Προς το περιεχόμενο

Eurobank υποχρεωτική συνδρομή σε κάθε λογαριαμό.


Havik

Προτεινόμενες αναρτήσεις

21 minutes ago, CHRISpros said:

Ο λογαριασμός ειναι ο ίδιος. Ο πελάτης ΔΕΝ έχει την επιλογή για το πως θα λάβει τη μισθοδοσία. 

Η επιλογή γίνεται από την εταιρία. Ο υπάλληλος ΔΕΝ μπορεί να ελέγξει την εταιρία. Η eurobank μπορέι. Το κράτος μπορεί. Ο υπάλληλος όχι. 

 

Όντως,  η πραγματικότητα είναι αυτή, μόνο ο εργοδότης είναι αυτός που μπορεί  να κάνει την κίνηση για να χαρακτηριστεί ο λογαριασμός μισθοδοσίας, απο την στιγμή που δεν το κάνει τότε δεν έχεις λογαριασμό μισθοδοσίας

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 713
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μου ήρθε και εμένα το e-mail. Τους πήρα τηλέφωνο, η τράπεζα είναι απαράδεκτη, μακάρι να φύγει κόσμος και κοσμάκης. 

Έκλεισα ραντεβού για να χαρακτηριστεί ο λογαριασμός μου μισθοδοσίας. Ετσι και υπαρξει οποιαδήποτε χρέωση έφυγα χθες. 

Οι ανθρωποι είναι αλήτες. Όχι για τα 0,60€ αλλά για τη λογική τους. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Errik είπε

Μου ήρθε και εμένα το e-mail. Τους πήρα τηλέφωνο, η τράπεζα είναι απαράδεκτη, μακάρι να φύγει κόσμος και κοσμάκης. 

Έκλεισα ραντεβού για να χαρακτηριστεί ο λογαριασμός μου μισθοδοσίας. Ετσι και υπαρξει οποιαδήποτε χρέωση έφυγα χθες. 

Οι ανθρωποι είναι αλήτες. Όχι για τα 0,60€ αλλά για τη λογική τους. 

Ε ναι, πρεπει να πας και απο εκει. Εννοείται. Αλλιως δεν γινεται. 2024. 
Θα προσπαθησω να το κανω εταιρικα και μαζικα για ολους στο γραφειο, αλλα κατι μου λεει οτι δεν θα παει καλα αυτο! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Errik said:

Έκλεισα ραντεβού για να χαρακτηριστεί ο λογαριασμός μου μισθοδοσίας. Ετσι και υπαρξει οποιαδήποτε χρέωση έφυγα χθες. 

Μην προτρέχω αλλά δεν βλέπω να γίνεται δουλειά, αν ήταν όντως μισθοδοσίας σύμφωνα με τα κριτήριά τους θα το έλεγε. Το ίδιο έκανα και εγώ νομίζοντας πως είναι κάποιο λάθος, για να ενημερωθώ πως εφόσον η πληρωμή γίνεται με έμβασμα δεν μπορούν να κάνουν τίποτα. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 minutes ago, Errik said:

Με ποιο άλλο τροπο πέρα απο έμβασμα γίνεται η πληρωμή της μισθοδοσίας;! 

Ανεβάζει ο εργοδότης ειδικό αρχείο και κάνει το έμβασμα, μπαίνει και χαρακτηρισμός πληρωμή μισθοδοσίας 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου ήρθε και εμένα το mail που λέει ότι εντάσσομαι στο Blue advantage άνευ χρέωσης.

Το θέμα είναι ότι προμοτάρουν τις συνδρομές και κάποια στιγμή μπορεί να αλλάξουν οι κανόνες ώστε να χρεώνονται όλοι χωρίς εξαιρέσεις. Μετά, σιγά σιγά να γίνονται μικρές αυξήσεις αφού "συνηθίσουμε" στην ιδέα.

Είναι πραγματικά άσχημη αυτή η τάση και ελπίζω να μην ακολουθήσουν και οι άλλες τράπεζες. Από την άλλη πλευρά ζυγίζει ο καθένας και πράττει όπως τον συμφέρει. Δηλαδή ακόμα και να χρεωνόμουν το 60λεπτο, κάνοντας μια ή δυο αγορές ανά έτος με πολύ υψηλό ποσοστό επιστροφής (γερμανός, πλαίσιο κλπ) τα λεφτά της συνδρομής υπερκαλύπτονται από την γενναία έκπτωση των αγορών αυτών.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Engimek είπε

Δηλαδή ακόμα και να χρεωνόμουν το 60λεπτο, κάνοντας μια ή δυο αγορές ανά έτος με πολύ υψηλό ποσοστό επιστροφής (γερμανός, πλαίσιο κλπ) τα λεφτά της συνδρομής υπερκαλύπτονται από την γενναία έκπτωση των αγορών αυτών.

Την οποία επιστροφή την είχες και πριν την εφαρμογή της μηνιαίας χρέωσης.Κάτι αντίστοιχο μου είχαν πει πριν αρκετά χρόνια στην Πειραιώς όταν χρεώσανε και εισπράξαν συνδρομή για την πιστωτική μετα απο 10 χρόνια:

-Mα κύριε θα κερδίζετε από τα yellows περισσότερα από τα 30€ της συνδρομής.

Τους έδωσα την κάρτα να την βάλουν μαζί με τα yellows στο πιο σκοτεινό σημείο του σώματός τους...

  • Like 4
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ... δίνουν στο "υποχρεωτικό πακέτο" τις δωρεάν συναλλαγές iris και την επιστροφή που ήδη ήταν διαθέσιμα. Και όπως είπα  παραπάνω είναι @@-κίες που κάνουν για να μας βάλουν στο τρυπάκι της συνδρομής.

Απλά π.χ. για εμένα που φέτος έχω 300 ευρώ επιστροφή από αγορές που είχα ανάγκη να κάνω (200 ευρώ πραγματικό κέρδος αν πάω με τιμές skroutz αντί για πλαισίου) ακόμα και με τη συνδρομή θα με συνέφερε. Δηλαδή 200 - 7,2 = 192,8 καθαρή έκπτωση.

Αν αρχίσουν να με χρεώνουν τη συνδρομή (λόγω μισθοδοσίας δεν) και δεν έχω ανάγκη την επιστροφή για να ισοφαρίζει τα πράγματα τότε προφανώς και δε θα συμφέρει και πράττω αναλόγως.

p.s. Για την Πειραιώς που αναφέρεις θα πω 2 πράγματα. Πρώτον δεν ξέρω αν κάνει τόσο μεγάλες προσφορές τύπου 20% όπως η eurobank σε λευκές συσκευές και προιόντα τεχνολογίας. Και δεύτερον μόνο και μόνο που έχει τα γελοία yellows αντί για ευρώ ως επιστροφή, δεν θα ασχολούμουν εύκολα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου ήρθε και μένα σήμερα το email. Ο ένας λογαριασμός είναι μισθοδοσίας, και ο άλλος αποταμιεύω. Οπότε λογικά δεν πληρώνω τπτ προσωπικά. Για να δούμε και στην πράξη τι θα γίνει όμως, εμπιστοσύνη δεν υπάρχει καμία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Engimek είπε

Αν αρχίσουν να με χρεώνουν τη συνδρομή (λόγω μισθοδοσίας δεν) και δεν έχω ανάγκη την επιστροφή για να ισοφαρίζει τα πράγματα τότε προφανώς και δε θα συμφέρει και πράττω αναλόγως

Εφόσον είναι μισθοδοσίας λογικά δεν θα χρεώσουν συνδρομή οπότε δεν έχεις λόγο να φύγεις. Η Πειραιώς ήταν με διαφορά η χειρότερη τράπεζα πριν ισοβαθμήσει με την eurobank λόγω των τελευταίων εμπνεύσεων της, για τις δικές μου ανάγκες και δεδομένα πάντα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μου ήρθε και σε εμένα το mail. Εκνευρίστηκα απίστευτα. Από τη στιγμή που σε υποχρεώνει το κράτος να χρησιμοποιείς κάρτα για το αφορολογητο θα έπρεπε να είναι δωρεάν. Είναι μισθοδοσίας ο δικός μου , οπότε δεν πληρώνω, οπότε δεν θα ασχοληθώ. Εάν με χρέωναν θα τους χαιρετούσα και θα πήγαινα σε άλλη τράπεζα, ή σε revolut, που έτσι κ αλλιώς τη χρησιμοποιώ τόσα χρόνια, χωρίς κανένα πρόβλημα.

Επεξ/σία από filip123go
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το κρατος σε υποχρεωνει να χρησιμοποιεις καρτα για το αφορολογητο, σε υποχρεωνει να πηγαινεις εκαθαρριστικο στη τραπεζα(ενω καποτε αρκουσε απλα να δειχνεις βεβαιωση αποδοσης ΑΦΜ), σε υποχρεωνει να εχεις κινητο τηλεφωνο.

η ιδια η κυβερνηση εχει ενα χρονο που υποσχεται οτι ΘΑ βαλει χερι στις τραπεζες και τις προμηθειες τις. Αν εσεις ειδατε κατι, ενημερωστε με. 

Την ιδια ωρα η αγαπημενη eurobank ανακοινωσε 

  • Τα καθαρά έσοδα από αμοιβές και προμήθειες ενισχύθηκαν κατά 4,2% το 2023 και ανήλθαν σε 544 εκατ., κυρίως λόγω των εσόδων από τις χορηγήσεις, αντιστοιχώντας σε 69 μονάδες βάσης επί του συνολικού ενεργητικού.
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιο απάτη από την εθνική που κρατάνε 2.5 ευρώ το μήνα για εμπορικό λογαριασμό δεν έχει. Η Πειραιώς δεν κρατάει τίποτα σε εμπορικό λογαριασμό και η eurobank με την επιστροφή που έχει τα 60 λεπτά δεν είναι τίποτα. Η εθνική με το σάπιο go4more και τα 2.5 ευρώ νομίζω είναι ότι χειρότερο από τις ελληνικές τράπεζες αυτή τη στιγμή. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...