Προς το περιεχόμενο

Ideal, ένας κύκλος που έκλεισε


Rebelos2018

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εδώ και ένα χρόνο περίπου, διαβάζαμε ειδήσεις επί του θέματος πολλές.

Που και που, εμφανιζόταν και μία είδηση που άφηνε μία μικρή χαραμάδα, μία ελάχιστη ελπίδα, να διατηρηθεί ο πανέμορφος αυτός κινηματογράφος. 

Φευ. Μας αποχαιρέτησε για πάντα. 

Τι τον έκανε τόσο ξεχωριστό όμως; 

Οι "τεχνικές" του αρετές; το μέγεθος της οθόνης του; 

Τα άνετα του καθίσματα; 

Νομίζω πως οι ιστορίες του που δημιουργήθηκαν εκεί μέσα, αλλά και από έξω, είναι αυτές που τον έκαναν, εν τέλει, τον αγαπημένο μας κινηματογράφο. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 36
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ποιος ασχολειται πια με cinema? Τελειωσαν! σαν τα video club. Τηλεορασεις μεγαλες εχουμε ολοι, home cinema ευκολα, on demand ταινιες, με την πυτζαμα στον καναπε.

  • Like 1
  • Confused 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, andreaspA είπε

Ποιος ασχολειται πια με cinema? Τελειωσαν! σαν τα video club. Τηλεορασεις μεγαλες εχουμε ολοι, home cinema ευκολα, on demand ταινιες, με την πυτζαμα στον καναπε.

Πίστεψε με, αρκετοί. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, andreaspA είπε

Οπως δειχνουν τα δεδομενα... μαλλον δεν φτανουν αυτοι που πανε για να επιβιωσουν τα cinema.

Εδώ σε πιάνω αδιάβαστο. 

Δεν έκλεισε επειδή δεν πήγαινε καλά. 

Αμα πήγαινες και ο ίδιος, θα το διαπίστωνες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Rebelos2018 είπε

Εδώ σε πιάνω αδιάβαστο. 

Δεν έκλεισε επειδή δεν πήγαινε καλά. 

Αμα πήγαινες και ο ίδιος, θα το διαπίστωνες.

δεν ξερω γιατι εκλεισε, και πραγματι δεν παω. Ουτε εγω , ουτε κανενας ανθρωπος που γνωριζω. Και γνωρίζω πολλους!

 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, andreaspA είπε

δεν ξερω γιατι εκλεισε, και πραγματι δεν παω. Ουτε εγω , ουτε κανενας ανθρωπος που γνωριζω. Και γνωρίζω πολλους!

 

Και εγώ γνωρίζω πολλούς, που πάνε. Δεν λέει κάτι αυτό. 

Οι γνώστες, ξέρουν τι λέω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεγάλωσα στα Εξάρχεια, έμενα στα Εξάρχεια μέχρι πριν από 5 χρόνια. Δεν είναι μόνο το Ideal που πέθανε, είναι και το Τιτάνια (θυμάμαι ακόμα που με πήγε ο πατέρας μου κάποια στιγμή και είδαμε ένα σούπερναν), πέθανε εκείνο το σινεμά στην Αλεξάνδρας (είχαμε δει με την τάξη στο σχολείο το Γορίλες στην ομίχλη), έγινε σκλαβενίτης, πέθανε το Ρόδον που εκεί κι αν περάσαμε όμορφες στιγμές αυτό έγινε ΑΒ, πέθαναν οι λουκουμάδες Αιγαίων εκεί κοντά στο Ideal, κάηκε το Αττικόν γιατί κάποιοι απολίτιστοι ηθέλαν να κάνουν "επανάσταση", θέατρα και σινεμά έγιναν σούπερ μάρκετ και γενικά οι εποχές αλλάζουν η ζωή προχωράει το πάει αλλιώς και συνεχίζει. Η αλήθεια είναι πως όσο κοστίζουν δύο εισιτήρια σινεμά στις μέρες μας χτυπάς ένα νέτφιλ με άλλα δύο ένα ντίσνεϊ πλας βάζεις και τα λεφτά για τα ποπκορν και τις κοκακόλες χτυπάς και ένα ακόμα πακετάκι από κάπου και αράζεις στις 50+ ίντσες και το χομ σινεμα και περνάς καλά. Αλλά η αίθουσα του κινηματογράφου ήταν είναι και θα είναι πέρα από αυτό. Είναι η παρέα, ο χαβαλές, ο καφές πριν και το ποτό μετά, τα ποπκόρν και ότι άλλο γουστάρει ο καθένας για να περάσει όμορφα. Περιμένω πως και πως να μεγαλώσει η κόρη μου για να την πάω μια μέρα στο σινεμά και ελπίζω μέχρι τότε να υπάρχουν...

  • Like 6
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, fmarkos είπε

Μεγάλωσα στα Εξάρχεια, έμενα στα Εξάρχεια μέχρι πριν από 5 χρόνια. Δεν είναι μόνο το Ideal που πέθανε, είναι και το Τιτάνια (θυμάμαι ακόμα που με πήγε ο πατέρας μου κάποια στιγμή και είδαμε ένα σούπερναν), πέθανε εκείνο το σινεμά στην Αλεξάνδρας (είχαμε δει με την τάξη στο σχολείο το Γορίλες στην ομίχλη), έγινε σκλαβενίτης, πέθανε το Ρόδον που εκεί κι αν περάσαμε όμορφες στιγμές αυτό έγινε ΑΒ, πέθαναν οι λουκουμάδες Αιγαίων εκεί κοντά στο Ideal, κάηκε το Αττικόν γιατί κάποιοι απολίτιστοι ηθέλαν να κάνουν "επανάσταση", θέατρα και σινεμά έγιναν σούπερ μάρκετ και γενικά οι εποχές αλλάζουν η ζωή προχωράει το πάει αλλιώς και συνεχίζει. Η αλήθεια είναι πως όσο κοστίζουν δύο εισιτήρια σινεμά στις μέρες μας χτυπάς ένα νέτφιλ με άλλα δύο ένα ντίσνεϊ πλας βάζεις και τα λεφτά για τα ποπκορν και τις κοκακόλες χτυπάς και ένα ακόμα πακετάκι από κάπου και αράζεις στις 50+ ίντσες και το χομ σινεμα και περνάς καλά. Αλλά η αίθουσα του κινηματογράφου ήταν είναι και θα είναι πέρα από αυτό. Είναι η παρέα, ο χαβαλές, ο καφές πριν και το ποτό μετά, τα ποπκόρν και ότι άλλο γουστάρει ο καθένας για να περάσει όμορφα. Περιμένω πως και πως να μεγαλώσει η κόρη μου για να την πάω μια μέρα στο σινεμά και ελπίζω μέχρι τότε να υπάρχουν...

Πάνω από όλα, οι αναμνήσεις είναι 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα τελευταία 8 χρόνια και έχω πάει 2 φορές σινεμά. Στο τελευταίο avengers και στο τελευταίο John Wick. Και αυτό πήγα για τη παρέα. Πλέον με 4-5k φτιάχνεις ένα πολύ αξιόλογο home Cinema ... 

Και εγώ πιστεύω πως ο κινηματογράφος σιγά-σιγα πεθαίνει... 

 Πριν από 15 χρόνια, παίζει να πήγαινα 1-2 φορές το μήνα σινεμά...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, filip123go είπε

Τα τελευταία 8 χρόνια και έχω πάει 2 φορές σινεμά. Στο τελευταίο avengers και στο τελευταίο John Wick. Και αυτό πήγα για τη παρέα. Πλέον με 4-5k φτιάχνεις ένα πολύ αξιόλογο home Cinema ... 

Και εγώ πιστεύω πως ο κινηματογράφος σιγά-σιγα πεθαίνει... 

 Πριν από 15 χρόνια, παίζει να πήγαινα 1-2 φορές το μήνα σινεμά...

Με όλη την καλή διάθεση φίλε, το παρόν νήμα, αφορά ως επί το πλείστον, τους ρομαντικούς εμάς, που απολαμβάναμε περισσότερο μία αξιόλογη ταινία, στην μεγάλη οθόνη. 

Προς Θεού, μακριά από εμένα, η ατμόσφαιρα ελιτισμού, απλώς οι εραστές τηε μεγάλης οθόνης, θα καταλάβουν καλύτερα γιατί σήμερα, είναι μία μαύρη ημέρα για τον κινηματογράφο, για την Αθήνα μας, εν γένει. 

Επεξ/σία από Rebelos2018
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, filip123go είπε

Τα τελευταία 8 χρόνια και έχω πάει 2 φορές σινεμά. Στο τελευταίο avengers και στο τελευταίο John Wick. Και αυτό πήγα για τη παρέα. Πλέον με 4-5k φτιάχνεις ένα πολύ αξιόλογο home Cinema ... 

Και εγώ πιστεύω πως ο κινηματογράφος σιγά-σιγα πεθαίνει... 

 Πριν από 15 χρόνια, παίζει να πήγαινα 1-2 φορές το μήνα σινεμά...

Το point δηλαδή είναι ότι με το ευτελές ποσόν των... 5k (!) έχεις home cinema άρα γιατί να πας έξω.

Με 5k μπορείς να πηγαίνεις σινεμά κάθε εβδομάδα για 10 χρόνια, οπότε το επιχείρημα είναι λίγο άστοχο

  • Like 6
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχετε όλοι τα δίκια σας. Δε ξέρω αν το cinema πεθαίνει, αλλά σίγουρα έχει χάσει το μεγαλύτερο μέρος του κοινού που πήγαινε διότι ήταν ο μόνος ουσιαστικά τρόπος να δει μία ταινία. Δηλαδή του "casual" θεατές. Πλέον όλοι έχουν μία 50+ τηλεόραση σπίτι, και το συγκεκριμένο κοινό δεν έχει απαιτήσεις στην ποιότητα, οπότε δεν έχει λόγο να πάει στο cinema. Ταυτόχρονα όμως, είναι η μεγαλύτερη μερίδα του κοινού (oops!).

Να πεθάνει τελείως (όπως τα DVDάδικα) είναι μάλλον απίθανο, αλλά δύσκολα συντηρείται ένας κλάδος αποκλειστικά από τους "τρελαμένους". Ή με άλλα λόγια, από 100 cinema σε κάποια μεγαλούπολη, μάλλον θα μείνουν... 5. Όσα μπορέσουν να επιβιώσουν με μοναδικό κοινό όσους αγαπάνε το cinema (και είναι διατεθειμένοι να καταβάλουν το - μεγαλύτερο πλέον - τίμημα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

O κινηματογράφος ως μορφή διασκέδασης πνέει τα λοίσθια, κι απλά υπάρχουν άνθρωποι που δεν θέλουν να το αποδεχτούν.

Κάποτε, ο κινηματογράφος ήταν η μόνη μορφή διασκέδασης με εικόνα. Μέχρι και επίκαιρα (ειδήσεις) έδειχναν πριν τις ταινίες. Προ αμνημονεύτων, φυσικά. Φαντάζεται κανείς, πλέον, να πηγαίνει στον κινηματογράφο για να δει ειδήσεις; Εδώ κοντεύει να ηττηθεί η τηλεόραση στο κομμάτι των ειδήσεων (οι εφημερίδες έχουν ηττηθεί προ πολλού). Οι καιροί αλλάζουν.

Στις μικρές πόλεις, ήταν και "βιτρίνα", να σε δουν και να δεις κόσμο.

Η τηλεόραση τα άλλαξε όλα αυτά και, πλέον, στη σύγχρονη μορφή της, ανταγωνίζεται ευθέως τον κινηματογράφο ακόμη και στην πρώτη προβολή ταινιών.

Ακόμη και αν χρειάζεσαι πέντε χιλιάρικα για να φτιάξεις home cinema (δεν ασχολούμαι με το άθλημα και δεν ξέρω) δεν χρειάζεσαι home cinema για να δεις ταινία σπίτι σου, με την άνεσή σου, χωρίς να έχεις τους ενοχλητικούς διπλανούς, χώρους κάτω του μετρίου, πανάκριβα εισιτήρια, ακόμη πιο εξωφρενικά τιμολογημένα snacks/αναψυκτικά κτλ. Και τα λεφτά που θα έδινες για έξοδο (στη μούγκα, αν θες να σέβεσαι τους δίπλα σου) τα δίνεις σε μια μορφή εξόδου με ευκολότερη την επικοινωνία στη διάρκειά της.

Αυτά, για το μέσο θεατή. Που, προφανώς, είναι απαραίτητος για να σταθεί μια επιχειρήση που απευθύνεται στο μέσο άνθρωπο.

  • Like 5
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ideal δεν εκλεισε γιατί δεν πηγενε καλά,. Νοίκιασε όλο το κτηριακό συγκρότημα μία επιχείρηση που ασχολείται με ξενοδοχεία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...