Προς το περιεχόμενο

Αγορά πρώτου αυτοκινήτου


Vassilis_Pyrgos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γενικά οι τιμές που παίζουν ακόμα και για αρχαία αυτοκίνητα είναι αστείες. Λοιπόν τα παρακάτω που θα σου πω είναι εργάτες και αν βρεις ένα σε νορμάλ κατάσταση θα σε πάει καιρό ( αρκεί να το συντηρείς) . Hyundai accent , Hyundai gets, toyota starlet, yaris mk1 , nissan almera, toyota corolla, opel corsa mk 2 astra mk4 . Επειδή αυτά τα αυτοκίνητα έχουν για τα σημερινά δεδομένα μέτρια παθητική ασφάλεια πρέπει το τρίπτυχο λάστιχα-φρενα-αμορτισερ να είναι σε καλή κατάσταση αν όχι καινούργια. Το θέμα πέρα από την αγορά είναι και να έχει φτηνά ανταλλακτικά. Από αυτά που πρότεινα νομίζω τα Hyundai έχουν τα πιο φτηνά.

Αν μου έρθει κάποιο άλλο θα προσθέσω. 

Υγ Ξέχνα το atos. Παραείναι κουβάς.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 347
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Φίλε μου καλησπέρα να σου πω και εγώ τη γνώμη μου. 

Δυστυχώς ξέρω ότι δεν θα σε χαροποιησει η απάντηση μου αλλά όντως είναι καλύτερο να μαζέψεις κάποια λεφτά ακόμα αν σε παίρνει. 

Ότι αμάξι και να δεις σε αυτά τα λεφτά θα χρειαζεται μαζεματα ή θα σου εμφανίσει προβλήματα αφού μιλάμε για αυτοκινητα πολλών χρόνων που νομοτελειακα θα ζητάει πραγματα. Προφανώς η καλή συντήρηση του ή των προηγούμενων ιδιοκτητών παίζει ρόλο αλλά και πάλι σε αυτά τα ποσά πλέον δύσκολα θα βρεις κάτι που να είναι σε νορμάλ κατάσταση. 

Υπολόγισε στα λεφτά που θα δώσεις για να αγοράσεις αμάξι ένα σεβαστό ποσό ακόμα σε μια τάξη από 500 έως 1000 ευρώ που θα χρειάζεται είτε άμεσα είτε πολύ σύντομα για συντήρηση. 

Η μόνη πιθανότητα να πάρεις κάτι και να είναι κάπως καλύτερη η κατάσταση είναι αν το αμάξι είναι κάποιου γνωστού σου, συγγενή σου κλπ και σου κάνει μια τιμή που δεν θα έκανε σε ξενο. Μακριά από μάντρες σε γενικές γραμμες. Δυστυχώς απ το κορωνοιο και ύστερα ξέφυγαν εντελώς οι τιμές. 

 

Αν παρ όλα αυτά επείγει όντως το θέμα να αγοράσεις αυτοκίνητο θα σου έλεγα να πας σε κάποιο πολυκυκλοφορημενο μοντέλο ώστε να υπάρχουν διαθέσιμα ακόμα εύκολα τα ανάλογα ανταλλακτικά. Χωρίς να έχω πρόσφατη εικόνα τιμών ενδεικτικά θα έλεγα peugeot 106 1.4 που έχει αρκετά χαμηλή κατανάλωση αναλογικά με την ηλικία του. Και επειδή είναι ελαφρύ αμάξι είναι σχετικά σβέλτο.

Αλλά σαν γενικό κανόνα προτίμησε αμάξι με όσο το δυνατόν λιγότερα χέρια αλλαγμένο, προφανως ελεγμένα σε μηχανικό της εμπιστοσύνης σου. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Vassilis_Pyrgos είπε

Καλησπέρα σας και καλώς σας βρήκα στο φόρουμ

Σκέφτομαι να αγοράσω και εγώ το πρώτο μου αυτοκίνητο όντας κάτοχος διπλώματος εδώ και 2 χρόνια . Να πω ότι ο πατέρας μου είχε ένα Citroen Xsara στο οποίο έμαθα να οδηγώ , επίσης έχω οδηγήσει και Hyundai Getz . Είμαι ψιλοάσχετος από αυτοκίνητα οπότε συγχωρέστε με αν δεν ξέρω . Το ποσό που μπορώ να διαθέσω είναι μέχρι 2.500€ , καταλαβαίνω ότι δεν θα βρω και κάτι ουαου αλλά what you see is what you get 😛 . Θα χαρώ λοιπόν να ακούσω τις απόψεις και τις γνώμες σας .

Πριν 2,5 χρόνια κοιτούσα και εγώ σε αυτά τα χρήματα . Επειδή είδα πολλά και έφαγα 3 μήνες και το χρειαζονουν για μετακίνηση  , κατέληξα σε Corsa C του 2004 που ήταν εντελώς ατρακαριστο. 

Σε αυτά τα 2,5 χρόνια έχω ρίξει 600+ για διάφορα μαζεματα στο σύστημα διεύθυνσης, συντήρηση . Κάτι φυσιολογικό για τη ηλικία του και τα χιλιόμετρα.

Οτι και να πάρεις σε αυτά τα χρήματα θα δώσεις και επιπλέον . Καλό θα ήταν να πηγαίνεις με μηχανικό .

Μέχρι πόσα κυβικά κοιτάζεις ;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια συμβουλη , αμα αποφασισεις κατι μικρο προσεχε γιατι τα πιο πολλα Getz , ατος σε μαντρες ειναι απο ενοικιαζομενα .

Τιμιο σε αυτες τις τιμες ειναι ενα hyundai accent , nissan almera κλπ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, meletis_m είπε

 

Να πω κάτι σε αυτό το σημείο

Βρήκα μέσω γνωστού αυτό το Honda Civic 4ης γενιάς 1.400€ το δίνει αλλά δεν ξέρω αν αξίζει 

Σας επισυνάπτω και φωτογραφίες 

IMG_20231117_133228.jpg

IMG_20231117_133246.jpg

Επεξ/σία από Vassilis_Pyrgos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Vassilis_Pyrgos είπε

καλησπέρα φίλε μου 

Κοιτάζω μέχρι 1.400 κυβικά άντε βαριά βαριά 1.600 αν αξίζει 

Να πω κάτι σε αυτό το σημείο

Βρήκα μέσω γνωστού αυτό το Honda Civic 4ης γενιάς 1.400€ το δίνει αλλά δεν ξέρω αν αξίζει 

Σας επισυνάπτω και φωτογραφίες 

IMG_20231117_133228.jpg

IMG_20231117_133246.jpg

Μια χαρά ειναι.Θα σου μείνουν και λεφτά για τα τέλη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, meletis_m είπε

Πριν 2,5 χρόνια κοιτούσα και εγώ σε αυτά τα χρήματα . Επειδή είδα πολλά και έφαγα 3 μήνες και το χρειαζονουν για μετακίνηση  , κατέληξα σε Corsa C του 2004 που ήταν εντελώς ατρακαριστο. 

Σε αυτά τα 2,5 χρόνια έχω ρίξει 600+ για διάφορα μαζεματα στο σύστημα διεύθυνσης, συντήρηση . Κάτι φυσιολογικό για τη ηλικία του και τα χιλιόμετρα.

Οτι και να πάρεις σε αυτά τα χρήματα θα δώσεις και επιπλέον . Καλό θα ήταν να πηγαίνεις με μηχανικό .

Μέχρι πόσα κυβικά κοιτάζεις ;

 

1400 κυβικά φίλε άντε βαριά βαριά 1600 αν αξίζει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Vassilis_Pyrgos είπε

Να πω κάτι σε αυτό το σημείο

Βρήκα μέσω γνωστού αυτό το Honda Civic 4ης γενιάς 1.400€ το δίνει αλλά δεν ξέρω αν αξίζει 

Σας επισυνάπτω και φωτογραφίες 

IMG_20231117_133228.jpg

IMG_20231117_133246.jpg

Από τις φωτογραφίες φαίνεται σχετικά προσεγμενο . Καλό θα ήταν να το δει και κάποιος . Δε παύει ωστόσο να είναι αμάξι 30 ετών +  . Ανταλλακτικά ίσως δυσκολευτεις λίγο αλλά υπάρχουν και μάντρες που φέρνουν μόνο για συγκεκριμένες μάρκες .

Στα κυβικά που κοιτάζεις θα κοίταζα Getz , Corsa D , αλλά όλα θα χρειαστεί και το σχετικό μάζεμα λόγω ηλικίας να έχεις υπ όψιν .

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, meletis_m είπε

Από τις φωτογραφίες φαίνεται σχετικά προσεγμενο . Καλό θα ήταν να το δει και κάποιος . Δε παύει ωστόσο να είναι αμάξι 30 ετών +  . Ανταλλακτικά ίσως δυσκολευτεις λίγο αλλά υπάρχουν και μάντρες που φέρνουν μόνο για συγκεκριμένες μάρκες .

Στα κυβικά που κοιτάζεις θα κοίταζα Getz , Corsa D , αλλά όλα θα χρειαστεί και το σχετικό μάζεμα λόγω ηλικίας να έχεις υπ όψιν .

 

 

καλά προφανώς αν , λέμε ΑΝ , το πάρω θα το πάω σε μηχανικό γνωστό μου . Αυτό με προβληματίζει είναι αυτό που είπες και εσύ ότι είναι 30+ αυτοκίνητο αλλά μου λένε πολλοί πάρτο θα σου βγάλει 500.000+ χιλιόμετρα αν και έχει ήδη 240Κ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αυτα τα χρηματα εχει μεγαλυτερη σημασια η σχετικα σωστη συντηρηση παρα η μαρκα. Μιλαμε για αυτοκινητα 20ετιας τουλαχιστον, λαχειο ειναι οτι και να παρεις.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, doctorkostis είπε

Σε αυτα τα χρηματα εχει μεγαλυτερη σημασια η σχετικα σωστη συντηρηση παρα η μαρκα. Μιλαμε για αυτοκινητα 20ετιας τουλαχιστον, λαχειο ειναι οτι και να παρεις.

σωστό αυτό που λες αλλά να μην μου βγάζει και προβλήματα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Vassilis_Pyrgos είπε

καλά προφανώς αν , λέμε ΑΝ , το πάρω θα το πάω σε μηχανικό γνωστό μου . Αυτό με προβληματίζει είναι αυτό που είπες και εσύ ότι είναι 30+ αυτοκίνητο αλλά μου λένε πολλοί πάρτο θα σου βγάλει 500.000+ χιλιόμετρα αν και έχει ήδη 240Κ

το καλοκαίρι χωρίς AC , ειλικρινά ρωτάω , είσαι σίγουρος οτι θα την παλέψεις ?

και να έχει AC πάντως (αν λειτουργεί) , 1400€ για 30+ αμάξι είναι πολλά , άσχετα της συντήρησης , ακόμα και να έχει αλλάξει πρόσφατα τα πάντα και να μη χρειάζεται ούτε σέρβις

2 λεπτά πριν, Vassilis_Pyrgos είπε

σωστό αυτό που λες αλλά να μην μου βγάζει και προβλήματα 

εννοείται θα σου βγάζει , θα έχεις θέματα τουλάχιστον με πόρτες/παράθυρα/χερούλια/κλειδαριές  , στεγανώσεις (πρωινά φουλ θολά τζάμια το χειμώνα) , διακόπτες , φώτα κτλ (μη γράψω έκθεση, κατάλαβες) , 30 χρονών αμάξι δε νομίζω να περιμένεις να είναι απροβλημάτιστο , απλά χοντρές ζημιές να εύχεσαι μη σου βγάλει

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, korakios είπε

το καλοκαίρι χωρίς AC , ειλικρινά ρωτάω , είσαι σίγουρος οτι θα την παλέψεις ?

και να έχει AC πάντως (αν λειτουργεί) , 1400€ για 30+ αμάξι είναι πολλά , άσχετα της συντήρησης , ακόμα και να έχει αλλάξει πρόσφατα τα πάντα και να μη χρειάζεται ούτε σέρβις

εννοείται θα σου βγάζει , θα έχεις θέματα τουλάχιστον με πόρτες/παράθυρα/χερούλια/κλειδαριές  , στεγανώσεις (πρωινά φουλ θολά τζάμια το χειμώνα) , διακόπτες , φώτα κτλ (μη γράψω έκθεση, κατάλαβες) , 30 χρονών αμάξι δε νομίζω να περιμένεις να είναι απροβλημάτιστο , απλά χοντρές ζημιές να εύχεσαι μη σου βγάλει

καλά το ξέρω ότι είναι πολλά για αμάξι τόσων ετών αλλά και τι να κάνεις

Όσο για το δεύτερο μου τα χουν πρήξει ότι είναι Honda και θα ξεχάσω τι πάει να πει συνεργείο κλπ κλπ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 minutes ago, Vassilis_Pyrgos said:

καλά το ξέρω ότι είναι πολλά για αμάξι τόσων ετών αλλά και τι να κάνεις

Όσο για το δεύτερο μου τα χουν πρήξει ότι είναι Honda και θα ξεχάσω τι πάει να πει συνεργείο κλπ κλπ...

Τόσο παλιό αυτοκίνητο έιναι πολύ πίσω σε ασφάλεια. 

Λογικά δεν έχει abs ούτε αερόσακους. 

Από άμεση χωρίς υδραυλικό και AC θα βασανίζεται. 

Από κατανάλωση θα καιει πολυ. 

 

Αν είναι καλα συντηρημένο μπορεί να βγάλει και 1μ χιλιόμετρα αλλά με τι κόστος? 

 

Αυτοκίνητα μετά το 2000 έχουν όλα τα παραπάνω θέματα λυμενα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...