη για να της πάρω τη σύνταξη από το πορτοφόλι" μετατρέπεται σε "επέλυσα μερικά από τα διαγενεακά προβλήματα της χώρας, μειώνοντας δυστυχώς ελαφρώς το προσδόκιμο ζωής της".

Όπως έχω ξαναπεί, δεν έχετε ιδέα τι έρχεται. Οι άνθρωποι κάτω των 25 στη χώρα με αίσθηση και φόβο για το νόμο και τη νομιμότητα, παίζει να είναι κάτω από 10% του συνόλου. Η ειδοποιός διαφορά με τους προηγούμενους, είναι ότι οι προηγούμενοι καταλαβαίνουν ότι έκαναν τη ματσακονιά, και πάνε να τη μπαλώσουν, ή να πουν χαζές δικαιολογίες. Οι τωρινοί είναι σε φάση "δεν έκανα τίποτα κακό, δ ι κ α ι ο ύ μ α ι.".

  • Like 16
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ δεν κατάλαβα πως προκύπτει το ύψος του προστίμου. Αν θυμάμαι καλά, είναι ή 60 φορές η τιμή του εισιτηρίου που δικαιούσαι να "χτυπήσεις", ή 80. Οπότε, εφόσον είσαι φοιτήτρια, το εισιτήριο σου κοστίζει 60 λεπτά. 

Άρα, στην μεν περίπτωση το πρόστιμο έπρεπε να ήταν 36, στη δε 48. 

 

Άκυρο η τιμή του μειωμένου είναι 0.50€. Και προφανώς θα είναι 60 φορές η τιμή του.

Επεξ/σία από Rebelos2018
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα η απορία μου πάλι είναι πως γίνεται όλο αυτό αφού η μηνιαία απεριορίστων διαδρομών είναι -50% για τους φοιτητές , 15ευρώ δλδ. Γιατί να μην χτυπήσεις? αφού έχεις πληρώσει anyway.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, atypicalcoder είπε

Εμένα η απορία μου πάλι είναι πως γίνεται όλο αυτό αφού η μηνιαία απεριορίστων διαδρομών είναι -50% για τους φοιτητές , 15ευρώ δλδ. Γιατί να μην χτυπήσεις? αφού έχεις πληρώσει anyway.

Μπορει να μην ήταν μηνιαία, αλλά μεμονωμένα εισιτήρια μέσα στην κάρτα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Rebelos2018 είπε

Μπορει να μην ήταν μηνιαία, αλλά μεμονωμένα εισιτήρια μέσα στην κάρτα 

Μάλλον έτσι είναι. Τώρα σαν φοιτητής γιατί να βγάλεις μεμονωμένα... τέσπα άμα έτσι την συμφέρει καλά κάνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, atypicalcoder είπε

Μάλλον έτσι είναι. Τώρα σαν φοιτητής γιατί να βγάλεις μεμονωμένα... τέσπα άμα έτσι την συμφέρει καλά κάνει.

Συμφωνώ μαζί σου. Το κόστος είναι μηδαμινό για αυτά που προσφέρει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...