Προς το περιεχόμενο

Προσπάθεια εξαπάτησης μέσω DHL


cisse pao 13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, poulinos είπε

οπως μπορεις να στειλεις email και να φαινεται οτιδηποτε

Στο email υπάρχει τρόπος επιβεβαίωσης και αν θέλει ο mail server επιλέγει να αγνοεί τους μη επιβεβαιωμένους senders. Γιατί να μην υπάρχει και στα κινητά κάτι αντίστοιχο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 30
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Το ότι οι απατεώνες έχουν χακάρει(?) ή βρει κάπως τα δεδομένα πελατών ώστε να στέλνουν μήνυμα μόνο όταν περιμένει κάποιος δέμα είναι εξίσου τραγικό με το ότι μπορούν να στέλνουν sms προσποιούμενοι legit εταιρείες.

Πρέπει ο καθένας από εμάς μετά να γίνει μάντης Κάλχας για να καταλαβαίνει την απάτη ακόμα και μέσα από τις επίσημες διόδους επικοινωνίας με την εκάστοτε υπηρεσία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, και εγώ σήμερα  έλαβα sms από DHL (στην ίδια συνομιλία που πριν καιρό  έλαβα δέμα ) για λάθος Διεύθυνση να πατήσω το λινκ κτλ.. έκαναε μπαμ ότι είναι fishing αλλά με έκανε εντύπωση που ήταν στο ίδιο μήνυμα με τα άλλα που όντως είχα δέμα!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 minutes ago, alexx said:

Καλησπέρα, και εγώ σήμερα  έλαβα sms από DHL (στην ίδια συνομιλία που πριν καιρό  έλαβα δέμα ) για λάθος Διεύθυνση να πατήσω το λινκ κτλ.. έκαναε μπαμ ότι είναι fishing αλλά με έκανε εντύπωση που ήταν στο ίδιο μήνυμα με τα άλλα που όντως είχα δέμα!!

Ειναι πολυ απλο, αν εχεις αποθηκεύσει μια επαφη ΜΕΝΕΛΑΩΣ ΤΑΧΙΔΡΩΜΟΣ και εχεις τον αριθμό του, οταν ο Μενελαος χάσει τον αριθμο του και τον παρει ενας αλλος, οταν σου στειλει μήνυμα ο αλλος δεν θα λεει ΤΕΡΗΣ ΧΡΥΣΟΣ το κινητό σου. Θα λεει ΜΕΝΕΛΑΩΣ ΤΑΧΙΔΡΩΜΟΣ και στα sms θα είναι στην ιδια "συνομιλία". 

Ετσι, αν εχεις μια συνομιλία όνομα αποστολέα DHL, αν καποιος αλλος σου στειλει sms και βαλει ονομα DHL θα εμφανιστεί την ίδια συνομιλία. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, andreasl said:

Στο email υπάρχει τρόπος επιβεβαίωσης και αν θέλει ο mail server επιλέγει να αγνοεί τους μη επιβεβαιωμένους senders. Γιατί να μην υπάρχει και στα κινητά κάτι αντίστοιχο;

οτι υπαρχει κατι δεν σημαινει οτι χρησιμοποιειται.το ιδιο και στο κινητο.αν ηθελαν θα το εκαναν να μην μπορει να γινει.αλλα οπως βλεπεις δεν γινεται. στους περισσοτερους email servers το μονο που γινεται ελεγχος ειναι για το Relay (smtp) μονο και μονο για να μην σπαμαρεις με οποιον Server βρεις μπροστα σου και στο τελος την πληρωσει ο παροχος που θα μπει σε black list.

λυσεις και τεχνολογιες υπαρχουν για τα παντα και αν δεν υπαρχουν μπορουν να φτιαχτουν. αλλα απο τι μπορει να γινει μεχρι τι γινεται ειναι αλλη ιστορια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, dbrillis είπε

Ειναι πολυ απλο, αν εχεις αποθηκεύσει μια επαφη ΜΕΝΕΛΑΩΣ ΤΑΧΙΔΡΩΜΟΣ και εχεις τον αριθμό του, οταν ο Μενελαος χάσει τον αριθμο του και τον παρει ενας αλλος, οταν σου στειλει μήνυμα ο αλλος δεν θα λεει ΤΕΡΗΣ ΧΡΥΣΟΣ το κινητό σου. Θα λεει ΜΕΝΕΛΑΩΣ ΤΑΧΙΔΡΩΜΟΣ και στα sms θα είναι στην ιδια "συνομιλία". 

Ετσι, αν εχεις μια συνομιλία όνομα αποστολέα DHL, αν καποιος αλλος σου στειλει sms και βαλει ονομα DHL θα εμφανιστεί την ίδια συνομιλία. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 ώρες πριν, cisse pao 13 είπε

Καλησπέρα σε όλους και καλή χρονιά,

Θα ήθελα την άποψή σας για το εν λόγω ζήτημα.

Έλαβα το παρακάτω μήνυμα από δήθεν DHL.

Το περίεργο είναι ότι από αυτό τον αριθμό, όπως θα δείτε, έχω λάβει ξανά μήνυμα στο παρελθόν, που όμως δεν ήταν phising.

Όντως περίμενα πακέτο τότε και όντως το παρέλαβα.

Πώς γίνεται αυτό; Υπάρχει περίπτωση να έχουν παραβιάσει αριθμό της DHL;

Θα ήθελα την άποψή σας.

 

Ευχαριστώ!

Screenshot_20240105_114006.jpg

ποιο από τα παραπάνω έλαβες τώρα ?

αυτό που λέει 11:17 ?

και σαν αριθμό αποστολέα έχουν τον ίδιο και αν ναι ποιος είναι αυτός ?

π.χ. 211 xxxxxxxxx

Επεξ/σία από makis269
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που έχω παρατηρήσει προσωπικά και από εμπειρίες φίλων, είναι ότι τα ψεύτικα μηνύματα έρχονται πάντα όταν περιμένεις κανονικό δέμα!

Όχι μόνο αυτό αλλά σου έρχονται και μερικές μέρες ή καμία βδομάδα από τότε που έχεις κάνει κάποια παραγγελία online για να φανούν αληθινά.

Οπότε είναι σχεδόν σίγουρο πως τα "προσωπικά μας δεδομένα" κάνουν βόλτες και ότι τα συστήματα των δραστών είναι αυτοματοποιημένα.

Τώρα το ποιος φταίει είναι άλλη ιστορία, οι ιστοσελίδες σίγουρα έχουν κάποια ασφάλεια σε σχέση με τις μεταφορικές που έχουν πεταμένα στον δρόμο όλα τα δέματα με τα στοιχεία μας επάνω 😅

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Axelq είπε

Αυτό που έχω παρατηρήσει προσωπικά και από εμπειρίες φίλων, είναι ότι τα ψεύτικα μηνύματα έρχονται πάντα όταν περιμένεις κανονικό δέμα!

[...[

Εγώ έχω παρατηρήσει ακριβώς το αντίθετο.

Κάποιες φορές που πήρα fake μην από "ΕΛΤΑ" ή κάποια "μεταφορική", δεν περίμενα ποτέ κάτι.

Τυχαίο είναι νομίζω.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 hours ago, cthulhucarbide said:

Το ότι οι απατεώνες έχουν χακάρει(?) ή βρει κάπως τα δεδομένα πελατών ώστε να στέλνουν μήνυμα μόνο όταν περιμένει κάποιος δέμα είναι εξίσου τραγικό με το ότι μπορούν να στέλνουν sms προσποιούμενοι legit εταιρείες.

Πρέπει ο καθένας από εμάς μετά να γίνει μάντης Κάλχας για να καταλαβαίνει την απάτη ακόμα και μέσα από τις επίσημες διόδους επικοινωνίας με την εκάστοτε υπηρεσία

Στα τυφλά στέλνουν,  δεν έχουν κάποια πρόσβαση στο αν εσυ περιμένεις δέμα ή όχι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...