Προς το περιεχόμενο

Η ενσωμάτωση του DALL-E 3 στο Microsoft Paint των Windows 11, διαθέσιμη (σταδιακά) για όλους


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το Microsoft Paint κάνει ένα βήμα προς το μέλλον με την ενσωμάτωση του DALL-E 3, πιο γνωστού ως Cocreator AI.

H λειτουργία που στηρίζεται στο Dall-E-3 της OpenAI, και την οποία έχουμε δει αρχικά στο Bing AI, επιτρέπει στους χρήστες να δημιουργούν εικόνες βάσει κειμένου και επιθυμητών καλλιτεχνικών στιλ.

Η Microsoft είχε αρχικά ανακοινώσει την πρόθεσή της να ενσωματώσει τα χαρακτηριστικά δημιουργίας εικόνων με AI του Bing στο Paint στις 26 Σεπτεμβρίου. Σύμφωνα με το Windows Latest, το Cocreator για το Paint έχει πλέον βγει από τη φάση δοκιμών και είναι έτοιμο για μια ευρύτερη κυκλοφορία για όλους τους χρήστες των Windows 11.

Μπορείτε να αποκτήσετε πρόσβαση στο εργαλείο δημιουργίας εικόνων με AI ανοίγοντας το Paint και κάνοντας κλικ στο εικονίδιο Cocreator στη γραμμή εργαλείων. Στη συνέχεια στο πλαίσιο κειμένου, περιγράψτε την εικόνα που θέλετε να δημιουργήσετε, π.χ. "ένα σκυλί με εντυπωσιακά ρούχα" ή "ένα ηλιοβασίλεμα στην παραλία". Έπειτα, επιλέξτε στιλ για την εικόνα σας και πατήστε το κουμπί Δημιουργία. Το Cocreator θα δημιουργήσει 3 διαφορετικές εκδοχές της εικόνας που περιγράψατε. Μπορείτε στη συνέχεια να επιλέξετε μία για να ξεκινήσετε να επεξεργάζεστε στον καμβά του Paint. 

Επιπλέον, η Microsoft έχει συμπεριλάβει ένα tutorial “βήμα προς βήμα” μέσα στο Paint το οποίο στοχεύει να εξοικειώσει τους χρήστες με τη λειτουργικότητα του Cocreator.

Η ενσωμάτωση της AI λειτουργίαςδεν είναι η μοναδική βελτίωση του Paint στα Windows 11 φέτος. Νωρίτερα, είδαμε την εισαγωγή εφέ διαφάνειας, προσφέροντας στους χρήστες πρόσθετη δημιουργική ευελιξία. Επιπλέον, έχει προστεθεί η πολυπόθητη λειτουργία των layers, προσφέροντας μια πιο εξελιγμένη προσέγγιση στην ψηφιακή τέχνη.


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα τρελαθώ με το ΑΙ αλλά οτιδήποτε επιπλέον στο Paint είναι ευπρόσδεκτο.

Είναι ότι πιο εύχρηστο για μικροδουλίτσες και το χρησιμοποιώ εξαιρετικά πολύ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 03/12/2023 at 12:01, Georgios Pappas said:

ai generated:

image.jpeg.9327a39188fda33484e0d269400853e9.jpeg

Είναι απίστευτο εργαλείο, προσωπικά έχω και γραφίδα και γνωρίζω από σχέδιο έχω και το illustrator και photoshop κτλ αλλά η βοήθεια που προσφέρει η ΤΝ είναι αξεπέραστη. Ακόμα και το να σου δώσει την ιδέα ή να σε κινήσει προς μία κατεύθυνση σε βοηθάει στον καταιγισμό ιδεών.

Και παρόλο που είναι ακόμα σε πρώιμο στάδιο έχει αρχίσει να γίνεται αρκετά λειτουργική στην δημιουργία εικόνων, είμαστε ακόμα στην αρχή. Σε λίγο ο κάθε ένας άνθρωπος θα είναι καλλιτέχνης για τις ανάγκες του.

Επεξ/σία από Diavolos666
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ χρησιμοποιώ το paint καθημερινά στη δουλειά μου για να αντικαθιστώ κείμενο σε εικόνες που λαμβάνω από το Word. Όμως στην τελευταία αναβάθμιση που έλαβα όταν αντιγράφω μία εικόνα από το Word, η εικόνα επικολλάται για κάποιο λόγο σε πολύ μικρή ανάλυση στη Ζωγραφική με αποτέλεσμα να μην μπορώ να κάνω τη δουλειά μου πια. Αναγκάστηκα μάλιστα να μπω στη διαδικασία να κατεβάσω το classic paint για να μην έχω αυτό το πρόβλημα. Δηλαδή, στο classic paint ή στη Ζωγραφική 3D η εικόνα επικολλάται σε πλήρη ανάλυση.

 

Έχει κανείς αυτό το πρόβλημα; Καλές οι αναβαθμίσεις, αλλά όταν κάποιο bug(;) δεν σου επιτρέπει να εργαστείς και να κάνεις αυτό που κάνεις για 15+ χρόνια, είναι πολύ απογοητευτικό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 hours ago, Georgios Pappas said:

ai generated:

image.jpeg.9327a39188fda33484e0d269400853e9.jpeg

…πες στο ΑΙ να χώσει και ένα τατού το λογοτυπο του ινσόμνια στο κούτελο, να γουστάρουμε 😀😀

Επεξ/σία από TheGrisGrisMan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι σιγά-σιγά θα είναι αδύνατη η προστασία των δεδομένων μας στο pc μας. Τώρα είναι εφικτή, με λίγο δουλεία, αν και όχι για τον μέσο χρήστη.

Με όλα αυτά τα ai-crap θα είναι ίσως αδύνατον ακόμα και να έχεις Windows 11/12 χωρίς επικοινωνία πλήρη με όλα αυτα τα "services".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, endeavour είπε

Εγώ αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι σιγά-σιγά θα είναι αδύνατη η προστασία των δεδομένων μας στο pc μας. Τώρα είναι εφικτή, με λίγο δουλεία, αν και όχι για τον μέσο χρήστη.

Με όλα αυτά τα ai-crap θα είναι ίσως αδύνατον ακόμα και να έχεις Windows 11/12 χωρίς επικοινωνία πλήρη με όλα αυτα τα "services".

τι σχέση έχουν τα δεδομένα σου με τα services

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
53 λεπτά πριν, hellghan είπε

τι σχέση έχουν τα δεδομένα σου με τα services

Αν φτιάξεις κάτι με την βοήθεια κάποιας ΑΙ, το προϊόν θα ανήκει σε εσένα ή σε αυτόν που έφτιαξε την ΑΙ;

Επεξ/σία από gokuthelegend
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Layers εχουν βαλει στο paint των win11 η θα περιμενουν να γινει self aware η AI και να το προγραμματισει μονη της; Μου θυμιζει κατι βλαχο-δημαρχους που ενω κανουν ολα τα ωραια με την ψηφιοποιηση κτλ, αφηνουν στην ακρη κατι καθαρισμους φρεατιων και αλλα τετοια παρακατιανα, αλλα βασικα και επουσιωδη, εργα. Βγαινουν και καμαρωνουν στα καναλια αλλα μετα απο μια βροχη τρωνε ροχαλες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...