Προς το περιεχόμενο

Αγορά ηλεκτρικού αυτοκινήτου - Γνώμες, απόψεις για νέα μοντέλα


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σκέφτομαι να πάρω το πρώτο μου ηλεκτρικό αυτοκίνητο και θα ήθελα την γνώμη σας γενικά για τα μοντέλα που θα πω. 

Γενικά λέω να φτιάξω αυτό το νήμα για να μιλάμε για πληροφορίες για νέα μοντέλα αλλά και για όποιον θέλει για την αγορά νέου ηλεκτρικού αυτοκινήτου.

Επειδή πλέον κοιτάω και στους δρόμους τι κυκλοφορεί να πω ότι αυτό που έχω δει πάντα είναι Tesla και κυρίως το Model 3 και λιγότερο το μεγαλύτερο Model Y. Σπάνια βλέπω οτιδήποτε άλλο. Πιο πολύ κανά ευρωπαικό αλλά και αυτό πολύ σπάνια.

Tώρα να πω τα μοντέλα που πιστεύω ότι ξεχωρίζουν στα ηλεκτρικά αυτοκίνητα με τιμή γύρω από τα 30.000- 50.000 ευρώ. 

Kia EV6

https://configurator.kia.gr/model/ev6?

model_image_1664540895.jpg

 

Το κυκλοφορουν εδώ και δύο χρόνια και νομίζω το 24 θα βγάλουν και νέα έκδοση. Φοβερό αμάξι σε εμφάνιση και σε άλογα και δεν έχω διαβάσει κάτι αρνητικό σε reddit.

 

Hyundai Kona

https://www.hyundai.gr/models/hyundai-kona-2023/#exterior

έρχεται νέα έκδοση το 24, δεν το έχουν φέρει στην Ελλάδα ακόμα. Είναι το πιο άσχημο σε εμφάνιση από όλα από αυτά που θέλω αλλά έχει παρά πολλά futures 

Hyundai Ioniq 5

https://configurator.hyundai.gr/configurator/ioniq-5/58-kwh-170ps/

ioniq-5-main.png

Υπάρχει και η Ν έκδοση πολύ πιο ακριβή όμως κατά 20 χιλιάρικα.

Tesla Model 3

https://www.tesla.com/el_gr/model3/design#overview

model-3-performance-red-front-motion-sf-

 

Mε νέα έκδοση με πολλές βελτιώσεις. 

Tesla Model Y

https://www.tesla.com/el_gr/modely/design#overview

 

Αυτό που μου αρέσει με τα tesla όχι μόνο ότι είναι στην αιχμή της τεχνολογίας αλλά και ότι λόγο της δημοτηκότητας τους ειναι σίγουρο ότι θα υποστηριζονται με λογισμικό για χρόνια καθώς αυτό πλέον θα είναι must στα αυτοκίνητα. Αυτό που δεν μου αρέσει γενικά στα Tesla είναι ο μίνιμαλ χαρακτήρας τους, Θέλω πιο πολλά μπλιμπλίκια σε ένα αμάξια ηλεκτρικό.

Toyota bZ4X

Το πρώτο ηλεκτρικό της Toyota δείχνει εντυπωσιακό αλλά είχε κάποια προβλήματα το μοντέλο του 2023 που υπόσχονται να λύσουν με το νέο μοντέλο το 24. Το βασικότερο του πρόβλημα είναι η αργή φόρτιση της μπαταρίας που το είχαν και επίτηδες ώστε να την προστατεύουν. Αυτό λένε ότι το έχουν διορθώσει με το νέο μοντέλο. 

Δεν είναι από τα πιο γρήγορα στην αγορά αλλά έχει τεχνολογίες προστασίας της μπαταρίας όπως σύστημα για να την κρυώνει αυτόματα και είναι και η μόνη εταιρεία που δίνει 11 χρόνια εγγύηση στην μπαταρίας τους.

https://www.toyota.gr/new-cars/bz4x/build?path=customize/7fb7f6d1-dbbc-4886-98ea-d1856e3815db/0ad22f87-5f36-4f8b-a893-0907af20bbc4&u=214de403-424f-466d-bfb0-65a489e097ca&financeOption=cash#/

 

MG4

To πιο οικονομικό μοντέλο στην κατηγορία των ηλεκτρικών. Για πολλούς αυτοκίνητο έκπληξη γιαυτήν την τιμή αλλά από την άλλη μιλάμε για μια κινεζική εταιρεία.

Tώρα κινέζικη εταιρεία... Να πούμε ότι η συντριπτική πλειοψηφία των ηλεκτρικών αυτοκινήτων που κυκλοφορούν σε όλο τον κόσμο είναι στην Ασία και κυρίως στην Κίνα που έχει μια φοβερά αναπτυσσόμενη αγορά. Αρα το σίγουρο είναι ότι έχουν την τεχνογνωσία να φτιάχνουν ηλεκτρικά. Από την άλλη όταν λέμε κινέζικο η εμπειρία μας έχει δείξει ότι δεν είναι και ότι καλύτερο σε ποιότητα κυρίως σε βάθος χρόνου. Το αμάξι θέλεις και να έχει και αξιοπιστία σε βάθος χρόνου καθώς το κρατάς τουλάχιστον μια πενταετία και παραπάνω. 

https://www.mgmotor.gr/model/mg4/

 

 

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 399
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αφήνω αυτό εδώ το video για το MG4

 

και την παρουσιάση των νέων μοντέλων της ΚΙΑ με το EV5 να έρχεται μέσα στο 24

το EV4 είναι εντυπωσιακό. Από τι λένε θα έρθει στην αγορά το 26

Επεξ/σία από chek2fire
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μετρας τιμη προς αποδοση παιρνεις Tesla ξεκαθαρα. Απο εκει και περα ειναι θεμα γουστου και αναγκων. Αν και κατοχος προηγουμενου κονα το καινουργιο ουτε να το βλεπω.. Ασχημο χωρις καμια σοβαρη βελτιωση.Απαραδεκτο να βγαζουν καινουργιο μοντελο και να ειανι ακομα εμπροσθιοκινητο. Μονη πραγματικα χρησιμη αλλαγη ειναι το V2L. Ioniq 5 , EV6 σταθερες αξιες ( αν μπορεις να αντεξεις το τελαρο που εχουν για πινακα οργανων στο ioniq). Ο κινεζος καλουτσικος ειναι αλλα αν πας στο πραγματικα ενδιαφερον μοντελο 77kwh φτανεις την τιμη του Τεσλα Μ3 οποτε δεν ειναι ανταγωνιστικο.Τελος προς το παρον η toyota ειναι εκτος συναγωνισμου...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα μόνα που μπορούν να κοντράρουν ουσιαστικά τα Tesla σε τιμή είναι τα κινέζικα τα οποία έρχονται σιγά σιγά σιγά ευρωπαϊκές αγορές, αλλά όχι ακόμη στην Ελλάδα.

Όταν έρθουν οι σοβαρά ανταγωνιστικές κινεζικές μάρκες (με καλή ποιότητα κατασκευής και προδιαγραφές ασφάλειας) τότε οι Ευρωπαίοι θα πρέπει να ρίξουν τιμές για να είναι ανταγωνιστικοί. Για παράδειγμα τα 43Κ € για την βασική έκδοση του VW ID3 είναι παρανοϊκή τιμή όταν το βασικό model 3 είναι περίπου στα ίδια χρήματα.

Στην Ευρώπη κυκλοφορούν ήδη τα BYD, XPeng ενώ έρχονται σύντομα και τα Zeekr (ανήκουν στη Geely και μοιράζονται μηχανικά μέρη με τα Volvo). Τα MG πουλάνε ήδη σχετικά καλά έξω κυρίως με Leasing, έκαναν αρκετά επιθετικές προσφορές με χαμηλές τιμές και εταιρικά πακέτα. Εγώ περιμένω να οδηγήσω το ZEEKR 001 που διαφημιζει αίσθηση και επιδόσεις model S σε τιμή model 3/Y.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το EV6 πιο πολύ το βλέπω να ,πηγαίνω αλλά γενικά μου αρέσει αυτή η αγορά και έτσι όπως αναπτύσσετε με πολύ φουτουριστικά μοντέλα γιαυτό έφτιαξα και αυτό το νήμα να ανεβάζουμε ότι μοντέλα νέα κυκλοφορούν. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nέο model 3 για την Tesla που ήρθε και στην Ελλάδα και θα είναι διαθέσιμο από τι λέει και στο video από τις αρχές του χρόνου

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ χθες παράγγειλα το Model 3, την έκδοση με τη μικρή μπαταρία σε κόκκινο χρώμα.

Λέει 9-12 εβδομάδες περίπου για παραλαβή. Το άσπρο χρώμα  έλεγε 3-6.

Προσωπικά, αν δεν έπαιρνα Tesla, θα πήγαινα στο Kia. Έχω δει και από κοντά ένα να φορτίζει στο σουπερμάρκετ και μου άρεσε. Τα MG4  δεν τα εμπιστεύομαι παρόλο που λένε καλά λόγια γι'αυτά.

Επεξ/σία από Silverage
  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, elgol said:

Ειχε δημοσιευσει το auto triti την αυτονομια των ηλεκτρικων και σε μερικα τη βρηκε στο μισο απο οσα ελεγαν νομιζω και το tesla μεσα ηταν σε αυτα

Αναλογα με τι ταχυτητα πηγαινεις αυξανεται η μειωνεται η αυτονομια , υποτιθεται αυτο ειναι αυτονοητο και ισχυει για ολα τα αυτοκινητα. Απλα στα ηλεκτρικα αυτο ειναι πιο εντονο. Αυτα τα αρθρα εχουν μονο σκοπο να μαζεψουν τα κλικ απο διαφορους χαζους που θα το κανουν σημαια τι κακα που ειναι τα ηλεκτρικα αυτοκινητα. Αρκει να διαβασεις και σχολια τετοιων ανθρωπων. Και δεν θα υπηρχε προβλημα αν αυτοι δεν ψηφιζαν κιολας..

  • Like 3
  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τα MG έβλεπα αυτό το εντυπωσιακό video σε πιστα αγωνιστική

δεν ήξερα ότι η τελικη του μπορεί να φτάσει μέχρι και τα 220 που δείχνει εκεί.

Tώρα μια και μιλάμε για τα κινέζικα αυτοκίνητα νομίζω ότι έρχεται τσουνάμι στην αυτοκινητοβιομηχανία και δεν το έχει πάρει κανείς χαμπάρι εδώ στην δύση.

Δείτε εδώ εταιρείες αυτές που αναφέραμε κιόλας

Zeekr

https://zeekrglobal.com/

 

Xpeng

https://www.heyxpeng.com/

 

και φυσικά τα BYD με τα dolphin που έχουν και πολύ καλές πωλήσεις ηδη σε Αμερική και Βρετανία καθώς είναι φοβερά οικονομικά και σε πιο χαμηλή τιμή από τα MG. 

https://www.byd.com/eu

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, gbras είπε

Αναλογα με τι ταχυτητα πηγαινεις αυξανεται η μειωνεται η αυτονομια , υποτιθεται αυτο ειναι αυτονοητο και ισχυει για ολα τα αυτοκινητα. Απλα στα ηλεκτρικα αυτο ειναι πιο εντονο. Αυτα τα αρθρα εχουν μονο σκοπο να μαζεψουν τα κλικ απο διαφορους χαζους που θα το κανουν σημαια τι κακα που ειναι τα ηλεκτρικα αυτοκινητα. Αρκει να διαβασεις και σχολια τετοιων ανθρωπων. Και δεν θα υπηρχε προβλημα αν αυτοι δεν ψηφιζαν κιολας..

 Ένα σάιτ που ζει κατ εξοχήν -ή για να το πω πιο σωστά αποκλειστικά- από διαφήμιση εταιρειών που βγάζουν (και) ηλεκτρικά, δεν έχει κανένα λόγο να χτυπήσει τα ηλεκτρικά για να κάνει κάτι σημαία. Σύμφωνοι για όλα τα άλλα αλλά αυτό δεν έχει καμία βάση, δεν λειτουργεί έτσι ο κλάδος των ΜΜΕ, ειδικά στην Ελλάδα. 

Επεξ/σία από Rebirth
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/12/2023 στις 1:52 ΜΜ, Silverage είπε

Εγώ χθες παράγγειλα το Model 3, την έκδοση με τη μικρή μπαταρία σε κόκκινο χρώμα.

Λέει 9-12 εβδομάδες περίπου για παραλαβή. Το άσπρο χρώμα  έλεγε 3-6.

Προσωπικά, αν δεν έπαιρνα Tesla, θα πήγαινα στο Kia. Έχω δει και από κοντά ένα να φορτίζει στο σουπερμάρκετ και μου άρεσε. Τα MG4  δεν τα εμπιστεύομαι παρόλο που λένε καλά λόγια γι'αυτά.

Τελικά απ'οτι βλέπω στην εφαρμογή την άλλη εβδομάδα παραλαμβάνω το Tesla παρόλο που έγραφε 9-12 εβδομάδες.

Μάλλον έχουν ετοιμοπαράδοτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 minutes ago, Silverage said:

Τελικά απ'οτι βλέπω στην εφαρμογή την άλλη εβδομάδα παραλαμβάνω το Tesla παρόλο που έγραφε 9-12 εβδομάδες.

Μάλλον έχουν ετοιμοπαράδοτα.

Ναι ηρθαν πολλα Μ3 τις τελευταιες μερες,.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το καλό να παραλάβει ο φίλος το Model 3.

Το θέμα με τα Tesla είναι η χαμηλή ποιότητα. Και δεν εννοώ τριξίματα στο εσωτερικό,αλλά πολύ σοβαρότερα.

Απο την άλλη εχουν πολύ ανταγωνιστική τιμή.

Νομίζω οτι ακόμα η αγορά ηλεκτροκίνητου είναι μεγάλο ρίσκο γιατί τα μοντέλα και οι υποδομές βρίσκονται σε βρεφικό επίπεδο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...