Προς το περιεχόμενο

Η ενσωμάτωση του DALL-E 3 στο Microsoft Paint των Windows 11, διαθέσιμη (σταδιακά) για όλους


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 hours ago, gokuthelegend said:

Αν φτιάξεις κάτι με την βοήθεια κάποιας ΑΙ, το προϊόν θα ανήκει σε εσένα ή σε αυτόν που έφτιαξε την ΑΙ;

Μα εννοείται ανήκει στην ΑΙ.

Όπως και τώρα, που οποιαδήποτε εργασία κάνεις στον υπολογιστή σου, ανήκει στην Intel, AMD, Microsoft, Nvidia και πάει λέγοντας.

Επίσης ότι φωτογραφία τραβάς με κάμερα, οι φωτογραφίες ανήκουν στον κατασκευαστή της κάμερας.

Νομίζω υπάρχει και προσχέδιο νόμου, όπου για ότι βίδα βιδώσεις/ξεβιδώσεις, αυτομάτως έχει δικαιώματα ο κατασκευαστής του κατσαβιδιού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, panther_512 είπε

Μα εννοείται ανήκει στην ΑΙ.

Όπως και τώρα, που οποιαδήποτε εργασία κάνεις στον υπολογιστή σου, ανήκει στην Intel, AMD, Microsoft, Nvidia και πάει λέγοντας.

Επίσης ότι φωτογραφία τραβάς με κάμερα, οι φωτογραφίες ανήκουν στον κατασκευαστή της κάμερας.

Νομίζω υπάρχει και προσχέδιο νόμου, όπου για ότι βίδα βιδώσεις/ξεβιδώσεις, αυτομάτως έχει δικαιώματα ο κατασκευαστής του κατσαβιδιού.

Όχι διότι το hardware καθώς και τα κατσαβίδια μου τα έχω αγοράσει, είναι δικά μου. Αντίστοιχα αν κάποιος χρησιμοποιεί Photoshop, Autocad ή όποιο άλλο εμπορικό λογισμικό, το πληρώνει για την χρήση του. Την ΑΙ την πληρώνουμε; Σε ποιον ανήκει το υλικό που παράγει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, gokuthelegend είπε

Αν φτιάξεις κάτι με την βοήθεια κάποιας ΑΙ, το προϊόν θα ανήκει σε εσένα ή σε αυτόν που έφτιαξε την ΑΙ;

Σε εσένα, απλά πρέπει να αναγράφετε πως είναι AI generated αν και αυτά λογικά θα νομοθετηθούν σιγά σιγά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 minutes ago, gokuthelegend said:

Όχι διότι το hardware καθώς και τα κατσαβίδια μου τα έχω αγοράσει, είναι δικά μου. Αντίστοιχα αν κάποιος χρησιμοποιεί Photoshop, Autocad ή όποιο άλλο εμπορικό λογισμικό, το πληρώνει για την χρήση του. Την ΑΙ την πληρώνουμε; Σε ποιον ανήκει το υλικό που παράγει;

Φίλε μου, μόνος σου απαντάς στην ερώτησή σου.

Άλλο πράγμα η πληρωμή για τη χρήση εργαλείου (είτε εφάπαξ, όπως το κατσαβίδι, ή συνδρομή όπως τα λογισμικά) και άλλο πράγμα ο κατασκευαστής του εργαλείου να έχει δικαιώματα στο έργο που παράγεις με αυτά.

Δεν υφίσταται ο δημιουργός της ΑΙ να έχει δικαίωμα στο έργο που παράγεις με τη συνδρομή της ΑΙ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, gokuthelegend said:

Αν φτιάξεις κάτι με την βοήθεια κάποιας ΑΙ, το προϊόν θα ανήκει σε εσένα ή σε αυτόν που έφτιαξε την ΑΙ;

Αυτό με την ΤΝ και τα πνευματικά είναι κυρίως θεαθήναι.

Έχεις μία εικόνα ψηφιακά, το πως την έκανες δεν το γνωρίζει κανείς, δεν χρειάζεται καν να πεις αν την έκανες στο χέρι, στο photoshop ή αν την έκανε κάποιο πρόγραμμα ΤΝ με κάποιο κείμενο που έθεσες. Το ίδιο ακριβός κείμενο να βάλει κάποιος άλλος θα του βγάλει κάτι διαφορετικό επομένως είναι μοναδική και δεν υπάρχει άλλη πανομοιότυπη, άρα αποτελεί "ιδιοκτησία σου" και όταν θα την δημοσιεύσεις μπορείς να βάλεις και copyright.

Το ίδιο και για το κείμενο, θα μπορούσες κι εσύ να γράψεις κείμενο και να το εμπλουτίσεις με λέξεις ωραίες κτλ, αν στο κάνει η ΤΝ πάλι κανείς δεν μπορεί να το ξέρει.

Ο αγώνας εναντίων στην τεχνητή νοημοσύνη είναι χαμένος από χέρι ειδικά την στιγμή που υπάρχουν και open source ελεύθερα προγράμματα γιατί εκεί δεν μπορείς να κάνεις μήνυση σε κανέναν.

~~

Τώρα το αν το θεωρεί κάποιος σωστό ή όχι αυτό είναι άλλο θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το κάνανε το ms paint στα δημοτικό α-β μάθημα (να συνηθίζουν το ποντίκι τα παιδάκια) και μας έφτιαχαν κάτι τέτοια

spacer.png

Τώρα θα τα λες φτιάξε ένα σπιτάκι σε ένα ηλιοβασίλεμα.. και οι μπόμπιρες θα σου λένε "το έφτιαξα ορίστε". 

spacer.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, Clytoceyx είπε

Layers εχουν βαλει στο paint των win11 η θα περιμενουν να γινει self aware η AI και να το προγραμματισει μονη της; Μου θυμιζει κατι βλαχο-δημαρχους που ενω κανουν ολα τα ωραια με την ψηφιοποιηση κτλ, αφηνουν στην ακρη κατι καθαρισμους φρεατιων και αλλα τετοια παρακατιανα, αλλα βασικα και επουσιωδη, εργα. Βγαινουν και καμαρωνουν στα καναλια αλλα μετα απο μια βροχη τρωνε ροχαλες.

https://www.bleepingcomputer.com/news/microsoft/microsoft-paint-finally-gets-support-for-layers-and-transparency/

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...