Προς το περιεχόμενο

Χαμηλά fps στα παιχνιδια


mpliamplia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 ώρες πριν, SeNNinhA είπε

Εγω θα ξεχνουσα το X12. Θελεις καλυτερο hardware. Το Χ11 ομως θα επρεπε να σου παιζει κανονικα ακομη και με τα ενσωματωμενα γραφικα. Ενοοειται οτι θα εχεις πιο χαμηλά fps μιας και ειναι πιο heavy duty τα Χ11/Χ12. Δεν αναμενεις να παιζεις στα 190-250 με το συστημα σου παντως σε πιο high/medium settings. Αλλα δεν θα πρεπει να κολλαει ουτε να στα ριχνει σε επιπεδα που δεν παιζονται.

Υπαρχουν πάρα πολλοι τροποι.

Να ξεκινησουμε απο το βασικο: Συνδεεις το καλωδιο της οθονης στην εξοδο HDMI/DP της motherboard και οχι στην εξοδο της καρτας γραφικων.

Εαν δεν εχει σημα τοτε θα πρεπει να μπεις να αλλαξεις ρυθμίσεις (πολλοι οι τροποι οπως ειπα).

Μεσω BIOS, μεσω των ρυθμησεων στα Windows, μεσω των ρυθμισεων στην κάρτα γραφικων, αποσυνδεοντας την καρτα απο τον device manager, αποσυνδεοντας την παροχη της καρτας, βγαζοντας εντελως την καρτα.

Με ενα google search θα βρεις και τις λεπτομερειες στα παραπανω. Το καθε BIOS ειναι και λιγο διαφορετικο αλλα η λογικη η ίδια.

Εσύ μπορεί να γράφεις και να λες πράγματα ο μπρο στο ίδιο θέμα που έχει ανοίξει στο PC games section, μας έγραψε ότι με την 1660 έπαιζε καλύτερα το παιχνίδι 🤡.

Του χω γράψει πως να ορίσει την Nvidia του  σα κυρίαρχη, και είπε ότι το έκανε ήδη! Τζάμπα χρόνο τρως. Ζητήσαμε το πιο απλό, ένα βίντεο να δούμε τι γίνεται, γαργαρα έγινε. Ρωτάμε settings και δε μας λέει. Είμαι σίγουρος ότι ανοίγει lumen/rtx και τα σχετικά πού θέλουν πολύ πιο δυνατό pc να τρέξει σωστά το παιχνίδι. Τώρα ποιος ξέρει τι ρυθμίσεις του βάζει το GeForce, αν πάτησε να το κάνει optimize από κει. Βασικό του θέμα πάντως είναι ότι δε παίζει με 1000 fps να ξες😝.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 56
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν τ έκανα γαργάρα ρε μεγαλε απλά δεν  ήξερα να τ κάνω. Θα κοιτάξω πως γίνεται και θα σου στείλω. Όσο για τα settings που λες είχα γράψει ότι τα έχω δικιμασει και στα high και στα low. Δεν είναι μεγάλο πρόβλημα τα fps όπως μ λες αλλά το λαγκαρισμα τ στιγμιαίο. Και ξανά τονίζω ότι στο performance το παιχνίδι παίζει ομαλά χωρίς πρόβλημα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, xtrmsnpr είπε

Εσύ μπορεί να γράφεις και να λες πράγματα ο μπρο στο ίδιο θέμα που έχει ανοίξει στο PC games section, μας έγραψε ότι με την 1660 έπαιζε καλύτερα το παιχνίδι 🤡.

Του χω γράψει πως να ορίσει την Nvidia του  σα κυρίαρχη, και είπε ότι το έκανε ήδη! Τζάμπα χρόνο τρως. Ζητήσαμε το πιο απλό, ένα βίντεο να δούμε τι γίνεται, γαργαρα έγινε. Ρωτάμε settings και δε μας λέει. Είμαι σίγουρος ότι ανοίγει lumen/rtx και τα σχετικά πού θέλουν πολύ πιο δυνατό pc να τρέξει σωστά το παιχνίδι. Τώρα ποιος ξέρει τι ρυθμίσεις του βάζει το GeForce, αν πάτησε να το κάνει optimize από κει. Βασικό του θέμα πάντως είναι ότι δε παίζει με 1000 fps να ξες😝.

Εμενα πάλι που το PC δεν ανοίγει καν το Fortnite (ενώ το έπαιζε κανονικά) και έχω κάνει τα πάντα όλα όσα γιατροσόφια βρήκα στο δίκτυο και μόλις έκανα clean installation σε windows, epic, Fortnite και drivers της κάρτας και παλι δεν το ανοίγει καν, θα μου πει κανείς τι άλλο κόλπο δεν έχω κάνει που θα με σώσει από αυτό το Bug που εμφανίστηκε ξαφνικά (σε πάρα πολλούς άλλους εκτός από εμένα φυσικά)?

Θα με γλυτώσετε από την γκρίνια του μικρού. Βέβαια το παίζει στο mini Pc μια χαρά όπως είπα (ευτυχώς) και σε λίγο θα στηθεί και το κανονικό Gaming PC του οπότε δεν θα ασχοληθώ και πολύ είναι η αλήθεια. Αλλά εάν έχετε κανένα tip καλοδεχουμενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μετά από ψάξιμο και μια συμβουλή ενός τεχνικού άλλαξα τον επεξεργαστή γιατί δεν υποστήριζε pci express 4.0 γτ ήταν 3.0 και η κάρτα γραφικών ήταν 4.0 και δεν συνδυαζόταν σωστά. Αγόρασα τον 5800x που υποστηρίζει 4.0 και το pc πλέον σου δίνει αυτά που πρέπει. Ούτε έχω τώρα fps drop ούτε stuttering ούτε τπτ. 
Σας ευχαριστώ όλους για το ενδοιαφερον σας ώστε να βρούμε την λύση.

 

 

Επεξ/σία από mpliamplia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 hours ago, mpliamplia said:

Μετά από ψάξιμο και μια συμβουλή ενός τεχνικού άλλαξα τον επεξεργαστή γιατί δεν υποστήριζε pci express 4.0 γτ ήταν 3.0 και η κάρτα γραφικών ήταν 4.0 και δεν συνδυαζόταν σωστά. Αγόρασα τον 5800x που υποστηρίζει 4.0 και το pc πλέον σου δίνει αυτά που πρέπει. Ούτε έχω τώρα fps drop ούτε stuttering ούτε τπτ. 
Σας ευχαριστώ όλους για το ενδοιαφερον σας ώστε να βρούμε την λύση.

 

 

και ποσα δινει τωρα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 ώρες πριν, mpliamplia είπε

Μετά από ψάξιμο και μια συμβουλή ενός τεχνικού άλλαξα τον επεξεργαστή γιατί δεν υποστήριζε pci express 4.0 γτ ήταν 3.0 και η κάρτα γραφικών ήταν 4.0 και δεν συνδυαζόταν σωστά. Αγόρασα τον 5800x που υποστηρίζει 4.0 και το pc πλέον σου δίνει αυτά που πρέπει. Ούτε έχω τώρα fps drop ούτε stuttering ούτε τπτ. 
Σας ευχαριστώ όλους για το ενδοιαφερον σας ώστε να βρούμε την λύση.

 

 

 

Στις 9/1/2024 στις 9:16 ΠΜ, jgeorgiou είπε

5700G εννοείς??

αν ναι ΜΕΓΑΛΟ σφαλμα , ποιος ανίδεος στο πρότεινε?

πούλα τον γρήγορα και βάλε τον 5800X3D

 

Στις 9/1/2024 στις 10:07 ΠΜ, jgeorgiou είπε

αι , εχει κομμενα pci-lanes(υποβαθμίζει GPu) και υστερει σημαντικά έναντι 5700Χ(αισθητά ποιο αργός σαν cpu)

πρέπει να τον πουλήσεις και να βάλεις 5800X3d στην θέση του και θα δεις μεγάλη διαφορά

Δεν ξέρω αν έχεις άλλο πρόβλημα (π.χ, εχεις ενεργό ΧΜΡ??) αλλά αυτό που σου λεω ισχύει

 

Στις 10/1/2024 στις 7:55 ΜΜ, xtrmsnpr είπε

Βασικό του θέμα πάντως είναι ότι δε παίζει με 1000 fps να ξες😝.

 

Στις 9/1/2024 στις 12:59 ΠΜ, mpliamplia είπε

λολ…με το που ξεκινάει μου βγάζει περίπου στα 800-900 fps και κατευθείαν μου τ πάει στα 100-150 fps…με λίγα λόγια μου κατεβάζει απότομα τα fps σε ένα παιχνίδι που κανονικά έπρεπε με αυτά τ πράγματα που έχω να το ξεφτυλιζει…το ίδιο και στο fortnite από 70 έως 170 fps έως που κολλάει και για δευτερόλεπτα μ αυτά τα χαμηλά fps…

Το πρόβλημα του ήταν ΑΠΛΟΥΣΤΑΤΟ και οφθαλμοφανές , εσύ όμως σαν ξερόλας γέλαγες με το εύστοχο σχόλιο μου και έκανες τον δικαστη!

Επεξ/σία από jgeorgiou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, jgeorgiou είπε

 

 

 

 

Το πρόβλημα του ήταν ΑΠΛΟΥΣΤΑΤΟ και οφθαλμοφανές , εσύ όμως σαν ξερόλας γέλαγες με το εύστοχο σχόλιο μου και έκανες τον δικαστη!

Μπιφ ήθελες ε?

Σε έπνιξε το δίκιο πουλάκι μου? Καταλαβαίνω.

Όπως και ο τεχνικός του έτσι και συ, παπατζηδες είστε. Βλέπουμε τι γράφετε και γελάνε μέχρι και τα τρανζίστορΖ!

Δε υποστηρίζει λέει 😝. Δε συνδιάζονται σωστά λέει 🤡 ο άλλος.

Pcie4-pcie3 backwards compatible αν σας λέει κάτι. Με ελάχιστες απώλειες. Αλλά δε βαριέσαι, φύγαμε για over 9000 fps πχια!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/1/2024 στις 12:59 ΠΜ, mpliamplia είπε

Παιδιά καλησπερα.  Πριν από μια βδομάδα έκανα ένα pc build με ryzen 7 7500g,rtx 4060,g skill trident z 32 ram,b550 f gaming motherboard…μόλις τον συναρμολογησα έβαλα ν παίξω το λολ…με το που ξεκινάει μου βγάζει περίπου στα 800-900 fps και κατευθείαν μου τ πάει στα 100-150 fps…με λίγα λόγια μου κατεβάζει απότομα τα fps σε ένα παιχνίδι που κανονικά έπρεπε με αυτά τ πράγματα που έχω να το ξεφτυλιζει…το ίδιο και στο fortnite από 70 έως 170 fps έως που κολλάει και για δευτερόλεπτα μ αυτά τα χαμηλά fps…έχω κάνει κάποιες ενέργειες αλλά μάταια μέχρι στιγμής…σας παρακαλω κάποιος να μου δώσει μια λύση…ευχαριστώ         

 

 

19 ώρες πριν, mpliamplia είπε

Μετά από ψάξιμο και μια συμβουλή ενός τεχνικού άλλαξα τον επεξεργαστή γιατί δεν υποστήριζε pci express 4.0 γτ ήταν 3.0 και η κάρτα γραφικών ήταν 4.0 και δεν συνδυαζόταν σωστά. Αγόρασα τον 5800x που υποστηρίζει 4.0 και το pc πλέον σου δίνει αυτά που πρέπει. Ούτε έχω τώρα fps drop ούτε stuttering ούτε τπτ. 
Σας ευχαριστώ όλους για το ενδοιαφερον σας ώστε να βρούμε την λύση.

 

 

Μια ερώτηση που είναι πλέον άνευ σημασίας. Τον 5700G τον εγκατέστησες εσύ με άλλη ψήκτρα και όχι την δική του (όπως ανέφερες κάπου). Τον 5800Χ τον εγκατέστησες εσύ ή ο τεχνικός; Στην περίπτωση που τον έβαλε ο τεχνικός, μήπως (υποθέτω) δεν έβαλες σωστά την ψήκτρα στον 5700G και ανέβαζε θερμοκρασία (μετά από λίγο χρόνο εντός παιχνιδιού); Με ανεβασμένη θερμοκρασία θα έριχνε ρολόγια (throttling) και λογικά σου έβγαζε το πρόβλημα που είχες. Για θερμοκρασίες δεν ανέφερες ποτέ ότι τις έλεγξες εντός παιχνιδιού.

Πρόσεξε, δεν έχω αντίρρηση ότι ο 5800Χ είναι καλύτερος από 5700G. Αν και θα μπορούσες να πας σε 5700Χ (παρόμοιος με 5800Χ αλλά πιο φθηνός και κρύος) ή 5800X3D (καλύτερος, όμως ανέφερες ότι είναι ακριβός).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι φίλε μου κομπλέ ήταν οι θερμοκρασίες και η ψυχτρα είχε μπει μια χαρά. Κατέβασα και το προγραμμα τς msi και τα έβλεπα και από εκεί. Τλπ το θέμα λύθηκε τώρα δεν χρειάζεται ν μπαινουμε στην διαδικασία ποιος είχε δίκαιο η άδικο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
43 λεπτά πριν, tasvar είπε

Ασχετο, αλλά και σχετικό ταυτόχρονα. 

Επαιζα με κάρτα γραφικών PCIE4 σε σύστημα με mobo-cpu PCIE3 και δεν υπήρχε κανένα πρόβλημα. 

φυσικά και παίζει αλλά αν έχεις και PCΙ-lanes κομμένα και παλιότερο ποιο αργό PCIe είναι σαν να την έχεις δέσει πισθάγγωνα και να παραπονιέσαι γιατί δεν τρέχει γρήγορα.

Επεξ/σία από jgeorgiou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, jgeorgiou είπε

φυσικά και παίζει αλλά αν έχεις και PCΙ-lanes κομμένα και παλιότερο ποιο αργό PCIe είναι σαν να την έχεις δέσει πισθάγγωνα και να παραπονιέσαι γιατί δεν τρέχει γρήγορα.

Επειδή αργότερα  την ίδια κάρτα γραφικών, την έβαλα σε σύστημα που είναι όλα συμβατά, η διαφορά ήταν πολύ μικρή. 

Δεν είπα:"Ουάου" τί έχανα τόσο καιρό. Anyway που λένε και στο χωριό μου.

Δεν θα έπρεπε να υπάρχουν αυτά τα προβλήματα που είχε ο φίλος έστω και με λιγότερα pci lanes. Απλά θα έπρεπε να έχει κάπως μειωμένη απόδοση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, tasvar είπε

Επειδή αργότερα  την ίδια κάρτα γραφικών, την έβαλα σε σύστημα που είναι όλα συμβατά, η διαφορά ήταν πολύ μικρή. 

Δεν είπα:"Ουάου" τί έχανα τόσο καιρό. Anyway που λένε και στο χωριό μου.

Δεν θα έπρεπε να υπάρχουν αυτά τα προβλήματα που είχε ο φίλος έστω και με λιγότερα pci lanes. Απλά θα έπρεπε να έχει κάπως μειωμένη απόδοση. 

1) εξαρτάται από το υπόλοιπο pc

2) το "ουαου" το δικο σου είναι υποκειμενικό , ο νηματοθέτης είχε 2 παράλληλa πρόβληματα

3) κομμενα lanes & υποβαθμισμένο PCIεx που δρουν συνδιαστικά

4) των drops (1% lows) λόγω ανεπαρκους cpu. H 5XXXX σειρά APUS της AMD έχει drops όταν της βάζεις GPU και έχεις απαιτήσεις , πρέπει να βάλεις την κανονική σειρά CPU.

Επεξ/σία από jgeorgiou
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, jgeorgiou είπε

3) κομμενα lanes & υποβαθμισμένο PCIεx που δρουν συνδιαστικά

Eιχα το ιδιο θεμα και οταν πηγα σε PCIex 4 η διαφορα που ειδα ηταν 4-5 fps περισσοτερα στο low.

 

14 ώρες πριν, jgeorgiou είπε

) των drops (1% lows) λόγω ανεπαρκους cpu. H 5XXXX σειρά APUS της AMD έχει drops όταν της βάζεις GPU και έχεις απαιτήσεις , πρέπει να βάλεις την κανονική σειρά CPU.

Αρρα λες οτι η σειρα 5ΧΧΧΧ ουτε φορτναιτ δεν μπορει να παιξει.Καλο ειναι να το ξερουμε.......

Επεξ/σία από filipprin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, filipprin είπε

Eιχα το ιδιο θεμα και οταν πηγα σε PCIex 4 η διαφορα που ειδα ηταν 4-5 fps περισσοτερα στο low.

 

Αρρα λες οτι η σειρα 5ΧΧΧΧ ουτε φορτναιτ δεν μπορει να παιξει.Καλο ειναι να το ξερουμε.......

Sorry αλλα εδω ειναι που μου κανει εντυπωση. Ο πιτσιρικας μου παιζει fortnite σε low settings 1080p με ενα mini PC με Ryzen 5800H με τα ενσωματωμένα γραφικά και εχει περιπου 120fps μου λεει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...