Προς το περιεχόμενο

Αγορά ηλεκτρικού αυτοκινήτου - Γνώμες, απόψεις για νέα μοντέλα


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

  

42 λεπτά πριν, Silverage είπε

Ναι καλό θα ήταν αν κάποιος αποφασίσει να πάρει ηλεκτρικό, να νοικιάσει ένα ίδιο για λίγες μέρες, να το πάει μερικές βόλτες για να το συνηθίσει. Εμένα ήταν η πρώτη φορά που οδήγησα αφού πήρα το δίπλωμα πριν μερικά χρόνια, και πρώτη φορά ηλεκτρικό και αυτόματο.

 

 

Καλά το ηλεκτρικό δεν λέει τόσο όσο το αυτόματο. Εγώ επειδή αυτό που είχα τώρα ήταν το πρώτο μου αυτόματο όταν πήγα να το οδηγήσω πήγα να τρακάρω καθώς μπερδευόμουν και πάταγα το φρένο :D 

Επεξ/σία από chek2fire
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 399
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ειδα το hyundai to Ioniq 5 σήμερα από κοντά σε μαύρο ματ πολυ όμορφο αμάξι και αρκετά μαζεμένο. Το είχα για πιο μεγάλο σε μέγεθος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 hours ago, chek2fire said:

Ειδα το hyundai to Ioniq 5 σήμερα από κοντά σε μαύρο ματ πολυ όμορφο αμάξι και αρκετά μαζεμένο. Το είχα για πιο μεγάλο σε μέγεθος

ωραιο αυτοκινητο,  αυτη την ταβλα για πινακα οργανων να μην ειχε. Μεγαλο παντως ειναι απλα δεν του φαινεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, gbras είπε

ωραιο αυτοκινητο,  αυτη την ταβλα για πινακα οργανων να μην ειχε. Μεγαλο παντως ειναι απλα δεν του φαινεται.

και όμως εμένα αυτή η τάβλα μου αρέσει και το λευκό κυριαρχεί στο interface του.

Λέω ότι είναι αρκετά μαζεμένο ας πούμε σε σχέση με το ΚΙΑ το EV6 που είναι μεγάλο αρκετά αμάξι.

Από την άλλη το kona ενώ ήταν αρχικά πολυ όμορφο αμάξι την καινούργια του έκδοση την χάλασαν τελείως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, chek2fire said:

και όμως εμένα αυτή η τάβλα μου αρέσει και το λευκό κυριαρχεί στο interface του.

γουστα ειναι αυτα δεν μπορω να πω κατι!

2 minutes ago, chek2fire said:

Από την άλλη το kona ενώ ήταν αρχικά πολυ όμορφο αμάξι την καινούργια του έκδοση την χάλασαν τελείως

Ναι εντελως και χωρις να κανουν και ουσιαστικες αλλαγες. Το προηγουμενο κονα και ωραιο ηταν και μαλλον το καλυτερο VFM το καινουργιο ειναι αδιαφορο στην καλυτερη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Επανέρχομαι λόγο ότι είμαι στην αναζήτηση αυτοκινήτου και έχω περάσει πλέον από αρκετές αντιπρωσοπείες. 

Να πω ότι έχω βγάλει από την λίστα τα Tesla απλά γιατί δεν μου αρέσουν και το Hyundai το Ioniq 5 και αυτό γιατί δεν μου αρέσει εξωτερικά αν και είναι θεωρώ ότι είναι από τις καλύτερες προτάσεις γιαυτά που προσφέρει και λόγο της κατασκευής του αλλά για μένα δεν μου κάθεται καλά στο μάτι.

Είδα και το MG, φοβερή στιβαρή κατασκευή και αυτό που με χάλασε είναι κάπως το λιτό του εσωτερικό συν τα πλαστικά του σε ντουλαπάκια κτλ. Πάντως το αυτοκίνητο ιδίως στις ακριβές εκδόσεις έχει τα πάντα από ψηφιακή τεχνολογία. Συν ότι άνοιξα τo πορτμπαγκαζ του και κάτω από το χώρισμα έχει μέσα ότι μπορείς να φανταστείς για πρώτη τεχνική βοήθεια. Γενικά πολύ πλούσιο σε ότι προσφέρει. 

Εκεί που εχω καταλήξει και εκτός μεγάλου απροόπτου θα το κλείσω για αγορά είναι το KIA EV6. Τι αμαξάρα είναι αυτή. Μιλάμε εντυπωσιάστηκα. Είχαν στην έκθεση τους την GT έκδοση, φυσικά είναι η πιο ακριβή τους και εγώ δεν πάω γιαυτή αλλά το πως κάθεσαι, η κατασκευή του, οι χωροι του είναι τα πάντα εντυπωσιακά. Συν ότι το αμάξι είναι για τα γούστα μου πανέμορφο. Μεγάλο σε αμάξωμα αλλά και το MG είναι πάνω κάτω στο ίδιο μέγεθος, λίγο πιο χαμηλό το MG.

Την άλλη τρίτη το έχω για test drive και όπως είπα μετά το κλείνω για αγορά εκτός αν απο το test drive δω κάτι που με χαλάσει άσχημα.

Αυτό που θα πάω να δω αυτή τη βδομάδα είναι και το Toyota to prius που είναι plugin. Εμφανισιακά είναι η δεύτερη επιλογή μαζί με το MG αν δεν μου αρέσει οδήγηκα το EV 6. Το έβλεπα στην Ιαπωνία που είχα πάει πριν δύο βδομάδες και κυκλοφορουσε πάρα πολύ στους δρόμους. Εχει φυσικά πολύ χαμηλή αυτονομία που δεν ξεπερνάει τα 80 χιλιόμετρα και είνια πιο πολύ ένα αυτοκίνητο που μέσα στην πόλη σου δίνει την δυνατότητα να είσαι αυτόνομος στην μπαταρία και για ταξίδια να έχεις την άνεση της hybrid βενζινας. Φοβερά όμορφο αμάξι και αυτό ιδίως η έκδοση με την λευκή του πέρλα. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

MG και λοιπά κινέζικα για μένα μακριά, τουλάχιστον μέχρι να περάσουν 5-6 χρόνια να δοκιμαστούν στο χρόνο.

Το Kia EV6 είναι μια χαρά, είναι ένα που καμιά φορά να φορτίζει στον Σκλαβενίτη της περιοχής και το χαζεύω όποτε το βλέπω. Μου κάνει εντύπωση η οθόνη του. Βέβαια δεν μου αρέσει απο πίσω.

Prius δεν θα έπαιρνα ποτέ, δεν μου αρέσει καθόλου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το prius και εγώ αυτή τη γνώμη είχα αλλά το είδα παρα πολλές φορές στο δρόμο και είναι εντυπωσιακό αμάξι αυτή η νέα του έκδοση

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σίγουρα γούστα είναι αυτά, αλλά το Prius πραγματικά κατάφερε από τα πιο άσχημα και βαρετά αμάξια να γίνει ένα από τα πιο όμορφα της κατηγορίας του πλέον στην πέμπτη γενιά.

VcotS1Xh.jpeg

P6T2xWah.jpeg

qy82NqHh.jpeg

 

Επεξ/σία από Dante80
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...