Προς το περιεχόμενο

γυμναστικη με βαρη για μεγαλυτερες ηλικιες 45+


georgiouu

Προτεινόμενες αναρτήσεις

πιστευετε οτι ειναι ωφελιμο ή επιβαρυνουν και καταπονουν το σωμα;

θα ηθελα και καποια λινκ απο αξιοπιστες ιατρικες πηγες

εγω τεινω στην αποψη οτι καταπονειται το σωμα,οι αρθρωσεις πιθανον να τριβονται,καταπονειται η σπονδυλικη στηλη κτλ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

Που να δουλευεις και οικοδομος να δεις τι γίνεται και να είσαι και 60 χρονων😁

ναι συμφωνω πχ ανθρωποι που ανεβοκατεβαινουν σκαλια ταλαιπωρουν τα γονατα τους και νομιζω στην πορεια βγαζουν προβληματα

κατι παρομοιο πιστευω πρεπει να ισχυει και για τα βαρη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, georgiouu είπε

πιστευετε οτι ειναι ωφελιμο ή επιβαρυνουν και καταπονουν το σωμα;

Mπορείς να κάνεις γυμναστική με βάρη μέχρι να πεθάνεις

36 λεπτά πριν, georgiouu είπε

εγω τεινω στην αποψη οτι καταπονειται το σωμα,οι αρθρωσεις πιθανον να τριβονται,καταπονειται η σπονδυλικη στηλη κτλ

Αν βαριέσαι να πας γυμναστήριο, απλά μην πηγαίνεις. Μην ψάχνεις να βρεις δικαιολογίες. 

  • Like 6
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Nabuko είπε

Mπορείς να κάνεις γυμναστική με βάρη μέχρι να πεθάνεις

Αν βαριέσαι να πας γυμναστήριο, απλά μην πηγαίνεις. Μην ψάχνεις να βρεις δικαιολογίες. 

δεκαετιες εχω ασχοληθει με γυμναστηρια σιγα μην βαριεμαι.Απλα τωρα που λεω να ξανααρχισω μου περναει αυτη η σκεψη...οτι το ανθρωπινο σωμα δεν ειναι κατασκευασμενο να σηκωνει βαρη,αρα το καταπονεις...οταν περνας μια ηλικια τα σκεφτεσαι αυτα

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, georgiouu είπε

δεκαετιες εχω ασχοληθει με γυμναστηρια σιγα μην βαριεμαι.Απλα τωρα που λεω να ξανααρχισω μου περναει αυτη η σκεψη...οτι το ανθρωπινο σωμα δεν ειναι κατασκευασμενο να σηκωνει βαρη,αρα το καταπονεις...οταν περνας μια ηλικια τα σκεφτεσαι αυτα

Για μένα επιβάλλεται να γυμνάζεσαι με βάρη.

Χωρίς υπερβολές,με ένα σωστό πρόγραμμα,καλό ζεσταμα,καλή ξεκούραση,φαγητό και ύπνο ,μόνο καλό θα κάνεις στον εαυτό σου.

Η καθημερινότητα του καθενός διαφέρει,οπότε φτιάξε ένα πρόγραμμα που να σε βολεύει και να μπορείς να ανταπεξέλθεις.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ασχολούμαι με τα βάρη χωρίς να έχω σταματήσει από τα 18 και τώρα είμαι 40. 22 χρόνια γεμάτα. Δεν έχω πάρει τίποτα περισσότερο από κρεατινη και πλέον με παιδιά δεν παίρνω ούτε πρωτεΐνη (δεν έχω χρόνο να σκεφτώ καν τι θα φάω)...

Αν δεν έκανα βάρη τόσα χρόνια θα ένιωθα σαν 60αρης (και λόγω δουλειάς, μηχανικός πληροφορικής). Τώρα νιώθω σαν 25. Προφανώς δεν μπαίνεις στα 45+ ξαφνικά χωρίς σωστή καθοδήγηση αλλά να λέμε ότι το ανθρώπινο σώμα δεν είναι φτιαγμένο για να σηκώνει βάρη πιστεύω πως είναι σαν να λέμε ότι τα πόδια δεν είναι για να τρέχουν αλλά μόνο να περπατάνε...

Υπάρχουν πάρα πολλές μελέτες που δείχνουν πως τα βάρη είναι ιδιαίτερα ωφελημα για το ανθρώπινο σώμα, από την αύξηση του μεταβολισμου, την απώλεια βάρους (ίσως και καλύτερα από την αερόβια), την αύξηση της τεστοστερονης η οποία μετά τα 40 φυσιολογικά πέφτει, την αύξηση της μυικης μάζας η οποία πέφτει και αυτή και είναι απαραίτητη σε μεγάλες ηλικίες για την υγεία των οστών...

Επίσης προφανώς και όποιος σηκώνει βάρη θα έχει και τραυματισμούς και καταπόνηση.... Μόνο οποίος δεν κάνει τίποτα δεν παθαίνει τίποτα (τετοιο, γιατί σίγουρα παθαίνει άλλα...)

  • Like 7
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα βάρη και γενικά η προπόνηση με αντιστάσεις, γυμναστική, αθλητισμός, όποια μορφή και αν έχει, είναι οτι πιο κοντινό και αξιόπιστο υπάρχει στο "ελιξήριο της νιότης". Υπάρχουν άπειρες μελέτες πάνω στα οφέλη, ακόμα και αν ξεκινήσει κάποιος στα 40 ή στα 60 ή και στα 80. Μόνο μια μικρή αύξηση στο καθημερινό περπάτημα έχει εξαιρετικά οφέλη στη μακροζωϊα και την υγεία. Ένα παράδειγμα μελέτης: https://bjsm.bmj.com/content/56/13/755 . Υπάρχουν εκατοντάδες σχετικές, όρεξη να έχεις να διαβάζεις. 

Επειδή ανέφερες οτι το σώμα ίσως καταπονείται από τα βάρη: Σκέψου οτι μετά από μια ηλικία, ξεκινάμε να χάνουμε μυϊκό ιστό, γεγονός το οποίο οδηγεί σε σαρκοπενία. Με τη σειρά της, η σαρκοπενία οδηγεί σε πολλά κινητικά προβλήματα, αδυναμία, και ασθένειες σε κόκκαλα, αρθρώσεις κλπ. Ο ΜΟΝΟΣ τρόπος για να καταπολεμηθεί, είναι μέσω της προπόνησης με αντιστάσεις και τη διατήρηση του μυϊκού ιστού. Προφανώς η προπόνηση είναι ελεγχόμενη, με κατάλληλο φορτίο και με αποφυγή πολλών κραδασμών. Συν τα οφέλη για τις γυναίκες στην οστική πυκνότητα, η οποία μειώνεται μετά από κάποια ηλικία. 

Μαζί με όλα αυτά, για να υπάρξει κατάλληλη διατήρηση μυϊκού ιστού, θα πρέπει να υπάρχει και ανάλογη λήψη πρωτεϊνών από τη διατροφή μας. Χωρίς αυξημένα δομικά υλικά, οι μυς πως θα τραφούν για να διατηρηθούν; Γι' αυτό, μια σωστή διατροφή με αυξημένες πρωτεϊνες από αυγό, ψάρι, κρέας, γαλακτοκομικά, θα παίξει καθοριστικό ρόλο στην υγεία τωου μυϊκού συστήματος. Η συνιστόμενη ημερήσια πόσοτητα σε πρώτεϊνες είνα απλά ένα αστείο πράγμα. Χρειαζόμαστε πολύ περισσότερη πρωτεϊνη, ειδικά έαν έχουμε υψηλή σωματική δραστηριότητα, είτε είναι λόγω καθημερινότητας, είτε λόγω άσκησης. 

  • Like 7
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 χρονων και δεν σκοπευω να σταματησω ποτε αν πανε ολα καλα, εκτος απο τα σωματικα ωφελη τελευταια εκτιμω και τα πνευματικα, μεγαλη υποθεση το σωμα σου να λεει να σταματησεις και το μυαλο σου να σε πιεζει για λιγο ακομα.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 hours ago, georgiouu said:

δεκαετιες εχω ασχοληθει με γυμναστηρια σιγα μην βαριεμαι.Απλα τωρα που λεω να ξανααρχισω μου περναει αυτη η σκεψη...οτι το ανθρωπινο σωμα δεν ειναι κατασκευασμενο να σηκωνει βαρη,αρα το καταπονεις...οταν περνας μια ηλικια τα σκεφτεσαι αυτα

το ανθρωπινο σωμα ειναι φτιαγμενο για να περπατα συνεχεια, δεν το βλεπω ομως και να το κανουμε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, georgiouu είπε

πιστευετε οτι ειναι ωφελιμο ή επιβαρυνουν και καταπονουν το σωμα;

θα ηθελα και καποια λινκ απο αξιοπιστες ιατρικες πηγες

εγω τεινω στην αποψη οτι καταπονειται το σωμα,οι αρθρωσεις πιθανον να τριβονται,καταπονειται η σπονδυλικη στηλη κτλ

Αφού δηλώσω άσχετος καθώς η επαφή μου με γυμναστήρια είναι μόνο οπτική (όταν είναι απέναντι από...σουβλατζίδικο :P) και η μόνη άσκησή μου είναι το περπάτημα (δεν το κάνω σαν άσκηση αλλά το γουστάρω) και περιστασιακά το ποδήλατο, να πω ότι το υπογραμμισμένο ίσως είναι κάτι που χρήζει σκέψης. Ειδικά αυτό με την τριβή των αρθρώσεων.

Δεν το γνωρίζω αλλά με δεδομένο ότι με την ηλικία προκύπτουν διάφορα θεματάκια εκεί (αρθρώσεις) θεωρώ ότι χρήζει περισσότερης διερεύνηση από τον ts και τον όποιο άλλο ενδιαφερόμενο. Απαντήσεις του στυλ "είμαι 40, γυμνάζομαι για χρόνια και δεν τρέχει κάστανο" προφανώς είναι λίγο εκτός θέματος από τη στιγμή που το θέμα αφορά 45+ αλλά κι αναφέρεται συγκεκριμένα σε θέματα που προκύπτουν με το χρόνια και τον όποιο εκφυλισμό αρθρώσεων προκύπτει σαν φυσιολογική διαδικασία. Και κυρίως αφού ο ts ψάχνει για "αξιόπιστες ιατρικές πηγές" (βέβαια το χάλασε λίγο από τη στιγμή που ξεκίνησε με το "πιστεύετε", καθώς είναι σα να ζητά τη θεωρία του καθενός μας :))

Επεξ/σία από haris_216
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ειναι ακρως απαραιτητο να γυμναζεται κανεις με βαρη ειδικα στις ηλικιες αυτες οπου χωρις ασκηση πεφτει δραματικα η μυικη μαζα.

Προφανως και πρεπει να ελεγχεται η ασφαλεια των ασκησεων και να τροποποιειται το προγραμμα οπου χρειαζεται.Πχ αν καποιος υποφερει απο κηλες κανοντας dead lifts,δεν υπαρχει κανενας λογος να συνεχισει να κανει αυτη την ασκηση απλα γιατι θεωρειται καλη.Δεν πρεπει ομως να τα παραταει απλα γιατι πιαστηκαν οι μυες του.

 

https://healthsciences.ku.dk/newsfaculty-news/2022/07/are-you-aged-40-or-over-in-that-case-you-need-to-do-heavy-weight-training-to-keep-fit

 

https://www.nytimes.com/2018/02/07/well/move/lift-weights-eat-more-protein-especially-if-youre-over-40.html

 

Επεξ/σία από vagos789
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 14/12/2023 at 14:10, georgiouu said:

εγω τεινω στην αποψη οτι καταπονειται το σωμα,οι αρθρωσεις πιθανον να τριβονται,καταπονειται η σπονδυλικη στηλη κτλ

 

On 15/12/2023 at 04:47, haris_216 said:

Αφού δηλώσω άσχετος καθώς η επαφή μου με γυμναστήρια είναι μόνο οπτική (όταν είναι απέναντι από...σουβλατζίδικο :P) και η μόνη άσκησή μου είναι το περπάτημα (δεν το κάνω σαν άσκηση αλλά το γουστάρω) και περιστασιακά το ποδήλατο, να πω ότι το υπογραμμισμένο ίσως είναι κάτι που χρήζει σκέψης. Ειδικά αυτό με την τριβή των αρθρώσεων.

Δεν το γνωρίζω αλλά με δεδομένο ότι με την ηλικία προκύπτουν διάφορα θεματάκια εκεί (αρθρώσεις) θεωρώ ότι χρήζει περισσότερης διερεύνηση από τον ts και τον όποιο άλλο ενδιαφερόμενο. Απαντήσεις του στυλ "είμαι 40, γυμνάζομαι για χρόνια και δεν τρέχει κάστανο" προφανώς είναι λίγο εκτός θέματος από τη στιγμή που το θέμα αφορά 45+ αλλά κι αναφέρεται συγκεκριμένα σε θέματα που προκύπτουν με το χρόνια και τον όποιο εκφυλισμό αρθρώσεων προκύπτει σαν φυσιολογική διαδικασία. Και κυρίως αφού ο ts ψάχνει για "αξιόπιστες ιατρικές πηγές" (βέβαια το χάλασε λίγο από τη στιγμή που ξεκίνησε με το "πιστεύετε", καθώς είναι σα να ζητά τη θεωρία του καθενός μας :))

Ένα καλά ανεπτυγμένο μυϊκό σύστημα μειώνει τον επίπονο φόρτο στις αρθρώσεις και τους χόνδρους, και έτσι έχει προστατευτική δράση. Από την άλλη, όταν οι μυς είναι αδύναμοι και ατροφούν με την ηλικία, λόγω της έλλειψης χρήσης, αποδυναμόνονται οι αρθρωσεις, μειώνεται η αιμάτωση, και για να το πούμε απλά, η "λίπανση" των χόνδρων. Η άσκηση με αντιστάσεις (βάρη, λάστιχα, σωματικό βάρος κλπ), βοηθά ακόμα και στη βελτίωση των συμπτωμάτων της οστεοαρθρίτιδας. Ένα πρόγραμμα προπόνησης με βάρη, ακόμα και αν χρησιμοποιεί "ελαφριά" κιλά, θα έχει θετικά αποτελέσματα στο μυϊκό σύστημα. Το ότι πρέπει η προπόνηση με βάρη να είναι των άκρων από ένταση και κιλά για να δει κάποιος αποτελέσματα, είναι μύθος. Η ακινησία είναι αυτή που προκαλεί τα προβλήματα.

Επεξ/σία από Musclemar
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει απόλυτη αλήθεια σε αυτά είναι ανάλογα τον άνθρωπο. Προσωπικά περπατάω πολύ από όσο με θυμάμαι, όλοι συμφωνούν ότι το περπάτημα κάνει καλό, δυστυχώς για εμένα το μόνο καλό που μου έκανε είναι δύο μηνίσκοι, δύο οστικά οιδήματα (γόνατο, αστράγαλο) και ταλαιπωρία με πατερίτσες  κτλ. Γυμναστήριο πάω περιστασιακά, δύο χρόνια πάω δύο κάθομαι κτλ, η ηλικία παίζει ρόλο, τουλάχιστον στην δική μου περίπτωση, είμαι 53 και σίγουρα δεν μπορώ να κάνω ότι έκανα στο γυμναστήριο στα 32 μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...