Προς το περιεχόμενο

Κανονικά η υποστήριξη android εφαρμογών στα smartphones και τα tablets της Huawei στην Ευρώπη


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πρόσφατα, η Huawei παρουσίασε το HarmonyOS Next, μια σημαντική ενημέρωση της πλατφόρμας για smartphones και tablets της εταιρείας που όμως δεν υποστηρίζει αρχεία APK, άρα και την εκτέλεση εγγενών εφαρμογών Android.

Η ανακοίνωση του Richard Yu, CEO της Huawei, προκάλεσε αβεβαιότητα στους χρήστες της Huawei παγκοσμίως. 

Μια εβδομάδα μετά την ανακοίνωση, η Huawei διευκρίνισε ότι το νέο λειτουργικό σύστημα δεν θα κυκλοφορήσει σε συσκευές εκτός Κίνας. Αντ' αυτού, τα διεθνή κινητά τηλέφωνα και tablet θα συνεχίσουν να χρησιμοποιούν το EMUI, μια πλατφόρμα που βασίζεται στο Android Open Source Project. Ωστόσο, το EMUI δεν περιλαμβάνει υπηρεσίες και εφαρμογές της Google εξαιτίας του γνωστού εμπορικού πολέμου Κίνας - ΗΠΑ, όμως θα συνεχίσει να υποστηρίζει εγγενείς εφαρμογές Android.

Η Huawei διαβεβαίωσε ότι θα διατηρήσει την υποστήριξη εφαρμογών Android για συσκευές εκτός Κίνας. Όπως δήλωσε η China Mobile, η Huawei σκοπεύει να "συνεχίσει να μεγαλώνει την υποστήριξή της προς τους προγραμματιστές σε όλο τον κόσμο". Η Huawei έχει δημιουργήσει μια μεγάλη κοινότητα προγραμματιστών που είναι αφοσιωμένοι στο να διασφαλίζουν ότι οι εφαρμογές Android από καταστήματα τρίτων λειτουργούν σωστά στα smartphone της, ασχέτως αν αυτά δεν διαθέτουν Google υπηρεσίες

Τα στελέχη της Huawei έχουν επανειλημμένα επιβεβαιώσει ότι θα συνεχίσουν να υποστηρίζουν smartphones και tablets στις παγκόσμιες αγορές, κάνοντας μεγάλα βήματα στη δημιουργία in-house chipset όπως πρόσφατα με την υποστήριξη 5G στο Mate 60

Τέλος, η Huawei επιβεβαίωσε επίσημα ότι θα συνεχίσει να χρησιμοποιεί την επωνυμία Emotion UI (EMUI) για τις συσκευές της εκτός Κίνας μέχρι να είναι απολύτως βέβαιη ότι οι πελάτες είναι έτοιμοι να μεταβούν στο HarmonyOS.
 


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 39
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

καλά που το μάζεψε.. 

εδώ έτσι πως είναι δεν τραβάει, όχι να μην εχει εφαρμογές apk που έτσι και αλλιώς υπολειτουργούν ΑΝ λειτουργούν χωρίς gservices. 

Υ.Γ. Ναι ξέρουμε για τα "κολπα" να τρέξει κάπως gservices και ισως τις περισσότερες γνωστές εφαρμογές (και όχι ολες) αλλά δεν αφορούν απλούς χρήστες γιατί απλά αυτοί περιμένουν out of the box το νέο τους κινητό να δουλεύει "όπως πρέπει".. 

Υ.Γ. η ζημιά έχει γίνει από την αρχική απρόσεκτη δήλωση όπως βγήκε αλλά έτσι και αλλιώς λίγο επηρεάζει τις μικρές πωλήσεις της εταιρίας στην ευρώπη.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ ακόμα δεν έχω καταλάβει, Βασικά δεν το έχω παρακολουθήσει καθόλου για να είμαι ειλικρινής, στο Harmon OS θα υπάρχουν τα gsevices? Λογικά όχι φαντάζομαι   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, ZoReN είπε

Εγώ ακόμα δεν έχω καταλάβει, Βασικά δεν το έχω παρακολουθήσει καθόλου για να είμαι ειλικρινής, στο Harmon OS θα υπάρχουν τα gsevices? Λογικά όχι φαντάζομαι   

Από ότι ξέρω μέχρι τώρα όχι δεν υπάρχουν 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

17 minutes ago, SAVVAS_PAPADOPOULOS said:

Θα επιτραπούν κάποια στιγμή οι εφαρμογές της Google  στην Huawei  με επίσημο τρόπο ή το εμπάργκο θα μείνει μόνιμο για πάντα ;

λογικα για πάντα καθώς αποτελεί οικονομικη απειλή για τος usa

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 minutes ago, tolstoy said:

Το πρόβλημα είναι οι εφαρμογές τραπεζών και παρόχων (nova, ote κλπ) 

Αυτές υπάρχουν σε Huawei? 

Ναι στην πλειοψηφία τους, εδώ ψάξε για ότι θέλεις.

https://appgallery.huawei.com/Featured

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δε χρειαζομουν τους "αμερικανικούς" χάρτες, είχα φύγει χτες από γουγλ.

Με τη Sygic είμαι στα μαχαίρια. Την έχω πληρώσει. Και νομίζει ότι την έχω σπασμενη

Τέλος παντων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Black Demis είπε

λογικα για πάντα καθώς αποτελεί οικονομικη απειλή για τος usa

στο review των unbochol....για το p60 και το xmate3 είπαν ότι σε επερχόμενο  update του λειτουργικού η huawei θα διαθέσει κανονικά το playstore πλέον...οπότε αν όντως ισχύει, κάποια στιγμή θα μπουν κανονικά όλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οι "γενναίοι" (που θα ξοδέψουν τα 5-10 λεπτά που χρειάζεται για να στήσουν τα g services ή αυτοί που δεν τα χρειάζονται) μπορούν πάντα να προτιμήσουν ένα Huawei κινητό. 

Αυτοί που τα θέλουν όλα έτοιμα out of the box (& καλά κάνουν) μπορούν να πάρουν ένα Honor (που πλησιάζει ολοταχώς την ποιότητα της "μαμάς" Huawei).

Σε 2 - 3 χρόνια από τώρα, μ' εξαίρεση τις εφαρμογές της Google & ίσως της Meta, το App gallery της Huawei θα έχει κυριολεκτικά τα πάντα και τότε θα γίνει η μετάβαση στο Harmony OS (σίγουρα όχι στο Next).

Επεξ/σία από gadgetseek
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 minutes ago, yperiwn13 said:

στο review των unbochol....για το p60 και το xmate3 είπαν ότι σε επερχόμενο  update του λειτουργικού η huawei θα διαθέσει κανονικά το playstore πλέον...οπότε αν όντως ισχύει, κάποια στιγμή θα μπουν κανονικά όλα...

Όσο υπάρχει εμπάργκο επισιμα η Google δεν μπορεί να δώσει στην huawei γιστι θα υποστεί κυρώσεις

3 minutes ago, gadgetseek said:

Οι "γενναίοι" (που θα ξοδέψουν τα 5-10 λεπτά που χρειάζεται για να στήσουν τα g services ή αυτοί που δεν τα χρειάζονται) μπορούν πάντα να προτιμήσουν ένα Huawei κινητό. 

Αυτοί που τα θέλουν όλα έτοιμα out of the box (& καλά κάνουν) μπορούν να πάρουν ένα Honor (που πλησιάζει ολοταχώς την ποιότητα της "μαμάς" Huawei).

Σε 2 - 3 χρόνια από τώρα, μ' εξαίρεση τις εφαρμογές της Google & ίσως της Meta, το App gallery της Huawei θα έχει κυριολεκτικά τα πάντα και τότε θα γίνει η μετάβαση στο Harmony OS (σίγουρα όχι στο Next).

Δεν είναι τα 5 10 λεπτά κάνε τα και 2 ώρες

 

Δεν ξέρεις τι θα γίνουν μετά από update

Δεν παίζει google pay που πλέον είναι απαραίτητο και κάποιες άλλες υπηρεσίες που απαιτούν certified device

Κοινός δεν ασχολείσαι, πας σε κάτι κοντά στην huawei ποιοτικά πχ oppo και τέλος

  • Like 6
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Black Demis είπε

Όσο υπάρχει εμπάργκο επισιμα η Google δεν μπορεί να δώσει στην huawei γιστι θα υποστεί κυρώσεις

όντως έτσι είναι....εγώ απλά ανάφερα τι ειπώθηκε από πολύ γνωστό κανάλι του χώρου, και στη τελική δε μπορεί να το είπαν έτσι, δε γίνεται κάποια πληροφορία υπάρχει....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...