Προς το περιεχόμενο

Αγορά ηλεκτρικού αυτοκινήτου - Γνώμες, απόψεις για νέα μοντέλα


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

20 hours ago, chek2fire said:

Να ρωτήσω τώρα έχω πάρει ένα V2L adapter στα 40 ευρώ, δεν το έχω βάλει ακόμα πάνω να δω αν δουλεύει αλλά βλέπω ότι το official έχει κοντά στα 200 ακόμα και αυτό που είναι για το Ioniq στα ίδια χρήματα είναι. 

Tόσο μεγάλη διαφορά που δικαιολογείται? 

Καταρχας να ξεκαθαρισουμε οτι Hyundai και ΚΙΑ ειναι η ιδια εταιρια. Απο εκει και περα ειναι γνωστο οτι η Hyundai χρεωνει χρυσαφι αξεσουαρ και ανταλλακτικα. Ισως να μην ειναι η ιδια ποιοτητα αλλα μαλλον δεν θα εχει και σημασια. Εχεις καποιο λινκ για αυτο που εχεις παρει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 461
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 ώρες πριν, gbras είπε

Καταρχας να ξεκαθαρισουμε οτι Hyundai και ΚΙΑ ειναι η ιδια εταιρια. Απο εκει και περα ειναι γνωστο οτι η Hyundai χρεωνει χρυσαφι αξεσουαρ και ανταλλακτικα. Ισως να μην ειναι η ιδια ποιοτητα αλλα μαλλον δεν θα εχει και σημασια. Εχεις καποιο λινκ για αυτο που εχεις παρει?

κοίτα εγώ πήρα αυτό εδώ από amazon

https://www.amazon.de/dp/B0CMTBMNNG?psc=1&ref=ppx_yo2ov_dt_b_product_details

τώρα της kia το official είναι αυτό εδω

ενώ της hyundai και της ΚΙΑ έχουν αυτήν εδώ την μορφή και πάνω από 200 ευρώ

https://www.ebay.com/itm/386705942884?itmprp=cksum%3A386705942884827b5e7f9e6e4d59a7b3aeb3da5eeac0|enc%3AAQAJAAABMKAGZatwWrSFioKhyF05YYps7xtgOI2Vu0BqB4BERv%2FNTfrUNkP50TZAJfREiGj7R%2BA2x2E5zTqSs43jfR6uCcmt8%2B%2BTUdobg9SfOq%2BIqjUBFE1BaLQomLUNUELzm%2B%2Bgb53KTaRTk2wvYpWHHx1EU3TzP1%2FNg%2FpQRJlQaFfM%2BS1aEpNk3w5v1eka%2FGyk9EELBhmKoJ29Z28thBGmD4EnXRIrQwb%2FbNk4mAItxTvn3jAkUy4%2BS3wRa7S8K6Bw8vxgYpNE12vt%2FmAYj2trE75UuZnKzWJFhIAspXtVIXhqN6AyHtB0NwhtTgbHxYDIup4Qq2CSMYyTgG6ngYg2pMQsqoQOjY033KcJL4LXQ7A1OolaMWtUfwbV%2Bo71FAvhMUHXUvIgsal7lKw8N%2FHYQVPjWqg%3D|ampid%3APL_CLK|clp%3A2332490&epid=16063233648&itmmeta=01HWGRP2ATJKEFBFQ9N5BJ1HBC

γιαυτό λέω τόσο μεγάλη διαφορά σε τιμές που δικαιολογείτε η είναι τελείως της πλάκας αυτό που έχω πάρει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα δοκίμασα και ένα dei blue που είχε έξω από βασιλόπουλο.

Η διαδικασία φόρτισης και εδώ θέλει δικό σου καλώδιο και πρέπει να κατεβάσεις και το PPC blue app όπως ονομάζεται.

Mετά πας στο σταθμό φόρτισης συνδέεις τα καλώδια, σκανάρεις το qr code μέσω της εφαρμογής και πατάς να ξεκινήσει η φόρτιση.

To app προτού ξεκινήσει δεσμεύει από την κάρτα που έχεις βάλει ήδη στην εφαρμογή 13 ευρώ όπου το υπόλοιπο που θα μείνει στο επιστρέφει άμεσα πίσω. 

Τώρα η φόρτιση ήταν 45 λεπτά και έφτασε της 8kw δηλαδή χοντρικά ένα 10% με κόστος λίγο πάνω από 3 ευρώ.  

Η διαδικασία δεν είναι καθόλου κάτι δύσκολο. 

Tώρα για το καλώδιο φόρτισης που έχω πάρει που όντος τα 22kw ειναι αρκετά βαρύ και λίγο δύσχρηστο δηλαδή αν αγόραζα ξανά θα έπαιρνα όχι μόνο το μικρότερο στις 11kw αλλά και θα επέλεγα και μικρότερο μήκος. Αν και αυτά τα περισσότερα είναι στα 3 μέτρα με 5 νομίζω τα 3 είναι οριακά ok καθώς δεν χρειάζεται τόσο μεγάλο καλώδιο εκτός αν έχουν κάνει κατάληψη στο σταθμό και πας για φόρτιση από διπλανό pakring. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 minutes ago, chek2fire said:

εκτός αν έχουν κάνει κατάληψη στο σταθμό και πας για φόρτιση από διπλανό pakring. 

Πράγμα το οποίο γίνεται συχνά σε πολυσύχναστα μέρη.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 minutes ago, chek2fire said:

Mετά πας στο σταθμό φόρτισης συνδέεις τα καλώδια, σκανάρεις το qr code μέσω της εφαρμογής και πατάς να ξεκινήσει η φόρτιση.

Για να γλιτωσεις προβληματα στο μελλον, πρωτα θα ξεκινας την φορτιση και μετα θα συνδεεις το καλωδιο στο αυτοκινητο. Αυτο για το AC.

 

52 minutes ago, chek2fire said:

Tώρα για το καλώδιο φόρτισης που έχω πάρει που όντος τα 22kw ειναι αρκετά βαρύ και λίγο δύσχρηστο

told you!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, gbras είπε

Για να γλιτωσεις προβληματα στο μελλον, πρωτα θα ξεκινας την φορτιση και μετα θα συνδεεις το καλωδιο στο αυτοκινητο. Αυτο για το AC.

 

told you!

Τι προβλήματα? Γιατί και στο manual λέει πρώτα το συνδέεις και μετά ξεκινάς φόρτιση. Στους σταθμούς έτσι και αλλίως νομίζω δεν μπορείς να το κάνεις καν να ξεκινήσεις φόρτιση χωρίς να έχει συνδεθεί το καλώδιο συν ότι δεν κλειδώνει αν δεν ξεκινήσει φόρτιση.

Eνα άλλο μικρό βέβαια πρόβλημα είναι ότι αυτοί οι σταθμοί είναι σχεδόν καινούργιοι ακόμα και το βύσμα θέλει προσπάθεια για να βγει γιατί σφηνώνει για τα καλά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, chek2fire said:

Τι προβλήματα? Γιατί και στο manual λέει πρώτα το συνδέεις και μετά ξεκινάς φόρτιση. Στους σταθμούς έτσι και αλλίως νομίζω δεν μπορείς να το κάνεις καν να ξεκινήσεις φόρτιση χωρίς να έχει συνδεθεί το καλώδιο συν ότι δεν κλειδώνει αν δεν ξεκινήσει φόρτιση.

Ειπαμε στους AC. Φυσικα και ξεκιναει η διαδικασια και σου γραφει βαλε το καλωδιο στο αυτοκινητο. Μπορεις βεβαια να το μαθεις και με το δυσκολο τροπο. Οταν το πας οπως ελεγες και δεν θα ξεκιναει να φορτιζει θα με θυμηθεις :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το BYD Tang του 2024

https://youtu.be/0oJAoFzh1mE

 

Δεν ξέρω αν το φέρνουν στην Ελλάδα αυτό η αν θα το φέρουν το 25.

Και μια παρουσιάση του EV 5 της ΚΙΑ 

και το ΚΙΑ ΕV6 του 24

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι που πέρασε απαρατήρητο τελείως.

Η Toyota παρουσιάσε στην έκθεση της Κίνας το bz3c που είναι μια πιο σπορ έκδοση του bz3x

 

αρκετά όμορφο. Περιμένω να ανεβάσουν και άλλα review

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ηδη άρχισε ο πόλεμος με την Κίνα για τα ηλεκτρικά αμάξια στην Ευρώπη. 

Παντως η Κίνα είναι ένα βήμα μπροστά καθώς έχει έρθει σε συμφωνία με την Ουγγαρία για να δημιουργηθεί το πρώτο εργοστάσιο της BYD στην χώρα και φυσικά σε ευρωπαικό έδαφος

https://www.efsyn.gr/kosmos/mesi-anatoli/431763_se-gallia-oyggaria-kai-serbia-o-si-en-meso-diamahis-gia-toys-dasmoys-tis

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλοι μα όλοι έχουν εργοστάσια ή φτιάχνουν πράγματα στην Κίνα. 

Δεν υπάρχει κάτι που να μην γίνεται εκεί. 

Και επίσης η αγορά της είναι τεράστια για να την παραβλέψω η Ευρώπη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

Η σύντροφός μου παρέλαβε εταιρικό leasing ένα καινούργιο Cupra Leon υβριδικό. Ξέρετε αν πρέπει να έχουμε "ενισχυμένη" πρίζα στο σπίτι, τι μπαλαντέζα-επέκταση να πάρω, και γενικά τι πρέπει να προσέξουμε στη φόρτιση;

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...