Προς το περιεχόμενο

Panasonic OLED TX-42LZ800E - Εντυπώσεις και ρυθμίσεις


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μιας και την πήραμε αρκετοί, ας έχουμε ένα ξεχωριστό thread γι' αυτή την TV.

https://www.skroutz.gr/s/42916364/Panasonic-Smart-Tileorasi-42-4K-UHD-OLED-TX-42LZ800E-HDR-2022.html

@Solowing @chrisde @Zaknafein

Σημαντικές ρυθμίσεις.

1. Ενεργοποιούμε το 4K/120Hz bypass mode για να έχουμε καθαρό text εάν θέλουμε να την χρησιμοποιήσουμε σαν monitor σε PC

2. HDMI με eARC(Επιστροφή ήχου) έχει μόνο η HDMI 2 θύρα

3. Colour temperature: Warm 2 για πιο σωστά/φυσικά χρώματα

4. Ambient sensor settings: Off 

5. HDMI EOTF, RGB, YCbCR etc : Auto

6. NVIDIA Control Panel settings: 3840*2160(PC), 120Hz, RGB/Full, 10bit. Προφανώς θα χρειαστείτε καλό HDMI 2.1 certified καλώδιο

7. Windows 11 για optimal HDR και ρύθμιση του HDR στα Windows με το ''Windows HDR Calibration'' app

8. Filmmaker mode για ταινίες, game mode για παιχνίδια για το ελάχιστο input lag. Προσωπικά μου αρέσει το Filmmaker και στα παιχνίδια σε κάποιες περιπτώσεις γιατί έχει πιο ''ζεστά'' χρώματα και το input lag δεν το καταλαβαίνεις αν παίζεις με gamepad.

Επεξ/σία από Psycho_Warhead
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Έγινε αλλαγή τίτλου σε Panasonic OLED TX-42LZ800E - Εντυπώσεις και ρυθμίσεις
  • Απαντ. 57
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Για αρχή βάλε στο OP την ρύθμιση που χρειάζεται για clear text, Main Menu -> Picture -> Option Settings -> 4K 120Hz Bypass -> On , είναι SOS για χρήση ως monitor.

Το 2ο SOS είναι ότι out of the box παίζει σε luminance 100, που είναι σούπερ κουραστικό στη (λογική κατ'εμέ) απόσταση χρήσης κάπου στο 0.8-1m. Σε Game mode πέφτει νομίζω στα 60, αλλά κ πάλι είναι αρκετά υψηλό, για αυτή την απόσταση.

Το 3ο SOS που αφορά επίδοξους αγοραστές είναι το χωροταξικό, που φυσικά δεν αφορά μόνο την συγκεκριμένη, αλλά όλες τις TV, που έρχονται με fixed stand, οπότε θα χρειαστεί οπωσδήποτε monitor arm, αν δεν βολεύεσαι με το παρεχόμενο stand. Και φυσικά λόγω μεγέθους, απαιτείται ένα αρκετά μεγάλο γραφείο, με βάθος τουλάχιστον 80εκ θα έλεγα.

Για τα χρώματα/calibration θα απέχω, αφού δεν έχω colorimeter κ ούτε πρόκειται να μπω προσωπικά στην διαδικασία (εκτός αν κάπου στην πορεία παρατηρήσω εμφανή προβλήματα, πχ σημαντικό banding ή αφύσικα χρώματα).

Τέλος για το coating, να πω ότι προφανώς ως glossy  έχει αντανακλάσεις σε φωτεινό χώρο, αλλά δεν έχει τα θέματα που είδα στο AW3423DWF, όταν διάλεγα ανάμεσα σε εκείνο κ την G3223Q (που ήταν ο βασικός λόγος που το απέφυγα, σε συνδυασμό με ABL που μου φάνηκε αρκετά επιθετικό/ενοχλητικό). Και στην LZ το παρατηρώ προφανώς όταν κάνει ABL, αλλά δεν είναι ενοχλητικό.

 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

  

16 ώρες πριν, Solowing είπε

Για fine tuning σε dark areas πας στο picture mode που χρησιμοποιείς, Advanced Settings -> Gamma. Όσο πιο φωτεινά τα θέλεις τα shadow details, τόσο πιο μικρό νούμερο gamma επιλέγεις. Αν θέλεις επιπλέον fine tuning, απο εκεί πας στο More Detailed Adjustment και θα βρεις 14 points gain function.

Για HGIG, Option Settings -> HDMI EOTF.

To 60 luminance είναι πάρα πολύ υψηλό, εκτός και αν βλέπεις με φως της ημέρας. Ιδανικά θέλεις 100 - 120 nits. To panel μου τώρα που έχει γράψει κάποια χιλιόμετρα τα πιάνει αυτά στο 33 και στο 38 αντίστοιχα.

Το RGB range που επιλέγεις πρέπει να είναι αυτό που στέλνεις στην TV απο το PC σου. Αν στις επιλογές της κάρτας γραφικών σου στέλνεις limited, τότε στην τηλεόραση βάζεις normal. Αλλιώς full και στο PC και στην TV.

Σε αυτή την τηλεόραση το gamma 2.2 σου γίνει το σωστό EOTF για HDR.

Πάντως έτρεξε panel maintenance το οποίο ναι μεν μου βελτίωσε το uniformity, αλλά έβγαλε τελείως off το gamma. Σήκωσε πολύ σε φωτεινότητα τους τόνους κοντά στο μαύρο και μέχρι το 30% του grayscale. Στο SDR φτιάχνεται με calibration, στο HDR είναι πιο δύσκολα τα πράγματα... Σκέφτομαι να επικοινωνήσω με την Panasonic, αυτό δεν θα έπρεπε να γίνεται.

Kudos για το άνοιγμα του topic. Παραθέτω τα πολύ ενδιαφέροντα σχόλια του @Solowing που αν μη τι άλλο κατέχει το αντικείμενο.

Μερικά σχόλια: Πολύ ενδιαφέρον το More Detailed Adjustment αν και αρκετά πολύπλοκο και δύσκολο να καταλάβω τις διαφορές μεμονωμένα στα 14 σημεία. Το έβαλα σε όλα -20 (σε συνδυασμό με gamma 2.2) και είδα καλή διαφορά, δεν ξέρω αν πρέπει να δώσω βάση σε κάποια σημεία περισσότερο ή λιγότερο και θα ήθελα λίγο feedback εδώ να μου πείτε απόψεις και τι ρυθμίσεις έχετε βάλει οι υπόλοιποι.

Στο HDMI EOTF οι επιλογές είναι: Traditional gamma (αυτό υποθέτω είναι για το sdr), HLG (το οποίο αν δεν κάνω λάθος είναι υβριδικό gamma για μετατροπή sdr->hdr) και PQ (το οποίο στο hdr ταυτίζεται με το auto και είναι η σωστή ρύθμιση). Το τελευταίο είναι και καλά το HGIG;

1 ώρα πριν, Zaknafein είπε

Για αρχή βάλε στο OP την ρύθμιση που χρειάζεται για clear text, Main Menu -> Picture -> Option Settings -> 4K 120Hz Bypass -> On , είναι SOS για χρήση ως monitor.

Το 2ο SOS είναι ότι out of the box παίζει σε luminance 100, που είναι σούπερ κουραστικό στη (λογική κατ'εμέ) απόσταση χρήσης κάπου στο 0.8-1m. Σε Game mode πέφτει νομίζω στα 60, αλλά κ πάλι είναι αρκετά υψηλό, για αυτή την απόσταση.

Το 3ο SOS που αφορά επίδοξους αγοραστές είναι το χωροταξικό, που φυσικά δεν αφορά μόνο την συγκεκριμένη, αλλά όλες τις TV, που έρχονται με fixed stand, οπότε θα χρειαστεί οπωσδήποτε monitor arm, αν δεν βολεύεσαι με το παρεχόμενο stand. Και φυσικά λόγω μεγέθους, απαιτείται ένα αρκετά μεγάλο γραφείο, με βάθος τουλάχιστον 80εκ θα έλεγα.

Για τα χρώματα/calibration θα απέχω, αφού δεν έχω colorimeter κ ούτε πρόκειται να μπω προσωπικά στην διαδικασία (εκτός αν κάπου στην πορεία παρατηρήσω εμφανή προβλήματα, πχ σημαντικό banding ή αφύσικα χρώματα).

Τέλος για το coating, να πω ότι προφανώς ως glossy  έχει αντανακλάσεις σε φωτεινό χώρο, αλλά δεν έχει τα θέματα που είδα στο AW3423DWF, όταν διάλεγα ανάμεσα σε εκείνο κ την G3223Q (που ήταν ο βασικός λόγος που το απέφυγα, σε συνδυασμό με ABL που μου φάνηκε αρκετά επιθετικό/ενοχλητικό). Και στην LZ το παρατηρώ προφανώς όταν κάνει ABL, αλλά δεν είναι ενοχλητικό.

 

To default luminance είναι το 60 σε sdr το οποίο εμένα προσωπικά μου φαίνεται οκ αν συνδυαστεί με colour temp warm2. Με normal άντε να το βάλω 50. To 40 μου φαίνεται πολύ χαμηλό και δεν μου αρέσει ακόμα και σε σκοτάδι, δεν λέω ότι είναι σωστό, είναι καθαρά υποκειμενική άποψη.

Συμφωνώ 100% για τη βάση και το μέγεθος του γραφείου. Για την ώρα την έχω με το stand της και είμαι αρκετά κοντά (και λίγο άβολα) αλλά με την πρώτη ευκαιρία θα μπει σε τοίχο. To γραφείο μου είναι 80cm.

Επεξ/σία από chrisde
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, rosspy είπε

4K/120Hz bypass mode: το ότι δε μπορώ να το επιλέξω(είναι αχνό),φταίει το hdmi καλώδιο?

Βεβαιώσου ότι έχεις βάλει στα windows 4k ανάλυση και 120 hz από το display αλλιώς δεν σε αφήνει και λογικό είναι. Προφανώς χρειάζεται 2.1 hdmi καλώδιο. 

Επεξ/σία από chrisde
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιλέγεις PC ανάλυση απ' το NVIDIA Control Panel για να σε αφήσει να βάλεις 120Hz. Κατά τα άλλα εάν δεν σ' αφήνει να βάλεις 4K/120/10bit φταίει το καλώδιο.

image.png.b6900056af9354f1ccbeeaa20fe7b52e.png

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα στην ομάδα. Την αγόρασα κι εγώ την συγκεκριμένη tv, και την δουλεύω για monitor υπολογιστή. Πρώτη φορά oled και πολύ ευχαριστημένος από την εικόνα και τα χρώματα. Υπάρχουν κάποιες λειτουργίες-προστασίες που πρέπει να ενεργοποιήσω για την αποφυγή του burn-in, ή ότι υπάρχει είναι αυτόματο, και άρα ήδη ενεργοποιημένο; Και γενικά για να το αποφύγετε, σε τι ρυθμίσεις την δουλεύετε; Εννοώ φωτεινότητα contrast κτλ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Luminance 35 Contrast 100, αλλά αυτό είναι και θέμα προσωπικής προτίμησης (όλα τα monitor προσωπικά τα είχα πάντα εκεί 30-35 brightness, πιο πάνω κουράζονται τα μάτια μου το βράδυ).

Για αποφυγή του burn in (που δεν έχουν τόσο σοβαρό θέμα οι WOLED), εφαρμόζω τα παρακάτω:

Στα Windows:

Desktop Background -> Slideshow, Change picture every 1 minute

Hide desktop icons

Automatically hide the taskbar

Στην τηλεόραση:

Menu -> Picture -> Screen Settings ->

                                       Pixel Orbiter -> ON
                                      Logo Luminance Control -> Max

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Zaknafein είπε

Luminance 35 Contrast 100, αλλά αυτό είναι και θέμα προσωπικής προτίμησης (όλα τα monitor προσωπικά τα είχα πάντα εκεί 30-35 brightness, πιο πάνω κουράζονται τα μάτια μου το βράδυ).

Για αποφυγή του burn in (που δεν έχουν τόσο σοβαρό θέμα οι WOLED), εφαρμόζω τα παρακάτω:

Στα Windows:

Desktop Background -> Slideshow, Change picture every 1 minute

Hide desktop icons

Automatically hide the taskbar

Στην τηλεόραση:

Menu -> Picture -> Screen Settings ->

                                       Pixel Orbiter -> ON
                                      Logo Luminance Control -> Max

Έχεις βάλει warm2 ή είσαι με normal; Εγώ σε sdr είμαι με professional1 preset, το θεωρώ ιδανικό για browsing + ταινίες. Για αθλητικά + games βάζω normal με 50 lumi. Εννοείται όλα τα ambient sensors απενεργοποιημένα.

Κατά τα άλλα σε συνέχεια  όσων είχα γράψει πιο πάνω, το More Detailed Adjustment για να σεταριστεί σωστά, θέλει ειδικό εξοπλισμό + γνώσεις διαφορετικά καλό είναι να μην το σκαλίζουμε, χειρότερα τα κάνουμε πηγαίνοντας ουσιαστικά στα τυφλά. Αυτό που δυστυχώς είναι must είναι το HDR Calibrator των win11. Τα έβαλα μόνο και μόνο για αυτό και πραγματικά κάνει διαφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, chrisde είπε

Αυτό που δυστυχώς είναι must είναι το HDR Calibrator των win11. Τα έβαλα μόνο και μόνο για αυτό και πραγματικά κάνει διαφορά.

Αυτό δεν υπάρχει στα 10αρια; Ρωτάω γιατί ετοιμάζομαι για ένα format μιας και πήρα και καινούργια κάρτα γραφικών, και αν αξίζει, δεν θα πω όχι στην μετάβαση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, dj_takis είπε

Αυτό δεν υπάρχει στα 10αρια; Ρωτάω γιατί ετοιμάζομαι για ένα format μιας και πήρα και καινούργια κάρτα γραφικών, και αν αξίζει, δεν θα πω όχι στην μετάβαση.

Δυστυχώς όχι. Δεν ήθελα να αποχωριστώ τα 10άρια, δοκίμασα διάφορα αντίμετρα για το HDR αλλά το αποτέλεσμα δεν μου άρεσε. Η γνώμη μου είναι ότι το HDR Calibrator που είναι αποκλειστικό feature των 11 είναι must. Format για νέα κάρτα γραφικών δεν χρειάζεται πάντως, με ένα ddu είσαι οκ, αλλά σίγουρα δεν βλάπτει κιόλας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν δουλεύει το ίδιο καλά το HDR σε Windows 10 γι' αυτό εάν σε ενδιαφέρει πραγματικά το HDR πας καρφωτός για Windows 11 και βάζεις το ''Windows HDR Calibration'' app.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, chrisde είπε

Format για νέα κάρτα γραφικών δεν χρειάζεται πάντως, με ένα ddu είσαι οκ, αλλά σίγουρα δεν βλάπτει κιόλας.

Ναι το ξέρω, το έκανα αλλά γενικά έχει μαζέψει και σαβούρα πολύ (έχω σχεδόν 3 χρόνια να κάνω), και την πήρα την απόφαση. Πλέον πολύ βαρετό. Κάποτε το διασκέδαζα... 

 

21 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Δεν δουλεύει το ίδιο καλά το HDR σε Windows 10 γι' αυτό εάν σε ενδιαφέρει πραγματικά το HDR πας καρφωτός για Windows 11 και βάζεις το ''Windows HDR Calibration'' app.

Θα το κάνω. Θα είναι το πρώτο που θα κάνω μετά τους drivers gpu, για να μην μπλέκω με εγκαταστάσεις προγραμμάτων αν τυχόν θεωρήσω ότι δεν αξίζει. Αλλά για να το λέτε εσείς μάλλον αξίζει. 

 

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...