Προς το περιεχόμενο

HDD για παιχνίδια


chkontog
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από jgeorgiou,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Λύση
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, chkontog είπε

Αν πάρω εναν hdd, για να αποθηκεύω τα παιχνίδια, θα αργούν πολύ να φορτώσουνε;

ναι και χαμηλότερα fps in game

Επεξ/σία από jgeorgiou
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/1/2024 στις 2:22 ΜΜ, jgeorgiou είπε

ναι και χαμηλότερα fps in game

Το framerate δεν επηρεάζεται από τον δίσκο, μόνο το loading του παιχνιδιού όπως αναρωτήθηκε αρχικά ο TS.

Η μόνη περίπτωση που θα επηρέαζε in-game είναι σε παιχνίδι με μεγάλα textures και υψηλή ανάλυση αν το σύστημα σου έχει χαμηλή ram, σε στιγμές map loading οπου μπορεί να αντιμετωπίσεις κοψίματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, άδικος είπε

Το framerate δεν επηρεάζεται από τον δίσκο, μόνο το loading του παιχνιδιού όπως αναρωτήθηκε αρχικά ο TS.

Η μόνη περίπτωση που θα επηρέαζε in-game είναι σε παιχνίδι με μεγάλα textures και υψηλή ανάλυση αν το σύστημα σου έχει χαμηλή ram, σε στιγμές map loading οπου μπορεί να αντιμετωπίσεις κοψίματα.

Στην πράξη στην μεγάλη πλειονότητα των σύγχρονων παιχνίδιων υπάρχει επίπτωση στα FPS όταν τα παιχνίδια είναι σε hard disk.

The issue though is that most games store a "cache" of textures onto the drive the game is on that it uses to grab textures from to save space on your GPU VRAM. Its like when your playing GTA V and you see a tree "pop in" in the distance. Or when traversing a games world and entering new "sectors" of the world.

Επεξ/σία από jgeorgiou
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει επίπτωση όταν ισχύουν οι συνθήκες που ανέφερα.

Μεγάλα textures σε μεγάλη ανάλυση, χαμηλή vram και ram.

Τα παιχνίδια δεν παίζονται απευθείας απο το δίσκο για να έχεις μόνιμα χαμηλά fps.

Τα γραφικά φορτώνονται στη μνήμη.

Ίσα ίσα που η δικιά σου πρόταση είναι γενικευμένη χωρίς βάση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, άδικος είπε

Υπάρχει επίπτωση όταν ισχύουν οι συνθήκες που ανέφερα.

Μεγάλα textures σε μεγάλη ανάλυση, χαμηλή vram και ram.

Τα παιχνίδια δεν παίζονται απευθείας απο το δίσκο για να έχεις μόνιμα χαμηλά fps.

Τα γραφικά φορτώνονται στη μνήμη.

Ίσα ίσα που η δικιά σου πρόταση είναι γενικευμένη χωρίς βάση.

Οπως και να περιγ΄ραψεις ότι και να πεις υπάρχει διαφορά στα fps στα σύγχρονα παιχνίδια στην πράξη. Μην κουράζεσαι τσάμπα γιατί υπάρχει το reality check

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα παιχνίδια όταν αναφέρουν hardware requirements, δεν αναφέρονται ποτέ στον τύπο του μέσου παρά μόνο στην χωρητικότητα, ακριβώς γιατί δεν χρειάζεται.

9 λεπτά πριν, jgeorgiou είπε

Οπως και να περιγ΄ραψεις ότι και να πεις υπάρχει διαφορά στα fps στα σύγχρονα παιχνίδια στην πράξη. Μην κουράζεσαι τσάμπα γιατί υπάρχει το reality check

Ναι οκ καλό επιχείρημα το "ισχύει αυτό που λέω γιατί είναι πραγματικότητα (επειδή το λέω)" αλλά θα μπορούσες να μου δείξεις κάπου αυτό που λες;

Reality check για έναν flat earther είναι και η επίπεδη γη.

Οι κατασκευάστες στο παιχνιδιών γιατί δεν συμφωνούν μαζί σου;

Επεξ/σία από άδικος
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, άδικος είπε

Τα παιχνίδια όταν αναφέρουν hardware requirements, δεν αναφέρονται ποτέ στον τύπο του μέσου παρά μόνο στην χωρητικότητα, ακριβώς γιατί δεν χρειάζεται.

Ναι οκ καλό επιχείρημα το "ισχύει αυτό που λέω γιατί είναι πραγματικότητα (επειδή το λέω)" αλλά θα μπορούσες να μου δείξεις κάπου αυτό που λες;

Reality check για έναν flat earther είναι και η επίπεδη γη.

Οι κατασκευάστες στο παιχνιδιών γιατί δεν συμφωνούν μαζί σου;

Ποιος κατασκευαστής συγχρονου παιχνιδιού έχει πει ότι δεν ισχύει? Είσαι εκπρόσωπος τους?

"hardware requirements" δεν το λένε όλα γιατί δεν είναι προαπαιτούμενο αλλά πλέον το γραφουν τα καινούρια παιχνίδια ότι SSD required

https://www.digitaltrends.com/computing/stop-trying-to-play-games-without-an-ssd/

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς και τα τελευταία παιχνίδια που έχουν μεγάλες απαιτήσεις αρχίζουν να αναφέρουν ssd, αλλά αν διαβάσεις την αιτιολόγηση μου θα δεις ότι το άρθρο που παρέθεσες εξηγεί πρακτικά το ίδιο πράγμα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, άδικος είπε

Προφανώς και τα τελευταία παιχνίδια που έχουν μεγάλες απαιτήσεις αρχίζουν να αναφέρουν ssd, αλλά αν διαβάσεις την αιτιολόγηση μου θα δεις ότι το άρθρο που παρέθεσες εξηγεί πρακτικά το ίδιο πράγμα.

 

άρα έχω δίκιο ότι υπάρχει επίδραση στα fps , τότε γιατί διαφώνησες στο αρχικό μου μνμ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, jgeorgiou είπε

άρα έχω δίκιο ότι υπάρχει επίδραση στα fps , τότε γιατί διαφώνησες στο αρχικό μου μνμ?

Γιατί είναι λάθος.

Προφανώς δεν διαβάζεις ή κατανοείς αυτά που έγραψα, όπως και αυτά που βρίσκεις στο διαδίκτυο.

Παραθέτω πάλι:

1 ώρα πριν, άδικος είπε

[...]

Η μόνη περίπτωση που θα επηρέαζε in-game είναι σε παιχνίδι με μεγάλα textures και υψηλή ανάλυση αν το σύστημα σου έχει χαμηλή ram, σε στιγμές map loading οπου μπορεί να αντιμετωπίσεις κοψίματα.

 

47 λεπτά πριν, άδικος είπε

Υπάρχει επίπτωση όταν ισχύουν οι συνθήκες που ανέφερα.

Μεγάλα textures σε μεγάλη ανάλυση, χαμηλή vram και ram.

Τα παιχνίδια δεν παίζονται απευθείας απο το δίσκο για να έχεις μόνιμα χαμηλά fps.

Τα γραφικά φορτώνονται στη μνήμη.

[...]

Να φέρω επιπλέον παράδειγμα:

Δοκίμασε να τρέξεις ένα τυπικό παιχνίδι από μηχανικό δίσκο και σημείωσε τα average fps του όσο τρέχει σε ένα σύστημα που το σηκώνει άνετα.

Πέρασε το σε ssd στο ίδιο σύστημα και τσέκαρε πάλι τα fps. 

Όχι δεν θα μεγαλώσουν.

Αν δοκιμάσεις σε open world παιχνίδι, μπορεί να δεις κοψίματα ή stuttering ορισμένες φορές, αλλά αυτό δεν είναι μόνιμη αλλαγή στα fps.

Μπες σε σελίδα που υπολογίζει τα fps που μπορείς να παίξεις ένα παιχνίδι ανάλογα το σύστημά σου και θα δεις ότι επιλέγεις κάρτα γραφικών και επεξεργαστή για να σου υπολογίσει το frame rate. Μπορεί να έχει επιλογή και για ram. Αλλά ποτέ δεν θα δεις επιλογή για ssd vs hdd για να σου υπολογίσει τα fps.

Τέλος, απλά google αν ο μηχανικός δίσκος επηρεάζει το framerate.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

πες μου ένα σύγχρονο παιχνίδι που δεν έχει επίδραση στα fps ο μηχανικός δίσκος

12 λεπτά πριν, άδικος είπε

Πέρασε το σε ssd στο ίδιο σύστημα και τσέκαρε πάλι τα fps. 

Όχι δεν θα μεγαλώσουν.

 

Επεξ/σία από jgeorgiou
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, jgeorgiou είπε

πες μου ένα σύγχρονο παιχνίδι που δεν έχει επίδραση στα fps ο μηχανικός δίσκος

Μπορώ να σου πω αυτά που πέρασα απο ssd σε hdd στο δικό μου pc.

Μπορείς να τα δεις και μόνος σου σε οποιαδήποτε σελίδα υπολογισμού fps.

Εσύ όμως το δοκίμασες να συγκρίνεις;

Ή να εξηγήσεις τουλάχιστον με ποιο τρόπο γίνεται;

 

Και μιας και παρέθεσες πηγή προηγουμένως, γιατί δε googleαρες αυτό που διαφωνούμε, πχ "does disk affect fps" να παραθέσεις αντίστοιχα άρθρα;

https://harddrivetalk.com/can-a-hard-drive-affect-fps/

https://techmindy.com/does-hard-drive-affect-fps/

ή πως επηρεάζεται το framerate

https://www.lifewire.com/optimizing-video-game-frame-rates-811784

(Τυχαία παράθεση από τα πρώτα αποτελέσματα που συνάντησα)

Είμαι σίγουρος ότι και στα φορα το ίδιο θα διαβάσεις.

 

Το να ισχυρίζεται κάποιος ότι μπορεί να ανεβάσει τα fps του βάζοντας γρηγορότερο δίσκο το ακούμε πρώτη φορά στο insomnia :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, άδικος είπε

Μπορώ να σου πω αυτά που πέρασα απο ssd σε hdd στο δικό μου pc.

Μπορείς να τα δεις και μόνος σου σε οποιαδήποτε σελίδα υπολογισμού fps.

Εσύ όμως το δοκίμασες να συγκρίνεις;

Ή να εξηγήσεις τουλάχιστον με ποιο τρόπο γίνεται;

 

Και μιας και παρέθεσες πηγή προηγουμένως, γιατί δε googleαρες αυτό που διαφωνούμε, πχ "does disk affect fps" να παραθέσεις αντίστοιχα άρθρα;

https://harddrivetalk.com/can-a-hard-drive-affect-fps/

https://techmindy.com/does-hard-drive-affect-fps/

ή πως επηρεάζεται το framerate

https://www.lifewire.com/optimizing-video-game-frame-rates-811784

(Τυχαία παράθεση από τα πρώτα αποτελέσματα που συνάντησα)

Είμαι σίγουρος ότι και στα φορα το ίδιο θα διαβάσεις.

 

Το να ισχυρίζεται κάποιος ότι μπορεί να ανεβάσει τα fps του βάζοντας γρηγορότερο δίσκο το ακούμε πρώτη φορά στο insomnia :P

Τα πολλά λόγια κρύβουν φτώχεια , δεν θα κάτσω να εξηγήσω τεχνικά γιατί δεν θες να το παραδεχθείς σε καμία περίπτωση. Εδώ υπεκφεύγεις στην απλουστατη ερώτηση που έχει μια απλή απάντηση.

Σε εμένα ΟΛΑ τα σύγχρονα παιχνίδια έχουν διαφορά στα FPS.  ΟΛΑ ... ΟΛΑ

Εσύ μπορείς να βρεις έστω και 1 σύγχρονο παιχνίδι να μην υπάρχει επίδραση στα fps?

Επεξ/σία από jgeorgiou
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι μπορώ, ΟΛΑ όσα έχω περάσει. (Ίδια απάντηση που έδωσες και εσυ σε εμενα, μόνο που εγώ το έχω δοκιμάσει σε αντίθεση με εσένα, και επιβεβαιώνει ότι ισχύει τεχνικά)

Πάλι όμως δεν διαβαζεις αυτά που γράφω, γιατί δεν υπεκφευγω, αλλά το είχα απαντήσει ηδη.

Εσύ όμως γιατί δεν απαντάς αν δοκίμασες να μετρήσεις τα fps στα παιχνίδια που παίζεις , με μηχανικό δίσκο;

"Τα πολλά λόγια είναι φτώχεια" ή "δεν απανταω/δεν εξηγω γιατί δεν χρειάζεται" είναι απλή παραδοχή ότι δεν γνωρίζεις, δεν έχεις δώσει κάποιο επιχείρημα έως τώρα. Απλά επιμένεις ξερά στην άποψη σου λόγω έλλειψης γνώσεων.

Ούτε διάβασες και σχολιασες κάποιο από τα άρθρα που παρέθεσα, προφανώς γιατί εσύ δεν θέλεις να παραδεχθείς το λάθος της άποψης σου.

Εάν μπορούσες να μου δώσεις κάποιο επιχείρημα, ίσως η άποψη σου έμπαινε σε πιο σοβαρά πλαίσια συζήτησης.

Αφού είσαι τόσο σίγουρος ότι ισχύει αυτό που λες λοιπόν ,πάε πρότεινε το στο νήμα με τα χαμηλά fps του mpliamplia, να βάλει άλλον ssd πιο γρήγορο μπας και βελτιωθούν 😆

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...