Προς το περιεχόμενο

FPS σε lol και Fortnite


mpliamplia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα μάγκες και χρόνια πολλά. Πριν από περίπου 10 μέρες έκανα pc build δωρο στον ευατο μου. Με ryzen 7 7500 g και την rtx 4060. Μόλις το συναρμολόγησα έβαλα να παίξω το λολ με κτλβ ότι με το που ξεκινάει το παιχνίδι μου δίνει 900 fps και κατευθείαν μου τα πάει στα 100 με 150 κατά την διάρκεια τ παιχνιδιού. Το ίδιο και στο fortnite το οποίο σε τέτοια fps μου λαγκαρει για δευτερόλεπτα. Σας παρακαλω οποίος έχει κάποια λύση με σώζει. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, mpliamplia είπε

Τι εννοείς ότι δεν βλέπεις κάποιο πρόβλημα;;;είναι φυσιολογικό να κολλάει το λολ με αυτά τα parts???

Όταν παίζουμε παιχνίδια, σκοπός δεν είναι να πιάσουμε 1000 fps, αλλά να τρέχει με ικανοποιητικά fps σε σημείο που δε θα είναι unplayable. Δε περιγράφεις κανένα πρόβλημα. Δε μας βοηθάει τίποτα από την περιγραφή που δίνεις να εντοπίσουμε κάποιο πρόβλημα, οπότε ναι δε βλέπω κάτι. Και όλα μου φαίνονται φυσιολογικά και τζάμπα βασανίζεσαι και δε χαίρεσαι το νέο σου PC. 

Φαίνεται απολύτως φυσιολογικό να τρέχει το lol και το Fortnite με 100-150 fps, και μάλιστα πολύ σωστό. Με πόσα να τρέχουν πια?

Βέβαια δε μας λες σε τι ρυθμίσεις παίζεις τα παιχνίδια, ούτε σε τι ανάλυση. Ούτε τι ανάλυση έχει η οθόνη σου, ούτε τα Hertz της οθόνης.

Το ότι βλέπεις 900 fps όταν τρέξεις το παιχνίδι και κάνει loading δεν είναι τίποτα, placebo effect, λογικό να δείξει τόσα, αφού δε φορτώνει γραφικά, αν καταλαβαίνω από τη φτωχή περιγραφή ότι αυτό εννοείς.

Αλλά τι λαγκάρει? Που λαγκάρει? Σε ποια φάση λαγκάρει? Μόλις φορτώνει το map? 

Εννοείς πως παίζεις με 150 fps και κάνει βουτιές στα 100 κάθε δευτερόλεπτο και πάλι ανεβαίνει στα 150? Έχεις stuttering?  Τι εννοείς κολλάει?

Χωρίς να δώσεις καλύτερη περιγραφή, μπορούμε να κάτσουμε να γράψουμε σελίδες ολόκληρες. Βοήθησε μας για να σε βοηθήσουμε, αλλιώς θα πάρεις άπειρες διαφορετικές απαντήσεις και άκρη δε θα βγάλεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

CPU:ryzen 7 7500g

gpu:Nvidia rtx 4060

ram g skill trident z 32 ram

psu:Corsair 850

Έχω δοκιμάσει το παιχνίδι σε όλες τς αναλύσεις και μου δίνει τα ίδια fps. Το λοκ έχει την δυνατότητα αν θέλεις όπως και τ Fortnite να κλειδώσεις τα fps στα 240 η 144 η 60 κλπ ή ελεύθερο. Και μα τ βάλω στα 240 δεν θα τ φτάσει ποτέ μέσα στο παιχνίδι. Θα παλεύει μέχρι 150. Και ν κλειδωσω στα 144 δεν θα μ είναι ούτε εκεί σταθερά τ fps θα ανεβοκατεβαίνουν. Οθόνη όντως δεν έχω κ τόσο καλη είναι 60 hz. Το θέμα είναι ότι μ κάρτα 1660 π ειχα πριν επαιζα με πιο πολλά fps. Πχ στο Fortnite λαγκαρει για κλάσματα τ δευτερολέπτου όταν τα fps φτάνουν πολύ χαμηλά πιστεύω ν κτλβς τ λέω στην λέξη λαγκαρει. Οκ κτλβ ότι τα 900 που μ δίνει στην αρχή είναι placebo effects αλλά τόσο χάλια ν παίζει δεν είναι φυσιολογικό. 

CPU 5700g*

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, mpliamplia είπε

CPU:ryzen 7 7500g

gpu:Nvidia rtx 4060

ram g skill trident z 32 ram

psu:Corsair 850

Έχω δοκιμάσει το παιχνίδι σε όλες τς αναλύσεις και μου δίνει τα ίδια fps. Το λοκ έχει την δυνατότητα αν θέλεις όπως και τ Fortnite να κλειδώσεις τα fps στα 240 η 144 η 60 κλπ ή ελεύθερο. Και μα τ βάλω στα 240 δεν θα τ φτάσει ποτέ μέσα στο παιχνίδι. Θα παλεύει μέχρι 150. Και ν κλειδωσω στα 144 δεν θα μ είναι ούτε εκεί σταθερά τ fps θα ανεβοκατεβαίνουν. Οθόνη όντως δεν έχω κ τόσο καλη είναι 60 hz. Το θέμα είναι ότι μ κάρτα 1660 π ειχα πριν επαιζα με πιο πολλά fps. Πχ στο Fortnite λαγκαρει για κλάσματα τ δευτερολέπτου όταν τα fps φτάνουν πολύ χαμηλά πιστεύω ν κτλβς τ λέω στην λέξη λαγκαρει. Οκ κτλβ ότι τα 900 που μ δίνει στην αρχή είναι placebo effects αλλά τόσο χάλια ν παίζει δεν είναι φυσιολογικό. 

CPU 5700g*

Μα ποιο πρόβλημα; Δεν περιγράφεις κανένα πρόβλημα!
Πάλι δε λες τι ρυθμίσεις χρησιμοποιείς. ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ να σε βοηθήσουμε αν δε μας πεις.
Όλα φυσιολογικά μου φαίνονται με το σύστημα σου.
Ποια είναι τα ίδια fps? Ποια είναι τα χαμηλά fps; Τί είναι το χάλια; Τα 150 και τα 100 fps?
Εφόσον η οθόνη σου είναι 60hz, κλείδωσε τα εκεί και προχώρα με το παιχνίδι, παραπάνω δε πρόκειται να "δεις", ούτε τα χρειάζεσαι.

Θα έλεγα γράψε ένα 5-10 λεπτο βίντεο με settings και gameplay με το πρόγραμμα της nvidia, και πόσταρε το μας, αν δε ξέρεις πως -ψάξε στο ιντερνέτ.
Μη μας λες όμως παπατζιλίκια ότι με την 1660 έπαιζες με καλύτερα fps, γελάει ο κόσμος.

Πόσο χρονών είσαι; Και όχι δε ρωτάω λόγω των παιχνιδιών, αλλά για να ξέρουμε με τι μυαλό έχουμε να κάνουμε.

Drivers για cpu + vga υποθέτω έχεις πέράσει.
Πήγαινε και εδώ και διάλεξε την 4060 να είναι η κάρτα γραφικών σου μόνιμα.
NVIDIA Control Panel > Manage 3D Settings > Preferred graphics processor setting. 

Επεξ/σία από xtrmsnpr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε φίλε ένα post ανέβασα για ν μ βοηθήσεις όχι ν καθόμαστε ν κραζομαστε και ν λέμε ηλικίες. Ευγενικά ρωτάω στο πρόβλημα μου. Και ξανά γράφω ότι και ρύθμιση να βάλω είτε υψηλά είτε χαμηλά γραφικά τα fps για τα πράγματα που έχω δεν είναι ικανοποιητικά. Ούτε παπατζιλικια λέω ούτε έχω όρεξη για χαβαλέ. Μπαινω Fortnite και εκεί που παίζω έχω ένα μικρό κολλήμα στιγμιαίο που ξανά λέω δεν είναι φυσιολογικό. Ευχαριστώ πάντως για τ ενδοιαφερον σου. 

Τα έκανα αυτά που εγραψες όλα και bios update και το xmp enable από την μητρική. 

Υπάρχει περίπτωση ο επεξεργαστής να ειναι μη συμβατός με την κάρτα και να του κοβει την απόδοση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, mpliamplia είπε

Ρε φίλε ένα post ανέβασα για ν μ βοηθήσεις όχι ν καθόμαστε ν κραζομαστε και ν λέμε ηλικίες. Ευγενικά ρωτάω στο πρόβλημα μου. Και ξανά γράφω ότι και ρύθμιση να βάλω είτε υψηλά είτε χαμηλά γραφικά τα fps για τα πράγματα που έχω δεν είναι ικανοποιητικά. Ούτε παπατζιλικια λέω ούτε έχω όρεξη για χαβαλέ. Μπαινω Fortnite και εκεί που παίζω έχω ένα μικρό κολλήμα στιγμιαίο που ξανά λέω δεν είναι φυσιολογικό. Ευχαριστώ πάντως για τ ενδοιαφερον σου. 

Τα έκανα αυτά που εγραψες όλα και bios update και το xmp enable από την μητρική. 

Υπάρχει περίπτωση ο επεξεργαστής να ειναι μη συμβατός με την κάρτα και να του κοβει την απόδοση;

Δεν σε έκραξε κανείς. Όλα καλά είναι με το pc σου, καλή διασκέδαση και καλή συνέχεια.

Επεξ/σία από xtrmsnpr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 minutes ago, mpliamplia said:

Μπαινω Fortnite και εκεί που παίζω έχω ένα μικρό κολλήμα στιγμιαίο που ξανά λέω δεν είναι φυσιολογικό. Ευχαριστώ πάντως για τ ενδοιαφερον σου. 

 

Αυτο που περιγράφεις ακούγεται σαν να έχεις stutters

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν έχω κάποια πρόταση, αλλά μπορώ να σου πω με σιγουριά (για να μην έχεις αμφιβολίες δηλαδή) ότι τα fps που πιάνεις στο LoL δεν είναι φυσιολογικά. Θα έπρεπε να είσαι πολύ παραπάνω. Έχω χειρότερο σύστημα και πιάνω πάνω απο 200.

Α, μισό. Είναι laptop? Υπάρχει μια περίπτωση να χρησιμοποιείς τη gpu του επεξεργαστή αντί για την dedicated.

Επεξ/σία από Aruil
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, mpliamplia είπε

Όχι σταθερό είναι…

Έχεις απενεργοποιήσει VSync;

Με μία αναζήτηση έπεσα εδώ που λέει ότι είναι γνωστό bug και η λύση μπορεί να είναι από ένα alt tab εκτός παιχνιδιού και ξανά alt tab για να μπεις, μέχρι και η μείωση του report rate του ποντικιού σου... Πιάσ' τ' αυγό και κούρευτο κοινώς...

Lol, Fortnite και λοιπές δημοκρατικές δυνάμεις είναι CPU based παιχνίδια και συνεπώς δεν είναι θέμα GPU όσο θέμα CPU το πρόβλημά σου. Ίσως είναι ενεργοποιημένο στο Bios κανένα CPU boost;

Γράψε μας και ποια Mobo έχεις.

Επεξ/σία από Zus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
39 λεπτά πριν, Zus είπε

Έχεις απενεργοποιήσει VSync;

Με μία αναζήτηση έπεσα εδώ που λέει ότι είναι γνωστό bug και η λύση μπορεί να είναι από ένα alt tab εκτός παιχνιδιού και ξανά alt tab για να μπεις, μέχρι και η μείωση του report rate του ποντικιού σου... Πιάσ' τ' αυγό και κούρευτο κοινώς...

Γράψε και ποια Mobo έχεις.

Έχει patchαριστει αυτό που δίνεις για το lol, το αναφέρουν εκεί μέσα στο edit 3.

Ο μπρο του θέματος θέλει να παίζει με 1000 fps τα παιχνίδια του απ'οτι έχω καταλάβει και βλέπει 100 στο Fortnite και παθαίνει αμόκ. Δε ξέρουμε καν αν ανοίγει rtx, lumen και ότι άλλο γονατίζει το παιχνίδι. Αν ναι και περιμένει να παίξει με τη 4060 τότε νταξ,  ΠΑΣΟ!

Εγώ πρόβλημα δε βλέπω να έχει κανένα. Δεν μας αναφέρει κάποιο πρόβλημα. Τον ρωτήσαμε για στατερινκ κ πήγε περίπατο. Απλώς λογικά με την 1660 θα έπιανε 100000fps🤡 και μάλλον αυτή πρέπει να βάλει πάνω πάλι.

Επίσης έχει ανοίξει ακριβώς το ίδιο θέμα στο hardware section του insomnia που εκεί τον βάζουν τον άνθρωπο να πουλήσει την νεα CPU του 😝, για να παίζει lol και Fortnite, άλλοι φωστήρες από εκεί!  Μπείτε να κλάψετε. Επίσης εκεί ο μπρο αναφέρει ότι "σέρνεται" το παιχνίδι. Μιλάμε για πράφιτ!

ελπίζω το ρεύμα να το χεις δώσει φουλ.

Δεν είμαι τρελός να ζητάω βίντεο να δούμε τι γίνεται.

Γι'αυτό και ρώτησα τι ηλικία έχει, να ξέρουμε τι να γράψουμε, πως να γράψουμε, εκείνος παρεξηγήθηκε. Γιατί αλλιώς έχουμε να κάνουμε με έναν 15χρονο, αλλιώς με έναν 20 και αλλιώς με έναν 50 χρονών boomer. 

 

Επεξ/σία από xtrmsnpr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...