Προς το περιεχόμενο

Ακριβά κινητά


Batman®
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από CaptainChris,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 66
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 ώρες πριν, alan boy είπε

Για μένα στην ουσία πληρώνεις την κάμερα. Σε γρήγοραδα ένα τηλέφωνο των 300 εχει μικρές διαφορές με ενα των 1000. 

Αν είχε την κάμερα του s23 το realme δεν θα πήγαινα ποτέ στο s23 

Θα μου πεις χρειάζεσαι τόσο καλή κάμερα; 

Ε αυτό είναι ένα ερώτημα που πρέπει να απαντήσει ο καθένας μας. 

Καποιος λέει ναι κάποιος άλλος όχι. 

 

 

Συμφωνώ σε αυτό. 

Προσωπικά, είχα 20τόσα χρόνια βιντεοκάμερα και φωτογραφική μηχανή. Από το s21u και μετά αποφάσισα να αντικαταστησω αυτά τα 2 με το κινητό. Πιθανόν να έρθει και να πει κανείς ότι μια μέτρια φωτογραφική μηχανή βγάζει καλύτερες φώτο από το καλύτερο κινητό. Σωστό μεν, αλλά προσωπικά τώρα πια δεν με νοιάζει, διότι πλεον βρίσκω ότι οι φώτο του κινητού είναι αρκετά καλές, άσε που σπάνια τις κοιτάμε αλλού εκτός από την οθόνη του κινητού. Οπότε εδώ και 2 χρόνια δεν κουβαλάω πλέον μαζί μου βιντεοκάμερα ή φωτογραφική μηχανή και αυτό μου φαίνεται ένα τεράστιο πλεονέκτημα. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, Batman® είπε

Θέμα προς συζήτηση. Έχωντας δοκιμάσει όλες τις ναυαρχίδες που υπάρχουν και έχω περάσει από πολλές συσκευές αξίζει να δίνεις 1000αρικα και πολλά λεφτά για ναυαρχίδες; η και με τα μισά λεφτά κάνουμε την δουλειά μας; έχουν τόσες διάφορες οι κάμερες; η όλα είναι θεμα μάρκετινγκ; πχ ένα nord 3 16 256 πάει σφαίρα είναι εξίσου καλό σε όλα έχει τόσο διαφορά η κάμερα με ένα s23? 

Οσο ανεβαίνεις χρηματικά, φτάνεις σε ένα σημείο στο οποίο όσο περισσότερα χρήματα δίνεις, τόσο λιγότερα σου δίνει το ακριβότερο κινητό, αναλογικά για τα παραπάνω χρήματα.

Το Sweet spot αναλογικά με χρήματα και απόδοση είναι συνήθως γύρω στα 350-500ευρώ, δηλαδή η κατηγορία A54/Poco F5/Nord 3/S21FE κλπ

Και λέω 500 γιατί κάπου τόσο είδαμε πχ φέτος τον Οκτώβριο/Νοέμβριο να παίζουν τα Oneplus 11,S23(8/128), και φυσικά σε black friday είδαμε και τα Nothing Phone 2, Poco F5 pro, Xiaomi 13T κλπ.

Για την πλειοψηφια του κόσμου λοιπον που η χρήση που κάνει είναι συγκεκριμένη, δεν αξίζει να δώσει όχι 1000ρικο, αλλά ούτε πάνω απο 500-600ευρώ.

Το βλέπουμε αυτό και σε iphone μεριά, που οι περισσότεροι δίνουν μια περιουσία με δόσεις/δάνειο, για χρηση social media.

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, alan boy είπε

Για μένα στην ουσία πληρώνεις την κάμερα. Σε γρήγοραδα ένα τηλέφωνο των 300 εχει μικρές διαφορές με ενα των 1000. 

Αν είχε την κάμερα του s23 το realme δεν θα πήγαινα ποτέ στο s23 

Θα μου πεις χρειάζεσαι τόσο καλή κάμερα; 

Ε αυτό είναι ένα ερώτημα που πρέπει να απαντήσει ο καθένας μας. 

Καποιος λέει ναι κάποιος άλλος όχι. 

 

 

Συμφωνώ σε όλα η κάμερα είναι και έχει κάποιες διαφορές στην ταχύτητα αλλά δεν ανταποκρινονται στην τόση διαφορά τιμής... Ένα κινητό με 250 με ένα με 1000

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτός από την κάμερα ένα iPhone pro 11 δεν έχει διάφορες στην καθημερινότητα από το 12,13. Στο 14 με το island  αλλάζει κάπως αλλά πράγματι εάν δεν είναι εταιρικό που στο αλλάζουν κάθε χρόνο δεν άξιζε,!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, alan boy είπε

Το realme δεν έχει κολλήσει πότε πουθενά. 

Και είναι αρκετά γρήγορο. Δεν είμαι απαιτητικός χρήστης κ παιχνίδια δεν παίζω πότε . Τηλέφωνα κάνω σερφαρισμα  και δεδομένα ανοιχτά στο 4g + όλη μέρα. Bluetooth όχι, δεν έχω κάτι συνδεμένο. 

Τη μέρα μου τη βγάζει άνετα. 

Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο το έχω με Android 12. Γενικά συσκευές κρατάω γύρω στο 6μηνο. Τη συγκεκριμένη την έχω 1 μήνα την  πήρα σφραγισμένη αλλά θα τη δώσω πιο σύντομα για να πάω στο s23 ultra. Οι τιμές του s23 στα μεταχειρισμένα τώρα που θα βγει το 24 θα πέσουν 

Φιλε επειδή σκέφτομαι το Realme θεωρείς για τα επόμενα 2 χρόνια θα με βγάλει η μπαταρία του και από επεξεργαστή και ραμ θα είναι οκ ή θα κολλάει; από θέμα κάμερας θα με καλύψει το ξέρω .. γιατί έχει μόνο 6 ραμ και 128 αποθηκευτικό.. Και κάτι άλλο από τα 128 πόσα έχεις ελεύθερα; 

1 ώρα πριν, Fulgore είπε

Οσο ανεβαίνεις χρηματικά, φτάνεις σε ένα σημείο στο οποίο όσο περισσότερα χρήματα δίνεις, τόσο λιγότερα σου δίνει το ακριβότερο κινητό, αναλογικά για τα παραπάνω χρήματα.

Το Sweet spot αναλογικά με χρήματα και απόδοση είναι συνήθως γύρω στα 350-500ευρώ, δηλαδή η κατηγορία A54/Poco F5/Nord 3/S21FE κλπ

Και λέω 500 γιατί κάπου τόσο είδαμε πχ φέτος τον Οκτώβριο/Νοέμβριο να παίζουν τα Oneplus 11,S23(8/128), και φυσικά σε black friday είδαμε και τα Nothing Phone 2, Poco F5 pro, Xiaomi 13T κλπ.

Για την πλειοψηφια του κόσμου λοιπον που η χρήση που κάνει είναι συγκεκριμένη, δεν αξίζει να δώσει όχι 1000ρικο, αλλά ούτε πάνω απο 500-600ευρώ.

Το βλέπουμε αυτό και σε iphone μεριά, που οι περισσότεροι δίνουν μια περιουσία με δόσεις/δάνειο, για χρηση social media.

Συμφωνώ απόλυτα που για μένα και τα 500 είναι πολλά μην σου πω και τα 400 ασχέτως αν μπορώ να τα διαθέσω και χωρίς δόσεις.. Εγώ είχα πάρει με από φορολόγηση nord 3.16/256 440€ το έδωσα μετά από 2 μήνες χάνοντας 15€ λόγω μπαταρίας αλλά το πιο βασικό γιατί 2.5 μήνες είδα δεν μου χρειαζόταν στην καθημερινότητα τέτοιο κινητο ειδικά φώτο μόνο σε ταξίδια θα βγάλω όχι κάθε μέρα και λέω γιατί να δώσω τόσα λεφτά για ένα κινητό δεν αξίζει και τώρα κοιτάω μέχρι 250€ Μαξ γιατί μου κάνει για τις ανάγκες μου και θα κρατήσει 3 χρόνια.. Καλά πότε δεν άλλαζα εγώ είχα πριν ένα xiaomi mi a3 3 χρόνια το είχα πάρει (90€ μεταχειρισμένο)... Και τα 500 είναι υπερβολή για μένα για το πόσο το δουλεύεις κάθε μέρα αν δεν είσαι φουλ κολλημένος με τις τέλειες φώτο.. Προτιμώ να επενδύσω σε ταξίδια και έμπειριες πάρα σε υλικά αγαθά... 

Θέλω και μια γνώμη από εσάς γιατί τα λέμε ωραία είμαι ανάμεσα σε άριστο από φίλο 8 μηνών χρήση realme 9 pro + 6/128 μου το αφήνει 130€ και βρήκα και xiaomi redmi note 12 pro + 8/256 σφραγισμένο 250€..τι θα παίρνατε; Θεωρείτε αξίζει η διάφορα του σαν κινητά τα διπλα λεγα ασχέτως αν είναι μεταχειρισμένο το ένα ή όχι... Σαν χαρακτηριστικά; Το μόνο που με κολλάει με το Realme είναι η μπαταρία το 128 μνήμη και πόσο η 6 ραμ. Θα αντέξει αλλά 2 χρόνια γιατί εγώ τα κινητά τα κρατάω 2 το λιγότερο χρόνια τι λέτε; ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 hours ago, sattack said:

Πάνω σε αυτό, έχω μια εντύπωση τον τελευταίο καιρό ότι βλέπω κάποια μεταχειρισμένα στην Ευρωπη, κυρίως iphone 12 pro/max, σε αρκετά χαμηλότερες τιμές απο ότι θα νόμιζα.

Υπάρχει περίπτωση να είναι όντως έτσι? Αν ναι, μήπως τον τελευταίο καιρό δυσκολευονται περισσοτερο απο οτι πιο παλιά να δωσουν πολλα χρήματα για iphone και έτσι αναγκαζονται οι πωλητες να τα σκοτώσουν για φθηνότερα? Ή είναι εσφαλμένη εντύπωση? 

Υποψιάζομαι Το αντίθετο.

Ανεβηκε το market share της Apple τα τελευταία χρόνια στην Ευρώπη, όποτε υπάρχει μεγαλύτερη προσφορά στα μεταχειρισμένα.

Για αυτό ισωσ  να έχουν πέσει κάπως οι τιμες.

https://gs.statcounter.com/os-market-share/mobile/europe/#monthly-201810-202311

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισχύει και στα κινητά ότι και σε όλα σχεδόν. Όχι δεν αξίζει τιμή καινούργιου. Υπάρχουν όμως περιπτώσεις όπου αξίζει όμως είναι η εξαίρεση στον κανόνα. 

S23 ultra αξίζει, iPhone αξίζει, κάποιο foldable αξίζει. Τα βάζεις κάτω και τα μετράς. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχω το iphone  5s αγορασμένο το 2013 με μια αλλαγή μπαταρίας το 2018 και το έχει η μητερα μου ,το θεωρεί βολικό.....το 2020 πήρα το 11pro το οποιο χρησιμοποιω

μπορεί το 2024 να πάρω το τότε μοντέλο η το προηγούμενο....την αναφορά την έκανα με το σκεπτικό ότι δε χρειάζεται κάθε τρεις και λίγο να αλλάζουμε τηλέφωνα..μπορούμε να παίρνουμε μια ποιο ακριβή συσκευή που διατηρεί και λίγο την αξία της σε περίπτωση μεταπώλησης.....

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, ikaruga24 είπε

Ισχύει και στα κινητά ότι και σε όλα σχεδόν. Όχι δεν αξίζει τιμή καινούργιου. Υπάρχουν όμως περιπτώσεις όπου αξίζει όμως είναι η εξαίρεση στον κανόνα. 

S23 ultra αξίζει, iPhone αξίζει, κάποιο foldable αξίζει. Τα βάζεις κάτω και τα μετράς. 

Στα foldable ακόμα όχι γιατί χάνουν άμεσα χρήματα και το s23 ultra θα χάσει αλλά όχι σε τόσο μεγάλο βαθμό.. Τα ρημάδια τα iPhone δεν χάνουν τρομερά αλλά και με από φορολόγηση να τα πάρεις θες 800€+ πολύ ακριβά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, kp1 είπε

Στα foldable ακόμα όχι γιατί χάνουν άμεσα χρήματα και το s23 ultra θα χάσει αλλά όχι σε τόσο μεγάλο βαθμό.. Τα ρημάδια τα iPhone δεν χάνουν τρομερά αλλά και με από φορολόγηση να τα πάρεις θες 800€+ πολύ ακριβά 

Αυτό έχει λίγη σημασία όταν θες συσκευή με γραφίδα ή αν το συμβόλαιο σου δίνει γενναία έκπτωση για ανανέωση (όπως εμένα) και πήρα το s23 στα 900 επί της ουσίας αντί για 1250. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, ikaruga24 είπε

Αυτό έχει λίγη σημασία όταν θες συσκευή με γραφίδα ή αν το συμβόλαιο σου δίνει γενναία έκπτωση για ανανέωση (όπως εμένα) και πήρα το s23 στα 900 επί της ουσίας αντί για 1250. 

Ναι συμφωνώ βέβαια θα μπορούσες την έκπτωση να την έχεις στο πάγιο σου αντί για κινητό.. Το θέμα για μένα είναι να κρατάμε μια συσκευή για 2 + χρόνια για αρχή και μετά βλέπουμε πόσα θέλει να δώσει ο καθένας αλλά αντικειμενικά θεωρώ το 90% των ανθρώπων στην καθημερινότητα με κινητά μέχρι 250€ καλύπτεται αν δεν ειναι camera boy/girl.. Νομίζω συμφωνούμε σε αυτό; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ανάλογα αν δεν σε νοιάζει τόσο η camera και καποια καλούδια που προφέρουν από usb 3 Θυρα (βλ λειτουργίες τύπου dex στην samsung και huawei desktop στην huawei, display output from type c κλπ και προφανώς και ποιότητα κατασκευης
αν αυτά τα τα τρία σου ειναι αδιάφορα όλα τα άλλα στα mid range ειναι σε καλα επίπεδα όπως ήχος οθονη ταχύτητα κλπ
 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα για μένα είναι να ξεκινήσει μια "καλή μόδα" να μάθουμε να κρατάμε τα κινητά μας 3 χρόνια minimum έτσι ώστε να μην μας δουλεύουν οι εταιρίες γιατί λέγαμε παλιά αν αυξηθούν οι τιμές θα γυρίσουν την πλάτη τους οι καταναλωτές αλλά δεν ισχύει όπως βλέπουμε όσο πιο ακριβα να γίνουν τα κινητά θα τα παίρνουν δες τύπου iPhone.. Έχουν φτάσει σε τιμές ενός σκούτερ και ακόμα τα παίρνουν.. Αυτό δεν έχει σταματημό.... Μόνο αν καταλάβουμε την πλασματικη ανάγκη που μας δημιουργουν από τα κινητά τα ρούχα μέχρι στα πάντα γιατί αυτό δεν έχει τελειωμό... Που λέω για 250€ για κινητό ότι του κάνει το 90% του κόσμου στην πράξη καλύπτει τις ανάγκες του..Δηλαδή πια οι διαφορές εστιάζονται στις κάμερες και στο λειτουργικό ίσως.. Δεν μπορώ να διανοηθώ τα xiaomi που ξεκίνησαν από low cost mobile company εχει φτάσει να έχει το τούμπανο μοντέλο 700€+ όσο έκανε ένα iPhone και αυτό το έκανε η xiaomi γιατί ο κόσμος όλο δίνει και πιο πολλά χρήματα για κινητο γιατί πια έχει αντικαταστήσει τον υπολογιστή και το ταμπλετ που έχουν πέσει οι τιμές τους... Όπως και η μείωση των τιμών των τηλεοράσεων συνέβη γιατί η νέα γενιά πια δεν βλέπει τηλεόρασή.. Εγώ έχω να δω τηλεόραση 5 χρόνια αν είχα καλή τηλεόραση μόνο για το νετφλιξ θα την είχα... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/12/2023 στις 8:53 ΠΜ, alan boy είπε

Το realme δεν έχει κολλήσει πότε πουθενά. 

Και είναι αρκετά γρήγορο. Δεν είμαι απαιτητικός χρήστης κ παιχνίδια δεν παίζω πότε . Τηλέφωνα κάνω σερφαρισμα  και δεδομένα ανοιχτά στο 4g + όλη μέρα. Bluetooth όχι, δεν έχω κάτι συνδεμένο. 

Τη μέρα μου τη βγάζει άνετα. 

Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο το έχω με Android 12. Γενικά συσκευές κρατάω γύρω στο 6μηνο. Τη συγκεκριμένη την έχω 1 μήνα την  πήρα σφραγισμένη αλλά θα τη δώσω πιο σύντομα για να πάω στο s23 ultra. Οι τιμές του s23 στα μεταχειρισμένα τώρα που θα βγει το 24 θα πέσουν 

Σε καμία περίπτωση δεν είναι τυπική χρήση το 2023 4g και bluetooth κλειστό. Και γω κλείνω τα δεδομένα όταν μπαίνω σπίτι και το WiFi όταν βγαίνω, αλλά δε νομίζω ότι υπάρχουν πολλοί που το κάνουν αυτό.

Ο περισσότερος κόσμος τα έχει όλα ανοιχτά και όλο και κάποια συσκευή έχει συνδεδεμένη, συνήθως ακουστικά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...