Προς το περιεχόμενο

Ακριβά κινητά


Batman®
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από CaptainChris,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, BadBoy είπε

Σε καμία περίπτωση δεν είναι τυπική χρήση το 2023 4g και bluetooth κλειστό. Και γω κλείνω τα δεδομένα όταν μπαίνω σπίτι και το WiFi όταν βγαίνω, αλλά δε νομίζω ότι υπάρχουν πολλοί που το κάνουν αυτό.

Ο περισσότερος κόσμος τα έχει όλα ανοιχτά και όλο και κάποια συσκευή έχει συνδεδεμένη, συνήθως ακουστικά.

Είμαι επαρχία φίλε μου και δεν έχω 5g με τη Vodafone. 

Όσο για το Bluetooth δεν με βολεύει να μιλάω με ακουστικά. 

Οσον αφορά τη μπαταρία την ίδια χρήση έκανα και με το s22 ultra. 

Μπορώ να πω ότι η μπαταρία στο realme είναι και λίγο καλύτερη. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 66
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Εγώ προσωπικά ξεκίνησα με budget συσκευές και τελευταία ήταν το xiaomi redmi note 5 το 18'. Μετά αποφάσισα να μαζέψω να πάρω ναυαρχίδα το τότε Pixel 2 XL, και έκτοτε δεν ξαναπέφτω από ναυαρχίδα,πήγα P2XL>Galaxy s21>Pixel 6>Iphone 14 pro. Τοπ κάμερα-βίντεο-πλέον 120hz οθόνη-και καλό λογισμικό και 0 lag. Ό,τι κινητό πιάνω που δεν είναι-ήταν ναυαρχίδα είναι αισθητή η διαφορά όσων αφορά την οθόνη και το πόσο smooth είναι. 

Δηλαδή απ'το 18 έχω συνολικά 5 συσκευές και τώρα με το iphone 14 pro είναι η πρωτη χρονια που δεν νιωθω την αναγκη να αλλαξω συσκευη

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, geomrk είπε

Εγώ προσωπικά ξεκίνησα με budget συσκευές και τελευταία ήταν το xiaomi redmi note 5 το 18'. Μετά αποφάσισα να μαζέψω να πάρω ναυαρχίδα το τότε Pixel 2 XL, και έκτοτε δεν ξαναπέφτω από ναυαρχίδα,πήγα P2XL>Galaxy s21>Pixel 6>Iphone 14 pro. Τοπ κάμερα-βίντεο-πλέον 120hz οθόνη-και καλό λογισμικό και 0 lag. Ό,τι κινητό πιάνω που δεν είναι-ήταν ναυαρχίδα είναι αισθητή η διαφορά όσων αφορά την οθόνη και το πόσο smooth είναι. 

Δηλαδή απ'το 18 έχω συνολικά 5 συσκευές και τώρα με το iphone 14 pro είναι η πρωτη χρονια που δεν νιωθω την αναγκη να αλλαξω συσκευη

Λογικό να μην θες να αλλάξεις έχεις πάρει από τα 5 καλύτερα κινητά στον κόσμο που κάνουν πάνω από 1κ+...Το θέμα είναι πόσο χρησιμοποιείς στην καθημερινότητα σου τα τόσο καλά specs.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, kp1 είπε

Λογικό να μην θες να αλλάξεις έχεις πάρει από τα 5 καλύτερα κινητά στον κόσμο που κάνουν πάνω από 1κ+...Το θέμα είναι πόσο χρησιμοποιείς στην καθημερινότητα σου τα τόσο καλά specs.. 

Όχι δεν χρειάζεται κάθε μέρα να τραβάω 4k 60fps HDR,Cinematic video ή να χρειάζεται να χρησιμοποιώ στο 100% την ισχυς του επεξεργαστή αλλά κάθε μέρα είμαι ευχαριστημένος που είναι εκεί και υπάρχουν και ίσως τα χρησιμοποιήσω όταν τα χρειαστώ(δεν χρειαζεται να κλεισω κανενα app απο τα recent κτλπ ή να βγαλω κανα καλό πλάνο σε καμια πεζοπορία,βολτα κτλπ) δηλαδη κατα μεσο όρο που η βδομαδα μου ειναι προπονηση δουλεια σπιτι μπορεις να πεις οτι δεν μου χρειαζονται αλλα τον καιρο αυτο σχεδον ποτε δεν μου εχει κολλησει κινητο και να περιμενω να φορτωσει καταλαβες. Οποτε θα ξαναεκανα αγορα ναι ισως απτο iphone 16 ή galaxy s25 ή Pixel 9, αλλα βλεπουμε μεχρι τοτε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, Batman® είπε

Πάντως πολύ χαίρομαι που το ποστ μου έχει τόσο ωραία και μεγάλη απιχιση. Τέτοια κουβέντα θέλουμε χωρίς ειρωνείες 

Πολυ καλό πόστο φίλε μπράβο σου καλό είναι να προσθέσουμε στην κουβέντα πόσο κρατάμε τα κινητά και πόσο θα θέλαμε να τα κρατάμε.. 

4 ώρες πριν, geomrk είπε

Όχι δεν χρειάζεται κάθε μέρα να τραβάω 4k 60fps HDR,Cinematic video ή να χρειάζεται να χρησιμοποιώ στο 100% την ισχυς του επεξεργαστή αλλά κάθε μέρα είμαι ευχαριστημένος που είναι εκεί και υπάρχουν και ίσως τα χρησιμοποιήσω όταν τα χρειαστώ(δεν χρειαζεται να κλεισω κανενα app απο τα recent κτλπ ή να βγαλω κανα καλό πλάνο σε καμια πεζοπορία,βολτα κτλπ) δηλαδη κατα μεσο όρο που η βδομαδα μου ειναι προπονηση δουλεια σπιτι μπορεις να πεις οτι δεν μου χρειαζονται αλλα τον καιρο αυτο σχεδον ποτε δεν μου εχει κολλησει κινητο και να περιμενω να φορτωσει καταλαβες. Οποτε θα ξαναεκανα αγορα ναι ισως απτο iphone 16 ή galaxy s25 ή Pixel 9, αλλα βλεπουμε μεχρι τοτε.

Φιλε καλά κάνεις απλά θες να καλύψεις τον ψυχολογικό παράγοντα αν τα χρειαστείς να τα έχεις όλα στο τέλειο βαθμό.. Γνώμη αν έχεις τέτοια κινηταρα και τότε που λες νωρίς είναι να αλλάξεις το μόνο καλό ή συσκευή σου δεν χάνει πολύ αξία ισχύει ακόμα για τα iPhone σωστα; Εγώ για τα ακριβά κινητα το λέω γιατί πολλοί μπαίνουν σε δόσεις ή πολλές ώρες δουλειάς για κινητά πολύ ακριβά και τα αλλάζουν κάθε 1-2 ΧΡΌΝΙΑ.. που για τόσα λεφτά πάλι τα 2 χρόνια είναι νωρίς... Σκέψου εγώ πριν ήμουν 3 χρόνια και 2 μήνες με ένα xiaomi mi a3 υπερβολή δεν λέω γιατί δεν είναι καν κινητό 250 €

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έψαχνα να παρω κινητό. Το θέλω πιο πολύ για επαγγελματική χρήση και καθόλου social κλπ. 

Πέρασα από διάφορες σκέψεις και μόλις είδα ότι το you είχε το s23 u, στα 1050 με δώρο κάρτα 200€ το πήρα με αποφορολογηση. 

Αυτό που χρησιμοποιώ πάρα είναι το πενάκι με τις σημειώσεις που με έχει βολέψει πάρα πάρα πολύ. 

Κατα τα άλλα το κινητό είναι φοβερό. Μεγάλη οθόνη, μπαταρία που άνετα σε βγάζει μια ημέρα με ότι και να του κάνεις άψογη φωτογραφία και πάρα πολύ καλό ui. 

Το Α71 το είχα σχεδόν 3 χρόνια. Οπότε λογικά με αυτό θα το έχω τόσα τουλάχιστον. 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Λύση

Δεν πιστεύω ότι αξίζει να δώσει κάποιος πολλά λεφτά για ένα κινητό που σε 3 χρόνια θα πρέπει να το αλλάξει. 300-350€ άντε 400€ το πολύ είναι αρκετά για μια αξιόλογη συσκευή που θα βγάζει και καλές φωτογραφίες θα έχει καλή φωτεινή οθόνη και γρήγορο επεξεργαστή. Κατά τη γνώμη μου αυτό τον καιρό οι καλύτερες συσκευές είναι Motorola G84 για λιγότερα από 300€ , το Motorola edge 40,  το Oppo Reno10 και το Vivo V29 Lite πού είναι στα 350€. Επίσης το OnePlus Nord 3 που κοστίζει λίγο περισσότερο είναι εκπληκτική συσκευή. Δεν χρειάζεται να ξοδέψει κάνεις περισσότερα χρήματα, και ας τα έχει. Υπάρχουν ποίο αξιόλογα πράγματα να κάνεις η να αποκτήσεις από ένα κινητό. Δηλαδή τι περισσότερο θα κάνεις σε ένα Galaxy S23 η σε ένα iPhone 15 Pro που κοστίζουν όσο 2 η 3 κινητά της προκοπής. Που θα δεις η θα δείξεις της μικροδιαφορές των φωτογραφιών που θα τραβήξεις; Έχω δει χειρότερες φωτογραφίες από iPhone σε σχέση με φωτογραφίες που έβγαλα εγώ με το ταπεινό μου TCL 10 Pro που έχω 3 χρόνια, παίζει μεγαλύτερο ρόλο να ξέρεις να βγάζεις φωτογραφίες από την ίδια την συσκευή.Ο επεξεργαστής; στις περισσότερες συσκευές των 300€ δεν υπάρχουν κολλήματα και οι επεξεργαστές είναι πολύ αποδοτικοί. Και οι οθόνες είναι πολύ καλής ποιότητας σε αυτά τα χρήματα, την ποίο ποιοτική οθόνη που θα πληρώσεις διπλάσια χρήματα θα την καταλάβεις; αξίζει η διαφορά για λίγα πίξελ παραπάνω; Βέβαια αν θέλετε να δείξετε το trendy ακριβό κινητό για να πουλήσετε μούρη, τότε... 

  • Like 2
  • Thanks 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, CaptainChris είπε

Δεν πιστεύω ότι αξίζει να δώσει κάποιος πολλά λεφτά για ένα κινητό που σε 3 χρόνια θα πρέπει να το αλλάξει. 300-350€ άντε 400€ το πολύ είναι αρκετά για μια αξιόλογη συσκευή που θα βγάζει και καλές φωτογραφίες θα έχει καλή φωτεινή οθόνη και γρήγορο επεξεργαστή. Κατά τη γνώμη μου αυτό τον καιρό οι καλύτερες συσκευές είναι Motorola G84 για λιγότερα από 300€ , το Motorola edge 40,  το Oppo Reno10 και το Vivo V29 Lite πού είναι στα 350€. Επίσης το OnePlus Nord 3 που κοστίζει λίγο περισσότερο είναι εκπληκτική συσκευή. Δεν χρειάζεται να ξοδέψει κάνεις περισσότερα χρήματα, και ας τα έχει. Υπάρχουν ποίο αξιόλογα πράγματα να κάνεις η να αποκτήσεις από ένα κινητό. Δηλαδή τι περισσότερο θα κάνεις σε ένα Galaxy S23 η σε ένα iPhone 15 Pro που κοστίζουν όσο 2 η 3 κινητά της προκοπής. Που θα δεις η θα δείξεις της μικροδιαφορές των φωτογραφιών που θα τραβήξεις; Έχω δει χειρότερες φωτογραφίες από iPhone σε σχέση με φωτογραφίες που έβγαλα εγώ με το ταπεινό μου TCL 10 Pro που έχω 3 χρόνια, παίζει μεγαλύτερο ρόλο να ξέρεις να βγάζεις φωτογραφίες από την ίδια την συσκευή.Ο επεξεργαστής; στις περισσότερες συσκευές των 300€ δεν υπάρχουν κολλήματα και οι επεξεργαστές είναι πολύ αποδοτικοί. Και οι οθόνες είναι πολύ καλής ποιότητας σε αυτά τα χρήματα, την ποίο ποιοτική οθόνη που θα πληρώσεις διπλάσια χρήματα θα την καταλάβεις; αξίζει η διαφορά για λίγα πίξελ παραπάνω; Βέβαια αν θέλετε να δείξετε το trendy ακριβό κινητό για να πουλήσετε μούρη, τότε... 

Συμφωνώ αλλά νομίζω όπως έχουν πάει πια καλύτερο να αγοράζεις μεταχειρισμένα μηνών κινητά γιατί παίρνεις το κινητό όσο πρέπει να κάνει σκέψου βρίσκεις μηνών nord 3 16/256 εύκολα στα 330€ που πριν 2 μήνες έκανε 500€....Εγω πια μεταχειρισμένα.. Πήρα καινούριο το nord 3 με από φορολόγηση ευτυχώς το έδωσα και έχασα ούτε 20€ και κατάλαβα δεν αξίζει... Ειδικά αν δεν είσαι gamer ή να βγάζεις όλη την ώρα φώτο... Με κινητά μεταχειρισμένα έως 200€ βγάζεις 2-3 χρόνια ανετα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Batman® είπε

Έτσι ακριβώς δεν αξίζει με 300 400 κάνεις αρκετά καλά την δουλειά σου σε ολα

Να κατι τετοια διαβαζουνε οι αλλοι στο θεμα με τις παραδοσεις iphone  και τρελαινονται.

Εχουνε απο σεπτεμβριο που το εχουνε παραγγειλει και ακομα..

(Χιουμορ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Batman® είπε

Έτσι ακριβώς δεν αξίζει με 300 400 κάνεις αρκετά καλά την δουλειά σου σε ολα

Μην σου πω μέχρι 300 € βρίσκεις κινηταρα μηνών μεταχειρισμένο.. Εσύ σε αυτά τα λεφτά σε μεταχειρισμένα εννοείς; Οι μόνοι που έχουν δίκαιο είναι όσοι έχουν οικοσύστημα Apple που δεν γίνεται να δώσουν λίγα... Αλλά το άτιμο δεν κολλάει με τα χρόνια.. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Bεβαια τα ακριβά κινητά πολλοί τα διαλέγουν γιατί νιώθουν θα τους κρατήσουν χρόνια αλλά όταν αλλάζουν κάθε χρόνο πιο πολύ καλύπτουν την ψυχολογική ανάγκη να έχουν το καλύτερο γιατί οι διαφορές είναι Ελαχιστες... Και για μεταχειρισμένα Android στα 300-350 βρίσκεις πχ nord 3 16/256 σε σε iPhone ή πιο φθηνή καλή καινούρια επιλογή ειναι iPhone 13 mini που κάνει μεταχειρισμένο 450€..Αυτοί που θέλουν iPhone δεν έχουν επιλογές σε φθηνά μεταχειρισμένα..Αλλα θεωρώ οι λόγοι να έχεις iPhone ειναξ αν έχεις γενικά οικοσύστημα Apple αν σου αρέσει τόσο πολύ και εσείς συνηθίσει και ίσως χωρίς να είμαι σίγουρος γιατί 4 χρόνια μετά δεν κολλάνε σε σχέση με ένα Android και σίγουρα πιο ασφαλες λειτουργικο τι λέτε; 

Επεξ/σία από kp1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ακριβά κινητά δεν αξίζουν με την καμία. Πεταμένα λεφτά κυριολεκτικά.

Στις 15/12/2023 στις 8:39 ΠΜ, kp1 είπε

Bεβαια τα ακριβά κινητά πολλοί τα διαλέγουν γιατί νιώθουν θα τους κρατήσουν χρόνια αλλά όταν αλλάζουν κάθε χρόνο πιο πολύ καλύπτουν την ψυχολογική ανάγκη να έχουν το καλύτερο γιατί οι διαφορές είναι Ελαχιστες... Και για μεταχειρισμένα Android στα 300-350 βρίσκεις πχ nord 3 16/256 σε σε iPhone ή πιο φθηνή καλή καινούρια επιλογή ειναι iPhone 13 mini που κάνει μεταχειρισμένο 450€..Αυτοί που θέλουν iPhone δεν έχουν επιλογές σε φθηνά μεταχειρισμένα..Αλλα θεωρώ οι λόγοι να έχεις iPhone ειναξ αν έχεις γενικά οικοσύστημα Apple αν σου αρέσει τόσο πολύ και εσείς συνηθίσει και ίσως χωρίς να είμαι σίγουρος γιατί 4 χρόνια μετά δεν κολλάνε σε σχέση με ένα Android και σίγουρα πιο ασφαλες λειτουργικο τι λέτε; 

Ένα κινητό των 300 ευρώ σε βγάζει άνετα 2-3 χρόνια και αν δεν είσαι και απαιτητικός και παραπάνω. Από κει και πέρα είναι θέμα "flexing".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, atypicalcoder είπε

Τα ακριβά κινητά δεν αξίζουν με την καμία. Πεταμένα λεφτά κυριολεκτικά.

Ένα κινητό των 300 ευρώ σε βγάζει άνετα 2-3 χρόνια και αν δεν είσαι και απαιτητικός και παραπάνω. Από κει και πέρα είναι θέμα "flexing".

Κάποιος που έχει οικοσύστημα Apple και θέλει κινητό για ευκολία θα πάει σε iPhone που δεν είναι φθηνά και μεταχειρισμένα και επίσης και 3 χρόνια να περάσουν δεν κολλάνε... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...