Προς το περιεχόμενο

Eurobank υποχρεωτική συνδρομή σε κάθε λογαριαμό.


Havik

Προτεινόμενες αναρτήσεις

29 λεπτά πριν, JSD είπε

 όχι, στο insomnia το λένε

 

Εχει δίκιο ο φίλος, έχουν ήδη γραφτεί άρθρα περί του θέματος, με βαρύγδουπους τίτλους, κιόλας. Θα επαναλάβω ότι επίσημη ανακοίνωση δεν υπάρχει, πάντως, από μέρους τους.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 670
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, Gulik είπε

 

Εχει δίκιο ο φίλος, έχουν ήδη γραφτεί άρθρα περί του θέματος, με βαρύγδουπους τίτλους, κιόλας. Θα επαναλάβω ότι επίσημη ανακοίνωση δεν υπάρχει, πάντως, από μέρους τους.

Αυτό έχω καταλάβει και εγώ. Ισως να βιάστηκε η Eurobank ή να είχε ανάγκη τα χρήματα ή οι άλλοι να την αφήνουν να κάνει το "πείραμα". Ας είναι...

Επεξ/σία από JSD
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 03/12/2023 at 16:43, Strat8 said:

Θυμάμαι πως είχα διαβάσει εδώ και αρκετούς μήνες πως η Eurobank σκόπευε να βάλει σταδιακά συνδρομή σε όλους τους λογαριασμούς της, με εξαίρεση αυτούς στους οποίους μπαίνει μισθός/σύνταξη. Όσοι επιλέξουν να διατηρήσουν δωρεάν λογαριασμό, τότε θα χάσουν τη δυνατότητα πραγματοποίησης πληρωμών, μεταφορών, αναλήψεων και γενικά σχεδόν κάθε κίνησης. Δεν με ξαφνιάζει οπότε. Παρεμπιπτόντως, το ίδιο είχα δει και για τις υπόλοιπες ελληνικές συστημικές τράπεζες οπότε εσύ μπορείς να χαιρετίσεις την Eurobank και να της κάνεις blacklist αλλά μη νομίζεις πως τα πράγματα θα είναι καλύτερα και στις υπόλοιπες.

Σηκώνουμε όλοι τα χρήματα που τους δανείζουμε άτοκα, και καταρρέει το τραπεζικό σύστημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, Aias είπε

εγω και θα προχωρησω σε καταγγελια. Και για την χρεωση και για την μη ενημερωση.Στο συνηγορο του καταναλωτη?Ξερει καποιος που?

Έκανα κι εγώ καταγγελία στο συνήγορο του καταναλωτή προ διμήνου. Μου ήρθε ταχυδρομικά ένα χαρτί με την καταγγελία κι ότι καλούσε την τράπεζα να μου απαντήσει εντός λίγων ημερών. Ακόμα περιμένω την απάντηση!

Δεν γίνεται τίποτα παιδιά. Οι τράπεζες, παρά την υποχρέωση από το κράτος να κάνουμε συναλλαγές με κάρτες κλπ, είναι επιχειρήσεις και μπορούν να επιβάλουν όποια αύξηση θέλουν. Δυστυχώς δεν έχουμε επιλογές. Να ευχόμαστε να μην ακολουθήσουν και οι άλλες με τέτοιες χρεώσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Titanik είπε

Σηκώνουμε όλοι τα χρήματα που τους δανείζουμε άτοκα, και καταρρέει το τραπεζικό σύστημα.

Θα τους κάνεις την μάπα κρέας 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

image.png.8ec70361d2cd66c9bcba2bdcd64cf10e.png

Να τα μας....

τι να πω, είχα 2 λογαριασμούς, τον έναν τον μετέτρεψα online (με κάποια διαδικασία, γενικά σε δυσκολεύουν) σε ΑΠΟΤΑΜΙΕΥΩ ΤΩΡΑ κ δε χρεώνεται πια. Προτείνω κ τους υπόλοιπους, να τους μετατρέψουν κ ότι λεφτά έχουν να τα βάλουν εκεί με τα γνωστά "προνόμια" τίποτα δλδ απλώς για να έχουν τελος πάντων μια καβάτζα έναν λογαριασμό στη Eurobank ΑΝ ποτε χρειαστεί. Έχει κ επιτόκιο 0,3-0,5% 😛 (αν έχετε εκεί λεφτά θα βγάζετε τα σπασμένα)

Εννοείται, θα γίνει κ ο λογαριασμός της φωτογραφίας σε ΑΠΟΤΑΜΙΕΥΩ ΤΩΡΑ, μόλις εκλείψει ο λόγος για τον οποίο χρειάζονται μεταφορές σε άλλους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, 1comment είπε

Έκανα κι εγώ καταγγελία στο συνήγορο του καταναλωτή προ διμήνου. Μου ήρθε ταχυδρομικά ένα χαρτί με την καταγγελία κι ότι καλούσε την τράπεζα να μου απαντήσει εντός λίγων ημερών. Ακόμα περιμένω την απάντηση!

Δεν γίνεται τίποτα παιδιά. Οι τράπεζες, παρά την υποχρέωση από το κράτος να κάνουμε συναλλαγές με κάρτες κλπ, είναι επιχειρήσεις και μπορούν να επιβάλουν όποια αύξηση θέλουν. Δυστυχώς δεν έχουμε επιλογές. Να ευχόμαστε να μην ακολουθήσουν και οι άλλες με τέτοιες χρεώσεις.

δεν εχω να χασω τιποτα οποτε θα το κανω και εγω. Καλυτερα μια προσπαθεια παρα καμια.Ευχαριστω για το σχολιο να προχωρησω με τον σ του κ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 hours ago, rallistas said:

Εγω που εχω τον τρεχουμενο λογαριασμο (παλιος μισθοδοσιας οταν δουλευα αλλου) στην Eurobank μονιμα αδειο, και απλα βαζω καθε μηνα 500 ευρω για να τα μεταφερω σε ενα δανειο, πως θα χρεωνομαι τα 60 cents δηλαδη?

Φίλος με στεγαστικό που κάνει το ίδιο και έχει κάτι ψιλά πέρα από τη δόση που βάζει και τραβιέται, δεν τον έχουν χρεώσει καθόλου επειδή μάλλον είναι χαρακτηρισμένος ο λογαριασμός ως "δανείου" που δεν χρεώνεται σαν αυτούς που είναι μισθοδοσίας. Σε άλλες περιπτώσεις όπως εγώ που είχα έναν να κάθεται, μεταφορά με IRIS λίγα λίγα σε άλλη τράπεζα και κλείσιμο χωρίς πολλά πολλά

Επεξ/σία από Hacker?pcs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή ειχα και εγώ παλιά λογαριασμό μισθοδοσίας από την παλιά μου δουλειά και πλέον έχει αλλάξει status και θα χρεώνομαι ανα μήνα, θέλω να μεταφέρω τα χρήματά μου στην ΕΘΝΙΚΗ που είναι η βασική μου τράπεζα. Ποιος είναι ο σωστότερος τρόπος για να κάνω την μεταφορά; Με ανάληψη από ΑΤΜ ή υπάρχει και εναλλακτικός τρόπος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν γίνει η μετατροπή σε Αποταμιεύω Τώρα, ξέρετε αν χάνεται το ιστορικό με τις συναλλαγές του λογαριασμού ή χάνεται το αφορολόγητο που έχει χτιστεί μέχρι τώρα; Το έχει δοκιμάσει κανείς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kontow είπε

image.png.8ec70361d2cd66c9bcba2bdcd64cf10e.png

Να τα μας....

τι να πω, είχα 2 λογαριασμούς, τον έναν τον μετέτρεψα online (με κάποια διαδικασία, γενικά σε δυσκολεύουν) σε ΑΠΟΤΑΜΙΕΥΩ ΤΩΡΑ κ δε χρεώνεται πια. Προτείνω κ τους υπόλοιπους, να τους μετατρέψουν κ ότι λεφτά έχουν να τα βάλουν εκεί με τα γνωστά "προνόμια" τίποτα δλδ απλώς για να έχουν τελος πάντων μια καβάτζα έναν λογαριασμό στη Eurobank ΑΝ ποτε χρειαστεί. Έχει κ επιτόκιο 0,3-0,5% 😛 (αν έχετε εκεί λεφτά θα βγάζετε τα σπασμένα)

Εννοείται, θα γίνει κ ο λογαριασμός της φωτογραφίας σε ΑΠΟΤΑΜΙΕΥΩ ΤΩΡΑ, μόλις εκλείψει ο λόγος για τον οποίο χρειάζονται μεταφορές σε άλλους...

Τι διαδικασία έκανες δηλαδή, μήπως μας βοηθήσεις; 

Εμένα δεν με αφήνει online.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, Savvas765 είπε

Αν γίνει η μετατροπή σε Αποταμιεύω Τώρα, ξέρετε αν χάνεται το ιστορικό με τις συναλλαγές του λογαριασμού ή χάνεται το αφορολόγητο που έχει χτιστεί μέχρι τώρα; Το έχει δοκιμάσει κανείς;

Δεν χάνεται τίποτα. Τόσο το ιστορικό των συναλλαγών όσο και το αφορολόγητο παραμένουν ώς είχαν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 minutes ago, kogba said:

Τι διαδικασία έκανες δηλαδή, μήπως μας βοηθήσεις; 

Εμένα δεν με αφήνει online.

Απο το Internet Banking στο PC

Τα βάζω σε spoiler για να μην καταχραστώ το χώρο.

Spoiler

image.png.aa865fc4c785f17cb11cb54c71def3e8.png

 

Spoiler

image.png.af0cdeec63636ee53a4f5b7a1d0a6e88.png

Απο εκεί κ πέρα σε οδηγεί μόνο του. Πατάς κάποια στοιχεία ότι συμφωνείς, κάτι με τη κάρτα σου κλπ

Με δυσκόλεψε αν θυμάμαι καλά γιατί ήταν συνδεδεμένος ο λογαριασμός στη κάρτα μου, την αποσύνδεσα, έκανα ενημέρωση μέσω gov-KYC τα στοιχεια μου, πήρε την αίτηση κ την επόμενη ημέρα ο λογαριασμός έγινε ΑΠΟΤΑΜΙΕΥΩ ΤΩΡΑ. Κάρτα έχω ακόμη την κανονική (με την €Πιστροφή) κ συνδέθηκε κ ο νέος λογαριασμός. Μπορώ να να του κάνω μόνο πιστώσεις κ βέβαια και μεταφορές απο τον έναν στον άλλο που είμαι δικαιούχος.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Hacker?pcs είπε

Φίλος με στεγαστικό που κάνει το ίδιο και έχει κάτι ψιλά πέρα από τη δόση που βάζει και τραβιέται, δεν τον έχουν χρεώσει καθόλου επειδή μάλλον είναι χαρακτηρισμένος ο λογαριασμός ως "δανείου" που δεν χρεώνεται σαν αυτούς που είναι μισθοδοσίας. Σε άλλες περιπτώσεις όπως εγώ που είχα έναν να κάθεται, μεταφορά με IRIS λίγα λίγα σε άλλη τράπεζα και κλείσιμο χωρίς πολλά πολλά

Έχω στεγαστικό στη Eurobank. Μια χαρά χρέωσε συνδρομή 0,60€ από 1/4.

3 ώρες πριν, Sherlock_7 είπε

Επειδή ειχα και εγώ παλιά λογαριασμό μισθοδοσίας από την παλιά μου δουλειά και πλέον έχει αλλάξει status και θα χρεώνομαι ανα μήνα, θέλω να μεταφέρω τα χρήματά μου στην ΕΘΝΙΚΗ που είναι η βασική μου τράπεζα. Ποιος είναι ο σωστότερος τρόπος για να κάνω την μεταφορά; Με ανάληψη από ΑΤΜ ή υπάρχει και εναλλακτικός τρόπος;

Ανάληψη από ΑΤΜ το όριο είναι 800€ νομίζω.

Αλλιώς είτε πας στο γκισέ είτε κάνεις online μεταφορά με την εκάστοτε προμήθεια βέβαια.

Επεξ/σία από Despotas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 minutes ago, Despotas said:

Έχω στεγαστικό στη Eurobank. Μια χαρά χρέωσε συνδρομή 0,60€ από 1/4.

Ο λογαριασμος εξυπηρετησης δανειου δεν χρεωνεται. Οι αλλοι ναι, ασχέτως αν υπαρχει στεγαστικο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...