Προς το περιεχόμενο

Πρόστιμα στο μετρό


asik1508

Προτεινόμενες αναρτήσεις

14 λεπτά πριν, lector είπε

Ενταξει παιδια πλακωσατε 15 νοματαιοι να βροντοφωναξετε υπερ της νομιμοτητας και να νουθετησετε την κοπελα για το αποτροπαιο εγκλημα που εκανε, γραφοντας ενα σωρο σχολια οφφ τοπικ που ουτε την ερωτηση της απαντανε ουτε γενικα βοηθανε τον οποιονδηποτε που δεν ειναι μετοχος της ΣΤΑΣΥ ή κρατικοδιαιτος γενικοτερα. 

Αν και προσωπικά, πέρα από το off topic part του post μου, απάντησα on topic σε αυτό που ήξερα, το "έγκλημα" δεν είναι η παράβαση αυτή καθαυτή, που στην τελική μπορεί να συμβεί στον καθένα για χίλιους δυο λόγους (αφηρημάδα, αψιλία ή απλά...άποψη).

Αλλά μετά από αυτήν έχει στο μυαλό ότι δεν τρέχει κάστανο (μην "χαλάσει" το εισιτήριο όπως το ονομάζει) και το πιο προκλητικό (για μένα, για άλλους μπορεί όχι) να ζητάει και ακύρωση του προστίμου. Πραγματικά θα ήθελα να δω την αιτιολογία που έβαλε στην αίτηση.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 56
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, Ntinaras είπε

Εχω πανω απο 5 χρονια να πετυχω ελεγχο.

Βασικα απο τοτε που μπηκαν οι μπαρες.

Τυχαίνει απλώς. Στο Σύνταγμα πετυχαίνω αρκετές φορές και διαφορετικές ώρες. Έχω πετύχει ελεγκτές μία τη νύχτα.

Πανόρμου επίσης έχει αρκετά συχνά. Κυρίως μεσημεριανές ώρες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ είχα πέσει σε έλεγχο στο Μοναστηράκι ή στην Πανόρμου (σε ένα από τα δύο, δεν θυμάμαι ακριβώς, εκεί κυκλοφορούσα πάντως εκείνη την περίοδο). Για κάποιο λόγο το εισιτήριό μου δεν χτύπησε με την πρώτη, τελικά πέρασα μετά από κάποιες προσπάθειες τις μπάρες. Με είδε ένας ελεγκτής και με σταμάτησε και μου έκανε και επιτόπιο έλεγχο σε δικό του μηχάνημα, αλλά ήταν ΟΚ, πέρασα κανονικά (δεν μου έκοψε κάποιο πρόστιμο, το εισιτήριο είχε επικυρωθεί κανονικά).

Επεξ/σία από gokuthelegend
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανως τωρα αγανακτησε η κοπελα που τις εκοψαν πρωτη φορα προστιμο και κυριακατικα :P . Εγω εχω απορια σα non-αθηναιζος πως πλησιαζουν τους μεταναστες που μαλλον δε παιζει να εχουν καρτες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 minutes ago, geomrk said:

εγινε βροκολοκο μου

 

Στο επιδοτούμενο σεμινάριο του ΟΑΕΔ σου μάθανε αυτή τη λέξη; Μπράβο τους, καλή δουλειά!

 

37 minutes ago, Ducatista said:

και πισω στο θεμα οσο υπαρχουν ατομα τοξικοεξαρτημενα  αλλοδαπους κλπ που κανεις δεν τους κανει ελεγχο καλα κανει και δεν πληρωνει.. οταν ο ελεγχος γινεται οπως πρεπει ξαναμιλαμε

Εκπληκτικό επιχείρημα! Πώς δεν το είχαμε σκεφτεί νωρίτερα! Λοιπόν, άκου τι θα κάνεις: Θα κλέψεις, θα ληστέψεις, θα δείρεις. Και μετά, στο δικαστήριο, θα πεις "ρε πιάστε ρε πρώτα τους φονιάδες ρεεε! ".

Θα πάει εξαιρετικά αυτό, σίγουρη επιτυχία, trust me bro.

 

Γενικά, οι ντ'αρτανιάν του πληκτρολογίου μην κουράζεστε. Νομιμότητα παντού. Είναι ο πυρήνας/πυλώνας της δημοκρατίας. Τα προβλεπόμενα. Φυλακή για το φόνο, πρόστιμο για τη λεωφορειολωρίδα, κοινωνική εργασία για τον τραμπούκο έφηβο, στέρηση διπλώματος/πινακίδων για τον γάιδαρο οδηγό, δήμευση περιουσίας για τον κλέφτη δημοσίου χρήματος. ΟΛΑ, κι ας σκούζετε (εσείς που συνήθως είστε οι παρανομούντες - διαφεύγοντες).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, MikhailBakurin said:

Κλασική φρασεολογία Ελληνόπουλου/ Ελληνίδας κάτω των 25. Μεγάλωσαν μέσα σε μόνιμες συνθήκες κρίσης, με προβλήματα στο σπίτι κλπ κλπ. Τα αγόρια ξερνάνε τη βία που είδαν/ έλαβαν, τα κορίτσια θα κάνουν το μέγιστο αριθμό ματσακονιών που τους επιτρέπεται και θα το βαφτίσουν με ωραία μετα-γλώσσα. Πχ το "σκότωσα μία ηλικιωμένη για να της πάρω τη σύνταξη από το πορτοφόλι" μετατρέπεται σε "επέλυσα μερικά από τα διαγενεακά προβλήματα της χώρας, μειώνοντας δυστυχώς ελαφρώς το προσδόκιμο ζωής της".

Όπως έχω ξαναπεί, δεν έχετε ιδέα τι έρχεται. Οι άνθρωποι κάτω των 25 στη χώρα με αίσθηση και φόβο για το νόμο και τη νομιμότητα, παίζει να είναι κάτω από 10% του συνόλου. Η ειδοποιός διαφορά με τους προηγούμενους, είναι ότι οι προηγούμενοι καταλαβαίνουν ότι έκαναν τη ματσακονιά, και πάνε να τη μπαλώσουν, ή να πουν χαζές δικαιολογίες. Οι τωρινοί είναι σε φάση "δεν έκανα τίποτα κακό, δ ι κ α ι ο ύ μ α ι.".

Εγώ πάντως στα 90s τις ίδιες ματσακωνιες θυμάμαι να κάνουμε με τα εισιτήρια. Στους 100 ζήτημα να είχε ο ένας, και είμασταν και φουλ φλωρικη περιοχή 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, atypicalcoder said:

Μάλλον έτσι είναι. Τώρα σαν φοιτητής γιατί να βγάλεις μεμονωμένα... τέσπα άμα έτσι την συμφέρει καλά κάνει.

Αν δεν χαλάς τις διαδρομές φυσικά και συμφέρει 😋

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, MikhailBakurin είπε

Στο επιδοτούμενο σεμινάριο του ΟΑΕΔ σου μάθανε αυτή τη λέξη; Μπράβο τους, καλή δουλειά!

 

Εκπληκτικό επιχείρημα! Πώς δεν το είχαμε σκεφτεί νωρίτερα! Λοιπόν, άκου τι θα κάνεις: Θα κλέψεις, θα ληστέψεις, θα δείρεις. Και μετά, στο δικαστήριο, θα πεις "ρε πιάστε ρε πρώτα τους φονιάδες ρεεε! ".

Θα πάει εξαιρετικά αυτό, σίγουρη επιτυχία, trust me bro.

 

Γενικά, οι ντ'αρτανιάν του πληκτρολογίου μην κουράζεστε. Νομιμότητα παντού. Είναι ο πυρήνας/πυλώνας της δημοκρατίας. Τα προβλεπόμενα. Φυλακή για το φόνο, πρόστιμο για τη λεωφορειολωρίδα, κοινωνική εργασία για τον τραμπούκο έφηβο, στέρηση διπλώματος/πινακίδων για τον γάιδαρο οδηγό, δήμευση περιουσίας για τον κλέφτη δημοσίου χρήματος. ΟΛΑ, κι ας σκούζετε (εσείς που συνήθως είστε οι παρανομούντες - διαφεύγοντες).

Επειδή πάνω στον παραλογισμό σου το έχασες δεν είπα πουθενά για να γίνει έλεγχος να φτιάξουν όλα τα δεινά του κόσμου αλλά να υπάρχει ισονομία όταν λοιπόν δεν ελέγχουν σκοπίμως όσους είπα και εγώ δεν θέλω να με ελέγξουν τώρα αν εσύ θες πρόβλημα δικό σου... Στα υπόλοιπα που είπες να υπάρχει εφαρμογή των νόμων είμαι μαζί σου..

Επεξ/σία από Ducatista
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, lector said:

Ενταξει παιδια πλακωσατε 15 νοματαιοι να βροντοφωναξετε υπερ της νομιμοτητας και να νουθετησετε την κοπελα για το αποτροπαιο εγκλημα που εκανε, γραφοντας ενα σωρο σχολια οφφ τοπικ που ουτε την ερωτηση της απαντανε ουτε γενικα βοηθανε τον οποιονδηποτε που δεν ειναι μετοχος της ΣΤΑΣΥ ή κρατικοδιαιτος γενικοτερα. 

Ποια ερώτηση να απαντηθεί (σοβαρά κιόλας); Κλασσικό θέμα όπου κάποιος καινούργιος μπαίνει, ανοίγει θέμα γράφοντας μια μαλακία και από κάτω γράφει/διαφωνεί όλο το insomnia. Και εννοείται ότι ο/η TS εξαφανίζεται μετά.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, lector said:

Ενταξει παιδια πλακωσατε 15 νοματαιοι να βροντοφωναξετε υπερ της νομιμοτητας και να νουθετησετε την κοπελα για το αποτροπαιο εγκλημα που εκανε, γραφοντας ενα σωρο σχολια οφφ τοπικ που ουτε την ερωτηση της απαντανε ουτε γενικα βοηθανε τον οποιονδηποτε που δεν ειναι μετοχος της ΣΤΑΣΥ ή κρατικοδιαιτος γενικοτερα. 

Είναι μέτοχος της ΣΤΑΣΥ,  όπως και εσύ, όπως και εγω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, asik1508 είπε

Αν ξέρει κάποιος κάτι ή αν έχει κάνει κάτι ανάλογο να μου το πει παρακαλώ γιατί έχω αρχίσει να αγχώνομαι.

Κανενα αγχος, εκανες την παρανομια και θα πληρωσεις το προστιμο που πρεπει. Στην τελικη 15 ευρω ειναι δεν σου ζηταν καμια μπαρα χρυσου. Ενα πολυ φτηνο μαθημα να εισαι τυπικη στις υποχρεωσεις σου απο εδω και περα.

Επεξ/σία από OxiGiannisGiannakis
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το νεο εδω ειναι πως υφιστανται ακομα ελεγκτες. Νομιζα πως ειναι ειδος προς εξαφανιση, σαν τους τσαγκαρηδες.

Σοβαρα ομως, εχω να δω ελεγκτη... Νομιζω απο το 2011 στο μετρο, αν οχι πιο πριν.

Επεξ/σία από Getta Robo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, sdikr είπε

Είναι μέτοχος της ΣΤΑΣΥ,  όπως και εσύ, όπως και εγω

Τα μερισματα δε βλεπω ομως ...

1 ώρα πριν, jimmy213 είπε

Ποια ερώτηση να απαντηθεί (σοβαρά κιόλας); Κλασσικό θέμα όπου κάποιος καινούργιος μπαίνει, ανοίγει θέμα γράφοντας μια μαλακία και από κάτω γράφει/διαφωνεί όλο το insomnia. Και εννοείται ότι ο/η TS εξαφανίζεται μετά.

Μα κι εγω αν εγραφα καποια ερωτηση και πεφτανε ολοι οι αναμαρτητοι να με φανε κραδαινοντας πυρσους, θα εξαφανιζομουν. 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 minutes ago, lector said:

Τα μερισματα δε βλεπω ομως ...

Μα κι εγω αν εγραφα καποια ερωτηση και πεφτανε ολοι οι αναμαρτητοι να με φανε κραδαινοντας πυρσους, θα εξαφανιζομουν. 

To μέρισμά σου, είναι ότι μπορείς να κάνεις αμέτρητες φορές το Κηφισιά - Γλυφάδα σε ένα μήνα, δίνοντας 27 ευρώ αν είσαι εργαζόμενος ή 13-14 αν είσαι φοιτητής.

Γενικά, αυτό είναι το "μέρισμα" των δημοσίων/κοινωνικών υπηρεσιών, μεσιέ έξυπνε. Δίνουμε όλοι ένα συμβολικό αντίτιμο σε μέσα μεγάλης χωρητικότητας και σχετικά φθηνού καυσίμου, ώστε να κάνουμε πολυσύχναστες διαδρομές πάμφθηνα για τον καθένα.

Άμα θέλεις "μέρισμα" που να μπορείς να αντιληφθείς πιο εύκολα (σε ζεστό χρήμα), απολύτως ιδιωτικά μέσα, κερδοσκοπικά. 70 ευρώ η μηνιαία κάρτα για όλους, 2-3 ευρώ το τικετ μιας διαδρομής, κι όποιος δε μπορεί να πληρώσει, ποδάρια ή ποδήλατο. Όποιος τολμήσει να μπει χωρίς τικετ, 100 ευρώ φλατ πρόστιμο και βλέπουμε αναλόγως (άστεγος, πένης, ψυχικά πάσχων, άτομο με αναπηρία) αν θα κινηθούν και ποινικές/αστικές αξιώσεις εναντίον του από την εταιρεία. Αυτή είναι η νομοτελειακή κατάληξη του "δεν πληρώνω εισιτήριο"/ "χώνομαι πίσω από τον MikhailBakurin στις μπάρες".

 

2 hours ago, JakeKaufman said:

Εγώ πάντως στα 90s τις ίδιες ματσακωνιες θυμάμαι να κάνουμε με τα εισιτήρια. Στους 100 ζήτημα να είχε ο ένας, και είμασταν και φουλ φλωρικη περιοχή 

Ναι, συμφωνώ. Κι εμείς κάναμε στα 12-13 μας την "αλητεία" να μπούμε λεωφορείο χωρίς τικετ, πριν 20 χρόνια. ΑΛΛΑ:

1) ήμασταν 12-13, όχι 19.

2) ΕΙΧΑΜΕ ΕΠΙΓΝΩΣΗ της παρατυπίας/παρανομίας. Άμα μας πετύχαινε ελεγκτής του σκάγαμε το 10άρι - 20άρι από το χαρτζηλίκι της βδομάδας, για να μη μάθουν οι γονείς μας ότι μας έπιασαν. Δε λέγαμε "δικαιούμαι να μη χτυπήσω, επειδή δε θέλω, πώς αμφισβητώ το πρόστιμο που μου έβαλαν εκείνοι οι αλήτες; ".

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...