Προς το περιεχόμενο

Προσπάθεια εξαπάτησης μέσω DHL


cisse pao 13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους και καλή χρονιά,

Θα ήθελα την άποψή σας για το εν λόγω ζήτημα.

Έλαβα το παρακάτω μήνυμα από δήθεν DHL.

Το περίεργο είναι ότι από αυτό τον αριθμό, όπως θα δείτε, έχω λάβει ξανά μήνυμα στο παρελθόν, που όμως δεν ήταν phising.

Όντως περίμενα πακέτο τότε και όντως το παρέλαβα.

Πώς γίνεται αυτό; Υπάρχει περίπτωση να έχουν παραβιάσει αριθμό της DHL;

Θα ήθελα την άποψή σας.

 

Ευχαριστώ!

Screenshot_20240105_114006.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 30
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

6 λεπτά πριν, άδικος είπε

Πάρτους τηλέφωνο στα κεντρικά

Κάλεσα, μου είπαν είναι phising. Όταν όμως ρώτησα πώς γίνεται να λαμβάνω phising μήνυμα από αριθμό που είχα

λάβει ξανά μήνυμα στο παρελθόν και δεν ήταν phising (όντως παρέλαβα τότε δέμα) δεν ήξεραν τι να μου απαντήσουν.

Για αυτό άνοιξα αυτό το θέμα μήπως έχει συμβεί και σε κάποιον άλλον κάτι παρόμοιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, cisse pao 13 είπε

Κάλεσα, μου είπαν είναι phising. Όταν όμως ρώτησα πώς γίνεται να λαμβάνω phising μήνυμα από αριθμό που είχα

λάβει ξανά μήνυμα στο παρελθόν και δεν ήταν phising (όντως παρέλαβα τότε δέμα) δεν ήξεραν τι να μου απαντήσουν.

Για αυτό άνοιξα αυτό το θέμα μήπως έχει συμβεί και σε κάποιον άλλον κάτι παρόμοιο.

 

https://www.kaspersky.com/resource-center/threats/what-is-smishing-and-how-to-defend-against-it

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Ukforthemoment είπε

Γεια σου φίλε μου ευχαριστώ για την απάντηση. Το θέμα είναι πώς μου έστειλαν phising μήνυμα από αριθμό που έχω λάβει μήνυμα στο παρελθόν και δεν ήταν phising καθώς όντως περίμενα τότε δέμα και το παρέλαβα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, cisse pao 13 είπε

Γεια σου φίλε μου ευχαριστώ για την απάντηση. Το θέμα είναι πώς μου έστειλαν phising μήνυμα από αριθμό που έχω λάβει μήνυμα στο παρελθόν και δεν ήταν phising καθώς όντως περίμενα τότε δέμα και το παρέλαβα.

το τελευταίο ήταν απάτη,

smishing
  1. the fraudulent practice of sending text messages purporting to be from reputable companies in order to induce individuals to reveal personal information, such as passwords or credit card numbers.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, cisse pao 13 είπε

λάβει ξανά μήνυμα στο παρελθόν και δεν ήταν phising (όντως παρέλαβα τότε δέμα) δεν ήξεραν τι να μου απαντήσουν.

Ένας απλός υπάλληλος κάποιου τηλεφωνικού κέντρου δεν νομίζω να έχει τις τεχνικές γνώσεις για να σου απαντήσει κάτι τέτοιο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, cisse pao 13 said:

Κάλεσα, μου είπαν είναι phising. Όταν όμως ρώτησα πώς γίνεται να λαμβάνω phising μήνυμα από αριθμό που είχα

λάβει ξανά μήνυμα στο παρελθόν και δεν ήταν phising (όντως παρέλαβα τότε δέμα) δεν ήξεραν τι να μου απαντήσουν.

Για αυτό άνοιξα αυτό το θέμα μήπως έχει συμβεί και σε κάποιον άλλον κάτι παρόμοιο.

Και εγω εχω λαβει αυτο απο αποστολεα "EMVOLIO" αλλα δεν πηγα Συγγρου να με εμβολιασουν:
image.jpeg.52c318c87f1aa78ea946e04d97e216b4.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, cisse pao 13 said:

Καλησπέρα σε όλους και καλή χρονιά,

Θα ήθελα την άποψή σας για το εν λόγω ζήτημα.

Έλαβα το παρακάτω μήνυμα από δήθεν DHL.

Το περίεργο είναι ότι από αυτό τον αριθμό, όπως θα δείτε, έχω λάβει ξανά μήνυμα στο παρελθόν, που όμως δεν ήταν phising.

Όντως περίμενα πακέτο τότε και όντως το παρέλαβα.

Πώς γίνεται αυτό; Υπάρχει περίπτωση να έχουν παραβιάσει αριθμό της DHL;

Θα ήθελα την άποψή σας.

 

Ευχαριστώ!

Screenshot_20240105_114006.jpg

δεν έχεις λάβει μήνυμα από αριθμό, αλλά από αλφαριθμητικο sender ID ("DHL"). οσο και να σου φαινεται παραξενο, ο καθενας μπορει σχετικα ευκολα να στειλει SMS με οποιοδηποτε sender ID επιθυμει, δεν υπαρχει καποιο ειδος authentication.

  • Like 6
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, JakeKaufman είπε

δεν έχεις λάβει μήνυμα από αριθμό, αλλά από αλφαριθμητικο sender ID ("DHL"). οσο και να σου φαινεται παραξενο, ο καθενας μπορει σχετικα ευκολα να στειλει SMS με οποιοδηποτε sender ID επιθυμει, δεν υπαρχει καποιο ειδος authentication.

το οποιο εινια γελοιο και πρεπει να απαγορευτει. μου στελνει sms το whatsup και δεν μπορω με τιποτα να δω τον αριθμο. αν δεν εχουν αριθμο να μην στελνουν. αυτο πρεπει να κοπει απο τους παροχους. δεν εχεις αριθμο ΔΕΝ παει το μνμ.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, basilis_k6 είπε

το οποιο εινια γελοιο και πρεπει να απαγορευτει. μου στελνει sms το whatsup και δεν μπορω με τιποτα να δω τον αριθμο. αν δεν εχουν αριθμο να μην στελνουν. αυτο πρεπει να κοπει απο τους παροχους. δεν εχεις αριθμο ΔΕΝ παει το μνμ.

Εχουν αριθμους αλλα σε καποιες εταιρεία ειναι εκατονταδες ή ακομα και χιλιάδες οπότε βρηκαν αυτη την πατέντα, βεβαια ολα σημερα παραβιάζονται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 minutes ago, basilis_k6 said:

το οποιο εινια γελοιο και πρεπει να απαγορευτει. μου στελνει sms το whatsup και δεν μπορω με τιποτα να δω τον αριθμο. αν δεν εχουν αριθμο να μην στελνουν. αυτο πρεπει να κοπει απο τους παροχους. δεν εχεις αριθμο ΔΕΝ παει το μνμ.

δεν υπάρχει αριθμός. πληροφοριακό σύστημα είναι.
οι πάροχοι αν θέλουν το κόβουν άμεσα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Έγινε αλλαγή τίτλου σε Προσπάθεια εξαπάτησης μέσω DHL
2 hours ago, basilis_k6 said:

το οποιο εινια γελοιο και πρεπει να απαγορευτει. μου στελνει sms το whatsup και δεν μπορω με τιποτα να δω τον αριθμο. αν δεν εχουν αριθμο να μην στελνουν. αυτο πρεπει να κοπει απο τους παροχους. δεν εχεις αριθμο ΔΕΝ παει το μνμ.

οπως μπορεις να στειλεις email και να φαινεται οτιδηποτε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, dbrillis είπε

Και εγω εχω λαβει αυτο απο αποστολεα "EMVOLIO" αλλα δεν πηγα Συγγρου να με εμβολιασουν:
image.jpeg.52c318c87f1aa78ea946e04d97e216b4.jpeg

Οσον αφορα το λινκ.....οι διαφημισεις ειναι προσωποποιημενες 😈

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...