Προς το περιεχόμενο

ZYXEL WSM20 3-Pack Wi-fi mesh @official store - 69,99€ [ΤΕΛΟΣ]


Titos301

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 170
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

οχι. μονο μεσω ρευματος με powerline και καλώδιο ethernet. 

σε 200 γραμμή θα χεις 120-170 ανάλογα το κιτ που θα πάρεις.

εκτός αν πας σε ακριβή λύση Ubiquiti UniFi 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα

Σε μονοκατοικία 2οροφη θα καταφέρει να λύσει το πρόβλημα του wifi?

Έχω 50αρα σύνδεση αλλά όταν είναι πολλά άτομα μέσα και σε απόμακρα σημεία δεν πιάνει σχεδόν τίποτα.

Κατι απλά extender πιάνουν το πολύ 5 τετραγωνικά δίπλα στο ρούτερ.

Συνδέω το ένα με το ρούτερ και τα άλλα 2 τα βάζω σε απομακρυσμένες περιοχές ανάμεσα στους 2 ορόφους και λειτουργεί αυτοματα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, badasszoro said:

Καλησπέρα

Σε μονοκατοικία 2οροφη θα καταφέρει να λύσει το πρόβλημα του wifi?

Έχω 50αρα σύνδεση αλλά όταν είναι πολλά άτομα μέσα και σε απόμακρα σημεία δεν πιάνει σχεδόν τίποτα.

Κατι απλά extender πιάνουν το πολύ 5 τετραγωνικά δίπλα στο ρούτερ.

Σε ίδια φάση είμαι και εγώ με παχύ τοίχο. Ελπίζω να λυθεί το θέμα με το mesh wifi. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά έχω αυτό και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος.

https://www.skroutz.gr/s/23908719/Asus-ZenWiFi-AX-XT8-White-Mesh-Access-Point-Wi-Fi-6-Tri-Band-2-4-5-5GHz-se-Diplo-Kit.html#reviews

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
59 λεπτά πριν, panatha1369 είπε

Μια ερωτηση σε οσους εχουν mesh & ftth..To mesh δινει ολο το bandwidth της γραμμής?

Έχω αυτό εδώ και μια βδομάδα και 360mbps ftth. Θεωρητικά ναι, δηλαδή σε ιδανικές συνθήκες που "βλέπουν" ανεμπόδιστα το ένα το άλλο και είσαι πολύ κοντά, το δοκίμασα έτσι και πιάνω 350+. 

Για του τίτλου τώρα συγκεκριμένα δεν ξέρω. Πάντως γενικά αξίζει φουλ η φάση με το mesh, ειδικά αν αναβαθμίζεσαι με την ευκαιρία και σε wifi 6.

Επεξ/σία από NoiSy MaN
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, vaggospro είπε

Σε ίδια φάση είμαι και εγώ με παχύ τοίχο. Ελπίζω να λυθεί το θέμα με το mesh wifi. 

 

 

2 ώρες πριν, badasszoro είπε

Καλησπέρα

Σε μονοκατοικία 2οροφη θα καταφέρει να λύσει το πρόβλημα του wifi?

Έχω 50αρα σύνδεση αλλά όταν είναι πολλά άτομα μέσα και σε απόμακρα σημεία δεν πιάνει σχεδόν τίποτα.

Κατι απλά extender πιάνουν το πολύ 5 τετραγωνικά δίπλα στο ρούτερ.

Συνδέω το ένα με το ρούτερ και τα άλλα 2 τα βάζω σε απομακρυσμένες περιοχές ανάμεσα στους 2 ορόφους και λειτουργεί αυτοματα?

Οι φυσικοί περιορισμοί δεν μπορούν να εξαλείψουν απλά αλλάζοντας το σύστημά σας.

Η χωροθέτηση ενός συστήματος είναι το κλειδί.

Η διαφορά ενός extender με ένα ΄συστημα mesh είναι ότι το ένα έχει γραμμική αναμετάδοση και το άλλο σύνδεση διχτιού που σημαίνει ότι το κάθε ένα επικοινωνεί (όταν μπορεί) με κάθε άλλο δίπλα του οπότε αναμεταδίδει από αυτό από το οποίο μπορεί να δεχθεί καλύτερο σήμα ή από αυτό που είναι ελευθερο για μεταφορά δεδομένων.

Εαν βάλετε δυο συσκευες mesh και δυο συσκευες extender (ιδίων χαρακτηριστικών) στα ίδια σημεία δεν θα δείτε πρακτικές διαφορές. Από δύο και πάνω συσκευές mesh σε ενα κτίριο θα αρχίσετε να τις διαπιστώνετε εαν και εφόσον μπορεί να δημιουργηθεί ενα διχτυ δικτίου ανάμεσά τους και η επικοινωνία τους δεν παραμένει γραμμική.

Βασικό σε κάθε σύνδεση είναι φυσικά η ποιότητα του σήματος που δέχεται η κάθε συσκευή. Εαν μια συσκευή είναι απομακρισμένη και υπαρχουν εμπόδια στην άμεση επικοινωνία με τον αναμεταδότη τότε μην περιμένετε ταχύτητες ή ποιότητα σε ότι παραλαμβάνετε. Δεν εχει σχεση εαν λέγεται mesh ή repeater.

Διαφορά σε σχέση με τα εμπόδια ανάμεσα σε αναμεταδότες κάνει το είδος του WiFi. Το παλίοτερο WiFi εξέπεμπε σε συχνότητα 2.4GHz ενώ το WiFi5 εκπέμπει σε συχνότητα 5GHz.

Τα 2.4GHz εχουν λιγότερη διεισδητικότητα μέσω των διαφορων εμποδίων (πχ τοιχοποιίες) αλλά όμως μπορούν να πάνε πιο μακριά σε απόσταση σε περιοχές χωρίς εμπόδια.

Τα 5GHz εχουν μεγαλύτερη διεισδητικότητα μέσω των διαφορων εμποδίων (πχ τοιχοποιίες) και άρα λειτουργούν καλύτερα μέσα στο σπίτι από δωμάτιο σε δωμάτιο αλλά όμως η απόσταση κάλυψης είναι μικρότερη.

Το WiFi6 χρησιμοποιεί ταυτόχρονα και τις δυο αυτές συχνότητες. Οπότε μια συσκευη κάνει την δουλειά των δύο αλλά οι φυσικοί περιορισμοί των 2 επιμέρους συχνοτήτων παραμένουν.

Έχετε υπόψην ότι το WiFi χοντρικά λειτουργεί με πακέτα αναμετάδωσης. Το επόμενο πακέτο στελνεται μετά την ολοκλήρωση της αποστολής του προηγούμενου. Οπότε εαν έχετε πολλους χρήστες στο ίδιο δίκτυο WiFi τότε αναλόγως την ζήτηση πακέτων δεδομένων και της γραμμικής ταχύτητας αποστολής του συστήματός σας θα υπάρξουν καθυστερήσεις. Σε ενα συστημα απο repeaters ή mesh που δεν μπορούν να δουν πολλαπλα άλλα mesh units το οποίο χρησιμοποιείται από πολλους χρήστες οι καθηστερήσεις είναι αναπόφεκτες διότι όλοι χρησιμοποιούν την ίδια γραμμη μετάδοσης δεδομένων. Σαν ενας δρόμος με traffic χωρίς εναλλακτικές διαδρομές.

 

Για να καλύψετε ενα δυόροφο σπίτι με πρόβλημα το καλύτερο που έχετε να κάνετε είναι

α) να επεκτείνετε όσο γίνεται το WiFi mesh system άρα θα πρότεινα 6 συσκευές αντί για 3 (άρα δυο σετακια μαζί) και

β) ακόμη καλύτερα να τραβηχθεί καλώδιο από το Router στον άλλο όροφο οπού από εκεί θα συνδεθεί το πρώτο WiFi mesh system του ορόφου.

γ) Οι συσκευές θα πρέπει να τοποθετηθουν όχι όπου βολεύει και έχετε τραπεζάκι ή πριζα αλλά σε στρατηγικά σημεία όπου βέλτιστα θα βλέπει άμεσα η μία την άλλη ή θα παρεμβάλεται το πολύ μια πόρτα και όχι ενας (ή παραπάνω) τοίχοι.

 

Επεξ/σία από SeNNinhA
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, NoiSy MaN είπε

Έχω αυτό εδώ και μια βδομάδα και 360mbps ftth. Θεωρητικά ναι, δηλαδή σε ιδανικές συνθήκες που "βλέπουν" ανεμπόδιστα το ένα το άλλο και είσαι πολύ κοντά, το δοκίμασα έτσι και πιάνω 350+. 

Για του τίτλου τώρα συγκεκριμένα δεν ξέρω. Πάντως γενικά αξίζει φουλ η φάση με το mesh, ειδικά αν αναβαθμίζεσαι με την ευκαιρία και σε wifi 6.

αυτο σκεφτομαι να παρω και εγω..12 μετρα αποσταση και ενας τοιχος αποσταση θα ειναι μεταξυ τους..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, avacan23 είπε

οχι. μονο μεσω ρευματος με powerline και καλώδιο ethernet. 

σε 200 γραμμή θα χεις 120-170 ανάλογα το κιτ που θα πάρεις.

εκτός αν πας σε ακριβή λύση Ubiquiti UniFi 

What?

Δηλαδη αν τα συνδεσω μεταξυ τους με switch και τα μοιρασω σε ολο το κτιριο δε θα δουλευουν full speed?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Ntinaras είπε

What?

Δηλαδη αν τα συνδεσω μεταξυ τους με switch και τα μοιρασω σε ολο το κτιριο δε θα δουλευουν full speed?

Θεωρητικά με ethernet backbone θα έπρεπε να τερματίσουν. 

Ωστόσο έχει σημασία πόσα clients θα βάλεις επάνω. Αν έχεις π.χ. 40 συσκευές, περίμενε CPU bottleneck.

Αν κάποιος βρει κανένα σοβαρό review ας το βάλει. Λόγω τιμής, δε το κούρασα και πολύ (που δε το συνηθίζω). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 minutes ago, SeNNinhA said:

 

Οι φυσικοί περιορισμοί δεν μπορούν να εξαλείψουν απλά αλλάζοντας το σύστημά σας.

Η χωροθέτηση ενός συστήματος είναι το κλειδί.

Η διαφορά ενός extender με ένα ΄συστημα mesh είναι ότι το ένα έχει γραμμική αναμετάδωση και το άλλο σύνδεση διχτιού που σημαίνει ότι το κάθε ένα επικοινωνεί (όταν μπορεί) με κάθε άλλο δίπλα του οπότε αναμεταδίδει από αυτό από το οποίο μπορεί να δεχθεί καλύτερο σήμα ή από αυτό που είναι ελευθερο για μεταφορά δεδομένων.

Εαν βάλετε δυο συσκευες mesh και δυο συσκευες extender (ιδίων χαρακτηριστικών) στα ίδια σημεία δεν θα δείτε πρακτικές διαφορές. Από δύο και πάνω συσκευές mesh σε ενα κτίριο θα αρχίσετε να τις διαπιστώνετε εαν και εφόσον μπορεί να δημιουργηθεί ενα διχτυ δικτίου ανάμεσά τους και η επικοινωνία τους δεν παραμένει γραμμική.

Βασικό σε κάθε σύνδεση είναι φυσικά η ποιότητα του σήματος που δέχεται η κάθε συσκευή. Εαν μια συσκευή είναι απομακρισμένη και υπαρχουν εμπόδια στην άμεση επικοινωνία με τον αναμεταδώτη τότε μην περιμένετε ταχύτητες ή ποιότητα σε ότι παραλαμβάνετε. Δεν εχει σχεση εαν λέγεται mesh ή repeater.

Διαφορά σε σχέση με τα εμπόδια ανάμεσα σε αναμεταδότες κάνει το είδος του WiFi. Το παλίοτερο WiFi εξέπεμπε σε συχνότητα 2.4GHz ενώ το WiFi5 εκπέμπει σε συχνότητα 5GHz.

Τα 2.4GHz εχουν λιγότερη διεισδητικότητα μέσω των διαφορων εμποδίων (πχ τοιχοποιίες) αλλά όμως μπορούν να πάνε πιο μακριά σε απόσταση σε περιοχές χωρίς εμπόδια.

Τα 5GHz εχουν μεγαλύτερη διεισδητικότητα μέσω των διαφορων εμποδίων (πχ τοιχοποιίες) και άρα λειτουργούν καλύτερα μέσα στο σπίτι από δωμάτιο σε δωμάτιο αλλά όμως η απόσταση κάλυψης είναι μικρότερη.

Το WiFi6 χρησιμοποιεί ταυτόχρονα και τις δυο αυτές συχνότητες. Οπότε μια συσκευη κάνει την δουλειά των δύο αλλά οι φυσικοί περιορισμοί των 2 επιμέρους συχνοτήτων παραμένουν.

Έχετε υπόψην ότι το WiFi χοντρικά λειτουργεί με πακέτα αναμετάδωσης. Το επόμενο πακέτο στελνεται μετά την ολοκλήρωση της αποστολής του προηγούμενου. Οπότε εαν έχετε πολλους χρήστες στο ίδιο δίκτυο WiFi τότε αναλόγως την ζήτηση πακέτων δεδομένων και της γραμμικής ταχύτητας αποστολής του συστήματός σας θα υπάρξουν καθυστερήσεις. Σε ενα συστημα απο repeaters ή mesh που δεν μπορούν να δουν πολλαπλα άλλα mesh units το οποίο χρησιμοποιείται από πολλους χρήστες οι καθηστερήσεις είναι αναπόφεκτες διότι όλοι χρησιμοποιούν την ίδια γραμμη μετάδοσης δεδομένων. Σαν ενας δρόμος με traffic χωρίς εναλλακτικές διαδρομές.

 

Για να καλύψετε ενα δυόροφο σπίτι με πρόβλημα το καλύτερο που έχετε να κάνετε είναι

α) να επεκτείνετε όσο γίνεται το WiFi mesh system άρα θα πρότεινα 6 συσκευές αντί για 3 (άρα δυο σετακια μαζί) και

β) ακόμη καλύτερα να τραβηχθεί καλώδιο από το Router στον άλλο όροφο οπού από εκεί θα συνδεθεί το πρώτο WiFi mesh system του ορόφου.

γ) Οι συσκευές θα πρέπει να τοποθετηθουν όχι όπου βολεύει και έχετε τραπεζάκι ή πριζα αλλά σε στρατηγικά σημεία όπου βέλτιστα θα βλέπει άμεσα η μία την άλλη ή θα παρεμβάλεται το πολύ μια πόρτα και όχι ενας (ή παραπάνω) τοίχοι.

 

Τώρα είμαι μόνο με το ρούτερ της Cosmote, θελω να πιστεύω οτι τα mesh θα έχουν καλύτερο και ποιοτικότερο σήμα αν τα βάλω σαν τρίγωνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια σας ευχαριστω πολυ!!!εψαχνα να παρω για την αποθηκη που εχω προβλημα και μολις τα τσιμπησα με τιμολογιο στα 56€!!! θα συνδεθουν σε ρουτερ της κοσμοτε να γινει σωστη δουλεια για τα pda

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...