Προς το περιεχόμενο

Η Tesla απειλεί με αγωγές όσους πουλήσουν πολύ σύντομα το Cybertruck τους


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πωλείτε Cybertruck κουτάτο, εννοείτε στη διπλάσια τιμή απο αυτη που θα το πάρω, αλλα μεταβίβαση θα γίνει 1 χρόνο αργότερα... Τιμή ΜΗ συζητίσιμη δε θελω γυφτιές, Στέλνω παντού με εξοδα δικά σας.. Εγγύηση οι αξιολογήσεις μου... 

Επεξ/σία από manolinio11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έξυπνος ο Ελον ..

 Σου λέει πως θα δημιουργήσω hype και την αίσθηση του ποθητού για το ορθογώνιο τρίγωνο παραλληλόγραμμο με ρόδες ;; 
 
 Ανακοινώνοντας ρήτρα σε περίπτωση μεταπώλησης .

 Ενημερωτικά αυτό γίνεται σε μοντέλα περιορισμένης παραγωγής από μεγάλους κατασκευαστές με ιστορία στο Motorsport όπου για να σε βάλουν στην πολύ περιορισμένη λίστα αναμονής προϋποθέτει συνήθως μακροχρόνια πελατειακή σχέση .

 Με λίγα λόγια αν αύριο εγώ κερδίσω το τζακποτ στο τζόκερ ΔΕΝ μπορώ να αποκτήσω καινούργια μια Porsche gt3 Rs η Gt4 Rs με τίποτα ( εδώ ο ίδιος ο Chris Harris έφαγε πόρτα !)

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, salvador_ είπε

οποία εταιρια  και να ειναι  παλι το ιδιο θα εγραφα ..   δεν με αφορα η εταιρια . αλλα οτι εχει ρητρα να μην το πουλησεις σε ταδε χρονικο διαστημα απο την στιγμη που εχω αγορασει κατι  θα το  πουλησω οποτε και οσο θελω.  

Κι ομως υπαρχουν περιορισμοι οπως σε καποιες  Rolls - Royce , που δεν μπορεις να μεταπωλησεις στον πρωτο τυχοντα ,

ενω βεβαια ειναι γνωστα ολα αυτα εκ των προτερων . Μιλαμε για την περιπτωση που η φιρμα σε αποδεχεται ως αγοραστη  κατι καθολου

βεβαιον , ειναι θεμα πρεστιζ  της μαρκας . Δεν μπορει ο πασα  ενας νεοπλουτος να βγαζει το αχτι του

πανω  σε μια Rolls. Υπαρχει πρωτοκολλο τιμης ,  οπως καλη ωρα βαζει εδω ο Ελονας . Κεφι του και καουμπουλικι του .

Οσοι πιστοι προσελθετε...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτό μάλλον θέλει να το κάνει για τους Scalpers που εκμεταλλεύονται την έλλειψη προσφοράς σε σχέση με την ζήτηση και πουλάνε στην διπλάσια τιμή κάτι που αγόρασαν μεθοδικά με προπαραγγελία γνωρίζοντας το χάσμα.

Βέβαια δεν θα μου φαινόταν περίεργο να το δούμε και σε εμπόλεμη ζώνη λόγο του ότι είναι θωρακισμένο.

Επεξ/σία από Billi the Kid
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο λογος που το κανει ειναι για να προστατεψει τις πωλήσεις της, απο την στιγμη που δεν υπαρχει αμεσα αλλα ειναι κατοπιν παραγγελιας με  το παραεμποριο και  την αμεση μεταπωληση μεγαλυτερη της τιμης που το αγορασανε φανταζομαι, αρα καλα κανει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 hours ago, SabotazNic said:

Απο τη μία στο ινσομνια έχετε θέμα με τους μαυραγορίτες, από την άλλη κράζετε μια εταιρεία όταν βάζει ρητρα να το εμποδίσει. 

Ενημερωτικά και σε κάτι ford/Ferrari υπήρχε η ίδια ρήτρα, αλλά αυτό δεν είχε ανέβει ως άρθρο στο ινσομνια... 

Ferrari δεν αφορά τόσο κόσμο. Δεν ήξερα ότι καν είναι δυνατόν μια εταιρία να απαιτήσει κάτι τέτοιο... Πάντως θα μπορούσαν να βάλουν όρο ότι δεν μπορούν να μεταπωλήσουν ένα όχημα σε μεγαλύτερη αξία ή ότι αυτή η υπεραξία + ένα ποσοστό θα δινόταν στην Tesla...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Diavolos666 είπε

Νομίζω ο λόγος που γίνεται είναι γιατί υπάρχει λίστα αναμονής για τα cybertrucks και κάποιοι που είναι πρώτοι στην λίστα ίσως χρυσοπουλήσουν την πρώτη παρτίδα, κάτι σαν του scalpels με τις κάρτες γραφικών που αγόραζαν πρώτοι και πουλούσαν επειδή ήθελαν πολλοί το προϊόν.

Εμάς δεν μας πολυ-αφορά, κανένας δεν θα δώσει ένα σκασμό λεφτά για να πάρει το cybertruck. Εμείς εδώ την βγάζουμε με το ντάτσουν μέχρι το 2100 άνετα!

Ναι ουσιαστικά δεν μπορούν να σου απαγορέψουν να το πουλήσεις αλλά λένε ότι δεν θα σου πουλήσουν τίποτα ξανά στο μέλλον, μπορεί να αποτρέψουν τον μελλοντικό ιδιοκτήτη του αμαξιού που πουλάς από το να το αγοράσει λέγοντάς του ότι αν αγοράσει το συγκεκριμένο αμάξι δεν θα έχει κάλυψη από την εταιρία. Άμα θέλουν οι λεφτάδες βρίσκουν παραθυράκια να σου κάνουν την ζωή πατίνι.

Ακριβώς. Άμα έχεις τα κλειδιά της οικονομίας, κλειδώνεις όποιον θέλεις απ' έξω. Λύσεις υπάρχουν.

Τα "αθέμιτος/θεμιτός" ανταγωνισμός και πρακτικές είναι για τα fan boys.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω πόσο νόμιμος είναι ένας τέτοιος όρος στην Αμερική, αλλά θα μου έκανε εντύπωση να μπορούσε να έχει οποιαδήποτε νομική ισχύ στην Ευρώπη. Έχει ψάξει κάποιος το νομοθετικό πλαίσιο για τα δικαιώματα του καταναλωτή; Εμπίπτει στην κατηγορία του παράνομου και καταχρηστικού όρου; Εν τέλει το αγοράζεις ή "αγοράζεις" μια άδεια χρήσης;

Με την ίδια λογική θα μπορούσε να αναφέρει στα "ψιλά γράμματα" ότι με την αγορά ενός Τέσλα είμαι υποχρεωμένος να κάτσω να με %$^%$&^$%!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Που μπορώ να βρω τον πάγκο κουζίνας της δεύτερης φωτογραφίας;

ΥΓ όσο το βλέπω τόσο πιο άσκημο γίνεται (με κ αντί για χ)

Επεξ/σία από mordred
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Συγνώμη, υπάρχει άνθρωπος που να του αρέσει αυτό το αυτοκίνητο αισθητικά; 

Και να μου το χάριζαν, δεν θα το έπαιρνα. 

Επεξ/σία από 1nsom-n1k
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, 1nsom-n1k είπε

Συγνώμη, υπάρχει άνθρωπος που να του αρέσει αυτό το αυτοκίνητο αισθητικά; 

Και να μου το χάριζαν, δεν θα το έπαιρνα. 

Γνωρισε καποιον που να μπορει να στο χαρισει, ποσο μαλλον που να μπορει οντως να το κανει, και τα υπολοιπα τα συζηταμε οταν παρουσιαστει η ευκαιρια. Μπορεις να το παρεις για 12 μηνες και να το πουλησεις μετα 😉

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...