Προς το περιεχόμενο

Χαμηλά fps στα παιχνιδια


mpliamplia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

50 λεπτά πριν, mpliamplia είπε

Έχω βάλει όλες τς αναλύσεις έχω κλείδωση και τα fps σε 60 Hz έχω κάνει και update την κάρτα και τ bios. Το παιχνίδι δεν παίζεται ευχάριστα. Στο Fortnite ειδικά μόλις είναι να ξεκινήσει η πιστα κ είναι όλοι οι ήρωες εκεί μαζεμένοι λαγκαρει σίγουρα. Έχω απελπιστεί και θα συμφωνήσω ότι φταίει ο επεξεργαστής αλλά όσο κ ασυμβίβαστος να είναι αυτός στα παιχνίδια τουλάχιστον δεν θα έπαιζε έτσι. Υπάρχει περίπτωση να είναι κάποια ρύθμιση η να μην έβαλα κάτι εγώ καλά στην συνδεσμολογία;;;

μητρικη έχω την rogstrix b550 f gaming…

Επιμενω ότι δεν πρέπει να είναι ο επεξεργαστής το πρόβλημα (εκτός κι αν επεσες σε προβληματικό κομμάτι).

Τις μνήμες τις έκανες κανένα τεστ να δεις εάν παιζουν και πόσο καλά?

Γενικα κάνε ένα γενικό τεστ στα βασικά κομμάτια (CPU, GPU, RAM)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 56
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χωρίς να έχω το pc που έχει στήσει ο ts , αλλά με ένα γρήγορο search βλέπω αυτό :

 

Σίγουρα κάτι δεν πάει καλά -δεν είναι λογικό ο 5700g να μην μπορεί να σπρώξει την 4060.

Επεξ/σία από catmaster
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, catmaster είπε

Χωρίς να έχω το pc που έχει στήσει ο ts , αλλά με ένα γρήγορο search βλέπω αυτό :

 

Σίγουρα κάτι δεν πάει καλά -δεν είναι λογικό ο 5700g να μην μπορεί να σπρώξει την 4060.

Το ίδιο λέμε όλοι. Δεν είναι το μοντέλο του επεξεργαστη που είναι το πρόβλημα. Θα έπρεπε άνετα να ανταποκρίνεται σε low ρυθμίσεις τουλάχιστον.

Κατι αλλο είναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, SeNNinhA είπε

Το ίδιο λέμε όλοι. Δεν είναι το μοντέλο του επεξεργαστη που είναι το πρόβλημα. Θα έπρεπε άνετα να ανταποκρίνεται σε low ρυθμίσεις τουλάχιστον.

Κατι αλλο είναι

Με απαντήσεις τύπου...

2 ώρες πριν, mpliamplia είπε

Ναι τα έκανα όλα αυτα

δε θα καταλήξει το νήμα ποτέ κάπου.

Το pc έχει "πρόβλημα" αλλά έκανε όλα τα διαγνωστικά και είναι κομπλέ....άρα δεν έχει πρόβλημα.

Simple as that...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, catmaster said:

Χωρίς να έχω το pc που έχει στήσει ο ts , αλλά με ένα γρήγορο search βλέπω αυτό :

 

Σίγουρα κάτι δεν πάει καλά -δεν είναι λογικό ο 5700g να μην μπορεί να σπρώξει την 4060.

Επίσης στα 1080p τρώει ένα bottleneck της τάξης του 20% το οποίο δεν δικαιολογεί να προκαλεί έτσι όπως το περιγράφει κάτι σαν stuttering

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, nickol-us είπε

Με απαντήσεις τύπου...

δε θα καταλήξει το νήμα ποτέ κάπου.

Το pc έχει "πρόβλημα" αλλά έκανε όλα τα διαγνωστικά και είναι κομπλέ....άρα δεν έχει πρόβλημα.

Simple as that...

Έχεις κάτι να προτείνεις? Λέει ότι έκανε όλα τα checks.

Προσπαθουμε να κάνουμε remote διάγνωση... Δεν είναι απαραίτητο να καταλήξει κάπου το νήμα εάν δεν μπορούμε.

Εάν δεν έχει κάνει κάτι περίεργο στις ρυθμίσεις τότε πάμε με trial & error να βρούμε ποιο component έχει κάποιο πρόβλημα δυσλειτουργιας ή συμβατότητας

Προσωπικα θα έκανα πρώτα α) ένα νέο clean installation σε windows. Μετα β) ένα clean installation στα παιχνίδια. Μετά γ) θα έβγαζα εντελώς την κάρτα γραφικών και θα δοκίμαζα να παίξω με τα ενσωματωμένα γραφικά του 5700g (σε low). δ) clean installation τους drivers της κάρτας γραφικών και δομιμη ξανά. Θα πρέπει να παίζει forrnite σε low και με αυτή ε) θα δοκίμαζα άλλες μνήμες (δύσκολο πρέπει να τσεκαριστει) ζ) άλλο επεξεργαστή (δύσκολο και αυτό)

Τα (ε) και (ζ) είναι πράγματα που με μικρό κόστος μπορεί να τα τσεκάρει και κάποιος τεχνικός εάν δεν υπάρχει δυνατότητα δανεισμού από άλλο σύστημα.

 

Επεξ/σία από SeNNinhA
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Agent_Orange είπε

Μήπως τα games τα τρέχει με την ενσωματωμένη αντί για την 4060; 

 

Μπορεί αλλά και πάλι σε forrnite με low δεν θα έπρεπε να κολλάει. Αυτό είναι που μου κάνει εντύπωση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε παρομοιο περιστατικό φίλων που έκατσαν και έστησαν μόνοι τους τα parts δεν είχαν βιδώσει καλά την αερόψυξη με αποτέλεσμα να throtllaρει μετά από λίγο και να ρίχνει τα fps - βέβαια αυτό το άμοιρο μετά έσβηνε και εκεί την ψυλλιάστηκαν...

Εδώ το εργαλείο θέλει έλεγχο -πρώτα- στις ρυθμίσεις (temps , voltages , fps , cpu usage, ram) , ξεσκάλισμα στο bios , ξήλωμα drivers και επανεγκατάσταση ... και αν μετά από όλα αυτα δεν παίζει , πας σε ολοκληρωτικό reverse των τοποθετημένων parts... με απλά λόγια ξεκινάς barebone case και στήνεις από την αρχή.

Επεξ/σία από catmaster
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δοκίμασε να κάνεις clean install τους drivers της κάρτας γραφικών, προφανώς και ο επεξεργαστής σου είναι αρκετός για να κάνει drive την κάρτα γραφικών που έχεις. Αν πάλι τα ίδια, πριν κάνεις φρέσκο install τα Windows, κοίτα να δεις αν τυχόν είναι προβληματικός ο επεξεργαστής σου τρέχοντας 1-2 benchmarks.

Όλα τα παραπάνω με την προϋπόθεση πως έχεις πρώτα ελέγξει πως όλα τα εξαρτήματα είναι κουμπωμένα σωστά.

Επεξ/σία από GamingMaster424
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

mpliamplia καλημέρα. Η καλύτερη διαδικασία που πρέπει να ακολουθήσεις είναι αυτή του SeNNinhA, δηλαδή του trial & error. Ανεξάρτητα τι σου προτείνουμε αυτός είναι ο μοναδικός τρόπος για να υπάρχει μια πιθανότητα να βγάλεις άκρη. Είναι κουραστικό αλλά έτσι είναι. Επειδή πρόσφατα αντιμετώπισα ένα πρόβλημα, θα σου πω ότι έφαγα τρεις μέρες και βάλε ψάχνοντας τα πάντα και τελικά αποδείχθηκε ότι ήταν κάτι που δεν πήγαινε το μυαλό μου (αλλά το ανακάλυψα με αυτή τη μέθοδο). 

Τώρα αναφορικά με το πρόβλημα δυο ακόμα προτάσεις, την πρώτη τη προτείνω πάντα γιατί είναι πηγή πολλών προβλημάτων. Αφορά το καλώδιο με το οποίο συνδέεις την κάρτα γραφικών σου με την οθόνη σου. Δοκίμασε καταρχήν με άλλο καλώδιο (είτε χρησιμοποιείς τώρα HDMI, είτε DP). Άλλαξε τη θύρα που χρησιμοποιείς στην κάρτα γραφικών. Εάν χρησιμοποιείς HDMΙ καλώδιο βάλε DP καλώδιο και δοκίμασε να δεις εάν εξακολουθείς και έχεις το ίδιο πρόβλημα.

Η άλλη είναι η ίδια με του GamingMaster424.

  • Safe Mode (Run > Msconfig > Safe Mode > Επανακίνηση)
  • Απεγκατάσταση των Drivers της κάρτας με DDU (εδώ).
  • Επανακίνηση
  • Εκ νέου εγκατάσταση των Nvidia drivers

Εξακολουθείς και έχεις πρόβλημα > SeNNinhA βήματα (είναι μονόδρομος).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κάνεις ότι σου έχουν γράψει παραπάνω ξεκινώντας από τα πιο απλά.

Εγώ προσωπικά θα:

τσέκαρα εάν τρέχω τα παιχνίδια με τα ενσωματωμένα του 5700 

δοκίμαζα να άλλαζα και το fullscreen σε borderless και αντίστροφα (πολλές φορές βλέπουμε παιχνίδια να σκαλώνουν εκεί). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως μπορώ ν δω αν ξεκινάει τα παιχνίδια απο τον 5700;;;γτ τα έχω ξεκινήσει κ μετά από την Nvidia experience τα παιχνίδια. 

Έβαλα στο Fortnite την λειτουργία rendering mode σε performance. Εκεί μπορώ ν πω ότι τρέχει σωστά τ παιχνίδι και τ fps από 190 έως 250 χωρίς κολλήματα. Αν βάλω direct x11 η 12 τότε έχω λαγκαρισματα και πιο χαμηλά fps.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, mpliamplia είπε

Έβαλα στο Fortnite την λειτουργία rendering mode σε performance. Εκεί μπορώ ν πω ότι τρέχει σωστά τ παιχνίδι και τ fps από 190 έως 250 χωρίς κολλήματα. Αν βάλω direct x11 η 12 τότε έχω λαγκαρισματα και πιο χαμηλά fps.

Εγω θα ξεχνουσα το X12. Θελεις καλυτερο hardware. Το Χ11 ομως θα επρεπε να σου παιζει κανονικα ακομη και με τα ενσωματωμενα γραφικα. Ενοοειται οτι θα εχεις πιο χαμηλά fps μιας και ειναι πιο heavy duty τα Χ11/Χ12. Δεν αναμενεις να παιζεις στα 190-250 με το συστημα σου παντως σε πιο high/medium settings. Αλλα δεν θα πρεπει να κολλαει ουτε να στα ριχνει σε επιπεδα που δεν παιζονται.

2 ώρες πριν, mpliamplia είπε

Πως μπορώ ν δω αν ξεκινάει τα παιχνίδια απο τον 5700;;;γτ τα έχω ξεκινήσει κ μετά από την Nvidia experience τα παιχνίδια. 

Υπαρχουν πάρα πολλοι τροποι.

Να ξεκινησουμε απο το βασικο: Συνδεεις το καλωδιο της οθονης στην εξοδο HDMI/DP της motherboard και οχι στην εξοδο της καρτας γραφικων.

Εαν δεν εχει σημα τοτε θα πρεπει να μπεις να αλλαξεις ρυθμίσεις (πολλοι οι τροποι οπως ειπα).

Μεσω BIOS, μεσω των ρυθμησεων στα Windows, μεσω των ρυθμισεων στην κάρτα γραφικων, αποσυνδεοντας την καρτα απο τον device manager, αποσυνδεοντας την παροχη της καρτας, βγαζοντας εντελως την καρτα.

Με ενα google search θα βρεις και τις λεπτομερειες στα παραπανω. Το καθε BIOS ειναι και λιγο διαφορετικο αλλα η λογικη η ίδια.

Επεξ/σία από SeNNinhA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...