Προς το περιεχόμενο

Panasonic OLED TX-42LZ800E - Εντυπώσεις και ρυθμίσεις


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πάντως για burn-in δεν υπάρχει φόβος, κλείνω κάτι 8ωρα-10ωρα Diablo 4 με static elements στην οθόνη και δεν καταλαβαίνει τίποτα..Εντάξει προφανώς παίζω με HDR off και το Luminance στο 30 αλλά δεν χρειάζεται παραπάνω γι' αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 57
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Έχει ναι, πιο πολύ το έγραψα για όσους παίζουν 2-3 ώρες παιχνίδια με static elements και φοβούνται για burn-in, δεν υπάρχει καμία περίπτωση απλά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Power on hours δες Πληροφ. Συστηματος Κατασταση 4 αν δεν κανω λαθος         

"Status 4 will tell you first set of numbers A00000-0000000-00000 = brand new.

First set of numbers = Hours, Second set = Times unit has been on off."
 
Ολοι σε εκδοση 3.105 ειμαστε?
 
 
 
Επεξ/σία από *demian*
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τελικά δεν υπάρχει τρόπος να παίξουμε με HGiG ή με HDR Tonemap off έχοντας το 4K/120 bypass ανοιχτό..Τα παιχνίδια φαίνονται ελαφρώς πιο θολά νομίζω χωρίς αυτό αλλά έχεις σωστό HDR οπότε πρέπει να διαλέξεις clarity ή σωστό HDR..Μόνο στα μοντέλα του 2023+ δίνει την επιλογή.

Ναι το τελευταίο firmware είναι το 3.105

Επεξ/σία από Psycho_Warhead
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Psycho_Warhead είπε

Τελικά δεν υπάρχει τρόπος να παίξουμε με HGiG ή με HDR Tonemap off έχοντας το 4K/120 bypass ανοιχτό..Τα παιχνίδια φαίνονται ελαφρώς πιο θολά νομίζω χωρίς αυτό αλλά έχεις σωστό HDR οπότε πρέπει να διαλέξεις clarity ή σωστό HDR..Μόνο στα μοντέλα του 2023+ δίνει την επιλογή.

Ναι το τελευταίο firmware είναι το 3.105

Για μένα είναι εύκολη επιλογή: off. Δεν είναι πιο θολά τα γραφικά, ή τουλάχιστον δεν έχω παρατηρήσει κάτι, απλά κάτι osd από afterburner ή ειδοποιήσεις windows κτλ είναι full στο pixel.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
2 ώρες πριν, seithan είπε

Σε τι απόσταση είναι το κεφαλι σας από το μονιτορ; 

0.8-1.1m. Όταν σερφάρω δεν υπάρχει θέμα, έχω φτιάξει μεγέθη και γραμματοσειρές, έχω fancy zones, προσαρμόζω παράθυρα κτλ. Όταν παίζω με pad ή βλέπω βίντεο αράζω πίσω σε απόσταση > 1μ. Όταν παίζω με k&m βάζω custom res 3840x1800 και είμαι οκ. Όπως έχω πει πολλές φορές, η 42άρα σου δίνει επιλογές και σου λύνει τα χέρια αρκεί να έχεις χώρο στο γραφείο και ιδανικά να την έχεις στον τοίχο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, chrisde είπε

0.8-1.1m. Όταν σερφάρω δεν υπάρχει θέμα, έχω φτιάξει μεγέθη και γραμματοσειρές, έχω fancy zones, προσαρμόζω παράθυρα κτλ. Όταν παίζω με pad ή βλέπω βίντεο αράζω πίσω σε απόσταση > 1μ. Όταν παίζω με k&m βάζω custom res 3840x1800 και είμαι οκ. Όπως έχω πει πολλές φορές, η 42άρα σου δίνει επιλογές και σου λύνει τα χέρια αρκεί να έχεις χώρο στο γραφείο και ιδανικά να την έχεις στον τοίχο.

Ακούγεται σαν να έχει ένα τζερτζελο με το να settaris αναλόγως τι θες να κάνεις.

32 - 34 φαίνεται ποιο chill, plug and play.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, valantis123 είπε

Ακούγεται σαν να έχει ένα τζερτζελο με το να settaris αναλόγως τι θες να κάνεις.

32 - 34 φαίνεται ποιο chill, plug and play.

Τα καλά του pc για όποιον γουστάρει. Είναι όπως το gaming, αν θες plug and play, πας σε κονσόλες. Στο pc θα έχεις ρυθμίσεις και ιστορίες αλλά θα έχεις και περισσότερες επιλογές και δυνατότητες. Ο καθένας κάνει ό,τι νομίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, seithan είπε

Σε τι απόσταση είναι το κεφαλι σας από το μονιτορ; 

0.90 με 1 μέτρο είμαι εγώ, 125% στο μέγεθος γραμματοσειράς. Για προγραμματισμό σου λύνει τα χέρια πάντως η 42'', έχεις ταυτόχρονα 3 παράθυρα ανοικτά καθέτως και κερδίζεις χρόνο στα πάντα.

  • Like 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...