Προς το περιεχόμενο

Η πώληση του Apple Vision Pro ξεκινά στις ΗΠΑ στις 2 Φεβρουαρίου με τιμή $3.499


alion

Προτεινόμενες αναρτήσεις

20 λεπτά πριν, filip123go είπε

Δεν ισχύει αυτο.100-200 ευρώ την ώρα παίρνουν κατ ελάχιστο οι contractors έξω. Εδώ η δική μου εταιρεία έχει άτομα με 60 και 70 ευρώ την ώρα.. ελάχιστοι πραγματικά senior δουλεύουν με μισθό και εδώ , και στο εξωτερικό. Και ο λόγος είναι ότι από ένα ποσό και μετά (Ελλάδα είναι γύρω στα 4k αν θυμάμαι καλά) συμφέρει περισσότερο με μπλοκακι. Τώρα εάν ο άλλος είναι υπάλληλος, ε, ας του το πάρει η εταιρεία. Λεφτά έχουν.

Ποιο gaming μωρέ. Σε γραφίστες, μηχανικούς και designers απευθύνεται το προϊόν. Όταν ο άλλος σου δίνει 10 εκατομμύρια για να του φτιάξεις το σπίτι, θέλεις να του στήσεις και ένα virtual tour.

Το προϊόν όπως και όλα τα προϊόντα της apple δεν απευθύνονται μόνο σε επαγγελματίες.

Η συσκευή διαθέτει ρυθμίσεις τρισδιάστατων παιχνιδιών και παρακολούθησης ταινιών, καθώς και καθηλωτικούς τρόπους προβολής προσωπικών άλμπουμ βίντεο και φωτογραφιών, η Apple συνεργάστηκε με τη Disney και την Unity για την κυκλοφορία, επιτρέποντας στους χρήστες να κάνουν streaming στο Disney+ και να παίζουν παιχνίδια Unity από την πρώτη μέρα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 82
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

22 ώρες πριν, atheatos είπε

Πως κάνει το Quest το AR?

Επι το θέματος τώρα, μιας και οι χρονιές παθήσεις μερικων δεν είναι επι του παρόντος, είναι μια καλή αρχή για την Apple να προετοιμασει το software για την επόμενη γενιά η οποία θα έχει διαφανή οθόνη.

Φαντάζομαι ότι νομίζεις πως καταλαβαίνεις το νόημα αυτών που γράφεις.  Επίσης μπερδεύει ακόμη περισσότερο το ότι γράφεις με κεκτημένη ταχύτητα ανορθόγραφα και δε σέβεσαι τους συνομιλητές σου αφήνοντας τουλάχιστο να κάνει αυτόματη διόρθωση ο browser έστω φίλε μου.  

Όσο για το κάποτε που η Apple έδειχνε το δρόμο σε όλους έχει σταματήσει.  Πλέον παρακολουθεί και πράττει ανάλογα με τα συμφέροντα της όπως κάθε εταιρεία τέτοιου μεγέθους.  Απλά αυτή το τραβάει σε εντελώς άλλο επίπεδο.

Η Apple δεν είναι αυτό που ήταν.  Κρίμα αλλά έτσι είναι.  

Αν συνεχίσει ο διάλογος , σε παρακαλώ κάνε μου τη χάρη και κατανόησε πρώτα τα γραφόμενα σου για να υπάρχει νόημα.  

Και επειδή φαντάζομαι ότι πολλοί κοιμούνται τον ύπνο του δικαίου και ίσως να μην γνωρίζουν ...

https://varjo.com/

Απλά και ξεκάθαρα.  4000 ευρώ αν κάποιος διαθέτει μόνο και μόνο για την ανάλυση υπάρχει εναλλακτική που όχι μόνο έχει καλύτερα χαρακτηριστικά (πολυυυυυυ καλύτερα) αλλά εδώ και αρκετό καιρό.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το προϊόν πάντως έτσι όπως το είδα εγώ στο βίντεο ελάχιστο ενδιαφέρον θα έχει για επαγγελματίες. Ο σκοπός του είναι καθαρά ψυχαγωγικός και να δίνει μια άλλη εμπειρία, ο επαγγελματίες θέλει απλά αποτέλεσμα που δεν θα το βιώσει ο ίδιος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/1/2024 στις 10:32 ΠΜ, billdanos είπε

Οι τιμές θα πέσουν όσο τα specs θα γίνουν πιο mainstream και θα χρησιμοποιούνται από πολλούς κατασκευαστές. Αν αφήσουμε την τιμή απ έξω, αυτή τη στιγμή έχουμε το πιο δυνατό από πλευράς τεχνικών χαρακτηριστικών vr/ar που κυκλοφορεί (μένει να δούμε και τα πρώτα πραγματικά reviews για να βεβαιωθούμε). Και το meta3 2 ώρες με το ζόρι αυτονομία σου βγάζει και μάλιστα είναι πιο ευαίσθητο για συνεχόμενη χρήση αν βρεις τρόπο να το έχεις συνεχώς συνδεμένο με πηγή τροφοδοσίας. 
 

Σε αυτή τη φάση η apple θέλει να εδραιωθεί σε αυτή την κατηγορία και γνωρίζει πολύ καλά πως δεν θα «ξεσκιστεί» στις πωλήσεις (που προσωπικά εκτιμώ πως θα πουλήσει πολλά περισσότερα από όσα υποθέτουμε).
 

Δεν μπορείς να μη θαυμάσεις ένα σούπερ car για τις επιδόσεις του επειδή κανεις τη δουλειά σου στο περίπου και με ένα τυπικό οικογενειακό αμαξάκι… :) 

Ξεκίνησα να σου γράψω πολλά και διάφορα.  Αλλά επειδή ξέρω που θα καταλήξει  σε συμβουλεύω μόνο να ρίξεις μια ματιά ποιο πάνω που έβαλα ένα λινκ για μια φίρμα άγνωστη σε πολλούς.  Απέχει μακράν ο χαρακτηρισμός που γράφεις το ποιο δυνατό από πλευράς χαρακτηριστικών.  

Πολύ όμως!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
41 λεπτά πριν, georgiosmag είπε

Ξεκίνησα να σου γράψω πολλά και διάφορα.  Αλλά επειδή ξέρω που θα καταλήξει  σε συμβουλεύω μόνο να ρίξεις μια ματιά ποιο πάνω που έβαλα ένα λινκ για μια φίρμα άγνωστη σε πολλούς.  Απέχει μακράν ο χαρακτηρισμός που γράφεις το ποιο δυνατό από πλευράς χαρακτηριστικών.  

Πολύ όμως!

Α τι? Δεν ήταν η τιμή ο λόγος της “επανάστασης” εδώ μέσα? 😛 

Ξαναριξε μια μάτια πάντως στην παρουσίαση της apple, μέχρι να έχεις και τα πρώτα reviews. Μόνο και μόνο για να καταλάβεις τις διαφορές από τον ανταγωνισμό και το πού θέλει να το πάει η apple (αν της κάτσει). 
 

Επισης είπαμε να τα κάνουμε κάπως μικρότερα, όχι να αποκτήσουμε και αυχενικό έχοντας ταυτόχρονα ξοδέψει και 4000… 😛 

Πέρα από τη χαλαρή ανάλυση μου πάντως και για να μιλήσουμε σοβαρά: η συσκευή της εταιρείας που πόσταρες δεν είναι για mainstream χρήση και χρησιμοποιείται σε ειδικές περιπτώσεις όπως δοκιμές και προσομοιώσεις οχημάτων κλπ. Επίσης απαιτεί και υποστήριξη μέσω πολύ δυνατών υπολογιστών που βρίσκονται παραδίπλα από αυτόν που φοράει αυτό το τέρας στο κεφάλι του…
 

Παντως καλά έκανες και το έβαλες, μιας και έτσι η πρόταση της Apple φαίνεται ακόμη πιο ελκυστική και συμφέρουσα! :)  

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, billdanos είπε

Α τι? Δεν ήταν η τιμή ο λόγος της “επανάστασης” εδώ μέσα? 😛 

Ξαναριξε μια μάτια πάντως στην παρουσίαση της apple, μέχρι να έχεις και τα πρώτα reviews. Μόνο και μόνο για να καταλάβεις τις διαφορές από τον ανταγωνισμό και το πού θέλει να το πάει η apple (αν της κάτσει). 
 

Επισης είπαμε να τα κάνουμε κάπως μικρότερα, όχι να αποκτήσουμε και αυχενικό έχοντας ταυτόχρονα ξοδέψει και 4000… 😛 

Πέρα από τη χαλαρή ανάλυση μου πάντως και για να μιλήσουμε σοβαρά: η συσκευή της εταιρείας που πόσταρες δεν είναι για mainstream χρήση και χρησιμοποιείται σε ειδικές περιπτώσεις όπως δοκιμές και προσομοιώσεις οχημάτων κλπ. Επίσης απαιτεί και υποστήριξη μέσω πολύ δυνατών υπολογιστών που βρίσκονται παραδίπλα από αυτόν που φοράει αυτό το τέρας στο κεφάλι του…
 

Παντως καλά έκανες και το έβαλες, μιας και έτσι η πρόταση της Apple φαίνεται ακόμη πιο ελκυστική και συμφέρουσα! :)  

Βασικά μακάρι να είναι έτσι όπως τα λες.  Δεν είμαι κατά της apple αλλά ούτε και φαν της.  Το δεύτερο λόγο πολιτικής και μόνο γιατί σαν τεχνολογία και ποιότητα είναι από τις κορυφαίες.  Αλλά για το συγκεκριμένο μηχάνημα καθαρά λόγο της πολιτικής της κάτι μου λέει (ένστικτο) ότι δεν θα είναι "πολύ"καλύτερο από το "έμπειρο" και καταξιωμένο στην αγορά quest 3 των 600 ευρώ.  Όλος ο ντόρος γίνεται με την ανάλυση που έχει.  Εκεί είναι που έχω πολύ μεγάλη αγωνία να δω πόσο πραγματικά μεγάλη (η μεγαλύτερη) είναι , γιατί επίσημα νούμερα περί ανάλυσης εκτός των "23 εκατομμυρίων πίξελ" δεν έχει ανακοινώσει δεν έχει δηλώσει.  Και είμαι πολύ περίεργος γιατί δεν το έχει κάνει.  Κάποια τεχνική σαν το 4 πιξελ σε 1? Και η πραγματική ανάλυση ίδια η και χαμηλότερη του ανταγωνισμού? Αν έχεις βιώσει quest 2 και quest 3 θα δεις ότι στο 2 δεν φαίνονται πίξελ λες και έχει άπειρη ανάλυση, ενώ στο 3 βλέπεις πίξελ όταν δεις μεγένθυση through the lens... Αυτό βέβαια μεταφράζεται σε "θαμπαδα” για το 2 και κρύσταλλο στο 3 αυτό που βλέπουμε στην κίνηση.. 

Αυτό συμβαίνει λόγο οπτικών βέβαια.  Το vision pro έχει και αυτό ίδια οπτικά με το 3.  Οπότε για να μην φαίνονται πίξελ θα πρέπει όντως να έχει πολύ υψηλή ανάλυση.  Το θέμα είναι πως στα κομμάτια θα αποδίδει με τόσο υψηλή ανάλυση στα γραφικά.  Εδώ θηρία τα παίζουν σε 4κ ανάλυση όχι σε 8κ στην κυριολεξία που θα καλέσει τον μ2 έναν mobile και μάλιστα κομμένο mobile επεξεργαστή να τα βγάλει πέρα... Εδώ λοιπόν πάει το χμμμμ και είμαι περίεργος τι πουστια θα έχουν κάνει και ποια θα είναι η πραγματική αλήθεια.  Θα το δούμε βέβαια σε λίγο καιρό και θα μιλήσουμε ξανά στο άμεσο μέλλον που θα έχει ξεκαθαρίσει το τοπίο.  

Εγώ πάντως κρατάω μικρό καλάθι και θυμίσου τα λόγια μου.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 10/01/2024 at 22:38, tsibe said:

Ναι τον M2 και τον R1 που μανατζάρει τα δεδομένα από τους αισθητήρες. Θεωρώ πως παίζει ρόλο γιατί στις δυνατότητες που διαφημίζουν, σου λέει μπορείς να συνδέσεις το χειριστήριο απευθείας (ok not big deal) και να παίξεις τα αγαπημένα σου παιχνίδια σε τρομερή ποιότητα από ότι φαίνεται και σε ότι μέγεθος οθόνης επιθυμείς. Αυτό το συγκρίνω με τα τωρινά δεδομένα που θέλεις τόσα λεφτά για να απολαύσεις κάτι αντίστοιχο με όχι όλες αυτές τις δυνατότητες. Θα ήθελα και την άποψή σου στο θέμα.

Δεν θα έλεγα πως χρειάζεσαι pc των 4k με κάρτα των 2k για να φτάσεις τις δυνατότητες του Μ2. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως έχει ήδη αναφερθεί, μάλλον θα πρέπει να θεωρούμε δεδομένο ότι η συμμετοχή της apple στο παιχνίδι των vr headsets θα δώσει κάποια απαραίτητη ώθηση για την εδραίωση / εξέλιξη της συγκεκριμένης τεχνολογίας. Υποθέτω πως θα διεισδύσει σε περισσότερα σπιτικά ως έχει η θα λειτουρησει σαν παρακαταθήκη για κάτι ακόμα περισσότερο χρήσιμο και πρακτικό. Άξια αναφοράς είναι και η προσπάθεια της microsoft με εφαρμογές / 3rd party vr headsets στα windows / hololens / ακόμα και το Kinect προ ετών, που σίγουρα έβαλαν το λιθαράκι τους στην εξέλιξη των headset, αλλά για κάποιο λόγο δεν υπήρξε η ανάλογη συνέχεια.

Δεδομένο ότι θα πουλήσει το συγκεκριμένο, και η τιμή αναμενόμενη για m2 + 100 αισθητήρες + r&d. Βασικά αν μου το παρουσιάζε κάποιος χωρίς να μου πει τιμή και ξέροντας ότι η ίδια εταιρεία χρεώνει κάτι κατοσταρικα για κάτι ροδάκια πύργου, θα έλεγα ότι κοστίζει τα διπλά.

Το γεγονός ότι είναι stand alone μηχανάκι με m2 είναι εντυπωσιακό επίσης. Από τα λίγα που θυμάμαι τα meta έχουν κάτι γρήγορους Qualcomm τελευταίων γενεών, ενώ ο m1 και αντίστοιχα φαντάζομαι και ο m2 είχαν εξαιρετικές επιδόσεις. Κάνω καλά που υποθέτω ότι όσον αφορά την επεξεργαστικη ισχύ πρέπει να είναι όντως το ισχυρότερο stand alone vr?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η λέξη pro χρησιμοποιείται κυρίως στα τοπ μοντέλα της Apple. Δεν αποκλείεται να δούμε στο μέλλον εκδόσεις με πιο χαμηλή τιμή και φυσικά δυνατότητες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 11/01/2024 at 23:07, georgiosmag said:

Ξεκίνησα να σου γράψω πολλά και διάφορα.  Αλλά επειδή ξέρω που θα καταλήξει  σε συμβουλεύω μόνο να ρίξεις μια ματιά ποιο πάνω που έβαλα ένα λινκ για μια φίρμα άγνωστη σε πολλούς.  Απέχει μακράν ο χαρακτηρισμός που γράφεις το ποιο δυνατό από πλευράς χαρακτηριστικών.  

Πολύ όμως!

*πιο

On 12/01/2024 at 07:02, georgiosmag said:

Βασικά μακάρι να είναι έτσι όπως τα λες.  Δεν είμαι κατά της apple αλλά ούτε και φαν της.  Το δεύτερο λόγο πολιτικής και μόνο γιατί σαν τεχνολογία και ποιότητα είναι από τις κορυφαίες.  Αλλά για το συγκεκριμένο μηχάνημα καθαρά λόγο της πολιτικής της κάτι μου λέει (ένστικτο) ότι δεν θα είναι "πολύ"καλύτερο από το "έμπειρο" και καταξιωμένο στην αγορά quest 3 των 600 ευρώ.  Όλος ο ντόρος γίνεται με την ανάλυση που έχει.  Εκεί είναι που έχω πολύ μεγάλη αγωνία να δω πόσο πραγματικά μεγάλη (η μεγαλύτερη) είναι , γιατί επίσημα νούμερα περί ανάλυσης εκτός των "23 εκατομμυρίων πίξελ" δεν έχει ανακοινώσει δεν έχει δηλώσει.  Και είμαι πολύ περίεργος γιατί δεν το έχει κάνει.  Κάποια τεχνική σαν το 4 πιξελ σε 1? Και η πραγματική ανάλυση ίδια η και χαμηλότερη του ανταγωνισμού? Αν έχεις βιώσει quest 2 και quest 3 θα δεις ότι στο 2 δεν φαίνονται πίξελ λες και έχει άπειρη ανάλυση, ενώ στο 3 βλέπεις πίξελ όταν δεις μεγένθυση through the lens... Αυτό βέβαια μεταφράζεται σε "θαμπαδα” για το 2 και κρύσταλλο στο 3 αυτό που βλέπουμε στην κίνηση.. 

Αυτό συμβαίνει λόγο οπτικών βέβαια.  Το vision pro έχει και αυτό ίδια οπτικά με το 3.  Οπότε για να μην φαίνονται πίξελ θα πρέπει όντως να έχει πολύ υψηλή ανάλυση.  Το θέμα είναι πως στα κομμάτια θα αποδίδει με τόσο υψηλή ανάλυση στα γραφικά.  Εδώ θηρία τα παίζουν σε 4κ ανάλυση όχι σε 8κ στην κυριολεξία που θα καλέσει τον μ2 έναν mobile και μάλιστα κομμένο mobile επεξεργαστή να τα βγάλει πέρα... Εδώ λοιπόν πάει το χμμμμ και είμαι περίεργος τι πουστια θα έχουν κάνει και ποια θα είναι η πραγματική αλήθεια.  Θα το δούμε βέβαια σε λίγο καιρό και θα μιλήσουμε ξανά στο άμεσο μέλλον που θα έχει ξεκαθαρίσει το τοπίο.  

Εγώ πάντως κρατάω μικρό καλάθι και θυμίσου τα λόγια μου.  

*λόγω

*Πώς

Σ' αυτά δεν βοηθάει ο ορθογράφος... 😀

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, CheOnWeb είπε

*πιο

*λόγω

*Πώς

Σ' αυτά δεν βοηθάει ο ορθογράφος... 😀

Δεν τα κάνω εγώ τα λάθη αλλά ο αρθρογράφος! ;) 

 

Επεξ/σία από georgiosmag
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η Apple έκανε πάλι την αρχή, καλαίσθητο, καλοσχεδιασμένο και hightech τεχνολογικό προϊόν.

Σύντομα θα ακολουθήσουν και οι άλλοι...

 

Επεξ/σία από Brainkill4r
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/1/2024 στις 11:20 ΜΜ, aris25678 είπε

Η συσκευή διαθέτει ρυθμίσεις τρισδιάστατων παιχνιδιών

Aυτό είναι ΤΟ ανέκδοτο εκτός και αν εννοεί  απαιτητικούς τίτλους όπως το Farmville και το tetris, παραβλέπω τα σχόλια όπου κάποιοι χλευάζουν το VR αλλά θα καταθέσω την άποψη μου ως gamer όπου παίζω αποκλειστικά και μόνο VR,  το ταπεινό HP WMR του 2017 με 1440*1440 ανάλυση per eye, το rig μου με core i9 13900K, RTX 4090 δεν έχει την ισχύ να δώσει επαρκή αριθμό fps σε MSFS 2020, και DCS world χωρίς την βοήθεια του DLSS, εννοείται ότι η 5090 θα είναι αγορά day one και πιθανότατα ούτε και αυτή να επαρκεί, η 7900ΧΤΧ δε έχει το 1/3 των fps της 4090 σε VR, τώρα βάλτε και ένα headset με την ανάλυση του vision pro και η εμπειρία θα είναι συγκλονιστική ως slideshow

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
17 ώρες πριν, Zulualert είπε

Aυτό είναι ΤΟ ανέκδοτο εκτός και αν εννοεί  απαιτητικούς τίτλους όπως το Farmville και το tetris, παραβλέπω τα σχόλια όπου κάποιοι χλευάζουν το VR αλλά θα καταθέσω την άποψη μου ως gamer όπου παίζω αποκλειστικά και μόνο VR,  το ταπεινό HP WMR του 2017 με 1440*1440 ανάλυση per eye, το rig μου με core i9 13900K, RTX 4090 δεν έχει την ισχύ να δώσει επαρκή αριθμό fps σε MSFS 2020, και DCS world χωρίς την βοήθεια του DLSS, εννοείται ότι η 5090 θα είναι αγορά day one και πιθανότατα ούτε και αυτή να επαρκεί, η 7900ΧΤΧ δε έχει το 1/3 των fps της 4090 σε VR, τώρα βάλτε και ένα headset με την ανάλυση του vision pro και η εμπειρία θα είναι συγκλονιστική ως slideshow

Αν νομίζεις πως πρωταρχικός στόχος της Apple με το Vision είναι τα Games ...το διαβάζεις λάθος μέχρι τώρα! 😛 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, billdanos είπε

Αν νομίζεις πως πρωταρχικός στόχος της Apple με το Vision είναι τα Games ...το διαβάζεις λάθος μέχρι τώρα! 😛 

Δεν νομίζω τίποτα αναφέρει το gaming στα spces του εκτός και αν κατάλαβα κάτι λάθος, αν απευθύνεται αποκλειστικά και μόνο στο enterprise και όχι στο consumer ok αρά δεν έχει καν νόημα σαν είδηση στο site

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...