Προς το περιεχόμενο

HDD για παιχνίδια


chkontog
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από jgeorgiou,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

https://www.statista.com/statistics/1179973/steam-games-peak-concurrent-players/

image.png.4d8d844470d7e6f0060be6bd802763d5.png

πόσο στοίχημα πας ότι με hard disk έχουν λιγότερα fps in game , προσωπικά μπορώ να στο αποδείξω με pc αν βάλεις στοίχημα

37 λεπτά πριν, άδικος είπε

Ναι μπορώ, ΟΛΑ όσα έχω περάσει.

 

Επεξ/σία από jgeorgiou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τελευταίο post από εμένα, για να σε βοηθήσω να καταλάβεις, με κάνα δύο ακόμα real world examples και να σε γλιτώσω από τον κόπο.

(δεν χρειάζεται να βάλω κάποιο στοίχημα, εγώ το έχω δει ήδη και το ξέρω. Εσύ αν θέλεις μπορείς να το δοκιμάσεις για εσένα. Ή και όχι αν είσαι αδιάλλακτος).

Στα παρακάτω διαφορετικά videos θα δεις σύγκριση games με ssd και hdd.

Διαφορές που προκύπτουν σε normal settings αλλά και high settings που στρεσάρουν τη κάρτα στο maximum.

 

Θα δεις λοιπόν όταν οι πόροι του συστήματος είναι αρκετοί (τον περισσότερο χρόνο δλδ), το framerate είναι ακριβώς το ίδιο - δεν αλλάζει.

Άρα και το average framerate ίδιο.

Όταν τρέχουν τα παιχνίδια σε max ρυθμίσεις, μπορείς να παρατηρήσεις ότι πάλι τα fps είναι ίδια τις περισσότερες φορές, εκτός από τις στιγμές που η κάρτα στρεσάρεται, οπότε τότε το framerate στιγμιαία μπορεί να διαφέρει για 1 έως 3 fps (αμελητέα διαφορά), ή και να πέσουν αρκετά πιο χαμηλά όταν η κάρτα στρεσάρεται στο max. Το παιχνίδι συνεχίζει κανονικά με όμοια fps, και όταν τα textures είναι στο φουλ και η μνήμη θα ζητήσει από τον δίσκο, τότε ο ssd θα διαβάσει γρηγορότερα από τον μηχανικό, άρα θα έχει αισθητά μικρότερο fps drop/stutter από τον hdd. Συνολικά βέβαια, το average fps θα έχει πέσει, το παιχνίδι όμως μπορεί να συνεχίσει να παίζει με ίδια fps όσο οι πόροι του συστήματος το σηκώνουν.

Με λίγα λόγια επιβεβαιώνουν αυτό που σου εξήγησα στα 2 πρώτα μου post, σε ποιες περιπτώσεις δηλαδή επηρεάζεται το fps από τον δίσκο (χαμηλοί πόροι, υψηλά textures και ανάλυση, map loading σε open world games κλπ).

Στο 1ο video βλέπεις συνολική διαφορά (μέσο όρο) από όλα τα παιχνίδια σε ultra high settings 1,8fps (!!!) διαφορά, ακόμα και μετά από τόσα stutter/κολλήματα λόγω loading που έκανε o hdd.

Στο 2ο video οι τύποι δείχνουν και αυτοί συγκεντρωτικά τα συγκριτικά τεστ. Εκεί φαίνεται όχι μόνο πως και τα average fps είναι ίδια (εκτός από μία περίπτωση), αλλά σε πολλές περιπτώσεις στον hdd οριακά υψηλότερες.

Επεξ/σία από άδικος
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει καταλάβαμε, στου κουφού τη μπόρτα, όσο θέλεις βρόντα...

Ορίστε και από εμένα 2 screenshot, που δείχνουν τα αποτελέσματα των δοκιμών, μιας και σίγουρα δεν τα είδες, ούτε άκουσες.

image.jpeg.f321384a8a4de4c6dc8a998c6b00a39a.jpeg\image.jpeg.ba66555eccfec74e99bd310a01c14032.jpeg

Δε φτάνει που είσαι τεχνικά αναλφάβητος, έχεις πεισμώσει τόσο από την κουταμάρα που είπες, που έχεις σφραγίσει ερμητικά όλες τις αισθήσεις σου απέναντι σε όλες τις πληροφορίες και δεδομένα τριγύρω σου, και δεν θέλεις να μάθεις δυο πράγματα έστω και αν σου τα προσφέρουν έτοιμα σαν γνώση. Ακόμα και googlaρισμα δε τολμάς να κάνεις επί του θέματος.

Πάντως δε μπορώ να πω, είσαι όλος επιχειρήματα! 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ακόμη και αυτό το παλιό video προ 4ετιας με ΠΑΛΙΑ παιχνίδια αφου γυρίστηκε τόσο πίσω λέει ότι υπάρχει διαφορά 

και το δείχνεις και στην φώτο ότι υπάρχει διαφορά (αυτή η διαφορά 1.8%) και μας λες ξεδιαντροπα ότι έσφαλα όταν είπα , ενώ ακόμη παλιά βιντεο με παλιά παιχνίδια έχουν διαφορά στα FPS που στα σύγχρονα παιχνίδια είναι ακόμη μεγαλύτερη

 

Στις 8/1/2024 στις 2:22 ΜΜ, jgeorgiou είπε

ναι και χαμηλότερα fps in game

 

1 ώρα πριν, άδικος είπε

τεχνικά αναλφάβητος, έχεις πεισμώσει τόσο από την κουταμάρα που είπες, που έχεις σφραγίσει ερμητικά όλες τις αισθήσεις σου

αυτά να τα πεις στον καθρέπτη σου 

1 ώρα πριν, άδικος είπε

στου κουφού τη μπόρτα, όσο θέλεις βρόντα

Βλέπω ψιλιάστηκες γιατί δεν μπαίνω σε τεχνική συζήτηση , αφού ήδη μας δείχνεις video που δείχνουν διαφορά στα fps από μόνος σου.

Εχω μια αρχή , ποτέ δεν προσπαθώ να ξυπνήσω κάποιον που υποκρίνεται ότι κοιμάται , για ευνόητους λόγους.

Ξαναδιάβασε το αρχικό μνμ μου που διέψευσες και τράβα να εξηγήσεις σε ένα ψυχίατρο ότι διαφωνείς ενώ τα επιχειρηματα σου και τα ευρηματα σου υποδεικνύουν ότι είχα δίκιο.

 

ΥΓ

Ισχύει και το στοίχημα αν θες να κάνεις reality check.

Επεξ/σία από jgeorgiou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, jgeorgiou είπε

Ακόμη και αυτό το παλιό video προ 4ετιας με ΠΑΛΙΑ παιχνίδια αφου γυρίστηκε τόσο πίσω λέει ότι υπάρχει διαφορά 

Εεεμμ... όχι, λέει ότι ΔΕΝ υπάρχει διαφορά (1,8%= λιγότερο από 2fps, και αυτό στα high settings και αφού έκανε drop και stutter), και σου το λένε οι τύποι ξεκάθαρα.

Άλλο αν εσύ αποφάσισες να μην ακούσεις τι λένε. 😄

Επίσης, το 1,8% είναι ακριβώς για τους λόγους που εξήγησα, τους οποίους βέβαια δεν σε ενδιαφέρει να διαβάσεις και να μάθεις, ακόμα και αν φαίνονται στο βίντεο.

Το 1ο βίντεο είναι μερικών μηνών, αλλά κουβέντα γι'αυτό 😋

21 λεπτά πριν, jgeorgiou είπε

Βλέπω ψιλιάστηκες γιατί δεν μπαίνω σε τεχνική συζήτηση [...]

Ναι ανησύχησα βλέπεις από την πλημμύρα γνώσεων και επιχειρημάτων.

Σε καταλαβαίνω όμως, είναι κρυφή γνώση και μυστικά που δεν πρέπει να βγαίνουν παραέξω, γιατί ο συνομιλητής σου δεν μίλησε με επιχειρήματα και στοχευμένα, αλλά εντελώς αόριστα με τρόπο: "είσαι λάθος, μη κουράζεσαι, reality check, δεν απαντάω"...

No wait.... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παλιά τα παιχνίδια κάνανε load όλα τα textures στην μνήμη και ο σκληρός δίσκος επεζε ρόλο μόνο στα loading times.

Τώρα τα παιχνίδια είναι τεράστια και κάνουνε συνεχως streaming τα textures απο την μονάδα αποθήκευσης.

Παιχνίδια όπως το bf2042 είναι unplayable σε hdd.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...