Προς το περιεχόμενο

Ideal, ένας κύκλος που έκλεισε


Rebelos2018

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στην αίθουσα σύμφωνα με δηλώσεις του ιδιοκτήτη δεν θα σταματήσουν οι προβολές αλλά θα προστεθούν η χρήση ως θέατρο και συνεδριακό κέντρο 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 36
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  • Super Moderators

"Πήγαινε καλά" και "είναι ιστορικός χώρος, ελάτε να τον σώσουμε" (θα έπρεπε να) είναι έννοιες ασύμβατες.

Αν τον κάνουν και κάτι άλλο, παράλληλα, ώστε να στέκεται οικονομικά, καλό θα ήταν. Αλλά, προφανώς πήγαινε άσχημα, για να μη μπορεί να σταθεί ως επιχείρηση και να κοιτάζει (εφόσον ισχύουν τα δημοσιεύμετα) είτε να σωθεί ως διατηρητέος χώρος, είτε να γίνει παράλληλα θέατρο, συνεδριακό κέντρο ή ό,τι άλλο.

Παρενθετικά, θέατρο δεν θα ήταν κακή ιδέα, υπό την έννοια πως πολλές κεντρικές σκηνές στην Αθήνα (πρόσφατο παράδειγμα το Θέατρο Αθηνών) είναι επιεικώς κάτω του μετρίου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Ως άτομο που πήγαινε 3-4 φορές σινεμά το μήνα και πλέον πηγαίνει μία, με το ζόρι δύο, μπορώ να πω με σιγουριά ότι δεν ευθύνεται η τηλεόραση και το streaming για αυτό. Συνοπτικά:

  • Τα εισιτήρια έχουν φτάσει 8 και 9 ευρώ. Δηλαδή στα δύο άτομα μαζί με αναψυκτικά και ποπ-κορν πάει κοντά 25-30 ευρώ, επομένως το μέσο δεν απευθύνεται πλέον στα πιο λαϊκά στρώματα και έτσι χάνει το mainstream στοιχείο του. Και δεν αναφέρω καν το να πας να δεις οικογενειακή ταινία με τα παιδιά σου, εκεί φεύγει ένα 60άρι και βάλε για πλάκα. Δεν είναι δυνατόν το σινεμά να έχει φτάσει να κοστίζει όσο το θέατρο.
  • Πληρώνεις τα πανάκριβα εισιτήρια για να σου παίξουν διαφημίσεις της Coca-Cola και κλιπάκια περί πειρατείας. Σόρι, όταν είμαι αυτός που πληρώνει και μου συμπεριφέρονται σαν κλέφτη με αποτρέπει από το να ξαναπληρώσω.
  • Για να πάω σε «μικρό» σινεμά και να ξεβολευτώ από τον καναπέ μου θα πρέπει ο χώρος να είναι τουλάχιστον βολικός, όχι να πηγαίνω για να με πιάσει η μέση μου μετά από δυο ώρες.
  • Και φυσικά σε όλα τα παραπάνω εμπόδια προστίθεται η ατολμία του Hollywood που μας έχει φλομώσει στην woke φιέστα επαναλαμβάνοντας τα ίδια και τα ίδια. Ε ναι, οκ, δεν θα πληρώσω τα μαλλιοκέφαλά μου για να παρακολουθήσω άλλη μια φορά τα ίδια και τα ίδια.
  • Like 12
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παλιά ανέβαινα από επαρχία μια φορά το μήνα να δω στα village στο Ρέντη καμιά ταινία.Σαββατοκύριακο δεν πάταγα γιατί είχε πολύ κόσμο και δεν έβρισκες καλή θέση ελεύθερη εκεί που ήθελες.Μόνο καθημερινές.Πλέον τα τελευταία 5 χρόνια βλέπω σε dedicated χώρο σε προτζέκτορα ότι ταινία θέλω σε 200'' οθόνη με φίλους.Άσε που πλέον είναι λίγες οι καλές ταινίες που βγάζουν σε σχέση με παλιά δεκαετία 90'-2000' συν οτι οι τιμές των εισιτηρίων είναι για γέλια και για πολλούς με οικογένεια απαγορευτικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, tarantules είπε

.Άσε που πλέον είναι λίγες οι καλές ταινίες που βγάζουν σε σχέση με παλιά δεκαετία 90'-2000' συν οτι οι τιμές των εισιτηρίων είναι για γέλια και για πολλούς με οικογένεια απαγορευτικά.

Δυστήχως αυτός είναι και ο λόγος της πτώσης του σινεμά. Εγώ θυμάμαι πολλές φορές απλά κανονίζαμε να πάμε σινεμά και εκεί διαλέγαμε τι θα δούμε, πάντα υπήρχε κάτι ενδιαφέρον. Κάτι Σαββατοκύριακα στο Village στο Ρέντη είχαμε δει μέχρι και 3 ταινίες από το μεσημέρι μέχρι το βράδυ. Τώρα ψάχνεις να βρεις καμιά ταινία το χρόνο που να αξίζει να πας να δεις και αν. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 hours ago, cthulhucarbide said:

Το point δηλαδή είναι ότι με το ευτελές ποσόν των... 5k (!) έχεις home cinema άρα γιατί να πας έξω.

Με 5k μπορείς να πηγαίνεις σινεμά κάθε εβδομάδα για 10 χρόνια, οπότε το επιχείρημα είναι λίγο άστοχο

Actually, επένδυση την οποία την κάνεις απόσβεση σε 10 χρόνια, δεν είναι κακή επένδυση.

Επίσης μια οικογένεια με 4 άτομα θέλει περίπου 70€-100€ τη βραδιά για να πεις ότι θα πας σινεμά. Οπότε καλά τα υπολογίζεις εσύ, αλλά δεν είναι όλοι μόνοι τους. 

Τέλος, εγώ το λάτρευα το σινεμά. Πλέον όμως δεν βγαίνουν και τόσο αξιόλογες ταινίες. Ειδικά τα τελευταία χρόνια. Case and point, μπες στα village στο mall, και δες το ταινίες παίζονται τώρα... Θα πήγαινες εσύ σε κάποια από αυτές;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποτε και εγώ ήμουν πολύ φανατικός του κινηματογράφου, αλλά πλέον μπορώ να περιμένω και 4-5 μήνες για μια ταινία να βγει στα ψηφιακά μέσα.

Δεν ξέρω αν "πεθαίνει" πάντως σίγουρα οι μεγάλες εταιρείες τύπου WB, Disney κτλ. έχουν πρόβλημα με το να πάρουν τα λεφτά τους πίσω σε αρκετές ταινίες πλέον. Θεωρώ θα οδηγηθούμε σε μια νέα εποχή στον κινηματογράφο με καλύτερες ταινίες και μικρότερα budget, ειδικά μετά τον κορεσμό των superhero ταινιών που φύγανε άκλαυτες όλες το 2023.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 minutes ago, filip123go said:

Τέλος, εγώ το λάτρευα το σινεμά. Πλέον όμως δεν βγαίνουν και τόσο αξιόλογες ταινίες. Ειδικά τα τελευταία χρόνια. Case and point, μπες στα village στο mall, και δες το ταινίες παίζονται τώρα... Θα πήγαινες εσύ σε κάποια από αυτές;

Έτσι είναι.Πριν κάτι μήνες που είχε βάλει στα village ξανά την τριλογία του Άρχοντα των δαχτυλιδιών με έτρωγε να πάω να τη δω γιατί όταν είχε πρωτοβγεί δεν αξιώθηκα να τη δω σε σινεμά , αλλά μετά σκέφτηκα ποιος ο λόγος να ξοδευτώ σε βενζίνες και εισητήρια.Τη βλέπω και σπίτι και η εμπειρία είναι μη σου πω και καλύτερη από σινεμά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 30/12/2023 στις 9:10 ΠΜ, Snoob είπε

O κινηματογράφος ως μορφή διασκέδασης πνέει τα λοίσθια, κι απλά υπάρχουν άνθρωποι που δεν θέλουν να το αποδεχτούν.

Κάποτε, ο κινηματογράφος ήταν η μόνη μορφή διασκέδασης με εικόνα. Μέχρι και επίκαιρα (ειδήσεις) έδειχναν πριν τις ταινίες. Προ αμνημονεύτων, φυσικά. Φαντάζεται κανείς, πλέον, να πηγαίνει στον κινηματογράφο για να δει ειδήσεις; Εδώ κοντεύει να ηττηθεί η τηλεόραση στο κομμάτι των ειδήσεων (οι εφημερίδες έχουν ηττηθεί προ πολλού). Οι καιροί αλλάζουν.

Στις μικρές πόλεις, ήταν και "βιτρίνα", να σε δουν και να δεις κόσμο.

Η τηλεόραση τα άλλαξε όλα αυτά και, πλέον, στη σύγχρονη μορφή της, ανταγωνίζεται ευθέως τον κινηματογράφο ακόμη και στην πρώτη προβολή ταινιών.

Ακόμη και αν χρειάζεσαι πέντε χιλιάρικα για να φτιάξεις home cinema (δεν ασχολούμαι με το άθλημα και δεν ξέρω) δεν χρειάζεσαι home cinema για να δεις ταινία σπίτι σου, με την άνεσή σου, χωρίς να έχεις τους ενοχλητικούς διπλανούς, χώρους κάτω του μετρίου, πανάκριβα εισιτήρια, ακόμη πιο εξωφρενικά τιμολογημένα snacks/αναψυκτικά κτλ. Και τα λεφτά που θα έδινες για έξοδο (στη μούγκα, αν θες να σέβεσαι τους δίπλα σου) τα δίνεις σε μια μορφή εξόδου με ευκολότερη την επικοινωνία στη διάρκειά της.

Αυτά, για το μέσο θεατή. Που, προφανώς, είναι απαραίτητος για να σταθεί μια επιχειρήση που απευθύνεται στο μέσο άνθρωπο.

Το home cinema υπάρχει εδώ και 30 περίπου χρόνια. Δεν είναι αυτή νομίζω η αιτία. Ούτε το κόστος καθώς και με τα 7 ευρώ που κοστίζει ένα ποτό σε ένα μπαρ, θα μπορούσε κανείς να δώσει τα διπλάσια, να πάρει ενα μπουκάλι και να πιει 20 ποτά σπίτι του. Αλλά κάτι τέτοιο δεν γίνεται. Ο κόσμος θα βγει για την βόλτα του.

Είναι λίγο η έλλειψη καλών ταινιών, ενώ σίγουρα παίζει ρόλο και η συνδρομητική όσον αφορά όμως τον κορεσμό που επιφέρει. Αν έχω δει 5-10 ταινίες μέσα στον μήνα στο συνδρομητικό, δεν θα πάω εύκολα και στο σινεμά, θα το σκεφτώ 2 και 3 φορές. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 30/12/2023 στις 10:37 ΠΜ, Malthador είπε

Ως άτομο που πήγαινε 3-4 φορές σινεμά το μήνα και πλέον πηγαίνει μία, με το ζόρι δύο, μπορώ να πω με σιγουριά ότι δεν ευθύνεται η τηλεόραση και το streaming για αυτό. Συνοπτικά:

  • Τα εισιτήρια έχουν φτάσει 8 και 9 ευρώ. Δηλαδή στα δύο άτομα μαζί με αναψυκτικά και ποπ-κορν πάει κοντά 25-30 ευρώ, επομένως το μέσο δεν απευθύνεται πλέον στα πιο λαϊκά στρώματα και έτσι χάνει το mainstream στοιχείο του. Και δεν αναφέρω καν το να πας να δεις οικογενειακή ταινία με τα παιδιά σου, εκεί φεύγει ένα 60άρι και βάλε για πλάκα. Δεν είναι δυνατόν το σινεμά να έχει φτάσει να κοστίζει όσο το θέατρο.
  • Πληρώνεις τα πανάκριβα εισιτήρια για να σου παίξουν διαφημίσεις της Coca-Cola και κλιπάκια περί πειρατείας. Σόρι, όταν είμαι αυτός που πληρώνει και μου συμπεριφέρονται σαν κλέφτη με αποτρέπει από το να ξαναπληρώσω.
  • Για να πάω σε «μικρό» σινεμά και να ξεβολευτώ από τον καναπέ μου θα πρέπει ο χώρος να είναι τουλάχιστον βολικός, όχι να πηγαίνω για να με πιάσει η μέση μου μετά από δυο ώρες.
  • Και φυσικά σε όλα τα παραπάνω εμπόδια προστίθεται η ατολμία του Hollywood που μας έχει φλομώσει στην woke φιέστα επαναλαμβάνοντας τα ίδια και τα ίδια. Ε ναι, οκ, δεν θα πληρώσω τα μαλλιοκέφαλά μου για να παρακολουθήσω άλλη μια φορά τα ίδια και τα ίδια.

Οι τιμες των εισιτηριων ειναι πολυ καλες

Οταν ειδα το matrix στο σινεμα, το 1999, ειχε 2000δρχ δηλαδη 6 ευρω.

Μετα απο 24  χρονια κρισεις και πληθωρισμο, η τιμη του εισιτηριου ειναι μια χαρα.

Τα σινεμα κλεινουν γιατι εχουν να ανταγωνιστουν τα streaming services τα οποια ευθυνονται στην αλλαγη απο ταινιες σε σειρες, γιατι μονο ετσι συμφερει το streaming.

Κλεινουν και γιατι ειδικα τα τελευταια 5 χρονια , οι ταινιες που βγαινουν ειναι σαπιες, υπερκορεσμος με super hero movies, wokeιλα, remakes, reboots, spinnoffs, και τιποτα καινουριο και πρωτοτυπο.

Εδω βγηκε ταινια godzilla -1 γιαπωνεζικη, και ολοι λενε τα καλυτερα αλλα το village αποφασισε να την παιξει 6 μερες. Ουτε καν μια βδομαδα. Και αντι αυτου εχουμε 50 προβολες aquaman 2 και hunger games 8.

Οχι ευχαριστω. Παω συχνα σινεμα οταν βλεπω κατι καλο να παιζει, αλλα δε θα παω απλα για να παω, και να δω μια ταινια του κιλου.

Ουτε σε torrent δε τις κατεβαζω, προτιμω να ψαξω να ξεθαψω κατι προηγουμενης δεκαετιας και να δω.

 

 

tl;dr -> τα σινεμα ψοφανε γιατι δεν βγαινει τιποτα της προκοπης.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
21 minutes ago, Ntinaras said:

Οι τιμες των εισιτηριων ειναι πολυ καλες

Οταν ειδα το matrix στο σινεμα, το 1999, ειχε 2000δρχ δηλαδη 6 ευρω.

Μετα απο 24  χρονια κρισεις και πληθωρισμο, η τιμη του εισιτηριου ειναι μια χαρα.

Τα σινεμα κλεινουν γιατι εχουν να ανταγωνιστουν τα streaming services τα οποια ευθυνονται στην αλλαγη απο ταινιες σε σειρες, γιατι μονο ετσι συμφερει το streaming.

Το πόσο είχε το κινηματογραφικό εισιτήριο του προηγούμενου αιώνα είναι irrelevent. Δεν είμαστε στο 1999, είμαστε στο 2024 και θα κρίνουμε με δεδομένα 2024. Και το Donkey Kong Country το 1994 το είχα αγοράσει 35.000 δραχμές και το τερμάτισα σε 5 ώρες, φέτος με τα ίδια χρήματα (με 100 ευρώ ξέρω 'γω) αγοράζω 10 games που κρατάνε 1000 ώρες. Μη συγκρίσιμες εποχές και μη συγκρίσιμα μεγέθη.

Ωστόσο, αφού έχουν να ανταγωνιστούν τα steaming services, τότε πρέπει να βρουν τρόπους ώστε να γίνουν πιο ανταγωνιστικά, όχι να έχουν το δίωρο εισιτήριο όσο έχει το Disney+ ενός ολόκληρου μήνα. Υπάρχουν τρόποι, ένα viable μοντέλο είναι το συνδρομητικό, για παράδειγμα μπορούν να βγάλουν μηνιαίο ή ετήσιο εισιτήριο για unlimited ταινίες στο αντίστοιχο διάστημα. Δυστυχώς, η οικονομική πολιτική που ακολουθούν οι κινηματογράφοι είναι και αυτή του προηγούμενου αιώνα και δεν λειτουργεί πλέον.

34 minutes ago, Ntinaras said:

tl;dr -> τα σινεμα ψοφανε γιατι δεν βγαινει τιποτα της προκοπης.

Ναι το είπα κι εγώ προηγουμένως, είναι ένας από τους βασικούς λόγους και αυτός. Οι τελευταίες ταινίες που είδα ήταν το Wonka και το Poor Things, τις είδα και τις δύο μέσα στις γιορτές, μετά από ένα δίμηνο που είχα να πάω σινεμά, πράγμα αδιανόητο για τα δεδομένα μου.

Υπήρχαν εποχές, όχι πολλά χρόνια πριν που δεν έκλεινα καν εισιτήριο, απλά πήγαινα Village και αν δεν έβρισκα εισιτήριο για την ταινία που με ενδιέφερε, υπάρχαν άλλες 3-4 για να επιλέξω. Τώρα ανοίγω τις ταινίες που παίζουν και μπορεί να μην βρω τίποτα ενδιαφέον.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Malthador είπε

Το πόσο είχε το κινηματογραφικό εισιτήριο του προηγούμενου αιώνα είναι irrelevent. Δεν είμαστε στο 1999, είμαστε στο 2024 και θα κρίνουμε με δεδομένα 2024. Και το Donkey Kong Country το 1994 το είχα αγοράσει 35.000 δραχμές και το τερμάτισα σε 5 ώρες, φέτος με τα ίδια χρήματα (με 100 ευρώ ξέρω 'γω) αγοράζω 10 games που κρατάνε 1000 ώρες. Μη συγκρίσιμες εποχές και μη συγκρίσιμα μεγέθη.

 

Δεν ειναι ασχετο, γιατι ολοι γκρινιαζουν οτι ειναι ακριβο το σινεμα, ενω πρακτικα η τιμη του δεν εχει ανεβει καθολου τα τελευταια 20 χρονια. 6 με 9 ευρω παιζει.

Οταν στα ιδια χρονια η βενζινη εχει παει επι 4. Τα ποτα και οι καφεδες σε μπαρ επι 2 η επι 3. Συνεχιζει να ειναι μια φτηνη διασκεδαση, αν δεν παρεις ενα κουβα υπερκοστολογημενου ποπ κορν, γιατι ειναι γνωστο οτι τα σινεμα απο το κυλικειο βγαζουν λεφτα και οχι απο τα εισιτηρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
15 minutes ago, Ntinaras said:

Δεν ειναι ασχετο, γιατι ολοι γκρινιαζουν οτι ειναι ακριβο το σινεμα, ενω πρακτικα η τιμη του δεν εχει ανεβει καθολου τα τελευταια 20 χρονια. 6 με 9 ευρω παιζει.

Οταν στα ιδια χρονια η βενζινη εχει παει επι 4. Τα ποτα και οι καφεδες σε μπαρ επι 2 η επι 3. Συνεχιζει να ειναι μια φτηνη διασκεδαση, αν δεν παρεις ενα κουβα υπερκοστολογημενου ποπ κορν, γιατι ειναι γνωστο οτι τα σινεμα απο το κυλικειο βγαζουν λεφτα και οχι απο τα εισιτηρια.

Είναι άσχετη η βενζίνη, ο καφές και τα ποτά. Το κυρίως μενού του σινεμά είναι η ταινία, όταν στο Netflix έχει 9 ευρώ το «εισιτήριο» για 1000 ταινίες/σειρές/ντοκιμαντέρ/whatever και στο σινεμά έχει 9 ευρώ το εισιτήριο για μία ταινία, τότε το δεύτερο είναι πανάκριβο δεδομένων των συνθηκών, τι να κάνουμε τώρα.

Αν δεν αλλάξει η οπτική των ιθυνόντων των κινηματογράφων, τότε το μέσο θα ακολουθήσει το δρόμο των επίσης πάμφθηνων βιντεοκλάμπ (όπου έδινες 2 ευρώ για μια ταινία), και τα οποία δεν μπόρεσαν να προσαρμοστούν στα δεδομένα της εποχής.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα με ενοχλει απίστευτα που κατι projectors παιζουν πολυ σκοτεινά. Το έχω πάθει στο venom και στο nun2. Village παντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...