Προς το περιεχόμενο

Η Apple ξεπερνά τη Samsung για πρώτη φορά σε παγκόσμιες αποστολές smartphone


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για πρώτη φορά στην ιστορία, η Apple κατάφερε να ξεπεράσει τη Samsung σε αριθμό πωλήσεων smartphones σε ετήσια βάση, σύμφωνα με την έκθεση Worldwide Quarterly Mobile Phone Tracker της εταιρείας ερευνών IDC.

Παρόλο που η IDC επισημαίνει ότι τα στοιχεία της είναι προκαταρκτικά και υπόκεινται σε αλλαγές, και ο δεύτερος οργανισμός ερευνών (Canalys) τοποθετεί την Apple στην κορυφή για το 2023.

Συγκεκριμένα, η IDC εκτιμά τις συνολικές πωλήσεις κινητών της Apple στα 234,6 εκατομμύρια έναντι 226,6 εκατομμυρίων της Samsung. Ακολουθούν οι Xiaomi, Oppo και Transsion με 145,9 εκατ., 103,1 εκατ. και 94,9 εκατ. πωλήσεις smartphone αντίστοιχα.

Η IDC επισημαίνει πως η τελευταία φορά που η Samsung δεν ήταν στην κορυφή ήταν πριν 13 χρόνια, το 2010. Τότε, η Apple ούτε καν ανήκε στην πρώτη πεντάδα, με πρώτη τη Nokia, δεύτερη τη Samsung, τρίτη την LG, τέταρτη τη ZTE και πέμπτη την κατασκευάστρια των BlackBerry συσκευών RIM.

Όπως δήλωσε η διευθύντρια ερευνών της IDC, Nabila Popal: "Η Apple είναι ο μόνος παίκτης στην κορυφαία τριάδα με θετική ετήσια ανάπτυξη, κερδίζοντας την 1η θέση για πρώτη φορά, λόγω της αυξανόμενης ζήτησης για premium συσκευές".  

Ενώ οι συνολικές πωλήσεις smartphones μειώθηκαν κατά 3,2% το 2023, υπάρχουν σημάδια ανάκαμψης της αγοράς. Σύμφωνα με την IDC, οι πωλήσεις αυξήθηκαν κατά 8,5% σε ετήσια βάση το 4ο τρίμηνο.


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 139
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Η Samsung έχει ποντάρει πολύ στα foldables, και προς το παρόν δεν της έχει βγει.  Είμαστε στη 5η γενιά των foldables και εγώ έχω δει από κοντά (να το έχει γνωστός, όχι σε αλυσίδα) ένα fold όλο κ όλο.

Αντίθετα iphone pro max , πρέπει να τα κάνεις παραγγελία για να έρθουν, plus, γενικώς τα βλέπω να κυκλοφορούν έξω. Έβγαλε και το "φθηνό" μοντέλο η apple, με την ίδια υποστήριξη σε updates, οπότε , γιατί να μην την ξεπεράσει.

  • Like 4
  • Confused 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα περισσότερο με ενοχλεί ότι η Samsung είναι κορυφαίος κατασκευαστής android ενώ υπάρχουν πολύ καλύτεροι κατασκευαστές android εκεί έξω, με καλύτερο ui, καλύτερα specs, καλύτερη υποστήριξη και τελικά καλύτερο value for money. Μου προκαλεί έκπληξη ότι οι φίλοι android fans δεν ενοχλούνται από αυτό εξίσου με τις πωλήσεις της apple.

  • Like 4
  • Confused 10
  • Sad 3
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, farcry33 είπε

Γιατί δεν έφερε το κανονικό της και ήρθε με iPhone 4 στην Ινδία νμζ πηγαίνει 😂 που ακόμα και εκεί πλέον πας άνετα με iPhone 7-8 ίσως και Χ 

Υποθέτω λόγω eSim. Εδώ πήρε ελληνική SIM.

Μην νομίζεις μας θεωρούν 10ετίες πίσω.... Εδώ μου έλεγαν ότι έχουν αντλίες θερμότητας στην Αμερική λες και εδώ δεν πουλάνε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Dimitris_1981 είπε

Υποθέτω λόγω eSim. Εδώ πήρε ελληνική SIM.

Μην νομίζεις μας θεωρούν 10ετίες πίσω.... Εδώ μου έλεγαν ότι έχουν αντλίες θερμότητας στην Αμερική λες και εδώ δεν πουλάνε. 

Ξέρω και εγω πολλούς που μένουν Αμερική πλέον νμζ ότι τελικά ίσως φταίει το κλήμα γιατί χαζεύουν εκεί και θεωρούν ότι είναι έτη μπροστά. Πλέον νμζς ότι στα περισσότερα πράγματα να είναι κάτι μήνες μπροστά άντε 1-2 χρόνια. Δεν μιλάω για εξαιρέσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα μηνύματα θα συνεχίσουν να είναι κλασσικά lovers / haters. Η ουσία είναι για μένα η παρακάτω : Όσο τα iphones θα προσφέρουν ευκολία, πρακτικότητα, image και θα έχουν διάρκεια ζωής θα συνεχίζουν και να πωλούνται και να ακριβαίνουν. Θα υπάρξει σίγουρα ένα ταβάνι αλλά οι χρήστες έχουν πια εναλλακτικές , μεταχειρισμένα ή περυσινά μοντέλα/ black friday κλπ που ξέρουν ότι θα αντέξουν αρκετά χρόνια τίμια. Αυτά τα σχόλια τύπου πρόβατα, κορόϊδα, δεν ξέρουν να ρυθμίσουν το κινητό τους, τα ακούω βερεσέ. Tο 90% των χρηστών δεν ασχολείται με τα πλεονεκτήματα  του Android σε οποιοδήποτε επίπεδο, όσοι απλά δεν έχουν budget πάνε σε Android και το αλλάζουν σε 2 χρόνια. Όσοι έχουν με κάποιο τρόπο χρήματα να διαθέσουν και δεν είναι apple haters παίρνουν ένα iphone και λήγει το ζήτημα. Ο ανταγωνισμός στο android αλληλοφαγώνεται γιατί δεν είναι μόνο κόντρα στην Apple. Επίσης η τιμή του οποιουδήποτε τηλεφώνου ναυαρχίδας ή μη έχει να κάνει και με το βιοτικό επίπεδο του αγοραστή, και το ελληνικό δεν είναι το αντιπροσωπευτικότερο.

Επεξ/σία από cghera
  • Like 17
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, taris said:

Εμένα περισσότερο με ενοχλεί ότι η Samsung είναι κορυφαίος κατασκευαστής android ενώ υπάρχουν πολύ καλύτεροι κατασκευαστές android εκεί έξω, με καλύτερο ui, καλύτερα specs, καλύτερη υποστήριξη και τελικά καλύτερο value for money. Μου προκαλεί έκπληξη ότι οι φίλοι android fans δεν ενοχλούνται από αυτό εξίσου με τις πωλήσεις της apple.

Εκτός από τη Google και τα pixel ποιά αλλά android είναι πολύ καλύτερα από τα samsung?🤔

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 minutes ago, cghera said:

Όσοι έχουν με κάποιο τρόπο χρήματα να διαθέσουν και δεν είναι apple haters παίρνουν ένα iphone και λήγει το ζήτημα.

Δεν είναι απλά θέμα χρημάτων. Πολλά πράγματα γίνονται πιο δύσκολα εάν είσαι σε iphone.. Πχ όταν άλλαξα κινητό, προτίμησα Samsung (s21) αντί για το τότε iphone, γιατί έχει το dex.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο χρήστης πληρώνει για ότι θεωρεί κατάλληλο γι αυτόν (με κριτήρια είτε αντικειμενικά είτε υποκειμενικά). 

Σε έναν κόσμο με overpriced συσκευές (οποιουδηποτε brand) η Apple παίζει στο γήπεδο της. 

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...