Προς το περιεχόμενο

Ακριβά κινητά


Batman®
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από CaptainChris,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

15 λεπτά πριν, emp87 είπε

οι περισσοτεροι παντως δεν εχουν προβληματα με το 5g (πλεον),volte και τις κλησεις στο 8/8 προ τουλαχιστον

οι  κατοχοι πιχελ παλαιοτερων γενεων παντως λογω stock android υποστηριζουν οτι ειναι τα μονο κινητα που μπορουν να σε κρατησουν στην ιδια εμπειρια χρησης και ομαλοτητας για 5-6 χρονια οι συσκευες της google λογω του ασφαλους και ελαφριου λογισμικου,χωρις να εχουν και του ςκορυφαιους επεξεργαστες,απλα επαρκεις για αυτη την κατηγορια τιμης και για τον μεσο χρηστη

Δεν είναι η μόνη εταιρία που έχει καθαρό Android. Όπως και να έχει όμως, όσο καλό και να είναι, από τη στιγμή που δεν έχει επίσημη υποστήριξη στη χώρα μας και θα κάνεις πάνω από μήνα για να βγάλεις άκρη με εγγύηση, δεν έχει νόημα να το επιλέξει κάποιος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 66
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 17/12/2023 at 11:35, Fulgore said:

Δεν είναι καθόλου χαζό συμφορουμίτη. Γιαυτό και τα 11ρια πωλούνται μέχρι και σήμερα κανονικότατα.

Και αυτό γιατί βλέπεις ακόμα και τα επόμενα μοντέλα, είναι πάνω κάτω τα ίδια, και μόνο στα πολύ ακριβότερα pro μοντέλα υπάρχουν οι διαφορές.

Το iphone 12 πχ σαν κύρια διαφορά από το 11 είχε την amoled οθόνη και το 5G, τρίχες κατσαρές.

Από το 12 μέχρι και το 15, έχουμε κυριολεκτικά το ίδιο κινητό σε specs, πέραν από μικρο βελτιώσεις δεξιά και αριστερά πχ σε επεξεργαστή, κάμερες και λίγη παραπάνω ram.

Γιαυτό και η ίδια η εταιρεία παρουσίασε σαν φοβερό feature φετος την προσθήκη TypeC θύρας.

Πολλοί λοιπόν που δεν τους ενδιαφέρουν αυτά και θέλουν απλά να πάρουν όσο φθηνότερα γίνεται μηλοτηλέφωνο, μιας και η κύρια χρήση τους ειναι απλά social media, μηνυματα, κανά τηλέφωνο κλπ, προτιμάνε να πάρουν το φθηνότερο 11ρι, και να γλυτώσουν αυτά τα 200-300ευρώ που δεν είναι ψίχουλα στις ημέρες μας.

Η νεολαία ειδικά, τίγκα στα iphone 11 είναι, και μην μου πείτε ότι όλοι οι πιτσιρικάδες κάθονται και ασχολούνται με αγγελίες.

Φέτος black friday, το μοναδικό iphone που είδαμε σε έκπτωση όλως τυχαίως ήταν......το Iphone 11 64gb στα 400ευρώ.

Οι βελτιώσεις απο μοντέλο σε μοντέλο είναι καλύτερος επεξεργαστής, καλύτερη κάμερα, περισσοτερη RAM κτλ. Όποιες είναι δηλαδή και οι βελτιώσεις στα android. Τι περίμενες να βελτιώσουν δηλαδή?  Και ναι, το Iphone 11 είναι πολύ παλιό και σίγουρα δεν σου προσφέρει ανιπροσωπευτική εμπειρία IOS. το έχει η κόρη μου και είναι η μέρα με τη νύχτα με το δικό μου 13 pro max. Μόνο την οθόνη να πάρεις είναι χάλια, δεν στέκει εν έτει 2023! Τώρα αν κάποιοι το αγοράζουν 400 ευρώ σήμερα, κακό του κεφαλιού τους...

Επεξ/σία από koutsis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
51 λεπτά πριν, koutsis είπε

Οι βελτιώσεις απο μοντέλο σε μοντέλο είναι καλύτερος επεξεργαστής, καλύτερη κάμερα, περισσοτερη RAM κτλ. Όποιες είναι δηλαδή και οι βελτιώσεις στα android. Τι περίμενες να βελτιώσουν δηλαδή?  Και ναι, το Iphone 11 είναι πολύ παλιό και σίγουρα δεν σου προσφέρει ανιπροσωπευτική εμπειρία IOS. το έχει η κόρη μου και είναι η μέρα με τη νύχτα με το δικό μου 13 pro max. Μόνο την οθόνη να πάρεις είναι χάλια, δεν στέκει εν έτει 2023! Τώρα αν κάποιοι το αγοράζουν 400 ευρώ σήμερα, κακό του κεφαλιού τους...

Συμφορουμίτη, πραγματικά συγκρίνεις τις βελτιώσεις σε Android μεριά εδώ και 4χρόνια με αυτές σε Iphone μεριά στα χρήματα των απλών μη pro iphone??

Τα απλά iphone δεν έχουν μέχρι και σήμερα 90 ή 120hz οθόνη ή telephoto κάμερα και μόλις φέτος μπήκε επιτέλους η TypeC θύρα σε αυτά που σε Android μεριά είναι εδώ και πόσα χρόνια(1150ευρώ ξεκινά το Iphone 15 plus btw).

Ούτε always on display, μόνο τα pro μοντέλα.

Μην μιλήσω καν για ταχυφόρτιση που τα απλά μοντέλα έχουν μείνει στα 20W.

Μάλιστα τα τελευταία χρόνια η εταιρεία έκανε την εξυπνάδα να βάζει στα τελευταίας γενιάς μοντέλα, 1χρονιάς πίσω επεξεργαστή.

Ασε που σε Android μεριά τα τελευταία 4χρόνια, ανέβηκε κατά πολύ και η Software υποστήριξη.

Να σου υπενθυμίσω συμφορουμίτη ότι τα pixel κινητά από 3 μεγάλες αναβαθμίσεις, πλέον παίρνουν 7!!

Και σε πολλές εταιρείες από εκεί που έδιναν μόνο 2, πλέον έχουμε πάει σε 4 στις περισσότερες εταιρείες(μέχρι και σε Xiaomi μεριά).

Τι ακριβώς συγκρίνουμε τώρα, πλάκα κάνουμε? 

Τέλος, γιατί κακό του κεφαλιού τους αν κάποιοι το αγοράζουν σήμερα?

Τι άλλες επιλογές προσφέρει αυτή η εταιρεία το 2023 προς 2024 για κάποιον που διαθέτει πχ μέχρι 500ευρώ σε καινούργια συσκευή?

Το Iphone 13 128gb πχ κοστιζει 700ευρώ και μιλάμε για μοντέλο 2.5 ετών.

Επεξ/σία από Fulgore
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 minutes ago, Fulgore said:

Συμφορουμίτη, πραγματικά συγκρίνεις τις βελτιώσεις σε Android μεριά εδώ και 4χρόνια με αυτές σε Iphone μεριά στα χρήματα των απλών μη pro iphone??

Τα απλά iphone δεν έχουν μέχρι και σήμερα 90 ή 120hz οθόνη ή telephoto κάμερα και μόλις φέτος μπήκε επιτέλους η TypeC θύρα σε αυτά που σε Android μεριά είναι εδώ και πόσα χρόνια(1150ευρώ ξεκινά το Iphone 15 plus btw).

Ούτε always on display, μόνο τα pro μοντέλα.

Μην μιλήσω καν για ταχυφόρτιση που τα απλά μοντέλα έχουν μείνει στα 20W.

Μάλιστα τα τελευταία χρόνια η εταιρεία έκανε την εξυπνάδα να βάζει στα τελευταίας γενιάς μοντέλα, 1χρονιάς πίσω επεξεργαστή.

Ασε που σε Android μεριά τα τελευταία 4χρόνια, ανέβηκε κατά πολύ και η Software υποστήριξη.

Να σου υπενθυμίσω συμφορουμίτη ότι τα pixel κινητά από 3 μεγάλες αναβαθμίσεις, πλέον παίρνουν 7!!

Και σε πολλές εταιρείες από εκεί που έδιναν μόνο 2, πλέον έχουμε πάει σε 4 στις περισσότερες εταιρείες(μέχρι και σε Xiaomi μεριά).

Τι ακριβώς συγκρίνουμε τώρα, πλάκα κάνουμε? 

Τέλος, γιατί κακό του κεφαλιού τους αν κάποιοι το αγοράζουν σήμερα?

Τι άλλες επιλογές προσφέρει αυτή η εταιρεία το 2023 προς 2024 για κάποιον που διαθέτει πχ μέχρι 500ευρώ σε καινούργια συσκευή?

Το Iphone 13 128gb πχ κοστιζει 700ευρώ και μιλάμε για μοντέλο 2.5 ετών.

Δεν μιλησα προφανώς για τα απλά μοντέλα αλλα για τα pro. Τα απλά βγαίνουν για αυτούς που δεν έχουν σχεδόν καθόλου απαιτήσεις σε hardware και παιρνουν iphone μονο για το ios ή για να λένε οτι έχουν iphone με λίγα λεφτά. Και για να σου απαντήσω αν κάποιος θέλει να πάρει σήμερα iphone καινούργιο με 400-500 ευρώ θα πάρει σαβούρα (όπως είναι το 11 σήμερα) Καλύτερα πάρε android με 500 ευρώ παρά το iphone 11 γιατί η εμπειρία που θα έχεις είναι πολύ κατωτερη από τα φετινά pro μοντέλα. Γενικά αν θες πραγματική εμπειρία iphone πρέπει να τα στάξεις, πως να το κάνουμε. Αν εχεις να ξοδέψεις 500 ευρώ και θες καινούργιο iphone αστο καλύτερα. Εκτος ξαναλέω αν δεν έχεις πολλές απαιτήσεις και θές απλά iphone χωρίς πολλά πολλά...

Επεξ/σία από koutsis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, koutsis είπε

Και για να σου απαντήσω αν κάποιος θέλει να πάρει σήμερα iphone καινούργιο με 400-500 ευρώ θα πάρει σαβούρα (όπως είναι το 11 σήμερα) Καλύτερα πάρε android με 500 ευρώ παρά το iphone 11 γιατί η εμπειρία που θα έχεις είναι πολύ κατωτερη από τα φετινά pro μοντέλα. Γενικά αν θες πραγματική εμπειρία iphone πρέπει να τα στάξεις, πως να το κάνουμε. Αν εχεις να ξοδέψεις 500 ευρώ και θες καινούργιο iphone αστο καλύτερα...

Ε άρα γιατί διαφώνησες πιο πίσω με αυτό που έγραψα, αφού στα λόγια μου έρχεσαι? Εγώ ούτως ή άλλως στα απλά μοντέλα αναφέρθηκα, μιας και είναι στο budget του εδώ θέματος.

Υποτίθεται και το εδώ θέμα θίγει το κατα πόσο αξίζει να δώσει κάποιος 1000+ευρώ, εαν κάνει την δουλειά του με τα μισά χρήματα

Και επειδή κάπου αναφέρθηκαν και τα μηλο τηλέφωνα, η μόνη συσκευή σε αυτά τα χρήματα, είναι το 11ρι,γιαυτό και αναφέρθηκε αυτό όπως και τα άλλα απλά μοντέλα.

Στις 9/12/2023 στις 7:57 ΜΜ, Batman® είπε

Θέμα προς συζήτηση. Έχωντας δοκιμάσει όλες τις ναυαρχίδες που υπάρχουν και έχω περάσει από πολλές συσκευές αξίζει να δίνεις 1000αρικα και πολλά λεφτά για ναυαρχίδες;

η και με τα μισά λεφτά κάνουμε την δουλειά μας; 

 

Επεξ/σία από Fulgore
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς, δεν αξίζει να δώσει κάποιος 1000 ευρώ + αν "μπορεί να κάνει τη δουλειά του με 500". Αυτό σκεφτόμουν και εγώ τόσα χρόνια που είχα φθηνά ή mid range android κινητά. Επίσης, μου άρεσε το ψαχούλεμα για το πως να επέμβω στο software, δε με πείραζε δηλαδή αν έπρεπε να ασχοληθώ για να βάλω κάτι ή να φτιάξω κάτι. Αλλά μέχρι που πήρα το iphone 14 pro πριν λίγους μήνες δεν ήξερα πόσο καλύτερα μπορούσα να κάνω τη δουλειά μου. 

TLDR το πόσο smooth δουλεύει το Iphone 14 pro , πόσο απροβλημάτιστο είναι σε βασικές καθημερινές λειτουργίες, με έκανε να εκτιμήσω τα ακριβά κινητά.

Εγώ είχα το Oneplus 3T με το οποίο ήμουν πολύ ικανοποιημένος, αλλά ήρθε το πλήρωμα του χρόνου και το 2020 στην Black Friday ο Κότσος έβγαλε το Note 10 + σε προσφορά 600 ευρώ. Σκέφτηκα ότι ήρθε επιτέλους η ώρα να πάρω flagship έστω και μια χρονιά πίσω, δεν μπορεί θα είναι ακόμη κινητάρα.

Ήταν όντως πολύ καλό κινητό αλλά είχε κάποια πράγματα που με απογοήτευσαν από την πρώτη μέρα. H οθόνη με το color shift όταν την πλάγιαζα που δεν είχε το 1+,  το άσπρο που δεν ήταν  ποτέ όσο άσπρο ήταν στο 1+ , το NFC Chip που σταματούσε να δουλεύει και έπρεπε να κάνω reset και άλλες !@#!@ κάθε φορά και γενικά μικροπροβλήματα καθημερινότητας με ξενέρωσαν με το κινητό και μάλλον μετάνιωσα  που το αγόρασα αλλά η αλήθεια είναι δεν ήθελα να το παραδεχτώ.

Μεγάλα προβλήματα δεν είχε αλλά δεν μπορούσα να δεχτώ ότι ένα θεωρητικά τόσο καλύτερο κινητό είχε συγκεκριμένες ελλείψεις σε σχέση με ένα midrange 5ετίας ξέρω εγώ.

Φέτος το καλοκαίρι πούλησα το Note και το PS4 και έβαλα την διαφορά και πήρα το iphone 14 pro, πιο πολύ από Hype είναι η αλήθεια αλλά μέχρι σήμερα, κάθε φορά που το χρησιμοποιώ νοιώθω μια τρομερή ικανοποίηση για το πόσο καλό είναι, πόσο όμορφη είναι η οθόνη χωρίς να έχει το ενοχλητικό curve στο πλάι όπως το note που δεν άφηνε τη θήκη να το γραπώσει καλά, πόσο καλά λειτουργούν όλα, από το NFC, στο Wallet, στην κάμερα, στο Face ID (Μα τι αποκάλυψη πόσο καλά λειτουργεί και το φοβόμουν στην αρχή που δεν εχει touch id) …

Έχει κάνει την καθημερινότητα μου, με τις απαιτήσεις της δουλειάς, το online μεταπτυχιακό, την έρευνα για τη διπλωματική, τη δικτύωση με το νέο κλάδο που θέλω να μπω επαγγελματικά μέσω των social media, την συνεργασία με το φθηνό ipad 8ης γενιάς που επίσης με ικανοποιεί 100%... το κρατάω στα χέρια και χαίρομαι που το αγόρασα. Θα μου πείτε τόσα για ένα κινητό; Ε, μ αρέσει να χρησιμοποιώ όσο περισσότερη τεχνολογία μπορώ για να ελαφρύνω την καθημερινότητα μου και όταν αυτή μου κάνει κόνξες με τσαντίζει πολύ.

Άρα ναι, αν το ψάξεις καλά μπορείς να βρεις ένα value for money κινητό που να σου κάνει όλες τις δουλειές και ναι, ένα flagship δεν σημαίνει ότι θα σου δείξει τεράστια διαφορά αλλά εμένα το iphone έγινε απαραίτητο και ήδη κοιτάω για mac mini!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι κοινως αποδεκτο οτι δεν υπαρχει το τελειο τηλεφωνο! Οσα λεφτα και να δωσεις... Κατι χανεις, κατι κερδιζεις.

Κατοχος X3 pro σε γενικες γραμμες ικανοποιημενος, εκτος απο την καμερα. Fan του ραδιοφωνου και της καρτας sd δεν κοιταζα κανενα καινουργιο μοντελο και ειχα καταληξει σε μεταχειρισμενο samsung s20 ultra ή note 20 ultra. Καποιος θα πει κινητο τριετιας, αλλα βαζουν κατω ολα τα τηλεφωνα 300-400 ευρω που ηταν το μπατζετ. ΟΚ πηρα το S20 ultra, ωραιο κινηταρα, εχει esim, ασυρματη φορτιση, καμερες απο τις καλυτερες, αλλα δεν εχει ραδιο (τελικα Σαμσουγκ το ξεχνας) και υπερυθρες που στην καθημερινοτητα μπορει να το χρησιμοποιουσες... Μπορουσα να μεινω με το poco χωρις προβλημα? Μπορουσα... Αλλα τρωγομουν για μια καλυτερη καμερα. Να δωσω μεχρι 350-400 εκει... Αλλα απο αυτο το μπατζετ και μετα αρχιζει η εκθετικη αυξηση της τιμης για αναλογικη αυξηση των χαρακτηριστικων... Αυξηση 10% ταχυτητας επεξεργαστη 50% αυξηση τιμης... Με 450-500 ευρω πχ παιρχεις ενα s22 ultra μην μου πει καποιος οτι το s23 ultra εχει τοσο χαοτικες διαφορες για να δωσεις τα διπλα λεφτα να το παρεις... Και οπως και στα αμαξια αν το παρεις ενα χρονο μεταχειρισμενο, δεν νομιζω να ειναι αποτρεπτικο αν ειναι να γλυτωσεις την μιση τιμη...

Εξαλλου τα περισσοτερα καινουργια ανακυκλωσεις (μην πω υποβαθμισεις) των παλιων ειναι... Ειναι εξωφρενικο οτι ακομα και το x3 pro αν εξαιρεσεις την καμερα παιζει στα ισα τα σημερινα τηλεφωνα αυτου του μπατζετ.

Γνωμη μου λοιπον ειναι δεν αξιζει να δωσεις χιλια ευρω για κινητο. Καινουργιο μεχρι 400 ευρω ή μεταχειρισμενη ναυαρχιδα...

Τωρα αν εισαι φαν του apple universe δεν μπορω να εκφερω αποψη αν συμφερει να πας σε 11ρι ή μεταχειρισμενο γιατι ειμαι hater🤣

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...