Προς το περιεχόμενο

Αγορά πρώτου αυτοκινήτου


Vassilis_Pyrgos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 347
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, tutuyo είπε

το επλυνες?

ναι

εβγαλες καλες φωτο?

ναι

την γκλιτσα την εριξες στο πισω καθισμα να παρει +300 ευρω

φυσικα

336110359_k_b.jpg

 

ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

ΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ να σαι καλά ρε φίλε με έκανες και δάκρυσα πρωΐ πρωΐ

😂😂😂😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 17/11/2023 στις 8:51 ΜΜ, Vassilis_Pyrgos είπε

Καλησπέρα σας και καλώς σας βρήκα στο φόρουμ

Σκέφτομαι να αγοράσω και εγώ το πρώτο μου αυτοκίνητο όντας κάτοχος διπλώματος εδώ και 2 χρόνια . Να πω ότι ο πατέρας μου είχε ένα Citroen Xsara στο οποίο έμαθα να οδηγώ , επίσης έχω οδηγήσει και Hyundai Getz . Είμαι ψιλοάσχετος από αυτοκίνητα οπότε συγχωρέστε με αν δεν ξέρω . Το ποσό που μπορώ να διαθέσω είναι μέχρι 2.500€ , καταλαβαίνω ότι δεν θα βρω και κάτι ουαου αλλά what you see is what you get 😛 . Θα χαρώ λοιπόν να ακούσω τις απόψεις και τις γνώμες σας .

Αφού είχες μάθει και σε Xsara δες αυτό: https://www.car.gr/classifieds/cars/view/329249845-citroen-xsara

Ξαδέρφου είναι, παίζει να έχει ρίξει σε χρήμα και χρόνο από πέρυσι -αν θυμάμαι καλά- που το πήρε περισσότερα από όσο το πουλάει τώρα! Είναι "άρρωστος" με τα αυτοκίνητα και τη συντήρησή τους. Διάβασε την περιγραφή έχει βάλει πολύ πρόσφατα και LPG, εκτός από αυτά που γράφει εξάτμιση ολόκληρη από μπροστά ως πίσω κι ούτε θυμάμαι τι άλλο κι έχει και κάποια στοιχεία εξοπλισμού που δεν τα γράφει (π.χ. αυτόματα φώτα xenon, αισθητήρες βροχής),

Επεξ/σία από theopan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Edit : Βρήκα μέσω ενός γνωστού ένα αμάξι Fiat Stilo το οποίο το πουλάει ένας παπάς

Λέω να πάω να το δω αλλά είμαι επιφυλακτικός σχετικά με τα Stilo λόγω των όσων έχω διαβάσει και ακούσει 

Ποια είναι η γνώμη σας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, Vassilis_Pyrgos είπε

Edit : Βρήκα μέσω ενός γνωστού ένα αμάξι Fiat Stilo το οποίο το πουλάει ένας παπάς

Λέω να πάω να το δω αλλά είμαι επιφυλακτικός σχετικά με τα Stilo λόγω των όσων έχω διαβάσει και ακούσει 

Ποια είναι η γνώμη σας;

Εάν είναι γενικά σε καλή κατάσταση πάρτο.

Αυτά έβγαζαν φλάντζα κεφαλής .

Εάν προχωρήσεις έλεγχο σε κύκλωμα ψύξης, και ιμάντες . Θα τη δει τη κατάσταση ένας μηχανικός που θα το πας για έλεγχο 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, meletis_m είπε

Εάν είναι γενικά σε καλή κατάσταση πάρτο.

Αυτά έβγαζαν φλάντζα κεφαλής .

Εάν προχωρήσεις έλεγχο σε κύκλωμα ψύξης, και ιμάντες . Θα τη δει τη κατάσταση ένας μηχανικός που θα το πας για έλεγχο 

Θα σου πω πως έγινε 

είχα πάει παραγγελία σε ένα συνεργείο και ρώτησα το αφεντικό αν γνωρίζει μήπως και πωλείται κάποιο αυτοκίνητο.. και έτυχε να μου πει για το συγκεκριμένο αμάξι.. εκείνη την στιγμή ο πάτερ ο οποίος ήταν μηχανικός πριν βάλει τα ράσα άλλαζε δισκοπλατώ , ψυγείο και έφτιαχνε κάτι στο σασμάν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Vassilis_Pyrgos είπε

Θα σου πω πως έγινε 

είχα πάει παραγγελία σε ένα συνεργείο και ρώτησα το αφεντικό αν γνωρίζει μήπως και πωλείται κάποιο αυτοκίνητο.. και έτυχε να μου πει για το συγκεκριμένο αμάξι.. εκείνη την στιγμή ο πάτερ ο οποίος ήταν μηχανικός πριν βάλει τα ράσα άλλαζε δισκοπλατώ , ψυγείο και έφτιαχνε κάτι στο σασμάν...

Εάν είναι ατρακαριστο και γενικά σε καλή κατάσταση δες το.

Ότι και να πάρεις σε αυτά τα χρήματα να έχεις στο μυαλό σου ότι θα χρειαστεί και μάζεμα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
35 λεπτά πριν, meletis_m είπε

Εάν είναι ατρακαριστο και γενικά σε καλή κατάσταση δες το.

Ότι και να πάρεις σε αυτά τα χρήματα να έχεις στο μυαλό σου ότι θα χρειαστεί και μάζεμα .

μαζέματα;

Επεξ/σία από Vassilis_Pyrgos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Vassilis_Pyrgos είπε

μαζέματα;

Σίγουρα ένα service λάδια φίλτρα μπουζί. Έλεγχο του συστήματος διεύθυνσης.

Και τέλος έλεγχο των ιμάντων ή του χρονισμού . Και τα ελαστικά.  Θα τα βάλεις σε μια σειρά με το μηχανικό σου που θα κάνει έλεγχο .

Αυτά ισχύουν σε κάθε μεταχειρισμένο.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, meletis_m είπε

Σίγουρα ένα service λάδια φίλτρα μπουζί. Έλεγχο του συστήματος διεύθυνσης.

Και τέλος έλεγχο των ιμάντων ή του χρονισμού . Και τα ελαστικά.  Θα τα βάλεις σε μια σειρά με το μηχανικό σου που θα κάνει έλεγχο .

Αυτά ισχύουν σε κάθε μεταχειρισμένο.

 

ααα μάλιστα 

δεν ήξερα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παίδες καλησπέρα τι κάνετε σας έλειψα;

Να σας παράσχω ένα μικρό update σχετικά με τις εξελίξεις που έχουμε

Έκανα test drive το FIAT Stilo που σας είχα πει και πάει εξαιρετικά χωρίς κανένα θέμα... βρήκα ωστόσο και ένα Renault Megane Coupe του 2001 σε καλή κατάσταση... και μέσα στη βδομάδα θα πάω να δω και ένα Hyundai Getz στην Πάτρα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προχώρα φίλε ...λογικά εχεις βαθιά κ τρύπια τσέπη ειδικά για το fiat κ το renault ...το μόνο σίγουρο ειναι οτι θα γίνεις κολλητάρι με μηχανικό κ ηλεκτρολόγο...ελπίζω να ειναι κοντά στο σπίτι σου κ οι 2 για να πηγαίνεις με τα πόδια ,γιατί θα τους επισκέφτεσαι πολλές φορές την εβδομάδα ...ρώτα ετσι απο περιέργεια για να ξέρεις πόσο χρήμα θέλει για να αλλάξεις ιμάντα χρονισμού η δίσκο πλατό στο renault κ μήπως χρειάζεται να κατέβει το μοτέρ για να γίνει αυτη η εργασία .....??? αν δεν βαριέσαι για διάβασε αυτο για το stilo για να πάρεις μια ιδέα  ...ειχε γραφεί εδω στο insomnia

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, timoleon11 είπε

προχώρα φίλε ...λογικά εχεις βαθιά κ τρύπια τσέπη ειδικά για το fiat κ το renault ...το μόνο σίγουρο ειναι οτι θα γίνεις κολλητάρι με μηχανικό κ ηλεκτρολόγο...ελπίζω να ειναι κοντά στο σπίτι σου κ οι 2 για να πηγαίνεις με τα πόδια ,γιατί θα τους επισκέφτεσαι πολλές φορές την εβδομάδα ...ρώτα ετσι απο περιέργεια για να ξέρεις πόσο χρήμα θέλει για να αλλάξεις ιμάντα χρονισμού η δίσκο πλατό στο renault κ μήπως χρειάζεται να κατέβει το μοτέρ για να γίνει αυτη η εργασία .....??? αν δεν βαριέσαι για διάβασε αυτο για το stilo για να πάρεις μια ιδέα  ...ειχε γραφεί εδω στο insomnia

 

καλώς κατάλαβα

πάνε και αυτές οι επιλογές που είχα 

οπότε όλες μου οι ελπίδες κρέμονται στο Getz... αν δεν το πάρουν και αυτό 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/11/2023 στις 4:30 ΜΜ, Vassilis_Pyrgos είπε

παίδες καλησπέρα τι κάνετε σας έλειψα;

Να σας παράσχω ένα μικρό update σχετικά με τις εξελίξεις που έχουμε

Έκανα test drive το FIAT Stilo που σας είχα πει και πάει εξαιρετικά χωρίς κανένα θέμα... βρήκα ωστόσο και ένα Renault Megane Coupe του 2001 σε καλή κατάσταση... και μέσα στη βδομάδα θα πάω να δω και ένα Hyundai Getz στην Πάτρα 

Ανάμεσα στα 2 προτίμησε το Fiat μόνο και μόνο γιατί ό,τι και να πάθει φτιάχνεται με τα μισά (ακριβώς) λεφτά. Το Renault έχει καλύτερο μοτέρ αρκεί να μην έχει μπει ποτέ κακής ποιότητας παραφλού ή ακόμα χειρότερα σκέτο νερό. Αν έγινε κάτι τέτοιο ποτέ θα ξερνάει σκουριά το μαντέμι του κορμού μέχρι να τον τρυπήσει ή να σου ψωριάσει το κεφαλάρι. Δε γιατρεύεται με τίποτα η "αρρώστια" που έχουν σε αυτό το θέμα. Επίσης τεράστια ευαισθησία με τους ιμάντες και τις τροχαλίες τους. Πανάκριβες οι αλλαγές και με κινδύνους. Σαν "καρότσα" και ανάρτηση είναι πάντως μάλλον καλύτερο από το Stilo. Δεν αξίζει να δώσεις πάνω από 1500€ max για κανένα από τα 2 σε όσο "άριστη κατάσταση" κι αν φαίνονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, theopan είπε

Ανάμεσα στα 2 προτίμησε το Fiat μόνο και μόνο γιατί ό,τι και να πάθει φτιάχνεται με τα μισά (ακριβώς) λεφτά. Το Renault έχει καλύτερο μοτέρ αρκεί να μην έχει μπει ποτέ κακής ποιότητας παραφλού ή ακόμα χειρότερα σκέτο νερό. Αν έγινε κάτι τέτοιο ποτέ θα ξερνάει σκουριά το μαντέμι του κορμού μέχρι να τον τρυπήσει ή να σου ψωριάσει το κεφαλάρι. Δε γιατρεύεται με τίποτα η "αρρώστια" που έχουν σε αυτό το θέμα. Επίσης τεράστια ευαισθησία με τους ιμάντες και τις τροχαλίες τους. Πανάκριβες οι αλλαγές και με κινδύνους. Σαν "καρότσα" και ανάρτηση είναι πάντως μάλλον καλύτερο από το Stilo. Δεν αξίζει να δώσεις πάνω από 1500€ max για κανένα από τα 2 σε όσο "άριστη κατάσταση" κι αν φαίνονται.

Το Stilo καλό αμάξι δεν λέω αλλά έχει άλλου είδους προβλήματα... Το MEGANE το βλέπετε στη φωτογραφία που έστειλα... Όσο για το Getz τελικά το πρόλαβε άλλος 

338113749_k_b.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...