Προς το περιεχόμενο

ZYXEL WSM20 3-Pack Wi-fi mesh @official store - 69,99€ [ΤΕΛΟΣ]


Titos301

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 170
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

 Out of stock λέει τα 3πλά...αν το παρασκέφτεσαι, αυτά παθαίνεις. Τι να κάνουμε θα παίξω Mesh με openwrt+wpad-mesh-openssl με κανα 2 routerάκια που γυρνοβολάνε από παλιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 minutes ago, kamui said:

 Out of stock λέει τα 3πλά...αν το παρασκέφτεσαι, αυτά παθαίνεις. Τι να κάνουμε θα παίξω Mesh με openwrt+wpad-mesh-openssl με κανα 2 routerάκια που γυρνοβολάνε από παλιά.

Πάρε 2 των 2.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με το "καλό" router που δίνει η vodafone (https://www.vodafone.gr/ypostirixi/syndesi-rythmiseis-router/vodafone-power-station-wifi-6/xaraktiristika-eksoplismoy-vox-3-0) συνδέεται κανονικά το mesh?

ή δεν έχει οπότε πρέπει να απενεργοποιήσω το wifi και να παίζω μόνο με τα zyxel?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς cloud account το setup γίνεται;

Το σκέφτομαι γενικά, όχι ότι το χρειάζομαι βέβαια αλλά θα βοηθούσε στο ένα μέρος του σπιτιού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, kirileman είπε

και στο τέλος σκέφτομαι τη γυναίκα μου...

Της κάνεις δώρο το αγαπημένο της άρωμα :)

8 λεπτά πριν, Nick64 είπε

Μου ήρθανε εχθές τα Mercurys h80x (διπλό). 

Τα στέλνω πίσω και παίρνω 4 τέτοια;

Τα mercusys τα έχουν πάρει πολλοί και είναι αξιόπιστα. Δύσκολη απόφαση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, k_dinos είπε

με το "καλό" router που δίνει η vodafone (https://www.vodafone.gr/ypostirixi/syndesi-rythmiseis-router/vodafone-power-station-wifi-6/xaraktiristika-eksoplismoy-vox-3-0) συνδέεται κανονικά το mesh?

ή δεν έχει οπότε πρέπει να απενεργοποιήσω το wifi και να παίζω μόνο με τα zyxel?

Τα κουμπώνεις πάνω στο router.

Εαν θες διατηρεις και το WiFi του router αλλά θα λειτουργει σαν αυτόνομο επιπλεον WiFi channel. 

Αλλιως το απενεργοποιείς.

Δεν κανει διαφορα στο mesh.

45 λεπτά πριν, Grim Ripper είπε

Χωρίς cloud account το setup γίνεται;

Το σκέφτομαι γενικά, όχι ότι το χρειάζομαι βέβαια αλλά θα βοηθούσε στο ένα μέρος του σπιτιού.

Απ όσο διάβασα μέχρι και το καλοκαίρι η μοναδική επιλογή που είχε για σεταρισμα ήταν μέσω κινητού με Bluetooth και με ενεργά δεδομένα.

Κατα το σεταρισμα αρα εσυ εισαι εκει ακριβως διπλα και το κάθε module σεταρεται διπλα στο main module.

Δεν εχει web based control. Ενας από τους λογους που αποφάσισα να μην τα χρησιμοποιήσω τελικα (μακάρι να το έχουν λύσει με κάποιο νεο software update).

30 λεπτά πριν, achilles_g_ είπε

Τα mercusys τα έχουν πάρει πολλοί και είναι αξιόπιστα. Δύσκολη απόφαση.

Τα Zyxel δεν είναι πολύ σταθερα (σύμφωνα παντα με reviews) και πολλές φορές θελει να τα κανεις reset για να ξαναδουλέψουν. (Ο αλλος λόγος που δεν θα τα χρησιμοποιήσω). 

Επίσης εχουν καποιο delay όταν περνάνε την σύνδεσή σου από το ενα στο αλλο

Επίσης εχουν πολύ ελάχιστη παραμετροποίηση και remote ελεγχο. (Ο τριτος μου λογος που δεν μου κανουν).

 

Δυστυχως φαίνεται ότι σαν κατασκευή και δυνατότητες είναι αξιόλογα αλλα το software τους ειναι λιγότερο από βασικό και όπως λένε με μηδενικό customer support!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Nick64 said:

Μου ήρθανε εχθές τα Mercurys h80x (διπλό). 

Τα στέλνω πίσω και παίρνω 4 τέτοια;

Όχι, βέβαια. Τα halo είναι εγγύηση σταθερότητας, μακάρι να είναι & τα Zyxel.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, SeNNinhA είπε

Τα κουμπώνεις πάνω στο router.

Εαν θες διατηρεις και το WiFi του router αλλά θα λειτουργει σαν αυτόνομο επιπλεον WiFi channel. 

Αλλιως το απενεργοποιείς.

Δεν κανει διαφορα στο mesh.

Απ όσο διάβασα μέχρι και το καλοκαίρι η μοναδική επιλογή που είχε για σεταρισμα ήταν μέσω κινητού με Bluetooth και με ενεργά δεδομένα.

Κατα το σεταρισμα αρα εσυ εισαι εκει ακριβως διπλα και το κάθε module σεταρεται διπλα στο main module.

Δεν εχει web based control. Ενας από τους λογους που αποφάσισα να μην τα χρησιμοποιήσω τελικα (μακάρι να το έχουν λύσει με κάποιο νεο software update).

Τα Zyxel δεν είναι πολύ σταθερα (σύμφωνα παντα με reviews) και πολλές φορές θελει να τα κανεις reset για να ξαναδουλέψουν. (Ο αλλος λόγος που δεν θα τα χρησιμοποιήσω). 

Επίσης εχουν καποιο delay όταν περνάνε την σύνδεσή σου από το ενα στο αλλο

Επίσης εχουν πολύ ελάχιστη παραμετροποίηση και remote ελεγχο. (Ο τριτος μου λογος που δεν μου κανουν).

 

Δυστυχως φαίνεται ότι σαν κατασκευή και δυνατότητες είναι αξιόλογα αλλα το software τους ειναι λιγότερο από βασικό και όπως λένε με μηδενικό customer support!!

Υποτίθεται έχει ένα web client πάντως, βέβαια δεν ξέρω βέβαια εάν έχει ακριβώς τις ίδιες δυνατότητες με το app.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Έγινε αλλαγή τίτλου σε ZYXEL WSM20 3-Pack Wi-fi mesh @official store - 69,99€ [Out of Stock] 2-Pack available

Καλησπέρα σε όλους ,μπορώ να συνδέσω και τα τρία zyxel με καλώδιο δικτύου και να δουλέψει κανονικά το mesh έτσι δεν είναι ; Σε αυτήν την περίπτωση λειτουργούν και σαν switch ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, IKARIWTHS said:

Καλησπέρα σε όλους ,μπορώ να συνδέσω και τα τρία zyxel με καλώδιο δικτύου και να δουλέψει κανονικά το mesh έτσι δεν είναι ; Σε αυτήν την περίπτωση λειτουργούν και σαν switch ;

Σαν switch λειτουργούν σίγουρα. Το θέμα είναι ότι ακόμα αν τα συνδέσεις με LAN μένει ανοικτό ένα hidden wifi backhaul δίκτυο για την μεταξύ τους σύνδεση σαν mesh. Κάπου διάβασα αλλά δεν είμαι σίγουρος ότι αν κλείσεις αυτό το κρυφό wifi backhaul τότε παύει το wifi mesh και δουλεύουν όλα πλέον σαν 3 απλά switch - access points. Όταν έρθουν θα τα δοκιμάσουμε όλα... 😁

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...