Προς το περιεχόμενο

Πρόστιμα στο μετρό


asik1508

Προτεινόμενες αναρτήσεις

42 λεπτά πριν, lector είπε

Τα μερισματα δε βλεπω ομως ...

Μα κι εγω αν εγραφα καποια ερωτηση και πεφτανε ολοι οι αναμαρτητοι να με φανε κραδαινοντας πυρσους, θα εξαφανιζομουν. 

κάποια ερώτηση.....καλό....🤣

παρανόμησε και ζητά άποψη για ακύρωση προστίμου....και λίγα της είπαν της φανταστικής φίλης μας....😆

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 56
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 ώρες πριν, Vigilante1319 είπε

για 15 ευρω προστιμο δν ξαναχτυπαγα ποτε εισιτηριο καλυτερα να μην ξαναχτυπας απο εδω και περα λολ.

Μα αυτό κάνει ήδη 🤔

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, MikhailBakurin είπε

To μέρισμά σου, είναι ότι μπορείς να κάνεις αμέτρητες φορές το Κηφισιά - Γλυφάδα σε ένα μήνα, δίνοντας 27 ευρώ αν είσαι εργαζόμενος ή 13-14 αν είσαι φοιτητής.

Γενικά, αυτό είναι το "μέρισμα" των δημοσίων/κοινωνικών υπηρεσιών, μεσιέ έξυπνε. Δίνουμε όλοι ένα συμβολικό αντίτιμο σε μέσα μεγάλης χωρητικότητας και σχετικά φθηνού καυσίμου, ώστε να κάνουμε πολυσύχναστες διαδρομές πάμφθηνα για τον καθένα.

Άμα θέλεις "μέρισμα" που να μπορείς να αντιληφθείς πιο εύκολα (σε ζεστό χρήμα), απολύτως ιδιωτικά μέσα, κερδοσκοπικά. 70 ευρώ η μηνιαία κάρτα για όλους, 2-3 ευρώ το τικετ μιας διαδρομής, κι όποιος δε μπορεί να πληρώσει, ποδάρια ή ποδήλατο. Όποιος τολμήσει να μπει χωρίς τικετ, 100 ευρώ φλατ πρόστιμο και βλέπουμε αναλόγως (άστεγος, πένης, ψυχικά πάσχων, άτομο με αναπηρία) αν θα κινηθούν και ποινικές/αστικές αξιώσεις εναντίον του από την εταιρεία. Αυτή είναι η νομοτελειακή κατάληξη του "δεν πληρώνω εισιτήριο"/ "χώνομαι πίσω από τον MikhailBakurin στις μπάρες".

 

Ναι, συμφωνώ. Κι εμείς κάναμε στα 12-13 μας την "αλητεία" να μπούμε λεωφορείο χωρίς τικετ, πριν 20 χρόνια. ΑΛΛΑ:

1) ήμασταν 12-13, όχι 19.

2) ΕΙΧΑΜΕ ΕΠΙΓΝΩΣΗ της παρατυπίας/παρανομίας. Άμα μας πετύχαινε ελεγκτής του σκάγαμε το 10άρι - 20άρι από το χαρτζηλίκι της βδομάδας, για να μη μάθουν οι γονείς μας ότι μας έπιασαν. Δε λέγαμε "δικαιούμαι να μη χτυπήσω, επειδή δε θέλω, πώς αμφισβητώ το πρόστιμο που μου έβαλαν εκείνοι οι αλήτες; ".

Εμεις δε του δίναμε το 10- 20ρι ,κατεβαιναμε και τρεχαμε :P . Ειδάλλως ονομα επωνυμο? Σαββας Κατσικης επτανησου 12 .. ευχαριστω γεια σας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, lector είπε

Ενταξει παιδια πλακωσατε 15 νοματαιοι να βροντοφωναξετε υπερ της νομιμοτητας και να νουθετησετε την κοπελα για το αποτροπαιο εγκλημα που εκανε, γραφοντας ενα σωρο σχολια οφφ τοπικ που ουτε την ερωτηση της απαντανε ουτε γενικα βοηθανε τον οποιονδηποτε που δεν ειναι μετοχος της ΣΤΑΣΥ ή κρατικοδιαιτος γενικοτερα. 

Απο κάτι τέτοιους έφτασαν σε αυτήν την κατάσταση τα ΜΜΜ σήμερα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως ξεκίνησα να παίρνω μετρό το τελευταίο 8μηνο (είχα να μπω καμια 10αρια χρόνια), στην αρχή όταν χτύπαγα την κάρτα μπάινανε 3-4 άτομα απο πίσω μου, από το καλοκαίρι και μετά δεν μπαίνει σχεδόν κανείς και μου έχουν κάνει 3 φορές έλεγχο. Μάλλον έχουν σοβαρέψει τα πράγματα αν και δεν έχω εικόνα για πιο πριν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 hours ago, asik1508 said:

Καλησπέρα δεν ξέρω αν το θέμα είναι πολύ σχετικό με τη σελίδα του insomnia αλλά θέλω να το μοιραστώ. Πριν κάτι μέρες μου έκοψαν πρόστιμο στο Μοναστηράκι επειδή έτυχε και δε χτύπησα την κάρτα μου γιατί δεν ήθελα να χαλάσω διαδρομή. Είπα Κυριακή βράδυ είναι τι μπορεί να συμβεί; να σου το 15ευρω επειδή είμαι φοιτήτρια αλλά κανονικά είναι 30 ευρώ. Και πήρε το μάτι μου για κάτι αιτήσεις ακύρωσης προστίμου και την κάνω τέλος πάντων κι ακόμα περιμένω ενημέρωση αλλά τίποτα και ανησυχώ μήπως δεν ακυρώνει. Αν ξέρει κάποιος κάτι ή αν έχει κάνει κάτι ανάλογο να μου το πει παρακαλώ γιατί έχω αρχίσει να αγχώνομαι.

Καταρχήν έκανες βλακεία που έδωσες ταυτότητα. Στην αιτιολογία ακύρωσης προστίμου τι έγραψες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, magictoboggan είπε

Καταρχήν έκανες βλακεία που έδωσες ταυτότητα. Στην αιτιολογία ακύρωσης προστίμου τι έγραψες;

Αν δεν δώσεις ταυτότητα και δεν μπορεί να εξακριβώσει ποιος είσαι, σε πάει στο τμήμα. Λες να μην το έχουν σκεφτεί οι χιλιάδες παραβάτες μέχρι στιγμής να μην δώσουν ταυτότητα και να πουν ότι λέγονται Μάκης Δελήμπασης, Φραγκοκλησιάς 11;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 hours ago, lector said:

Τα μερισματα δε βλεπω ομως ...

Μα κι εγω αν εγραφα καποια ερωτηση και πεφτανε ολοι οι αναμαρτητοι να με φανε κραδαινοντας πυρσους, θα εξαφανιζομουν. 

Μια χαρά τα βλέπεις

4 minutes ago, Rebelos2018 said:

Αν δεν δώσεις ταυτότητα και δεν μπορεί να εξακριβώσει ποιος είσαι, σε πάει στο τμήμα. Λες να μην το έχουν σκεφτεί οι χιλιάδες παραβάτες μέχρι στιγμής να μην δώσουν ταυτότητα και να πουν ότι λέγονται Μάκης Δελήμπασης, Φραγκοκλησιάς 11;

Οχι απλά το έχουν σκεφτεί, έχουν γκρουπ και How to για αυτό τον σκοπό

Πραγματικά όμως, τα δημόσια ΜΜΜ είναι κάτι που όλοι μας θα πληρώσουμε κάνουμε δεν κάνουμε χρήση,  αν κάποιος δεν πληρώνει εισιτήριο τότε θα ανέβει και το εισιτήριο, θα ανέβει και το πόσο επιδότησης απο το κράτος.

Αλλά μην χαλιέστε ο/η ts δεν θα χαλάσει διαδρομή

 

 

Επεξ/σία από sdikr
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, sdikr είπε

Μια χαρά τα βλέπεις

Οχι απλά το έχουν σκεφτεί, έχουν γκρουπ και How to για αυτό τον σκοπό

Πραγματικά όμως, τα δημόσια ΜΜΜ είναι κάτι που όλοι μας θα πληρώσουμε κάνουμε δεν κάνουμε χρήση,  αν κάποιος δεν πληρώνει εισιτήριο τότε θα ανέβει και το εισιτήριο, θα ανέβει και το πόσο επιδότησης απο το κράτος.

Αλλά μην χαλιέστε ο/η ts δεν θα χαλάσει διαδρομή

 

 

Ρητορικό ήταν το ερώτημα και απάντησα στον προηγούμενο που αναρωτήθηκε γιατί έδωσε ταυτότητα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 minutes ago, Rebelos2018 said:

Αν δεν δώσεις ταυτότητα και δεν μπορεί να εξακριβώσει ποιος είσαι, σε πάει στο τμήμα. Λες να μην το έχουν σκεφτεί οι χιλιάδες παραβάτες μέχρι στιγμής να μην δώσουν ταυτότητα και να πουν ότι λέγονται Μάκης Δελήμπασης, Φραγκοκλησιάς 11;

Ναι, μόνο που οι περισσότεροι βαριούντε/δεν έχουν χρόνο για να ασχοληθούν να σε πάνε στο τμήμα για κάτι τόσο ασήμαντο. Επίσης, πρέπει να έρθει περιπολικό για να σε πάει στο τμήμα. Μέχρι να έρθει το περιπολικό την έχεις κάνει με ελαφρά πηδηματάκια.

  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, magictoboggan είπε

Ναι, μόνο που οι περισσότεροι βαριούντε/δεν έχουν χρόνο για να ασχοληθούν να σε πάνε στο τμήμα για κάτι τόσο ασήμαντο. Επίσης, πρέπει να έρθει περιπολικό για να σε πάει στο τμήμα. Μέχρι να έρθει το περιπολικό την έχεις κάνει με ελαφρά πηδηματάκια.

Συνεχισε να λες στον κοσμο πως να τη γλυτωνει χωρις εισιτηριο,μπραβο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Το θέμα έχει κλειδωθεί
Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...