Προς το περιεχόμενο

Η Apple ξεπερνά τη Samsung για πρώτη φορά σε παγκόσμιες αποστολές smartphone


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

να ειναι καλα η απαγορευση των κινεζικων μαρκων στην αμερικη και το εγκληματικα αδικο μπλοκαρισμα της huawei που σαρωνε κυριολεκτικα τον ανταγωνισμο. Με υγειη ανταγωνισμο oi 2 πρωτες θα ηταν Huawei και Xiaomi

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 139
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

11 minutes ago, KukuRukuGR said:

να ειναι καλα η απαγορευση των κινεζικων μαρκων στην αμερικη και το εγκληματικα αδικο μπλοκαρισμα της huawei που σαρωνε κυριολεκτικα τον ανταγωνισμο. Με υγειη ανταγωνισμο oi 2 πρωτες θα ηταν Huawei και Xiaomi

Ελπίζω να κάνεις πλάκα έτσι ;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμ... ποιος ο λογος να παρεις s23 πχ αντι για Iphone 15 pro/pro max? Η κάμερα στα S- εχουν μεινει πολυ πισω και εγω που θελω android phone με καλη καμερα μονοδρομος μου ειναι τα google pixel που δεν υποστηριζονται στην χωρα μας επισημα και εχουν σαπιο-exynos CPU "demek tensor". Απορω πως καταφεραν να μεινουν τοσο πισω στην καμερα και να τους περνανε κατι τσιπιδες huawei...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, pogchamp είπε

Εμ... ποιος ο λογος να παρεις s23 πχ αντι για Iphone 15 pro/pro max? Η κάμερα στα S- εχουν μεινει πολυ πισω και εγω που θελω android phone με καλη καμερα μονοδρομος μου ειναι τα google pixel που δεν υποστηριζονται στην χωρα μας επισημα και εχουν σαπιο-exynos CPU "demek tensor". Απορω πως καταφεραν να μεινουν τοσο πισω στην καμερα και να τους περνανε κατι τσιπιδες huawei...

Εντάξει και εγώ iPhone 15 Pro έχω αλλά μην λέμε ότι θέλουμε. Το  Galaxy S23 έχει φοβερή κάμερα και σε κάποιες περιπτώσεις  καλύτερη από το iPhone 15 Pro. Εκεί που είναι χειρότερο είναι στο Video όπως όλα τα Android. Τα Pixel όντως θεωρούνται τα  καλύτερα σε φωτογραφία αλλά γενικά είτε  Galaxy S23  , είτε iPhone 15 Pro , είτε Pixel 7/8 σε βίντεο και φωτογραφία δεν θα έχεις θέμα. Και οι 3 έχουν εξαιρετική ποιότητα.

  • Like 7
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, farcry33 είπε

Ξέρω και εγω πολλούς που μένουν Αμερική πλέον νμζ ότι τελικά ίσως φταίει το κλήμα γιατί χαζεύουν εκεί και θεωρούν ότι είναι έτη μπροστά. Πλέον νμζς ότι στα περισσότερα πράγματα να είναι κάτι μήνες μπροστά άντε 1-2 χρόνια. Δεν μιλάω για εξαιρέσεις.

Σε κάποια πράγματα οι ΗΠΑ έχουν μείνει δεκαετίες πίσω, π.χ στο προσδόκιμο ζωής. 

spacer.png

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, michael92 είπε

Σε κάποια πράγματα οι ΗΠΑ έχουν μείνει δεκαετίες πίσω, π.χ στο προσδόκιμο ζωής. 

spacer.png

Και που να πάνε Ικαρία  ή Κρήτη  στα 80 είναι ακόμα νέο παιδί  :D  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 minutes ago, KukuRukuGR said:

να ειναι καλα η απαγορευση των κινεζικων μαρκων στην αμερικη και το εγκληματικα αδικο μπλοκαρισμα της huawei που σαρωνε κυριολεκτικα τον ανταγωνισμο. Με υγειη ανταγωνισμο oi 2 πρωτες θα ηταν Huawei και Xiaomi

21 minutes ago, koutsis said:

Ελπίζω να κάνεις πλάκα έτσι ;

Δεν ξερω αν κανει πλακα, αλλα σιγουρα για την Χαβαη εχει δικιο. Για Χιαομι δεν ξερω, καθως στο midrange σιγουρα σαρωνε(δεν γνωριζω πλεον) αλλα η χαβαη με τα κινητα που εβγαζε αν συνεχιζε χωρις τα μπαν θα ηταν πρωτη απο το p50 σιγουρα. 


Σιγουρα η Apple ανεβηκε πολυ λόγο τον τιμων φετος αλλα επισης πιστευω οτι το 70% των χρηστων που εμεινε με την τελευταια παγκοσμια ναυαρχιδα της Χαβαη (p30 pro) πηγαν σε μηλο. Φετος παλι ειδα παρα πολλους να γυρνανε σε ios για δοκιμη και δεν ξερω γιατι φετος. Παντως το 15 pro max μου με εχει αφησει αφωνο. Το μονο προβλημα ηταν η διαθεσιμοτητα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, cghera said:

Τα μηνύματα θα συνεχίσουν να είναι κλασσικά lovers / haters. Η ουσία είναι για μένα η παρακάτω : Όσο τα iphones θα προσφέρουν ευκολία, πρακτικότητα, image και θα έχουν διάρκεια ζωής θα συνεχίζουν και να πωλούνται και να ακριβαίνουν. Θα υπάρξει σίγουρα ένα ταβάνι αλλά οι χρήστες έχουν πια εναλλακτικές , μεταχειρισμένα ή περυσινά μοντέλα/ black friday κλπ που ξέρουν ότι θα αντέξουν αρκετά χρόνια τίμια. Αυτά τα σχόλια τύπου πρόβατα, κορόϊδα, δεν ξέρουν να ρυθμίσουν το κινητό τους, τα ακούω βερεσέ. Tο 90% των χρηστών δεν ασχολείται με τα πλεονεκτήματα  του Android σε οποιοδήποτε επίπεδο, όσοι απλά δεν έχουν budget πάνε σε Android και το αλλάζουν σε 2 χρόνια. Όσοι έχουν με κάποιο τρόπο χρήματα να διαθέσουν και δεν είναι apple haters παίρνουν ένα iphone και λήγει το ζήτημα. Ο ανταγωνισμός στο android αλληλοφαγώνεται γιατί δεν είναι μόνο κόντρα στην Apple. Επίσης η τιμή του οποιουδήποτε τηλεφώνου ναυαρχίδας ή μη έχει να κάνει και με το βιοτικό επίπεδο του αγοραστή, και το ελληνικό δεν είναι το αντιπροσωπευτικότερο.

Δεν απαντάω συχνά, αλλά ειλικρινά δε ξέρω από που να το πιάσω το σχόλιό σου... Αρχικά, "όσοι δεν έχουν budget πάνε σε Android". Γνωρίζεις ότι υπάρχουν ακριβότερα Android, έτσι; Στο λέω σαν κάτοχος foldable... Όσοι δεν έχουν budget πάνε σε iPhone 11 που ακόμα πωλείται και το θέλουν απλά για να έχουν IPhone, ενώ αντικειμενικά μιλάμε για το κινητό με τη χειρότερη οθόνη αυτή τη στιγμή, χειρότερη και από Android των 200€ με FHD Amoled 120Hz. Και ναι, αυτόν τον καταναλωτή πρόβατο θα τον πω, γιατί θέλει απλά iPhone χωρίς να βλέπει ότι αντικειμενικά παίρνει μια χάλια συσκευή για τα σημερινά δεδομένα. 

Για να μη μιλήσω για δάνεια/δόσεις που κάνουν οι περισσότεροι για να πάρουν iPhone, γιατί δουλεύω στη λιανική... Αλλά οκ, μην το πάμε αλλού. Δε χρειάζεται να είσαι hater για να μην πας σε iPhone. Κάθε συσκευή έχει τα υπέρ και τα κατά της, προσωπικά δε μου αρέσει το iOS (ενώ δεν είχα κανένα πρόβλημα στη μετάβαση σε M1 Mac), αλλά ούτε το UI της Samsung. Δηλαδή τι, πρέπει να είμαι hater επειδή δε μου αρέσει ένα λογισμικό ή δεν ανταποκρίνεται στις δικές μου ανάγκες; 

Η κοπέλα μου πχ έχει το 13 Pro Max ακόμα και την βολεύει. Της είπα ότι επειδή η μπαταρία πεθαίνει να αναβαθμίσουμε φέτος στο επόμενο μοντέλο, χωρίς καν να προσπαθήσω να την μεταπείσω, γιατί ξέρω ότι την βολεύει. Όπως και αυτή ξέρει ότι μου αρέσουν/με βολεύουν τα foldables αυτή τη στιγμή. Γιατί να πρέπει να είναι όλα άσπρα ή μαύρα; 

  • Like 12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι που δεν έχει αναφερθεί είναι πως η Apple πουλάει κατά βάση στη high end κατηγορία ενώ η Samsung κυρίως στη midrange . Εκτιμώ πως αν συγκρίνουμε μόνο τις πωλήσεις των κορυφαίων μοντέλων πχ s23ultra vs 15pro max , το pro max θα είναι με διαφορά πολύ περισσότερα . Και κάπως έτσι είναι εδώ και χρόνια . Απλώς αυτή τη φορά την ξεπέρασε και αθροιστικά με όλα τα μοντέλα της . 
ειναι σα να λέμε ότι η Maserati πούλησε περισσότερα κομμάτια από την Audi .

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιτέλους, όλοι όσοι προστατεύουν και σπρώχνουν την Apple τα τελευταία χρόνια (μπλοκάροντας τη Huawei, κατά κύριο λόγο, αλλά και τη ZTE) τώρα δικαιώνονται..

Όχι ότι δεν είναι καλά τα μηλο-προϊόντα, απλά με τη Huawei 100% στο παιχνίδι, μάλλον θα ήταν στην τρίτη θέση..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, panagi0tisgr είπε

Σε έναν κόσμο που είσαι ότι δείχνεις κυριαρχούν τα ακριβά πράγματα κ ας μην μπορείς να τα φτάσεις 

Ακριβώς αυτό, ξέρω πολλούς που δεν έχουν να πάρουν γάλα στο παιδί τους, αλλά το τελευταίο i phone θα το αγοράσουν ακόμα και με δανεικά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, vagosd είπε

Κάτι που δεν έχει αναφερθεί είναι πως η Apple πουλάει κατά βάση στη high end κατηγορία ενώ η Samsung κυρίως στη midrange .

ακριβως, ανεβασε απλα τις τιμες και ο μ.ο. των καταναλωτων δεν ειναι προβατα αμεσως την "τιμωρησαν"

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να χανεις την πρωτοκαθεδρια μετα απο 13 χρονια ειναι ενα μηνυμα που θα το λαβει σοβαρα υποψιν η Samsung, θα προσπαθησει του χρονου να την επανακτησει λανσαροντας καλυτερα προιοντα το οποιο ειναι θετικο για εμας που την υποστηριζουμε.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, cghera είπε

 όσοι απλά δεν έχουν budget πάνε σε Android και το αλλάζουν σε 2 χρόνια.

 

Επίσης η τιμή του οποιουδήποτε τηλεφώνου ναυαρχίδας ή μη έχει να κάνει και με το βιοτικό επίπεδο του αγοραστή, και το ελληνικό δεν είναι το αντιπροσωπευτικότερο.

Προφανώς αναφέρεσαι σε κινητά 170 ευρώ για να μιλάς για αλλαγή στα 2 χρόνια. 

Πιο βιοτικό επίπεδο; άνεργοι με iPhone στα χέρια αμέτρητοι εκεί έξω.

1 ώρα πριν, pogchamp είπε

Εμ... ποιος ο λογος να παρεις s23 πχ αντι για Iphone 15 pro/pro max? Η κάμερα στα S- εχουν μεινει πολυ πισω και εγω που θελω android phone με καλη καμερα μονοδρομος μου ειναι τα google pixel που δεν υποστηριζονται στην χωρα μας επισημα και εχουν σαπιο-exynos CPU "demek tensor". Απορω πως καταφεραν να μεινουν τοσο πισω στην καμερα και να τους περνανε κατι τσιπιδες huawei...

Μάλλον κάτι άλλο βλέπουμε εμείς οι υπόλοιποι από εσένα αν θεωρείς ότι η κάμερα του s23 έχει μείνει πίσω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...