Προς το περιεχόμενο

Panasonic OLED TX-42LZ800E - Εντυπώσεις και ρυθμίσεις


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 57
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Κάθε φορά που αλλάζουμε drivers γυρνάει στο 119,8 να ξέρεις..Ακόμα κι αν το βάλεις 120 στο NVCP, στα Windows μένει 119,8..Πρέπει να το αλλάζεις από τα Windows.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχην, να με συγχωρέσετε που θα πειρατεύσω το θέμα. 

Σε τι απόσταση την δουλεύετε άνετα /ξεκουραστα; 

Εχω την παλιά αλλά τίμια TXL32 της Panasonic, κ ψαχνομαι για νέο μόνιτορ ή TV με νέα χαρακτηριστικά οπως GSYNC + VRR και 4κ.

Την τεχνολογία OLED δεν την αφήνω εκτός. 

Το μεγαλύτερο θέμα για εμένα είναι το μέγεθος της συσκευής. Μέχρι κ 32'' την δουλεύω απροβληματιστα πάνω από 10ετια, αλλά οι 43'' μου φαίνεται οτι θα ζοριστεί η κατάσταση. 

Τι λέτε εσείς; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

80cm-1m, την έχω βάλει με βάση στον τοίχο. Το μέγεθος δεν είναι πρόβλημα, στην τελική χρησιμοποιείς το fancy zones για να τη χωρίσεις σε ζώνες και να "μικρύνεις" τα παράθυρα. Στα παιχνίδια μπορείς να παίξεις με custom resolution ώστε να έχεις μαύρες μπάρες πάνω κάτω σε ανάλυση 3840*1600 ή 1800 σαν ultrawide. Το μεγάλο μέγεθος σου δίνει επιλογές. Αν έχεις πρόβλημα θα έχεις λόγω αντανακλάσεων επειδή είναι glossy αν έχεις πολλά φώτα πίσω σου ή και από το πληκτολόγιο ακόμα αν είναι rgb.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβάζω κάτι περίεργα τον τελευταίο καιρό σε κάποια fora σχετικά με τα καλώδια και το μήκος. Κάποιοι ισχυρίζονται ότι πολλά 3μετρα certified 2.1 HDMI καλώδια δεν σ' αφήνουν να βάλεις 12bit χρώμα και δημιουργούν θέματα.

Η συγκεκριμένη Panasonic απ' ότι έχω καταλάβει πάει μέχρι 4Κ/120/10bit, δεν εμφανίζει επιλογή για 12bit εάν βάλεις 4Κ/120. Την έχω με ένα Club3D HDMI 2.1 Certified 3m. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ είμαι με αυτό: https://www.e-shop.gr/logilink-ch0077-hdmi-cable-high-speed-with-ethernet-8k-60hz-1m-black-p-PER.521963

και έχω επίσης μέχρι 10bit. Μόνο σε 4Κ/60hz μου δίνει επιλογή για 12bit, μήπως εννοούν αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλησπέρα, επειδή ενδιαφέρομαι για την εν λόγω TV για χρήση ως monitor με μια RX 5700 XT (hdmi 2 δυστυχώς) & Xbox series X. 
Τι εμπειρία αφήνει η 42άρα OLED σε FPS games ? Επειδή έχω μικρό γραφείο (70cm νομίζω) αν και θα μπει τοίχο λογικά


Επίσης αν χρησιμοποιήσω σε custom resolution κρατάει τα 120hz ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, Psionicos είπε

Παιδιά καλησπέρα, επειδή ενδιαφέρομαι για την εν λόγω TV για χρήση ως monitor με μια RX 5700 XT (hdmi 2 δυστυχώς) & Xbox series X. 
Τι εμπειρία αφήνει η 42άρα OLED σε FPS games ? Επειδή έχω μικρό γραφείο (70cm νομίζω) αν και θα μπει τοίχο λογικά


Επίσης αν χρησιμοποιήσω σε custom resolution κρατάει τα 120hz ?

Μπορείς να τη βάλεις στον τοίχο όπως λες (must για μένα) και να τραβήξεις το γραφείο πιο έξω για να αυξήσεις την απόσταση.

Για 4Κ 120hz θες hdmi 2.1. Σε αυτήν την περίπτωση, ναι σε custom resolution τα κρατάει. Μερικά παιχνίδια τα παίζω 3840x1800x120hz. Η 5700xt όμως δεν είναι κάρτα για τέτοια ανάλυση σε πρόσφατα παιχνίδια τουλάχιστον, αν σε ενδιαφέρει αυτό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στην ομάδα.

Η Panasonic OLED TX42LZ800 τι διαφορά έχει με το μοντέλο που έχει το Ε στο τέλος?

Μου κάηκε η δική μου οθόνη και θέλω να πάω άμεσα σε αγορά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει flickering με VRR σε σκοτεινές σκηνές(Alan Wake 2, CP 2077 Phantom Liberty) και είναι ένα από τα μειονεκτήματα της OLED.

Μπορείς να το παρατηρήσεις όταν δείχνει σχεδόν πίσσα σκοτάδι(Dark grey ας πούμε).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τέλος προσφοράς (Σαβ. 27/01), υπαρχει αρκετό απόθεμα ίσως μπει ξανά στο επόμενο κωτσοβολοsale Διαθέσιμη σε προωθητική ενέργεια στον Κοτσοβολο όπου αγοράζοντας δύο τεμάχια αφαιρεί το -50% της αξίας στο δεύτερο. Δηλαδή, αν βρεθούμε δύο άτομα μας βγαίνει μόλις 486€/ άτομο με ΦΠΑ εντός. (Δε γνωρίζω αν γίνεται και αποφορολόγηση από πριν ή στο ταμείο, όμως αν κάποιος διαθέτει επαγγελματικό ΑΦΜ ας το δει.) 

Όποιος ψήνεται να προχωρήσουμε σε αγορά count me in.

 

Επεξ/σία από 7nisiotis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, 7nisiotis είπε

Διαθέσιμη σε προωθητική ενέργεια στον Κοτσοβολο όπου αγοράζοντας δύο τεμάχια αφαιρεί το -50% της αξίας . Δηλαδή αν βρεθούμε δύο άτομα μας βγαίνει μόλις 486€/ άτομο με ΦΠΑ. Δε γνωρίζω αν γίνεται και από φορολόγηση, όμως αν κάποιος διαθέτει επαγγελματικό ΑΦΜ ας το δει. Όποιος ψήνεται να προχωρήσουμε σε αγορά count me in.

 

Η προσφορα ειναι μεχρι αυριο και αφορα μονο ιδιωτες. Οποτε τιμολογιο δεν παιζει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τρελή τιμή, οργανωθείτε παίδες. Και αν μένετε Αθήνα μόλις γράψουν 100 ώρες θα σας τις calibrαρω αν θέλετε.

 

Μια συμβουλή μόνο. Με το που θα την πάρετε, κάντε update το firmware. Όχι από το system menu (έχει bug και δε θα δουλέψει) αλλά από το network menu. Αλλιώς το πρώτο pixel refresh θα αλλάξει το gamma της τηλεόρασης (οι σκούροι τόνοι θα είναι πιο φωτεινοί απο ότι πρέπει).

Επεξ/σία από Solowing
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 27/01/2024 at 00:04, SeNNinhA said:

Η προσφορα ειναι μεχρι αυριο και αφορα μονο ιδιωτες. Οποτε τιμολογιο δεν παιζει

Ευχαριστώ για την ενημέρωση. Η αλήθεια είναι ότι εννοείται στα 486 απλά δεν υπάρχει κάτι στα απλά "μονιτορακια" σε αυτό το εύρος τιμής , που να της πηγαίνει κόντρα σε specs. Τη θέλω και για χαλαρα multiplayer games, 120Hz σε σύγκριση με τα 144Hz που παίζω, διαφορά ανύπαρκτη ουσιαστικά καθώς έχει και απίστευτο response time. 

 

Επεξ/σία από 7nisiotis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...