Προς το περιεχόμενο

Χαμηλά fps στα παιχνιδια


mpliamplia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά καλησπερα.  Πριν από μια βδομάδα έκανα ένα pc build με ryzen 7 7500g,rtx 4060,g skill trident z 32 ram,b550 f gaming motherboard…μόλις τον συναρμολογησα έβαλα ν παίξω το λολ…με το που ξεκινάει μου βγάζει περίπου στα 800-900 fps και κατευθείαν μου τ πάει στα 100-150 fps…με λίγα λόγια μου κατεβάζει απότομα τα fps σε ένα παιχνίδι που κανονικά έπρεπε με αυτά τ πράγματα που έχω να το ξεφτυλιζει…το ίδιο και στο fortnite από 70 έως 170 fps έως που κολλάει και για δευτερόλεπτα μ αυτά τα χαμηλά fps…έχω κάνει κάποιες ενέργειες αλλά μάταια μέχρι στιγμής…σας παρακαλω κάποιος να μου δώσει μια λύση…ευχαριστώ         

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 56
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τι ανάλυση παίζεις και τι settings; Μπορεί τα fps να είναι φυσιολογικά. Τα 800-900 μου φαίνονται πλασματικά και όχι αληθοφανή.

Το fortnite τι εννοείς σου κολλάει για δευτερόλεπτα; Πόσα average fps βγάζει; Σου κάνει μεγάλα drops;

Γενικά όταν κάνουμε νέο build, ελέγχουμε θερμοκρασίες και τρέχουμε 1-2 bench να δούμε οτι ο υπολογιστής ανταποκρίνεται όπως πρέπει.

Επίσης ενεργοποιούμε xmp στις μνήμες, κάτι που πολλοί ξεχνούν και τρώνε πέναλτι επιδόσεων ειδικά στα games

Τρέξε κανά userbenchmark και performance test, κάνε σύγκριση με άλλα συστήματα και κατά τη διάρκεια έχε ανοιχτό hwinfo να παρακολουθείς θερμοκρασίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω βάλει και χαμηλή ανάλυση να δω πως τρέχει και σε υψηλή αλλά τα fps είναι ακριβώς τ ίδια. Το λολ έχει την επιλογή αν θες να κλειδώσεις τ fps στα 240 η 144 κλπ κλπ η ν τ αφήσεις ελεύθερο. Και να το κλειδωσω στα 240 δεν θα φτάσει ποτέ σε αυτά τ fps. Γενικά δεν τα κρατάει σταθερά. Όπως και στο Fortnite. Φτάνω σ σημείο ν έχω 70 fps και ν κολλάει τ περιβάλλον για κλάσματα τ δευτερολέπτου κτλβνς τ εννοώ. Θα κοιτάξω και θερμοκρασίες γτ έβαλα άλλη ψυχτρα όχι της amd και θα σ πω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, mpliamplia είπε

ryzen 7 7500g

5700G εννοείς??

αν ναι ΜΕΓΑΛΟ σφαλμα , ποιος ανίδεος στο πρότεινε?

πούλα τον γρήγορα και βάλε τον 5800X3D

Επεξ/σία από jgeorgiou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, mpliamplia είπε

Ένας φίλος μου gamer. Τλπ δικό μ λάθος αυτό. Δλδ πιστεύεις ότι αυτος επεξεργαστής κάνει ζημιά στο pc ώστε να μην λειτουργεί ομαλά;;;

ναι , εχει κομμενα pci-lanes(υποβαθμίζει GPu) και υστερει σημαντικά έναντι 5700Χ(αισθητά ποιο αργός σαν cpu)

πρέπει να τον πουλήσεις και να βάλεις 5800X3d στην θέση του και θα δεις μεγάλη διαφορά

Δεν ξέρω αν έχεις άλλο πρόβλημα (π.χ, εχεις ενεργό ΧΜΡ??) αλλά αυτό που σου λεω ισχύει

Επεξ/σία από jgeorgiou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι το ενεργοποίησα πάλι τ ίδια. Στο fortnite σέρνεται και λαγγαρει συνέχεια…

Είναι πολύ ακριβός αυτόν που μου λες. Έχεις ν μου προτείνεις κάτι άλλο πιο φθηνό αλλά να παίζει καλά;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, mpliamplia είπε

Ναι το ενεργοποίησα πάλι τ ίδια. Στο fortnite σέρνεται και λαγγαρει συνέχεια…

Είναι πολύ ακριβός αυτόν που μου λες. Έχεις ν μου προτείνεις κάτι άλλο πιο φθηνό αλλά να παίζει καλά;;;

οχι

2 ώρες πριν, jgeorgiou είπε

πούλα τον γρήγορα και βάλε τον 5800X3D

το μισό κόστος θα το βγάλεις από πώληση του 5700g

Επεξ/σία από jgeorgiou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το fortnite είναι πολύ CPU intensive και εξαρτάται πολύ λιγότερο από την GPU.

Ή GPU περιμένει την CPU να τελειώσει τους υπολογισμούς της πριν να προχωρήσει στο επόμενο Frame.

Σε τι αναλύσεις παίζεις και κολλάει?

Λαμβάνοντας υπόψη ότι ο γιος μου παίζει άνετα fortnite με ένα Mini PC με Ryzen 5800H και 16gb με τα ενσωματωμένα γραφικά της Vega8 στα 120fps σε low settings σε 1080p μου φαίνεται πολύ περίεργο ότι ο Ryzen 5700g με την 4060 δεν ανταποκρίνεται και κολλάει. Εκτός και έαν παίζεις σε high settings και αναλύσεις.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, mpliamplia είπε

Ναι το ενεργοποίησα πάλι τ ίδια. Στο fortnite σέρνεται και λαγγαρει συνέχεια…

Είναι πολύ ακριβός αυτόν που μου λες. Έχεις ν μου προτείνεις κάτι άλλο πιο φθηνό αλλά να παίζει καλά;;;

Σίγουρα δεν είναι η καλύτερη gaming επιλογή ο 5700g, δεν είναι όμως και για πέταμα.

Δεν είναι μόνο το pcie gen3 μειονέκτημα αλλά και η μειωμένη cache.

Έχει εν μέρει δίκιο ο jgeorgiou, αν βρεις να τον ανταλλάξεις με 5700x θα ήταν ιδανικό.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω βάλει όλες τς αναλύσεις έχω κλείδωση και τα fps σε 60 Hz έχω κάνει και update την κάρτα και τ bios. Το παιχνίδι δεν παίζεται ευχάριστα. Στο Fortnite ειδικά μόλις είναι να ξεκινήσει η πιστα κ είναι όλοι οι ήρωες εκεί μαζεμένοι λαγκαρει σίγουρα. Έχω απελπιστεί και θα συμφωνήσω ότι φταίει ο επεξεργαστής αλλά όσο κ ασυμβίβαστος να είναι αυτός στα παιχνίδια τουλάχιστον δεν θα έπαιζε έτσι. Υπάρχει περίπτωση να είναι κάποια ρύθμιση η να μην έβαλα κάτι εγώ καλά στην συνδεσμολογία;;;

μητρικη έχω την rogstrix b550 f gaming…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...