Προς το περιεχόμενο

Panasonic OLED TX-42LZ800E - Εντυπώσεις και ρυθμίσεις


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

18 ώρες πριν, chrisde είπε

Έχεις βάλει warm2 ή είσαι με normal; Εγώ σε sdr είμαι με professional1 preset, το θεωρώ ιδανικό για browsing + ταινίες. Για αθλητικά + games βάζω normal με 50 lumi. Εννοείται όλα τα ambient sensors απενεργοποιημένα.

Με warm2 σε game mode την έχω μόνιμα, είναι λίγο πιο ξεκούραστη και τα χρώματα είναι λίγο ψυχρά στο normal. Απλά όλα αυτά είναι υποκειμενικά, γι'αυτό είπα κ εξαρχής ότι δεν μπαίνω σε διαδικασίες calibration κτλ. Αν δούλευα ως γραφίστας ή video editor/animator πχ, προφανώς και θα με ένοιαζε η αντιστοίχιση με CMYK ή το colour accuracy των video/animations, αλλά ως απλός consumer, δεν έχει νόημα για μένα τέτοιο σκάλισμα, όσο αυτό που βλέπω με ικανοποιεί.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 57
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τι ρυθμίσεις έχετε βάλει στο windows calibration tool; Μήπως στο hdr πρέπει να απενεργοποιήσουμε το 4Κ 120hz mode για να βάλουμε tone mapping στο off; Θεωρητικά το peak brightness είναι 1500 nits, πρακτικά με tone mapping off στο windows calibration tool στα 680 nits χάνεται ο σταυρός. Νομίζω η "σωστή" ρύθμιση είναι τα 800.

Επεξ/σία από chrisde
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tonemap off = HGiG λένε..Πάντα ρυθμίζεις στο app μέχρι να βγει το pattern δεξιά που δείχνει σωστό. Εμένα προσωπικά μου φαίνεται σκοτεινό το HGiG και δεν το προτιμώ.

Πάντως τα highlights στο CP 2077 δείχνουν γαμάτα με HDR.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Psycho_Warhead είπε

Tonemap off = HGiG λένε..Πάντα ρυθμίζεις στο app μέχρι να βγει το pattern δεξιά που δείχνει σωστό. Εμένα προσωπικά μου φαίνεται σκοτεινό το HGiG και δεν το προτιμώ.

Πάντως τα highlights στο CP 2077 δείχνουν γαμάτα με HDR.

Ναι αλλά πρέπει να το ρυθμίζεις με tonemap off αλλιώς δεν βγαίνει σωστό. Πόσο έχεις βάλει εσύ; Εμένα με tonemap off πάει 680, με on 2180 αν θυμάμαι καλά, το οποίο φυσικά είναι λάθος...

Επεξ/σία από chrisde
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τέλειο το μόνιτορ. Αρχικά είχα πάρει την C2 της LG αλλά την έστειλα πίσω γιατί δεν μου άρεσαν τα χρώματα της σε κανένα mode. Η Panasonic σε Filmmaker mode, out of the box είναι τέλεια.

Μοναδικό μειονέκτημα, το γεγονός ότι δεν μπορείς να ενεργοποιήσεις το 4K 120Hz Bypass mode με HDR Tonemap Off. Βασικά, μάλλον μικρό μειονέκτημα γιατί στην LG για παράδειγμα που είχε HGIG η εικόνα ήταν ότι να'ναι σε σύγκριση με την Panasonic.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το panel είναι ίδιο με της C2 πάντως, τώρα το Filmmaker είναι καλύτερο ρυθμισμένο στην Panasonic λένε γιατί είναι πιο κοντά στο D65. Το 4K/120Hz bypass το θες κυρίως σε desktop για να φαίνεται καθαρό το text, σε ταινίες και gaming δεν υπάρχει θέμα και με κλειστό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παραθέτω αυτό που έψαχνα για όποιον ενδιαφέρεται: για τα παιχνίδια με προβληματικό hdr όπου τα μαύρα και κατά συνέπεια τα χρώματα φαίνονται πιο ξεπλυμένα και που στις lg μπορούσες να το ρυθμίσεις με το fine tune dark areas. Προσπαθούσα να το διορθώσω με το hdr calibration tool δημιουργώντας ένα color profile που να το επιλύνει, αλλά αυτό από μόνο του δεν αρκεί. Εδώ θα δείτε color profile για το hdr βασισμένο στη c2 με peak luminance 800 (Η δική μας πιστεύω έχει 650-700, μπορεί να κάνω και λάθος και να έχει και αυτή 800 όπως η C2, το ίδιο panel είναι άλλωστε) και διόρθωση στην καμπύλη, ώστε να εξομοιώσει σωστά το 2.2 gamma (αλλάζει την εικονική καμπύλη SDR-in-HDR των Windows 11 από "τμηματικό" sRGB σε Gamma 2.2 ). Προφανώς δεν είναι τέλειο, πρόκειται για προσωρινή λύση μέχρι η Microsoft να αξιωθεί να το επιλύσει (λέμε τώρα). Δεν είναι για καθολική εφαρμογή σε όλα τα παιχνίδια, μόνο σε αυτά που έχουν πρόβλημα (τα περισσότερα δηλαδή), υπάρχουν κάποια που έχουν σωστή υπολοίηση hdr, οπότε σε αυτά χρησιμοποιούμε κανονικά το δικό μας calibrarισμένο προφίλ.

Επεξ/σία από chrisde
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το max brightness μπορείς να το δεις και σε ένα παιχνίδι από τα options, όταν ξεπεράσεις το max luminance της TV, τότε βλέπεις ότι δεν αυξάνεται άλλο η φωτεινότητα όσο κι αν το πας. Στο Mirage π.χ μέχρι το 1000 nits έδινε φωτεινότητα, μετά τέλος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Psycho_Warhead είπε

Το max brightness μπορείς να το δεις και σε ένα παιχνίδι από τα options, όταν ξεπεράσεις το max luminance της TV, τότε βλέπεις ότι δεν αυξάνεται άλλο η φωτεινότητα όσο κι αν το πας. Στο Mirage π.χ μέχρι το 1000 nits έδινε φωτεινότητα, μετά τέλος.

Αυτό εννοείς προφανώς. Καμία ιδέα γιατί δεν μου εμφανίζει τίποτα;

aw2.jpg.db2e255b766add63908b4d7d2895089e.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, rosspy είπε

όταν σκρολάρω,ειδικά αν έχει κ βίντεο η σελίδα,γτ μου κάνει σπασίματα'?

Αυτό μου ακούγεται για θέμα drivers ή browser, όχι οθόνης 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H αλήθεια είναι ότι σε παιχνίδια στο full(ασχέτως που δε παίζω-τα έβαλα για δοκιμή) τρέχουν μπόμπα

drivers έχω τα τελευταία στην 3060

σε chrome γίνονται τα σπασίματα,θα το τσεκάρω κ με άλλο browser,ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Έχεις κλειστό το V-Sync προφανώς. Κάτι που προέκυψε είναι καθώς έπαιζα CP 2077 ή Avatar, μου έκανε σπασίματα στο κάτω μέρος της οθόνης σα να μην έχω V-Sync ενεργοποιημένο, εννοείται ότι έχω πάντα το VRR(G-Sync) ενεργό και στο NVCP το V-Sync στο On(In-game off).

Κάποιο κόλλημα είχε με το 4Κ/120Hz bypass mode, αν το έκλεινα έστρωνε, αν το άνοιγα συνέχιζε..Έκανα ένα reset την TV στις εργοστασιακές ρυθμίσεις και έστρωσε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, Psycho_Warhead είπε

Έχεις κλειστό το V-Sync προφανώς. Κάτι που προέκυψε είναι καθώς έπαιζα CP 2077 ή Avatar, μου έκανε σπασίματα στο κάτω μέρος της οθόνης σα να μην έχω V-Sync ενεργοποιημένο, εννοείται ότι έχω πάντα το VRR(G-Sync) ενεργό και στο NVCP το V-Sync στο On(In-game off).

Κάποιο κόλλημα είχε με το 4Κ/120Hz bypass mode, αν το έκλεινα έστρωνε, αν το άνοιγα συνέχιζε..Έκανα ένα reset την TV στις εργοστασιακές ρυθμίσεις και έστρωσε.

Δεν νομίζω ότι είναι αυτό. Το έχω και εγώ αυτό το θέμα όταν παίζω με 60 fps (πχ yuzu). Όταν απενεργοποιώ το 4Κ /120hz είμαι οκ. Το Factory reset δεν έκανε κάτι. Για δοκίμασε να παίξεις με cap 60fps να δεις αν εξακολουθεί να στο κάνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...